Wielokrotnie, w artykułach i mailach, wspominaliśmy o sieciach VPN. Dla tych, którzy wciąż wahają się czy powinni zainteresować się tym tematem, stworzyliśmy ten tekst. To krótkie kompendium o VPN, w formie najczęściej pojawiających się pytań i odpowiedzi na nie. Mamy nadzieję, że po zapoznaniu się z nim będzie łatwiej wam ocenić, jaki jest cel stosowania takiego rozwiązania i czy jest ono wam potrzebne.
Czym jest połącznie VPN?
Spis treści
- Co to jest VPN?
- Jak działa VPN
- Zobacz film czym jest i jak działa VPN:
- Co można zrobić z VPN?
- Dlaczego warto mieć VPN?
- VPN – czy to antywirus?
- VPN dla domu
- VPN dla Androida
- VPN dla małej firmy
- VPN – czy jest legalny?
- Jaki VPN wybrać?
- Darmowy VPN – czy warto?
- Podsumowanie
- Masz pytania dotyczące VPN? Pisz w komentarzu
Co to jest VPN?
Zacznijmy od podstaw – co to jest VPN? Sam skrót pochodzi od słów Virtual Private Network (z ang. Wirtualna Sieć Prywatna). Jak rozszyfrować tę nazwę?
Wirtualna oznacza w tym przypadku przeciwieństwo słowa fizyczna, czyli to, że VPN istnieje w przestrzeni. Nie ma żadnych kabli, które umożliwiają połączenia wewnątrz sieci i do których trzeba się podłączać. Można z niego korzystać w każdym miejscu, na każdym urządzeniu.
Termin prywatna odnosi się do faktu, iż dostęp do takiej sieci jest ograniczony i moderowany. Dostęp do niej mają jej użytkownicy i… nikt inny. Ma to na celu zwiększenie bezpieczeństwa takiej sieci i umożliwienie bezpiecznego wymieniania się plikami, dokumentami czy wspólnej pracy.
Jak działa VPN
Dlaczego warto korzystać z VPN? O tym przekonacie się dowiadując się jak działa Wirtualna Sieć Prywatna.
Każda wizyta w Internecie pozostawia po sobie mnóstwo informacji, na podstawie których można zidentyfikować użytkownika, zebrać dane o jego zainteresowaniach, odwiedzanych witrynach, a czasami nawet bardziej poufne rzeczy, np. hasła do logowania.
Połączenie VPN maskuje te wszystkie połączenia, kierując je przez serwer VPN. Tworzy to niejako tunel (dlatego nazywa się to tunelowaniem), którym poruszają się informacje wymieniane między komputerem użytkownika i Internetem. Jest tylko jedno wyjście i wejście, nie można się do niego dostać „z boku”.
Dodatkowo wszystko co wysyłane i odbierane zostaje zaszyfrowane: tunelowanie wychwytuje wszystkie pakiety, szyfruje i każdorazowo umieszcza w nowym pakiecie. Można to porównać do stworzenia pliku archiwum (zip, rar, 7z). Następnie serwer odpakowuje sobie te pakiety. Nawet, jeżeli ktoś przechwyciłby te dane, dostanie tylko mnóstwo niezrozumiałych, zakodowanych informacji których nie będzie umiał odczytać, bo nie ma klucza.
Zobacz film czym jest i jak działa VPN:
Szczegółowy opis jak działa i czym jest VPN znajdziesz na poniższym filmie.
Co można zrobić z VPN?
Jako że VPN ukrywa przed innymi użytkownikami, z aktualnie korzystanej sieci, wszystko co robimy, możemy w ten sposób swobodnie sprawdzać pocztę czy nawet stan konta. Jeśli połączymy się z odpowiednim VPN możemy obejść blokady regionalne czy cenzurę. Jednak po kolei.
