Co to jest VPN, ja działa i do czego służy?

31

Wielokrotnie, w artykułach i mailach, wspominaliśmy o sieciach VPN. Dla tych, którzy wciąż wahają się czy powinni zainteresować się tym tematem, stworzyliśmy ten tekst. To krótkie kompendium o VPN, w formie najczęściej pojawiających się pytań i odpowiedzi na nie. Mamy nadzieję, że po zapoznaniu się z nim będzie łatwiej wam ocenić, jaki jest cel stosowania takiego rozwiązania i czy jest ono wam potrzebne.

Czym jest połącznie VPN?

Spis Treści
Zwiń
Rozwiń

Co to jest VPN?

Zacznijmy od podstaw – co to jest VPN? Sam skrót pochodzi od słów Virtual Private Network (z ang. Wirtualna Sieć Prywatna). Jak rozszyfrować tę nazwę?

Wirtualna oznacza w tym przypadku przeciwieństwo słowa fizyczna, czyli to, że VPN istnieje w przestrzeni. Nie ma żadnych kabli, które umożliwiają połączenia wewnątrz sieci i do których trzeba się podłączać. Można z niego korzystać w każdym miejscu, na każdym urządzeniu.

Termin prywatna odnosi się do faktu, iż dostęp do takiej sieci jest ograniczony i moderowany. Dostęp do niej mają jej użytkownicy i… nikt inny. Ma to na celu zwiększenie bezpieczeństwa takiej sieci i umożliwienie bezpiecznego wymieniania się plikami, dokumentami czy wspólnej pracy.

Jak działa VPN

Dlaczego warto korzystać z VPN? O tym przekonacie się dowiadując się jak działa Wirtualna Sieć Prywatna.

Każda wizyta w Internecie pozostawia po sobie mnóstwo informacji, na podstawie których można zidentyfikować użytkownika, zebrać dane o jego zainteresowaniach, odwiedzanych witrynach, a czasami nawet bardziej poufne rzeczy, np. hasła do logowania.

Połączenie VPN maskuje te wszystkie połączenia, kierując je przez serwer VPN. Tworzy to niejako tunel (dlatego nazywa się to tunelowaniem), którym poruszają się informacje wymieniane między komputerem użytkownika i Internetem. Jest tylko jedno wyjście i wejście, nie można się do niego dostać „z boku”.

Dodatkowo wszystko co wysyłane i odbierane zostaje zaszyfrowane: tunelowanie wychwytuje wszystkie pakiety, szyfruje i każdorazowo umieszcza w nowym pakiecie. Można to porównać do stworzenia pliku archiwum (zip, rar, 7z). Następnie serwer odpakowuje sobie te pakiety. Nawet, jeżeli ktoś przechwyciłby te dane, dostanie tylko mnóstwo niezrozumiałych, zakodowanych informacji których nie będzie umiał odczytać, bo nie ma klucza.

Zobacz film czym jest i jak działa VPN:

Szczegółowy opis jak działa i czym jest VPN znajdziesz na poniższym filmie.

Co można zrobić z VPN?

Jako że VPN ukrywa przed innymi użytkownikami, z aktualnie korzystanej sieci, wszystko co robimy, możemy w ten sposób swobodnie sprawdzać pocztę czy nawet stan konta. Jeśli połączymy się z odpowiednim VPN możemy obejść blokady regionalne czy cenzurę. Jednak po kolei.

Przede wszystkim odradza się korzystania z Wi-Fi w parkach, kawiarniach i lotniskach. To, że jest darmowe, oznacza, że ktoś chętnie będzie was podglądał. Łącząc się z VPN uniemożliwiamy mu to kompletnie. Jeśli wyjeżdżacie za granicę, a chcielibyście dalej korzystać z lokalnych serwisów, może zdarzyć się, że niezbędne będzie połączenie z VPN w Polsce, tak by strony dalej uważały, że nie opuściliście kraju. W przypadku, gdy podróżujecie do kraju posiadającego cenzurę Internetu takie rozwiązanie pozwoli wam ją obejść.

