Wzmacnianie sieci Wi-Fi w domu opiewa w różne legendy, w których znajdziesz jedynie ziarno prawdy. AVG przygotowało konkretne wskazówki, jak wzmocnić siłę domowego Wi-Fi.
Regularnie tracisz łączność z domową siecią Wi-Fi? A może prędkość łącza jest tak niska, że przesyłanie muzyki lub zdjęć trwa wieki – nie wspominając już o udostępnianiu obrazu? W tym dwuczęściowym poradniku zajmiemy się najważniejszymi zagadnieniami oraz udzielę Ci kilka wskazówek na temat zwiększenia przepustowości domowej sieci bezprzewodowej. Gotowy? Zaczynamy!
Jak wzmocnić syganł Wi-Fi w domu – część 1
Spis treści
- 1) Znajdź najlepszą pozycję dla swojego routera
- 2) Używaj najnowszych sterowników i oprogramowania
- 3) Dostosuj swój sprzęt Wi-Fi do Twoich potrzeb
- 4) Wybierz zewnętrzną kartę sieciową USB
- 5) Wzmacnianie sieci Wi-fi: Zmień kanał!
Sprawdź nasze darmowe poradniki i programy
1) Znajdź najlepszą pozycję dla swojego routera
Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego sygnał Twojej sieci bezprzewodowej jest silny w niektórych pokojach i niebywale słaby w innych? Odległość pomiędzy Twoim komputerem, a routerem to tylko jeden z czynników wpływających na jakość sygnału. Znaczenie ma również rodzaj obiektów (drzwi, ściany, meble, urządzenia/gniazdka elektryczne) kolidujących z dobrym sygnałem.
W wielu przypadkach możliwe jest znaczne zwiększenie siły sygnału Wi-Fi przez zwyczajne przeniesienie routera lub podłączonego komputera w inne miejsce.
Metoda „prób i błędów” pozwala na uzyskanie optymalnego położenia routera względem komputera, jednak jest stratą czasu. Znacznie łatwiejsze będzie pobranie darmowego programu Heatmapper, który stworzy wizualizację zasięgu sieci w całym domu i pomoże wybrać najlepsze miejsce:
Kliknij tutaj, aby pobrać program Heatmapper (100MB). Uwaga: W celu pobrania należy się zarejestrować.
Po instalacji, program zapyta o plan Twojego mieszkania. Jeśli nie, możesz szybko stworzyć taką mapę przy pomocy programu. Jak to zrobić? Przejdź po swoim mieszkaniu z laptopem w rękach z włączonym Heatmapper’em. Podczas (powolnego!) poruszania się, często używaj lewego przycisku. Przejdź przez wszystkie pokoje w swoim domu klikając bezustannie.
Kiedy skończysz, kliknij prawy przycisk, a Heatmapper stworzy mapę Twojego domu, pokazując gdzie jakość sygnału Wi-Fi jest najsilniejsza. Tak wygląda przykładowa mapa utworzona przy pomocy tego narzędzia:
Zielony obszar w centrum mapy jest także środkiem mieszkania – dobra lokalizacja dla routera! Natomiast w sypialni (górna część mapy) jakość sygnału jest określana jako „ok”, ponieważ router zablokowany jest przez trzy ściany.
Przez analizę mapy, jestem w stanie szybko ustalić efektywne położenie routera dla optymalnej jakości sygnału Wi-Fi.
Dobra rada: Upewnij się, że router nie stoi bezpośrednio na podłodze lub obok grubych ścian. Idealne miejsce to prawdopodobnie centrum Twojego mieszkania, gdzie sygnału nie blokują żadne przeszkody.
2) Używaj najnowszych sterowników i oprogramowania
Rzadko zdarza się, że wbudowane w urządzenie oprogramowanie lub sterownik działają perfekcyjnie zaraz po podłączeniu routera lub karty sieciowej. Większość sterowników i oprogramowania „V1” dla sprzętu sieciowego, jakiego używałem miała słabą wydajność i masę problemów: powolne połączenia, przerwy w działaniu, brakujące funkcje i inne. Pierwszą rzeczą, jaką zawsze robię po zakupieniu urządzenia sieciowego jest znalezienie aktualizacji.
Na przykład, po zakupie karty sieciowej Linksys WUSB600N okazało się, że nie działa z systemem operacyjnym Windows 7.1 64-bit. Przez kilka tygodni nie mogłem korzystać z urządzenia dopóki producent nie wydał zaktualizowanego sterownika dostosowanego do pracy na systemach 64-bit.
Aktualizacja oprogramowania jest naprawdę prosta. Wystarczy otworzyć stronę konfiguracji producenta oprogramowania (patrz poniżej) i znaleźć dział odpowiadający za aktualizacje.