Przede wszystkim odradza się korzystania z Wi-Fi w parkach, kawiarniach i lotniskach. To, że jest darmowe, oznacza, że ktoś chętnie będzie was podglądał. Łącząc się z VPN uniemożliwiamy mu to kompletnie. Jeśli wyjeżdżacie za granicę, a chcielibyście dalej korzystać z lokalnych serwisów, może zdarzyć się, że niezbędne będzie połączenie z VPN w Polsce, tak by strony dalej uważały, że nie opuściliście kraju. W przypadku, gdy podróżujecie do kraju posiadającego cenzurę Internetu takie rozwiązanie pozwoli wam ją obejść.
Jeśli w domowej bądź firmowej sieci macie wszystkie swoje pliki, to tylko poprzez VPN uzyskacie do nich dostęp z dowolnego miejsca na ziemi. Również w momencie, w którym ściągacie pliki jesteście bardziej zabezpieczeni przed różnego rodzaju oprogramowaniem szpiegującym. VPN uniemożliwi wasze namierzenie, a co za tym idzie sprawi, że malware zgłupieje.
Dlaczego warto mieć VPN?
No dobrze, wszystko jest szyfrowane, tylko czy VPN dla małej firmy lub domu naprawdę jest konieczny?
Odpowiadamy z całym przekonaniem: TAK! VPN pozwala zachować prywatność i anonimowość online, korzystać z treści niedostępnych w danym kraju (np. z powodu cenzury państwowej lub blokad regionalnych), ukryć się przed hakerami i ciekawskimi, a także korzystać bez ograniczeń z Internetu. Jako to się dzieje?
VPN ukrywa przesyłane informacje przed innymi użytkownikami, więc wszystko co robimy pozostaje prywatne. Również to, co pobieramy do skrzynki odbiorczej, tworzymy odpisując na maila, czy wpisujemy robiąc przelewy w banku online.
VPN chroni również w przypadku korzystania z Internetu w miejscach publicznych. Może tego nie wiecie, ale nie zaleca się korzystania z ogólnodostępnych Wi-Fi w parkach, kawiarniach i na lotniskach. To, że jest to darmowe, oznacza, że każdy może się tam dostać – haker też! Korzystając z VPN uniemożliwiamy ciekawskim podglądanie naszej aktywności online, bo wszystko jest szyfrowane (tunelowanie, pamiętacie?). Hasła, maile i prywatne dane są bezpieczne.
VPN dla firmy lub domu docenicie, gdy będziecie musieli wyjechać za granicę. Gdy nadal chcecie korzystać z lokalnych serwisów może was spotkać niespodzianka! Komputer „wie” że nie jesteście już w kraju i blokuje do nich dostęp. W tej sytuacji z pomocą przychodzi VPN. Dzięki niemu możecie ustawić swoje IP (adres, po którym identyfikowani jesteście online) w ten sposób, że strony będą uważały, że nie opuściliście Polski. W przypadku, gdy podróżujecie do państwa cenzurującego niektóre treści Internetu takie rozwiązanie pozwoli wam obejść cenzurę.
Jeśli w domowej bądź firmowej sieci macie wszystkie swoje pliki, to tylko przez VPN uzyskacie do nich dostęp z dowolnego miejsca na świecie. Również w momencie, w którym ściągacie pliki jesteście bardziej zabezpieczeni przed różnego rodzaju oprogramowaniem szpiegującym. Wirtualna Sieć Prywatna uniemożliwia namierzenie was, więc nawet złośliwe oprogramowanie nie będzie wiedziało kogo atakować.
VPN – czy to antywirus?
VPN nie jest programem antywirusowym, ale bardzo dobrze uzupełnia jego działanie. Antywirusy służą do wykrywania i neutralizowania złośliwego oprogramowania różnego rodzaju. Chronią m.in. przed atakami online (fałszywymi stronami www), załącznikami przesyłanymi mailem, jak i wirusami ukrytymi na dysku lub w programach.
VPN uzupełnia działanie antywirusa, ale go nie zastępuje. Dzięki niemu jesteśmy niewidoczni w sieci, ale jeżeli wirus dostanie się do komputera inną drogą (np. na pendrive lub ściągnie się wtedy, gdy VPN nie będzie włączony) wówczas bez antywirusa nie mamy żadnej ochrony. Na rynku są dostępne programy, które zawierają pełne zabezpieczenie komputera oferując w pakiecie zarówno program antywirusowy, jak i VPN dla Windows 10 (np. AVG Ultimate).
