Jeśli co miesiąc pojawia się u Ciebie ten sam problem, czyli przekraczasz limit transferu narzucony przez operatora? To zdecydowanie jest to artykuł dla Ciebie. Wykorzystując poniższe wskazówki możesz w łatwy sposób zmniejszyć zużycie danych na urządzeniu mobilnym i przez cały miesiąc cieszyć się niezmniejszonym transferem 3G/4G.
Zakładając, że nie jesteś szczęściarzem, który ma nielimitowany dostęp do internetu na urządzeniu mobilnym, to przekroczenie limitu 500 MB, 1 GB lub nawet 5 GB nie jest specjalnie trudne. Dla przykładu średnie zużycie danych w trakcie codziennych czynności:
- 60 minut muzyki w czasie prowadzenia samochodu (wysoka jakość, Spotify) : 101.2 MB
- 45 minut spędzone na Netflixie nocą (HD): 471 MB
- 30 minut na YouTube w czasie przerwy obiadowej (480p, średnia jakość): 113 MB
- przeglądanie 15 stron internetowych zawierających duże ilości treści multimedialnych : 27 MB
Podliczając przykładowy dzień korzystania z internetu 3G/4G osiągamy już 712 MB. Oczywiście nie każdy użytkownik ogląda filmy czy odtwarza muzykę na urządzeniu mobilnym, ale czasami taka rozrywka ratuje nas, gdy tkwimy w korku w autobusie czy czekamy w nieskończoność w długiej kolejce do dentysty. Przeglądanie ulubionych stron na bieżąco to chyba częsty codzienny rytuał każdego posiadacza smartfona.
Dlatego niestety osiągnięcie limitu 1 GB, 2 GB lub 5 GB (w zależności od wybranej przez Ciebie oferty) jest niezbyt trudne, jeśli nie korzystasz z Wi-Fi w domu lub pracy. Osiągnięcie limitu oznacza, że resztę miesiąca będziesz się męczył z transferem rodem z lat 90., czyli zazwyczaj 64kb/s.
Jak zmniejszyć zużycie danych?
Istnieje kilka sposobów, aby zmniejszyć zużycie danych i rozsądnie planować korzystanie z internetu na urządzeniach mobilnych:
1. Wybierz właściwą ofertę!
Od tego trzeba koniecznie zacząć. Jeśli stale przekraczasz limit transferu to być może podstawowym problemem jest fakt, że wziąłeś ofertę niedopasowaną do Twoich oczekiwań i potrzeb. Nie musisz jednak wybierać oferty na ślepo, zgadując czy prosząc kogoś innego o radę. Przede wszystkim zastanów się gdzie i w jakich sytuacjach będziesz korzystał z internetu poza domem.
Następnie świetnym rozwiązaniem będzie skorzystanie z bardzo pomocnego narzędzia, które po wybraniu przez Ciebie konkretnych danych, podpowie jaki limit transferu będzie optymalny. Przykładowy program znajdziesz tutaj: //www.wirefly.com/content/phone-data-plan-information. Do wyniku wyliczonego przez program możesz dodać 1-2G jako bufor bezpieczeństwa i już na pewno nie będziesz się musiał martwić, że limit będzie niewystarczający.
2. Ustaw limit dla zużycia danych
Urządzenia z Androidem posiadają wbudowany mechanizm, który umożliwia automatyczne wyłączenie transferu danych po przekroczeniu określonego limitu. Wcześniej, gdy użytkownik zbliża się do tego limitu otrzymuje także odpowiednie ostrzeżenie. W bardzo prosty sposób możesz samodzielnie ustawić własny limit:
Wejdź w Ustawienia, następnie Zużycie Danych i na odpowiednich suwakach zaznacz limit transferu danych, a także przy jakiej wartości chcesz otrzymać ostrzeżenie o osiągniętym już wkrótce limicie. Po ustawieniu konkretnych danych, włącz jeszcze suwak przy Ustaw limit zużycia danych.
3. Nawigacja offline
Jeśli zaliczasz się do fanów Google Maps to zapewne sam wiesz, jak dużo transferu pochłania nawigacja. Na szczęście istnieje bardzo proste rozwiązanie tego problemu. Google Maps umożliwia korzystanie z map całkowicie offline, co nie tylko oszczędza Twój transfer, ale jest po prostu genialne, gdy jesteś w miejscu, gdzie internet nie istnieje 😉 Aby korzystać z Google Maps offline:
Uruchom aplikacje –> Kliknij w 3 poziome linie w lewym górnym rogu, aby rozwinąć menu –> Wybierz Offline Areas, następnie przycisk PLUS i dodaj obszar, którym jesteś zainteresowany. Będziesz miał dostęp do swoich ulubionych miejsc, zaznaczonych punktów, ulic, itp.
