Czy warto rootować telefon?

2

czy warto rootować urządzenia?

Z jednej strony rootowanie to świetny sposób by przyspieszyć nasz smartfon i wyposażyć go w superaplikacje, które wcześniej były dla nas niedostępne. Z drugiej – to ryzyko, które naraża urządzenie na atak wirusów i utratę gwarancji. Zatem, czy warto rootować telefon? Odpowiedź znajdziecie w poniższym tekście.

Czym jest Root? 

Root (z angielskiego korzeń) – to katalog główny w pamięci  telefonu (podobny do dysku C w stacjonarnym komputerze). Dzięki odpowiedniej modyfikacji, daje nam pełen dostęp do zapisu i modyfikacji wszystkich plików w naszym smartfonie.

Co nam daje rootowanie?

Mówiąc najkrócej – nieograniczoną wolność. Możesz dowolnie modyfikować swój smartfon, całkowicie porzucając ograniczenia producenta. Otrzymujesz dostęp do aplikacji i narzędzi stworzonych przez pasjonatów, które mogą znacznie usprawnić pracę Twojego Androida (przypomina to nieco korzystanie z nieoficjalnych patchy i rozszerzeń do gier, które często przewyższają oryginalne dodatki).

Ponadto możesz wgrać np. nowszą, usprawnioną wersję systemu (nieoficjalną), przyspieszyć pracę procesora (a więc całego urządzenia), a także korzystać z aplikacji zaprojektowanych dla innych telefonów.

Gdzie zatem tkwi haczyk?

Rootowanie jest nieautoryzowaną ingerencją w funkcjonalność telefonu, niesie więc za sobą kilka niebezpieczeństw:

Tracimy gwarancję (zmieniamy pliki systemowe dostarczone przez producenta)

  • Zwiększamy podatność na atak wirusów i szkodliwe oprogramowanie (większość aplikacji instalujemy z nieautoryzowanych źródeł)
  • Osoby niedoświadczone mogą poważnie uszkodzić system (choć w większości producentów proces rotowania jest odwracalny, niesie on za sobą spore koszty i czas).

Czy warto rootować?

Rootowanie jest zdecydowanie przeznaczone dla nieco bardziej doświadczonych użytkowników, którzy posiadają pewną wiedzę na temat funkcjonowania systemu Android.  Najpoważniejszym minusem jest utrata gwarancji, musimy więc być pewni tego, co robimy.

Warto również dokładnie przyjrzeć się instalowanym aplikacjom, by nie wgrały nam się jakieś niebezpieczne „niespodzianki”.

W zamian otrzymamy telefon wyposażony w „supersystem”, który działa szybciej, sprawniej i daje nam dostęp do szerokiego pakietu niedostępnych wcześniej aplikacji.

Zobacz również 6 sprawdzonych sposobów na zmniejszenie zużycia danych na smartfonie.

___

Artykuł powstał dzięki CORE – polskiemu dystrybutorowi antywirusów AVAST i AVG. AVG Internet Security Unlimited to idealny antywirus dla androida. Jeżeli wysyłasz maile, korzystasz z banku z poziomu smartfona to ten program jest właśnie dla Ciebie.
antywirus avg logo

 

Oceń artykuł
[Głosów: 1 Średnia: 4]

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!

Potrzebjesz pomocy z komputerem?

Skorzystaj z wiedzy ekspertów i zadaj pytanie.

Prowadzisz małą lub średnią firmę?

Pobierz Darmowy Ebook - Bezpieczna firma z AVG, który pomoże Ci zwiększyć bezpieczeństwo biznesu, zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

Znajdziesz w nim ponad 30 konkretnych artykułów, dzięki którym dowiesz jak się jak szybko i łatwo, za pomocą darmowych narzędzi zadbać o takie rzeczy jak: polityka bezpiecznych haseł, backup cennych danych, blokowanie portów USB, korzystanie z pulpitu zdalnego, awaryjne odzyskiwanie danych... i wiele, wiele więcej!

Pobierz e-book teraz!

O Autorze

Avatar

Specjalista pomocy technicznej AVG, IT Wizard, zapalony gracz, fan komiksu, literatury fantasy i muzyki metalowej.

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
marian
marian
11 miesięcy temu

Nie wiem dlaczego niby od samego rootowania system miałby być szybszy.

Tomasz Wasiewicz
Editor
11 miesięcy temu
Reply to  marian

Od samego rootowania nie. To był skrót myślowy, oznaczający, że umożliwia to taką konfigurację telefonu, która spowoduje jego przyspieszenie.

Podobał Ci się ten tekst? Dołącz do nas na Facebooku i nie przegap NOWYCH artykułów!
Polub AVG na Facebooku