VPN dla domu
Jaki VPN do domu wybrać? Jak można go wykorzystać? Czy rzeczywiście jest potrzebny?
Jeżeli zastanawiasz się nad tym czy warto mieć VPN w domu, odpowiadamy, że warto. W Internecie i użytkownicy domowi, i firmy są tak samo narażeni na ataki. Tu nie ma rozróżnienia skąd klikacie – dla hakera jesteście takim samym celem jak przedsiębiorcy czy urzędy.
Przecież wy również korzystacie z kont bankowych online, które można wyzerować, macie konta pocztowe, które można użyć do ataków i mnóstwo prywatnych danych do sprzedania na czarnym rynku. VPN dla Windows 10 pozwoli wam uniknąć takich scenariuszy.
Zagrożeniem dla waszej prywatności są nie tylko hakerzy. W Internecie może was podglądać każdy: od firmy, która dostarcza wam Internet, aż po szefa lub zazdrosnego małżonka. Firmy najczęściej zbierają w ten sposób informacje o zainteresowaniach użytkownika, by wyświetlać mu lepiej dopasowane reklamy. Mogą też sprzedawać je innym. VPN pozwoli wam ukryć się przed wszystkimi ciekawskimi i ochronić swoją prywatność online.
VPN oferuje jeszcze inne korzyści poza zwiększonym bezpieczeństwem. Dzięki VPN do Netflixa będziecie mogli obejrzeć premiery najnowszych filmów od razu jak się pojawią (nie trzeba będzie czekać na udostępnienie ich w Polsce). To samo stanie się jak zastosujecie VPN do gier – nowe tytuły od razu będzie można rozegrać, bez czekania na oficjalne udostępnienie w waszym regionie geograficznym.
VPN dla Androida
VPN dla Windows 10 to jednak nie wszystko. Komputer jest bezpieczny, ale przecież korzystacie z Internetu również na smartfonie – i to często w tych najbardziej narażonych na atak miejscach! Kiedy używać VPN w telefonie?
Smartfon spełnia rolę mobilnego komputera i podobnie jak komputer musi być chroniony. Z telefonu zlecacie przelewy, logujecie się do banku i na konto pocztowe, korzystacie z Facebooka i Instagrama, gracie online, oglądacie filmy i wiele, wiele więcej. Wszystkie te czynności będą bezpieczniejsze, gdy będziecie korzystać z VPN dla Androida.
VPN dla małej firmy
Dane, z których korzysta przedsiębiorstwo są w olbrzymiej części poufne. Łatwo ujawnić tajemnicę handlową, narazić się na wyciek listy klientów lub danych osobowych pracowników. VPN zabezpiecza informacje w trakcie połączenia online (np. w czasie przesyłania ich kontrahentom lub zdalnych spotkań), stanowiąc dodatkową ochronę danych wrażliwych.
Kolejną zaletą jest dostęp do firmowych serwerów z każdego miejsca na świecie. Nie ma znaczenia, gdzie podłączycie się do Internetu – wystarczy uruchomić VPN i mieć swobodny wgląd we wszystkie potrzebne akurat informacje. Zupełnie jakbyście siedzieli za swoim biurkiem! Możecie korzystać bez ograniczeń z firmowych zasobów na serwerach, kopiować pliki, wymieniać informacje i zdalnie pracować w grupach.
Przy konfigurowaniu VPN dla małej firmy warto pamiętać, że taka sieć musi być stworzona wewnątrz firmowej infrastruktury i dopiero wtedy pracownicy powinni otrzymać do niej dostęp.
VPN – czy jest legalny?
W Polsce – tak i w dużej części państw również nie ma ograniczeń w korzystaniu z tego typu oprogramowania. VPN uważany jest za nielegalny w dziesięciu krajach: w Chinach, Korei Północnej, Rosji, Ugandzie, Iraku, Omanie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Turkmenii, Turcji i na Białorusi.