Poniżej znajdziesz bezpośrednie linki do pobrania sterowników kilku znanych producentów routerów:
Te linki przekierują Cię do najnowszych możliwych sterowników Wi-Fi. Twojego adaptera nie ma na liście? Nie znalazłeś niczego używając znanych wyszukiwarek? Przejdź do komentarzy i podziel się specyfikacją swojego adaptera, która znajduje się w Twoim menadżerze zadań.
3) Dostosuj swój sprzęt Wi-Fi do Twoich potrzeb
Jeśli standardy Twojej karty sieciowej to 802.11g (lub nawet b/a) musisz liczyć się z tym, że zadania wymagające wyższej przepustowości sieci jak streaming video, zdalne uruchamianie aplikacji lub kopiowanie plików będą wykonywane dosyć opornie. Wszystkie trzy opcję zapewniają stosunkowo niską maksymalną przepustowość:
Teoretyczna wydajność:
802.11 (1997) | 2 MB/s |
802.11a (1999) | 54 MB/s (niski zasięg, duży koszt – głównie używany służbowo) |
802.11b (1999) | 11 MB/s (wolniejszy, ale większy zasięg niż a) |
802.11g (2002) | 54 MB/s (bardzo wysoki zasięg) |
802.11n (2006) | 300 MB/s (działa na wielu kanałach i częstotliwościach) |
802.11ac (2012) | 1 GB/s (działa na wielu kanałach i częstotliwościach) |
Jak widać, 802.11ac jest w dzisiejszych czasach najlepszym wyborem – oferuje znacznie lepszą prędkość, zasięg i niezawodność. Przez kolejne miesiące zastąpi starsze grupy standardów 802.11a/b/g. Dodatkowo, 802.11ac posiada przynajmniej dwa razy szybszą prędkość niż jego poprzednik „n” i teoretycznie zapewnia łączę do 1000 Mb/s.
Jeśli niska przepustowość sieci sprawia Ci problemy, upewnij się że wybierzesz router i kartę sieciową obsługującą co najmniej 802.11n. Jeśli kupiłeś komputer lub laptop w ciągu kilku ostatnich lat to (prawdopodobnie) posiada kartę sieciową 802.11ac. Możesz to sprawdzić przy pomocy menadżera zadań…
…lub przyjrzeć się specyfikacji urządzenia, na przykład:
Jeśli Twoja karta sieciowa nie obsługuje standardów 802.11n lub ac, ale Twój router tak, to urządzenie i tak będzie pracować w trybie N, G, B lub nawet A. Upewnij się więc, że wszystkie części Twojej sieci mogą pracować w trybie „n”.
Wybierając nową kartę sieciową lub adapter, który obsługuje 802.11ac należy wziąć pod uwagę trzy następujące elementy.
4) Wybierz zewnętrzną kartę sieciową USB
Nawet jeśli twój laptop, lub komputer stacjonarny posiada wbudowany adapter 802.11ac, który jest połączony z routerem 802.11n, zastanów się nad zakupem zewnętrznej karty sieciowej USB. Brzmi komicznie, ale z własnego doświadczenia wiem, że zewnętrzne adaptery Wi-Fi charakteryzują się lepszą wydajnością od tych wbudowanych w urządzenie.
Kiedy po raz pierwszy uruchomiłem swój Linksys WRT610N router, otrzymałem dość niespodziewane rezultaty i średnią prędkość około 100 – 170 Mb/s przy teoretycznym limicie urządzenia 300 Mb/s. Postanowiłem zamówić adapter, który według producenta Linksys, „działa najlepiej” z moim routerem – kartę sieciową WUSB600N USB! Różnica była zaskakująca: Jakość sygnału się nie zmieniła, ale znacznie zwiększyła się szybkość. Poniżej zrzut ekranu z mojego laptopa z wbudowaną i zewnętrzną kartą sieciową podłączoną do sieci w tym samym czasie:
Prędkość maksymalna wzrosła z 130 Mb/s do 300 Mb/s. Oczywiście to wartość maksymalna, ale tylko dzięki tej drobnej zmianie byłem w stanie streamować video przez całe swoje mieszkanie w jakości 1080p bez żadnego opóźnienia.
Wszystko zostaje w rodzinie. Po za używaniem zewnętrznych urządzeń Wi-Fi, zalecam również wybrać router i adapter z tej samej firmy. Nie znaczy to, że router Linksys nie będzie współpracować z kartą sieciową Broadcom lub D-Link, ale z mojego doświadczenia wiem, że najlepszą wydajność otrzymasz, jeśli poszczególne urządzenia będą pochodzić od jednego producenta. Możliwe, że to chwyt marketingowy producenta, ale w tym przypadku naprawdę wpływa to na jakość sygnału.