Jeśli w domowej bądź firmowej sieci macie wszystkie swoje pliki, to tylko poprzez VPN uzyskacie do nich dostęp z dowolnego miejsca na ziemi. Również w momencie, w którym ściągacie pliki jesteście bardziej zabezpieczeni przed różnego rodzaju oprogramowaniem szpiegującym. VPN uniemożliwi wasze namierzenie, a co za tym idzie sprawi, że malware zgłupieje.

Dlaczego warto mieć VPN?

No dobrze, wszystko jest szyfrowane, tylko czy VPN dla małej firmy lub domu naprawdę jest konieczny?

Odpowiadamy z całym przekonaniem: TAK! VPN pozwala zachować prywatność i anonimowość online, korzystać z treści niedostępnych w danym kraju (np. z powodu cenzury państwowej lub blokad regionalnych), ukryć się przed hakerami i ciekawskimi, a także korzystać bez ograniczeń z Internetu. Jako to się dzieje?

VPN ukrywa przesyłane informacje przed innymi użytkownikami, więc wszystko co robimy pozostaje prywatne. Również to, co pobieramy do skrzynki odbiorczej, tworzymy odpisując na maila, czy wpisujemy robiąc przelewy w banku online.

VPN chroni również w przypadku korzystania z Internetu w miejscach publicznych. Może tego nie wiecie, ale nie zaleca się korzystania z ogólnodostępnych Wi-Fi w parkach, kawiarniach i na lotniskach. To, że jest to darmowe, oznacza, że każdy może się tam dostać – haker też! Korzystając z VPN uniemożliwiamy ciekawskim podglądanie naszej aktywności online, bo wszystko jest szyfrowane (tunelowanie, pamiętacie?). Hasła, maile i prywatne dane są bezpieczne.

VPN dla firmy lub domu docenicie, gdy będziecie musieli wyjechać za granicę. Gdy nadal chcecie korzystać z lokalnych serwisów może was spotkać niespodzianka! Komputer „wie” że nie jesteście już w kraju i blokuje do nich dostęp. W tej sytuacji z pomocą przychodzi VPN. Dzięki niemu możecie ustawić swoje IP (adres, po którym identyfikowani jesteście online) w ten sposób, że strony będą uważały, że nie opuściliście Polski. W przypadku, gdy podróżujecie do państwa cenzurującego niektóre treści Internetu takie rozwiązanie pozwoli wam obejść cenzurę.

Jeśli w domowej bądź firmowej sieci macie wszystkie swoje pliki, to tylko przez VPN uzyskacie do nich dostęp z dowolnego miejsca na świecie. Również w momencie, w którym ściągacie pliki jesteście bardziej zabezpieczeni przed różnego rodzaju oprogramowaniem szpiegującym. Wirtualna Sieć Prywatna uniemożliwia namierzenie was, więc nawet złośliwe oprogramowanie nie będzie wiedziało kogo atakować.

VPN – czy to antywirus?

VPN nie jest programem antywirusowym, ale bardzo dobrze uzupełnia jego działanie. Antywirusy służą do wykrywania i neutralizowania złośliwego oprogramowania różnego rodzaju. Chronią m.in. przed atakami online (fałszywymi stronami www), załącznikami przesyłanymi mailem, jak i wirusami ukrytymi na dysku lub w programach.

VPN uzupełnia działanie antywirusa, ale go nie zastępuje. Dzięki niemu jesteśmy niewidoczni w sieci, ale jeżeli wirus dostanie się do komputera inną drogą (np. na pendrive lub ściągnie się wtedy, gdy VPN nie będzie włączony) wówczas bez antywirusa nie mamy żadnej ochrony. Na rynku są dostępne programy, które zawierają pełne zabezpieczenie komputera oferując w pakiecie zarówno program antywirusowy, jak i VPN dla Windows 10 (np. AVG Ultimate).

VPN dla domu

Jaki VPN do domu wybrać? Jak można go wykorzystać? Czy rzeczywiście jest potrzebny?

Jeżeli zastanawiasz się nad tym czy warto mieć VPN w domu, odpowiadamy, że warto. W Internecie i użytkownicy domowi, i firmy są tak samo narażeni na ataki. Tu nie ma rozróżnienia skąd klikacie – dla hakera jesteście takim samym celem jak przedsiębiorcy czy urzędy.