Jaki VPN wybrać?
Co trzeba wiedzieć by wybrać najlepszy VPN? Oto kilka podstawowych informacji, które musicie przeanalizować przed zakupem:
1. Liczba instalacji na jedną licencję
Wiele osób korzysta z więcej niż jednego urządzenia do łączenia się z Internetem. Mamy laptopy, komputery, smartfony i tablety – każdy z nich powinien być zabezpieczony. Licencja określa na ilu urządzeniach, legalnie, można zainstalować VPN (może to być jedno stanowisko lub więcej).
2. Szybkość działania
To pytanie o to, czy dostawca oferuje nielimitowaną przepustowość, czy nakłada ograniczenia. Nikt nie chce by VPN spowalniał transfer danych lub przycinał w trakcie oglądania filmu więc ta pierwsza opcja jest znacznie lepsza. Niewielkie spowolnienie może być zauważalne, ale nie powinno wpływać na komfort korzystania z VPN. Szybkość zależy również od mocy obliczeniowej komputera (im „mocniejszy” sprzęt, tym lepsze wykorzystanie VPN).
3. Radzenie sobie z cenzurą
Nie wszystkie VPN dla Windows 10 radzą sobie z cenzurą nakładaną na Internet przez państwa. Zanim wybierzecie jeden z nich, sprawdźcie czy będzie można korzystać z niego tam, gdzie się wybieracie.
4. Zabezpieczenie przed niekodowaną transmisją danych
Nazywane jest kill switch i polega na rozłączeniu połączenia w chwili, gdy VPN przestanie działać (przesyłane dane przestaną być kodowane i tunelowane). Taki „guzik awaryjny” zapewnia większe bezpieczeństwo, bo można nie zauważyć, że VPN nie działa jak powinien.
5. Zabezpieczanie danych
Jest kilka poziomów szyfrowania danych, które różnią się sposobem szyfrowania oraz poziomem bezpieczeństwa. Do najpopularniejszych należy m.in. PPTP (Point-To-Point Tunneling Protocol), który tworzy tunel i koduje przesyłane dane. Jeden VPN może używać kilku protokołów, które wzajemnie się uzupełniają (np. L2TP – protokół tunelowania warstwy 2 + IPSec – zabezpieczenie protokołu internetowego). Więcej na ten temat dowiesz się z naszego rankingu.
6. Dostępność peer-to-peer
Jeżeli chcecie korzystać z torrentów i VPN jednocześnie, trzeba się upewnić, że VPN na to pozwala. Niektóre wirtualne sieci prywatne blokują tego typu połączenia lub ograniczają ich przepustowość.
7. Brak rejestrów
Niektóre firmy oferujące VPN mogą przechowywać dzienniki, zawierające historię połączeń użytkowników wykonywanych przez swoje serwery. Są też takie, które tego nie robią. Jeżeli zależy wam na jak największym bezpieczeństwie, to wybierzcie te drugie. Zasada jest prosta – jeżeli czegoś nie wiemy o naszych użytkownikach, to nie możemy tego nikomu ujawnić.
8. Cena
Dobry VPN z polskimi serwerami zazwyczaj nie kosztuje majątku. Jego cena zależy od okresu na jaki zostanie wykupiona usługa (im dłużej tym niższa opłata w przeliczeniu na miesiąc), ilości stanowisk (im więcej tym drożej), rodzaju licencji (indywidualna lub komercyjna) oraz aktualnej promocji (nierzadko nawet 20% taniej). Czasami VPN jest dostępny w pakiecie z innymi programami mającymi poprawiać bezpieczeństwo komputera, np. z antywirusami (pakiet AVG Ultimate Multidevice).
Jeżeli jesteś zdecydowany na zakup oprogramowania VPN, odwiedź nasz ranking VPN.
Darmowy VPN – czy warto?
Na rynku znaleźć można darmowe programy VPN. Czy są one tak samo bezpieczne jak komercyjne wersje?