Używaj zewnętrznej anteny do routera. Możesz znacznie zwiększyć jakość sygnału Wi-Fi przez wymianę anteny lub dodanie nowej. Ten poradnik oraz ten tekst dostarczy Ci dodatkowe informacje na ten temat.
5) Wzmacnianie sieci Wi-fi: Zmień kanał!
Wszystkie nowoczesne routery są w stanie komunikować się z Twoim komputerem lub laptopem na kilku różnych kanałach. Jednakże, jeśli Wi-Fi Twojego sąsiada działa na tym samym kanale to prędkość i niezawodność Twojej sieci może na tym ucierpieć. Windows posiada wbudowane rozwiązanie, które pozwala Ci zobaczyć na jakich kanałach działają wszystkie widoczne sieci. Oto jak to zrobić:
Krok 1 – Uruchom wiersz poleceń. Kliknij „Start”, przejdź do „Akcesoria” i kliknij „Wiersz poleceń”.
Krok 2 – Wprowadź następujące polecenie: netsh wlan show all.
Krok 3 – Pokaże się długa lista sieci bezprzewodowych z Twojej okolicy.
Znajdź wpis „Channel”. Wśród 7 sieci, 4 używają kanału 6 do wysyłania danych, dwie używają kanału 5 i jedna używa kanału 13.
Dlatego właśnie najlepiej będzie jeśli wybierzesz niższy kanał lub kanał pomiędzy 6, a 13.
Spróbuj zmienić kanał na stronie konfiguracyjnej routera.
Aby otworzyć tą stronę zazwyczaj wystarczy wprowadzić adres IP do przeglądarki internetowej (sprawdź w instrukcji, jaki adres musisz wpisać), na przykład //192.168.1.1. Następnie wprowadź nazwę użytkownika i hasło, które ustawiłeś podczas instalacji lub domyślne hasło, jeśli nigdy żadnego nie ustawiałeś (co jest potencjalnie niebezpieczne)!
Znajdź ustawienia kanału sieci bezprzewodowej. W moim przypadku była to zakładka „Ustawienia bezprzewodowe” w kategorii „Podstawowe ustawienia”:
Wybierz kanał, który wcale lub w ogóle nie jest używany w Twojej okolicy. W moim przypadku wybrałem kanał 10. Podłącz wszystkie swoje urządzenia i zobacz, czy udało Ci się uzyskać lepszą prędkość oraz wyeliminować problemy z niezawodnością sieci.
Zobacz także drugą część naszego poradnika, aby poznać kolejne wskazówki, które pomogą Ci zwiększyć prędkość Twojej sieci bezprzewodowej.
źródło: www.avg.com
___
Artykuł powstał dzięki CORE – polskiemu dystrybutorowi antywirusów AVAST i AVG. AVG PC TuneUp – program do optymalizacji systemu. Komplet 30 aplikacji pozwalających na wykorzystanie mocy komputera w 100%!
Podobał Ci się ten artykuł?
Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!
Bardzo cenne uwagi, jasne i dokładne.
bardzo dobre porady i pomoc w wzmocnieniu sygnału jeżeli ktoś ma problem z sygnałem u mnie wszystko w porządku sygnał jest na pięć ale też mam połączenie stałe i automatycznie się przestawia to nie ma sensu ruszać jak jest dobrze
A u mnie problemy są i dziś sobie skorzystam z Waszych wskazówek i zobaczymy, czy będzie lepiej:)
Tutaj można pobrać ten program bez rejestracji 🙂 http://www.instalki.pl/programy/download/Windows/sieciowe/Ekahau_HeatMapper.html
Dzięki za pomoc 🙂
Interesujący artykuł … Żałuję tego programu nie jest rabotaeta na Mac, chociaż nie wydaje się coś takiego: http://www.netspotapp.com/wifi-signal-strength.html Proszę mi powiedzieć, jak specjalista jest godny zamiennik?
Tak, powinien poradzić sobie równie dobrze 🙂
Bardzo cenne uwagi, jasne i dokladne.
bardzo dobre porady i pomoc w wzmocnieniu sygnalu jezeli ktos ma problem z sygnalem u mnie wszystko w porzadku sygnal jest na piec ale tez mam polaczenie stale i automatycznie sie przestawia to nie ma sensu ruszac jak jest dobrze
A u mnie problemy sa i dzis sobie skorzystam z Waszych wskazowek i zobaczymy, czy bedzie lepiej:)
Tutaj mozna pobrac ten program bez rejestracji 🙂 http://www.instalki.pl/prog…
Dzieki za pomoc 🙂
Interesujacy artykul … zaluje tego programu nie jest rabotaeta na Mac, chociaz nie wydaje sie cos takiego: http://www.netspotapp.com/w… Prosze mi powiedziec, jak specjalista jest godny zamiennik?
Tak, powinien poradzic sobie rownie dobrze 🙂