Przecież wy również korzystacie z kont bankowych online, które można wyzerować, macie konta pocztowe, które można użyć do ataków i mnóstwo prywatnych danych do sprzedania na czarnym rynku. VPN dla Windows 10 pozwoli wam uniknąć takich scenariuszy.

Zagrożeniem dla waszej prywatności są nie tylko hakerzy. W Internecie może was podglądać każdy: od firmy, która dostarcza wam Internet, aż po szefa lub zazdrosnego małżonka. Firmy najczęściej zbierają w ten sposób informacje o zainteresowaniach użytkownika, by wyświetlać mu lepiej dopasowane reklamy. Mogą też sprzedawać je innym. VPN pozwoli wam ukryć się przed wszystkimi ciekawskimi i ochronić swoją prywatność online.

VPN oferuje jeszcze inne korzyści poza zwiększonym bezpieczeństwem. Dzięki VPN do Netflixa będziecie mogli obejrzeć premiery najnowszych filmów od razu jak się pojawią (nie trzeba będzie czekać na udostępnienie ich w Polsce). To samo stanie się jak zastosujecie VPN do gier – nowe tytuły od razu będzie można rozegrać, bez czekania na oficjalne udostępnienie w waszym regionie geograficznym.

VPN dla Androida

VPN dla Windows 10 to jednak nie wszystko. Komputer jest bezpieczny, ale przecież korzystacie z Internetu również na smartfonie – i to często w tych najbardziej narażonych na atak miejscach! Kiedy używać VPN w telefonie?

Smartfon spełnia rolę mobilnego komputera i podobnie jak komputer musi być chroniony. Z telefonu zlecacie przelewy, logujecie się do banku i na konto pocztowe, korzystacie z Facebooka i Insta, gracie online, oglądacie filmy i wiele, wiele więcej. Wszystkie te czynności będą bezpieczniejsze, gdy będziecie korzystać z VPN dla Androida.

Korzystanie z publicznych sieci wi-fi jest bezpieczne tylko z VPN.

Korzystasz ze smartfona w kawiarni? Koniecznie włącz VPN w swoim telefonie.

VPN dla małej firmy

Dane, z których korzysta przedsiębiorstwo są w olbrzymiej części poufne. Łatwo ujawnić tajemnicę handlową, narazić się na wyciek listy klientów lub danych osobowych pracowników. VPN zabezpiecza informacje w trakcie połączenia online (np. w czasie przesyłania ich kontrahentom lub zdalnych spotkań), stanowiąc dodatkową ochronę danych wrażliwych.

Kolejną zaletą jest dostęp do firmowych serwerów z każdego miejsca na świecie. Nie ma znaczenia, gdzie podłączycie się do Internetu – wystarczy uruchomić VPN i mieć swobodny wgląd we wszystkie potrzebne akurat informacje. Zupełnie jakbyście siedzieli za swoim biurkiem! Możecie korzystać bez ograniczeń z firmowych zasobów na serwerach, kopiować pliki, wymieniać informacje i zdalnie pracować w grupach.

Przy konfigurowaniu VPN dla małej firmy warto pamiętać, że taka sieć musi być stworzona wewnątrz firmowej infrastruktury i dopiero wtedy pracownicy powinni otrzymać do niej dostęp.

VPN – czy jest legalny?

W Polsce – tak i w dużej części państw również nie ma ograniczeń w korzystaniu z tego typu oprogramowania. VPN uważany jest za nielegalny w dziesięciu krajach: w Chinach, Korei Północnej, Rosji, Ugandzie, Iraku, Omanie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Turkmenii, Turcji i na Białorusi.

Jaki VPN wybrać?

Co trzeba wiedzieć by wybrać najlepszy VPN? Oto kilka podstawowych informacji, które musicie przeanalizować przed zakupem:

1. Liczba instalacji na jedną licencję

Wiele osób korzysta z więcej niż jednego urządzenia do łączenia się z Internetem. Mamy laptopy, komputery, smartfony i tablety – każdy z nich powinien być zabezpieczony. Licencja określa na ilu urządzeniach, legalnie, można zainstalować VPN (może to być jedno stanowisko lub więcej).