Wiele firm oprócz płatnych VPN udostępnia również darmowe wersje. Niestety, nie zawsze spełniają one swoją funkcję, czyli zapewniają pełne bezpieczeństwo. Korzystając z darmowego VPN trzeba się liczyć z ograniczeniami (np. mniejszą przepustowością, mniejszą liczbą serwerów do wyboru) oraz problemami technicznymi, które mogą wpływać na bezpieczeństwo połączenia. Większą pewność dają jedynie komercyjne wersje, zgodnie z zasadą płacę – wymagam.
Czy to oznacza, że trzeba kupić VPN by z niego korzystać? Nie zawsze, niektóre z nich (np. AVG Secure VPN) są dołączane darmowo do programu antywirusowego (w pakiecie AVG Ultimate). Kupując antywirusa, którego i tak trzeba mieć, dostajecie gratis komercyjny VPN dla Windows 10 i Android, Mac i iOS.
Podsumowanie
Kiedy włączyć VPN? Najlepiej za każdym razem kiedy zamierzacie skorzystać z Internetu.
Korzyści płynące z używania VPN są ogromne i z dnia na dzień będą coraz większe. To nie tylko zwiększenie własnego bezpieczeństwa, ale też wygoda i pełen dostęp do swoich zasobów z każdego miejsca na kuli ziemskiej. To również szybszy Internet w domu, możliwość oglądania najnowszych filmów i grania w premierowe gry.
To bezpieczeństwo danych w firmie i ochrona poufnych dokumentów przesyłanych podczas pracy zdalnej i wirtualnych spotkań. Z pomocą jednego programu możecie zniknąć z celownika hakerom, rządowi, szefowi i dostawcom Internetu, chroniąc swoją prywatność i tożsamość w sieci.
Masz pytania dotyczące VPN? Pisz w komentarzu
Macie pytania dotyczące VPN? Nie wiecie jak włączyć VPN? Nie wiecie jako korzystać z VPN? Napiszcie je w komentarzu, a my pomożemy wam znaleźć rozwiązanie lub podpowiemy co zrobić by VPN działał bez zarzutu.
___
Artykuł powstał dzięki CORE – polskiemu dystrybutorowi antywirusów AVAST i AVG. Sprawdź AVG Secure VPN. Prywatność i anonimowość w sieci jest możliwa!
AVG Secure VPN – możesz zainstalować na dowolnych 5 urządzeniach (w tym smartfonach i tabletach)!
AVG Ultimate – to antywirus, przyspieszenie urządzeń i VPN w jednym. To najlepszy antywirus gwarantujący bezpieczeństwo sieci VPN na rynku. Możesz go zainstalować, aż na 10 różnych urządzeniach (komputerach, smartfonach oraz tabletach).
Podobał Ci się ten artykuł?
Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!
Jedna z najlepszych obecnie usług VPN została zaprezentowana na tym nagraniu: https://www.youtube.com/watch?v=ve7d2VaRGFk
Wraz z nią otrzymujesz dostęp do 750 serwerów zlokalizowanych w 141 krajach. Połączenia są szybkie i niezawodne. Z usługi możesz korzystać nawet na 5 urządzeniach jednocześnie. Podejmij decyzję już dziś, a z pewnością będziesz zadowolony 🙂
Jedna z najlepszych obecnie usług VPN została zaprezentowana na tym nagraniu: https://www.youtube.com/wat…Wraz z nią otrzymujesz dostęp do 750 serwerów zlokalizowanych w 141 krajach. Połączenia są szybkie i niezawodne. Z usługi możesz korzystać nawet na 5 urządzeniach jednocześnie. Podejmij decyzję już dziś, a z pewnością będziesz zadowolony 🙂
Długo się zastanawiałem co wybrać i znalazłem http://polski-vpn.pl/ . Tanio no i działa wszystko jak powinno, a mieszkam aktualnie w Niemczech 😉 😉
czy mogę w ramach vpn blokować kopiowanie danych przez uzytkowników?
witam podpowie mi ktos jak ustawic taki vpn w angli
Witam,
Dokładnie tak samo jak w Polsce. Proszę spróbować na przykład tego programu:
https://trybawaryjny.pl/hma-vpn-tutorial/
dzięki
Witam
Czy właściciel strony, portalu który odwiedzamy jest w stanie wykryć, że korzystamy z VPNa ?