4. Wyłącz automatyczne ściąganie zdjęć
Zapewne korzystasz z przynajmniej jednej aplikacji, która ułatwia komunikację z innymi użytkownikami sieci. Bez znaczenia czy jest to Messenger, Viber, WhatsApp czy jeszcze inna aplikacja, najlepiej wyłączyć je, gdy nie masz dostępu do Wi-Fi. Jeśli masz znajomych, którzy przesyłają filmy i zdjęcia w dużych ilościach i o różnych porach dnia i nocy, ta wskazówka ma jeszcze większe znaczenie. Ze względów bezpieczeństwa funkcję automatycznego ściągania danych warto wyłączyć również, gdy korzystasz z Wi-Fi.
Jest to szczególnie ważne przy starszych wersjach Androida, które są niestety bardzo podatne na różnego rodzaju wirusy, które są zakamuflowane w wiadomościach MMS. Nie martw się, że ominie Cię jakaś ważna wiadomość. Wyłączenie opcji automatycznego ściągania wiadomości, umożliwia po prostu całkowitą kontrolę, nad tym co zostanie ściągnięte na Twoje urządzenie.
Wejdź w ustawienia aplikacji, z której korzystasz i wyłącz opcję automatycznego ściągania plików. Jeśli takiej opcji brakuje, najlepiej zacząć korzystać z innej aplikacji, która ma możliwość wyłączenia takiej funkcjonalności.
5. Używaj kompresji danych w przeglądarce
Zdecydowana większość mobilnych wersji przeglądarek, takich jak Chrome czy Opera, już od dawna korzysta z kompresji danych. Umożliwia to szybsze ładowanie się strony i zmniejszone zużycie danych. Żeby włączyć kompresję, otwórz swoją przeglądarkę i poszukaj w Ustawieniach opcji Data Saver i aktywuj ją.
Niestety kompresja danych posiada również wady, być może dla niektórych bardzo poważne – razem z treścią, która będzie kompresowana na serwery przesyłana jest również historia stron, które przeglądałeś, a dodatkowo wyłączane są wszelkie ad-blocki.
Jeśli do tej pory miałeś problem, żeby zmieścić się w narzuconym przez operatora limicie danych, być może powyższe wskazówki okażą się pomocne.
Moim osobistym faworytem są mapy Google’a offline lub jeszcze jedno rozwiązanie – zwłaszcza w podróży – mobilny internet LTE 🙂
A może istnieje jeszcze jakiś sposób na zmniejszenie zużycia danych, a o którym nie wspomniałam? Podziel się nim w komentarzu!
Źródło: //now.avg.com/6-great-ways-to-reduce-mobile-data-usage/
___
Artykuł powstał dzięki CORE – polskiemu dystrybutorowi antywirusów AVAST i AVG. AVG Internet Security Unlimited to idealny antywirus dla androida. Jeżeli wysyłasz maile, korzystasz z banku z poziomu smartfona to ten program jest właśnie dla Ciebie.
Artykuł czyta się z przyjemnością.
Mam huawei p8 dual SIM pierwsza karta ma nielimitowane rozmowy ems -y oraz 5G lte na drugiej karcie mam 50G lte, bardzo często słucham radia w strumieniu przeglądam Internet kiedy tylko przyjdzie mi do głowy taki pomysł domowy Internet jest tylko na kabel nie ma Wi-Fi komunikatorów jest kilka i nie limituje ich w żaden sposób wręcz był bym nie zadowolony gdyby te przestały mnie powiadamiać o nowych wpisach a jakoś nigdy nie udało mi się jeszcze te 50G internetu zurzyć
Kolejny fajny artykuł 😀
Artykul czyta sie z przyjemnoscia.
Mam huawei p8 dual SIM pierwsza karta ma nielimitowane rozmowy ems -y oraz 5G lte na drugiej karcie mam 50G lte, bardzo czesto slucham radia w strumieniu przegladam Internet kiedy tylko przyjdzie mi do glowy taki pomysl domowy Internet jest tylko na kabel nie ma Wi-Fi komunikatorow jest kilka i nie limituje ich w zaden sposob wrecz byl bym nie zadowolony gdyby te przestaly mnie powiadamiac o nowych wpisach a jakos nigdy nie udalo mi sie jeszcze te 50G internetu zurzyc
Kolejny fajny artykul 😀
Witam, a czy orientujecie się czy jest jakiś do tego program bezpłatny? Lub może da się ograniczyć to jakoś systemowo?
Zazwyczaj da się to ograniczyć z poziomu telefonu. Proszę napisać jaki ma Pan model i markę.