2. Szybkość działania

To pytanie o to, czy dostawca oferuje nielimitowaną przepustowość, czy nakłada ograniczenia. Nikt nie chce by VPN spowalniał transfer danych lub przycinał w trakcie oglądania filmu więc ta pierwsza opcja jest znacznie lepsza. Niewielkie spowolnienie może być zauważalne, ale nie powinno wpływać na komfort korzystania z VPN. Szybkość zależy również od mocy obliczeniowej komputera (im „mocniejszy” sprzęt, tym lepsze wykorzystanie VPN).

3. Radzenie sobie z cenzurą

Nie wszystkie VPN dla Windows 10 radzą sobie z cenzurą nakładaną na Internet przez państwa. Zanim wybierzecie jeden z nich, sprawdźcie czy będzie można korzystać z niego tam, gdzie się wybieracie.

4. Zabezpieczenie przed niekodowaną transmisją danych

Nazywane jest kill switch i polega na rozłączeniu połączenia w chwili, gdy VPN przestanie działać (przesyłane dane przestaną być kodowane i tunelowane). Taki „guzik awaryjny” zapewnia większe bezpieczeństwo, bo można nie zauważyć, że VPN nie działa jak powinien.

VPN dla Windows 10, Mac oraz wszystkich urządzeń mobilnych w firmie.

Wybierając program VPN zwróć uwagę by działał na urządzeniach typu komputer, smartfon czy tablet.

5. Zabezpieczanie danych

Jest kilka poziomów szyfrowania danych, które różnią się sposobem szyfrowania oraz poziomem bezpieczeństwa. Do najpopularniejszych należy m.in. PPTP (Point-To-Point Tunneling Protocol), który tworzy tunel i koduje przesyłane dane. Jeden VPN może używać kilku protokołów, które wzajemnie się uzupełniają (np. L2TP – protokół tunelowania warstwy 2 + IPSec – zabezpieczenie protokołu internetowego).

6. Dostępność peer-to-peer

Jeżeli chcecie korzystać z torrentów i VPN jednocześnie, trzeba się upewnić, że VPN na to pozwala. Niektóre wirtualne sieci prywatne blokują tego typu połączenia lub ograniczają ich przepustowość.

7. Brak rejestrów

Niektóre firmy oferujące VPN mogą przechowywać dzienniki, zawierające historię połączeń użytkowników wykonywanych przez swoje serwery. Są też takie, które tego nie robią. Jeżeli zależy wam na jak największym bezpieczeństwie, to wybierzcie te drugie. Zasada jest prosta – jeżeli czegoś nie wiemy o naszych użytkownikach, to nie możemy tego nikomu ujawnić.

8. Cena

Dobry VPN z polskimi serwerami zazwyczaj nie kosztuje majątku. Jego cena zależy od okresu na jaki zostanie wykupiona usługa (im dłużej tym niższa opłata w przeliczeniu na miesiąc), ilości stanowisk (im więcej tym drożej), rodzaju licencji (indywidualna lub komercyjna) oraz aktualnej promocji (nierzadko nawet 20% taniej). Czasami VPN jest dostępny w pakiecie z innymi programami mającymi poprawiać bezpieczeństwo komputera, np. z antywirusami (pakiet AVG Ultimate Multidevice).

Darmowy VPN – czy warto?

Na rynku znaleźć można darmowe programy VPN. Czy są one tak samo bezpieczne jak komercyjne wersje?

Wiele firm oprócz płatnych VPN udostępnia również darmowe wersje. Niestety, nie zawsze spełniają one swoją funkcję, czyli zapewniają pełne bezpieczeństwo. Korzystając z darmowego VPN trzeba się liczyć z ograniczeniami (np. mniejszą przepustowością, mniejszą liczbą serwerów do wyboru) oraz problemami technicznymi, które mogą wpływać na bezpieczeństwo połączenia. Większą pewność dają jedynie komercyjne wersje, zgodnie z zasadą płacę – wymagam.