Czy jest możliwe mieć stały adres IP przez VPNa ?
Witam,
Tak, jest w stanie to wykryć. Udaje się to na przykład serwisom takim jak Netflix (który chyba ma najlepsze systemy na rynku). Prawdopodobnie mają bazę adresów IP, które wykorzystwane są przez VPN. Stały adres jest możliwy, ale nie przez narzędzia VPN, tylko przez strony świadczące takie usługi.
Dziękuje za odpowiedź.
Czy może Pan polecić taką stronę ?
Szukam rozwiązania na stały adres IP na Ukrainie.
Tu ma Pan darmowe serwery proxy.
https://www.proxynova.com/proxy-server-list/country-ua/
A tutaj instrukcję jak ustawić serwer proxy:
https://trybawaryjny.pl/jak-zmienic-ip/
Ten serwis polecam jeśli chodzi o prywatny serwer proxy, tylko dla Pana:
https://proxy-seller.com/
Czy to jest płatne?
Część rzeczy jest płatnych, część nie. Zazwyczaj jeśli oczekuje się lepszej jakości, to należy liczyć sie z kosztami. Są też jednak rozwiązania darmowe.
w pracy sieciowcy mówią, że deszyfrują SSL , czy w takim razie używanie VPN jest bezpieczne ? czy widzą oni gdzie się łączę ?
Nie umiem jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Nie wiem czego dokładnie używa się w Pana firmie. Korzystanie z VPN nie gwarantuje pełnej niewykrywalności. Nie mniej jednak jako, że Pana sieciowcy nie mają uprawnień administratorskich do serwera, z którym się Pan łączy na pewno mają mniejsze możliwości w jakiejkolwiek kontroli ruchu. W pracy raczej trzymałbym się powszechnie akceptowanych stron i serwisów.
Zanim wybierze sie HMA, polecam przeczytac: https://invisibler.com/lulzsec-and-hidemyass/. Absolutnie nic nie sugeruje – poprostu chodzi o wiedze i swiadomosc.
Nigdy nie polecaliśmy tego narzędzia do jakiejkolwiek nielegalnej działalności. VPN używamy głównie do bezpiecznego połączenia w miejscu, gdzie jest na przykład darmowe wifi.
Hej. Mam pytanie odnosnie VPN. Firma w Niemczech na komputerze zainbstalowala VPN. Czy bede mogla uzywac VPN w Polsce?
Rozumiem, że ten komputer jedzenie z Panią z Niemiec do Polski? Jeśli tak, to oczywiście, że będzie Pani mogła. Na tym polega to rozwiązanie. Gdziekolwiek nie jesteśmy możemy dzięki VPN połączyć się z siecią.
Czy łącząc się przez vpn pobiera dane tak samo jak bez niego mając limit np
Może nawet pobierać więcej danych. Nie uda się w ten sposób ominąć limitu.
Dzień dobry,
zakupiłam dla dziecka produkt aktywowany przez vpn (o czym wiedziałam przed zakupem), sprzedający już po zakupie poinformował mnie, że muszę zmienić IP swojego urządzenia na kraj ameryki Pd. Czy łączenie przez VPN jest jednoznaczne z takimi działaniami? Czy zmiana IP jest bezpieczna i czy należy tego dokonywać przy każdym połączeniu?
Generalnie, jeśli wymagane jest łączenie przez VPN, to znaczy, że łamie Pani regulamin sklepu/usługi. Ale tak, w takim przypadku niezbędna jest zmiana IP. Nie wiem co dokładnie Pani kupiła. Prawdopodobnie połączenie było wymagane tylko jednokrotnie. Zmiana IP może być bezpieczna i niebezpieczna. Jeśli korzysta Pani z oprogramowania jak HMA! to jest bezpieczne. Jeśli wybiera Pani darmowe strony z adresami IP, może się okazać, że ktoś będzie „podsłuchiwał” wszystko co Pani robi będą na tym IP.