Czy to oznacza, że trzeba kupić VPN by z niego korzystać? Nie zawsze, niektóre z nich (np. AVG Secure VPN) są dołączane darmowo do programu antywirusowego (w pakiecie AVG Ultimate). Kupując antywirusa, którego i tak trzeba mieć, dostajecie gratis komercyjny VPN dla Windows 10 i Android, Mac i iOS.

Antywirus z darmowym i najlepszym VPN w AVG Ultiamte.

AVG Ultimate to rewelacyjne połączenie antywirusa, VPN oraz programu do przyśpieszenia pracy komputera.

Podsumowanie

Kiedy włączyć VPN? Najlepiej za każdym razem kiedy zamierzacie skorzystać z Internetu.

Korzyści płynące z używania VPN są ogromne i z dnia na dzień będą coraz większe. To nie tylko zwiększenie własnego bezpieczeństwa, ale też wygoda i pełen dostęp do swoich zasobów z każdego miejsca na kuli ziemskiej. To również szybszy Internet w domu, możliwość oglądania najnowszych filmów i grania w premierowe gry.

To bezpieczeństwo danych w firmie i ochrona poufnych dokumentów przesyłanych podczas pracy zdalnej i wirtualnych spotkań. Z pomocą jednego programu możecie zniknąć z celownika hakerom, rządowi, szefowi i dostawcom Internetu, chroniąc swoją prywatność i tożsamość w sieci.

Masz pytania dotyczące VPN? Pisz w komentarzu

Macie pytania dotyczące VPN? Nie wiecie jak włączyć VPN? Nie wiecie jako korzystać z VPN? Napiszcie je w komentarzu, a my pomożemy wam znaleźć rozwiązanie lub podpowiemy co zrobić by VPN działał bez zarzutu.

___

Artykuł powstał dzięki CORE – polskiemu dystrybutorowi antywirusów AVAST i AVG. Sprawdź AVG Secure VPN. Prywatność i anonimowość w sieci jest możliwa!

AVG Secure VPN – możesz zainstalować na dowolnych 5 urządzeniach (w tym smartfonach i tabletach)! 

AVG Ultimate – to antywirus, przyspieszenie urządzeń i VPN w jednym. To najlepszy antywirus gwarantujący bezpieczeństwo sieci VPN na rynku. Możesz go zainstalować, aż na 10 różnych urządzeniach (komputerach, smartfonach oraz tabletach). 

antywirus avg logo

 

 

Oceń artykuł
[Głosów: 35 Średnia: 3.7]

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!

Prowadzisz małą lub średnią firmę?

Pobierz Darmowy Ebook - Bezpieczna firma z AVG, który pomoże Ci zwiększyć bezpieczeństwo biznesu, zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

Znajdziesz w nim ponad 30 konkretnych artykułów, dzięki którym dowiesz jak się jak szybko i łatwo, za pomocą darmowych narzędzi zadbać o takie rzeczy jak: polityka bezpiecznych haseł, backup cennych danych, blokowanie portów USB, korzystanie z pulpitu zdalnego, awaryjne odzyskiwanie danych... i wiele, wiele więcej!

Pobierz e-book teraz!

O Autorze

Na co dzień zajmuję się bezpieczeństwem IT w Centrum Nauki, sprzedaję narzędzie do dokumentowania baz danych i pomagam wielu małym studiom wypromować ich gry. Po godzinach zaś ratuję niewiasty i światy w niezliczonych właśnie grach. Okazjonalnie piszę recenzje i teksty okołogrowe, z którymi można się zapoznać na stronie gamesguru.org.

Subscribe
Powiadom o
guest
31 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Rafał Alitojć
Rafał Alitojć
4 lat temu

Jedna z najlepszych obecnie usług VPN została zaprezentowana na tym nagraniu: https://www.youtube.com/watch?v=ve7d2VaRGFk

Wraz z nią otrzymujesz dostęp do 750 serwerów zlokalizowanych w 141 krajach. Połączenia są szybkie i niezawodne. Z usługi możesz korzystać nawet na 5 urządzeniach jednocześnie. Podejmij decyzję już dziś, a z pewnością będziesz zadowolony 🙂

Rafał Alitojć
Rafał Alitojć
2 lat temu

Jedna z najlepszych obecnie usług VPN została zaprezentowana na tym nagraniu: https://www.youtube.com/wat…Wraz z nią otrzymujesz dostęp do 750 serwerów zlokalizowanych w 141 krajach. Połączenia są szybkie i niezawodne. Z usługi możesz korzystać nawet na 5 urządzeniach jednocześnie. Podejmij decyzję już dziś, a z pewnością będziesz zadowolony 🙂

Matthew Basford
Matthew Basford
2 lat temu

Długo się zastanawiałem co wybrać i znalazłem http://polski-vpn.pl/ . Tanio no i działa wszystko jak powinno, a mieszkam aktualnie w Niemczech 😉 😉

Maria Szlajter
Maria Szlajter
2 lat temu

czy mogę w ramach vpn blokować kopiowanie danych przez uzytkowników?

maciej
maciej
2 lat temu
Reply to  Maria Szlajter

witam podpowie mi ktos jak ustawic taki vpn w angli

maciej
maciej
2 lat temu

dzięki

Tomek
Tomek
2 lat temu

Witam
Czy właściciel strony, portalu który odwiedzamy jest w stanie wykryć, że korzystamy z VPNa ?
Czy jest możliwe mieć stały adres IP przez VPNa ?

Tomek
Tomek
2 lat temu

Dziękuje za odpowiedź.
Czy może Pan polecić taką stronę ?
Szukam rozwiązania na stały adres IP na Ukrainie.

marcin
marcin
2 lat temu

Czy to jest płatne?

Piotr
Piotr
2 lat temu

w pracy sieciowcy mówią, że deszyfrują SSL , czy w takim razie używanie VPN jest bezpieczne ? czy widzą oni gdzie się łączę ?

wybierajacy-vpn
wybierajacy-vpn
2 lat temu

Zanim wybierze sie HMA, polecam przeczytac: https://invisibler.com/lulzsec-and-hidemyass/. Absolutnie nic nie sugeruje – poprostu chodzi o wiedze i swiadomosc.

Ewelina
Ewelina
2 lat temu

Hej. Mam pytanie odnosnie VPN. Firma w Niemczech na komputerze zainbstalowala VPN. Czy bede mogla uzywac VPN w Polsce?

Kfys
Kfys
2 lat temu

Czy łącząc się przez vpn pobiera dane tak samo jak bez niego mając limit np

Ania
Ania
1 rok temu

Dzień dobry,
zakupiłam dla dziecka produkt aktywowany przez vpn (o czym wiedziałam przed zakupem), sprzedający już po zakupie poinformował mnie, że muszę zmienić IP swojego urządzenia na kraj ameryki Pd. Czy łączenie przez VPN jest jednoznaczne z takimi działaniami? Czy zmiana IP jest bezpieczna i czy należy tego dokonywać przy każdym połączeniu?

Ania
Ania
1 rok temu

Dołącz do dyskusji…Bardzo dziękuję za odpowiedź. Zaskoczył mnie wspomniany przez Pana fakt łamania regulaminu, bo zakupu dokonywałam jak mi się wydawało u wiarygodnego źródła, na wiarygodnym portalu…
Będę jeszcze wdzięczna jeszcze za informację czy po zmianie IP na wskazany przez sprzedającego, muszę powrócić do swojego IP – czy wymaga to działań z mojej strony, czy dzieje się samoistnie np. po wyączeniu urządzenia?

agata
agata
1 rok temu

czy dzieki vpn ktos moze kontrolowac moj telefon? np. rodzice

Maja
Maja
7 miesięcy temu

Czy korzystanie z VPN i z przeglądarki Tor zwiększa moje bezpieczeństwo w internecie? Czy te dwie opcje wzjamenie się wykluczają?

Aldona
Aldona
18 dni temu

Mój duży operator twierdzi ze wszystko jest ok – a vpn nie działa, AirMAX, to wszystko od razu działa więc jak to jest ?

Podobał Ci się ten tekst? Dołącz do nas na Facebooku i nie przegap NOWYCH artykułów!
Polub AVG na Facebooku