Dołącz do dyskusji…Bardzo dziękuję za odpowiedź. Zaskoczył mnie wspomniany przez Pana fakt łamania regulaminu, bo zakupu dokonywałam jak mi się wydawało u wiarygodnego źródła, na wiarygodnym portalu…
Będę jeszcze wdzięczna jeszcze za informację czy po zmianie IP na wskazany przez sprzedającego, muszę powrócić do swojego IP – czy wymaga to działań z mojej strony, czy dzieje się samoistnie np. po wyączeniu urządzenia?
Zależy od sposobu zmiany IP. Na wszelki wypadek zmieniłbym ręcznie z powrotem.
czy dzieki vpn ktos moze kontrolowac moj telefon? np. rodzice
Nie, to zupełnie nie do tego służy.
Czy korzystanie z VPN i z przeglądarki Tor zwiększa moje bezpieczeństwo w internecie? Czy te dwie opcje wzjamenie się wykluczają?
Zależy jak rozumie Pani bezpieczeństwo. Jeśli chodzi o monitorowanie Pani ruchów w sieci przez korporacje jak Facebook czy Google, które tworzą Pani profil, żeby serwować „spersonalizowane reklamy”, to tak. Zdecydowanie zwiększą. Jeśli ma Pani na myśli wirusy i inne złośliwe oprogramowanie, to niestety nie. Tak TOR, jak i VPN mają zacierać ślady po Pani bytności w sieci.
Mój duży operator twierdzi ze wszystko jest ok – a vpn nie działa, AirMAX, to wszystko od razu działa więc jak to jest ?
Jakiego VPNa Pani używa? I co znaczy, że działa lub nie działa? Aplikacja nie chce się łączyć z innymi serwerami? Czy łączy się, ale przy przeglądaniu stron widzi Pani, że jednak nie korzysta z VPN?
Zamierzam trochę zarabic na korzystaniu z promocji angielskich zakładów bukmacherskiech…
Myśli Pan ,że jestem w stanie ukryć swoje IP przed nimi ???
Zazwyczaj tam gdzie są pieniądze, tam są i lepsze zabezpieczenia. Myślę, że do tego trzeba by drogich narzędzi VPN, ale co do zasady jest to możliwe.
Dziękuję za odpowiedź
Bardzo proszę, cieszę się, że mogłem pomóc.
U mnie wszystko działało id kilku miesięcy, dzisiaj jak chciałam włączać global protect pojawił się jakiś komunikat i już nie mogłam włączyć. Odinstalowałam i jeszcze raz zainstalowałam vpn… niestety już nic nie mogę zrobić pojawia się komunikat „nie można uruchomić programu, ponieważ na komputerze nie znaleziono api-ms-win-shcore-scaling-l1-1-1.dll. Spróbuj ponownie zainstalować program, aby naprawić ten problem”. Instalowałam kilkanaście razy i nic. Może ktoś miał podobna sytuację?
Jedyną opcją jaką widzę, bez konieczności przeinstalowania systemu, jest ściągnięcie tego pliku z internetu, lub z innego komputera. Proszę też sprawdzić program antywirusowy, czy nie umieścił tego pliku w kwarantannie.
A czy ta apka może uchronić przed zablokowaniem MAC-adresu lub IP telefonu na którym jest zainstalowana?
Chodzi mi o to że w pracy jak widzą „obcy” telefon w sieci to go blokują.
Niestety nie, dlatego, że telefon musi przejść najpierw przez sieć firmy zanim połączy się z VPN, jeśli chce Pan korzystać z internetu firmy.
W przeglądarce Opera ma VPN włączony na stałe,zalogowałam się do Facebook i zablokowali mi konto,jak to możliwe żeby takie fatalne przypadki się działy,ja mam przechlapane
Cześć,
Usługi anonimizujące VPN jak ta w Operze zmieniają wirtualny adres IP użytkownika na inny, często zagraniczny. Facebook mógł wykryć wiele zmian regionu w krótkim czasie i potraktować to jako przejęcie konta więc zablokował je jako potencjalnie zagrożone.
dzięki za wytłumaczenie z polskiego na nasze,finalnie nie mogę wykonać żadnego sensownego ruchu/likwidacja konta/i jest mi smutno,że wiszę na FB bezcelowo
Moje maile wysyłane na Yahoo nie trafiają do odbiorcy albo trafiają do jego SPAM. Czy użycie VPN rozwiąże problem niedostarczania poczty na Yahoo?
Cześć,
Nie, użycie VPNa nie będzie miało wpływu, problem z identyfikacją Twojej poczty jako spam jest po stronie odbiorcy, to program/serwer odbiorcy klasyfikuje Twoje wiadomości jako niechciane z jakiegoś powodu. Jeśli problem dotyczy tylko jednego odbiorcy to poproś go o dodanie Twojego adresu do białej listy.
Mam pytanko. Czy vpn pozwoli oglądać polską telewizję online np w Anglii? cyfrowy posat albo canał plus?
Cześć,
Niestety nie potrafię Ci odpowiedzieć jednoznacznie, niektórzy dostawcy usług vod wykrywają i blokują dostęp z VPN. Zainstaluj po prostu wersję próbną https://www.avg.com/pl-pl/installation-files#pc i przetestuj
A ja mam pytanie jak działa VPN jeśli chodzi o Vinted? Konkretnie chodzi o to, że blokują konta na stałe i robią to po adresie IP. Zasada jest taka, że jak zablokują to nie możesz założyć ponownie konta na te same dane i urządzenie. Nie wiem czy to IP jest inne jeśli łączymy się z wifi niż jeśli korzystamy tylko z danych komórkowych? Czy jeśli będę miała VPN to nie wykryją mojego IP? Czy można to jakoś obejść? Odrazu mówię, że na ten moment wiem tyle że jest opcja założenia konta ponownie za pomocą nowego nr telefonu, nr rachunki bankowego,… Czytaj więcej »
Cześć,
Z opisu wnioskuję, że rejestrują jeszcze numer urządzenia, tzw HWID, ukryty identyfikator sprzętowy konkretnego komputera, telefonu itp. Jest on unikalny, niestety nie jesteś w stanie go zmienić. W przypadku telefonów może to być nawet nr IMEI konkretnego urządzenia.
W przypadku połączeń po wifi masz stały adres ip domowy, w przypadku połączeń LTE/5G masz losowy adres nadajnika, zmienia się on bardzo często, ale jak sama zauważyłaś, Vinted blokuje na wielu poziomach i jak sama streściłaś ciężko to obejść, chyba prościej będzie wyjaśnić problem bana ze wsparciem Vinted i wnioskować o zniesienie bana.
Rozumiem a z tym nr urządzenia to nr widzą poprzez pobranie aplikacji czy przeglądarka działa tak samo?
Aktualnie mam nowe konto założone na nowy nr ale na tym samym samym urządzeniu i to się udało. Jednak korzystam z VPN i tylko danych sieci komórkowej.
Tak, najpewniej tylko zainstalowana aplikacja jest w stanie rejestrować lub weryfikować numer IMEI/HWID aby porównać urządzenie z listą zablokowanych, a przeglądarki internetowe nie mają możliwości tego robić.
[…] z wirtualnej sieci prywatnej (VPN) na wszystkich Twoich urządzeniach – również na urządzeniach przenośnych – […]
Dzień dobry,
W firmie, w której pracuje zdalnie łączę się przez VPN. Czy logując się z zagranicy Europy np. w hotelu, komputer podłączając do wi-fi, a następnie do VPN, firma może wykryć moją lokalizację z poza Polski?
Cześć,
VPN, o którym mówisz aby korzystać z zasobów firmy to tunelowy VPN, który umożliwia zdalny dostęp do miejsca pracy przez internet, w takim typie połączenia administrator widzi skąd i kiedy łączą się klienci VPN do zasobów firmowych.
Anonimizujący VPN służy do ukrywania prawdziwego adresu ip i lokalizacji, ale nie pozwala na dostęp do zasobów firmy itp, to inny rodzaj usługi.