Uśmiechnięta buśka, czerwona róża – kod pin w formie emotikonów!

2

Emotikony wysyłane w wiadomościach tekstowych nie są dla wielu z nas niczym nowym. Nikogo nie dziwią już wielkie uśmiechnięte buźki pojawiające się na czatach i forach internetowych. Ale czy wiedziałeś, że już niedługo będzie dostępny kod pin w formie emotikonów?

Brytyjska firma Intelligent Environments wynalazła sposób na generowanie 4-cyfrowych kodów PIN za pomocą emotikonek. Wierzy lub nie, ale firma zapewnia, że kod pin w formie emotikonów nie tylko jest prostszy w zapamiętaniu, lecz także bardziej bezpieczny.
44 emotikony pozwalają na 3 498 308 kombinacji, czyli znacznie więcej niż typowe 7290 kombinacji możliwych do uzyskania za pomocą niepowtarzających się cyfr. Na podstawie tych informacji Intelligent Environments wywnioskowało, że hasła emotikonowe są 480 razy trudniejsze do złamania niż 4-cyfrowa liczba. Jednak nie chodzi tu tylko o ilość kombinacji. Profesor Alan Woodward stwierdził w wywiadzie dla BBC, że niektóre grupy emotikonek mogą tak naprawdę stanowić dla cyberprzestępców większe wyzwanie.

Kod pin w formie emotikonów – łatwe zapamiętywanie.

Jednak najlepszą rzeczą, jeśli chodzi o kod pin w formie emotikonów nie jest tylko bezpieczeństwo. Bardziej istotne jest to, że bardzo łatwo zapamiętać takie emotikonowe hasło. Mistrz zapamiętywania Michael Tipper przyznał, że ludzie dobrze radzą sobie z obrazkami.

Dlatego kod pin w formie emotikonów powinien być dla nas idealnym rozwiązaniem (mimo, że proces zapamiętywania serii cyfr i serii obrazków jest dokładnie taki sam). Tym bardziej osoby posiadające pamięć wzrokową powinny szybciej przyswoić sekwencję 4 obrazków niż losowo wybrane cyfry.

Powszechne zapominalstwo

Z badań przeprowadzonych przez firmę Intelligent Environments wynika, że jedna trzecia ankietowanych osób przynajmniej raz w życiu zapomniała swojego kodu PIN, natomiast 64% dzieci urodzonych po roku 2000 regularnie używa w konwersacjach tekstowych emotikonek.
Przedsiębiorstwo wywnioskowało na tej podstawie, że powstały kod pin w formie emotikonów może być dobrym pomysłem. David Webber, dyrektor firmy Intelligent Environments, uważa że emotikony w hasłach powinny być kierowane w szczególności do młodych użytkowników. Według niego jest to kolejna metoda logowania się do serwisów, która może być przy okazji niezłą zabawą.

Firma prowadzi aktualnie rozmowy z kilkoma bankami i zamierza w przeciągu kolejnych 12 miesięcy udostępnić dla swoich klientów emotikonowe hasła.

Niestety, na chwile obecną kody PIN składające się z emotikonek, będą dostępne tylko w Wielkiej Brytanii. Jeśli odniosą one sukces na wyspach, pojawienie się ich w naszym kraju pozostanie już tylko kwestią czasu.
Podobne rozwiązanie może dotyczyć również i wszelakich haseł

 

A co Ty sądzisz o obrazkowym kodzie PIN? Czekamy na komentarze!

___

Artykuł powstał dzięki CORE – polskiemu dystrybutorowi antywirusów AVAST i AVG. Sprawdź antywirus AVAST i dołącz do ludzi Cieszących się bezpieczeństwem swojego komputera.

antywirus avast logo

 

 

Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!

Prowadzisz małą lub średnią firmę?

Pobierz Darmowy Ebook - Bezpieczna firma z AVG, który pomoże Ci zwiększyć bezpieczeństwo biznesu, zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

Znajdziesz w nim ponad 30 konkretnych artykułów, dzięki którym dowiesz jak się jak szybko i łatwo, za pomocą darmowych narzędzi zadbać o takie rzeczy jak: polityka bezpiecznych haseł, backup cennych danych, blokowanie portów USB, korzystanie z pulpitu zdalnego, awaryjne odzyskiwanie danych... i wiele, wiele więcej!

Pobierz e-book teraz!

O Autorze

Trybawaryjny.pl to strona zawierająca przydatne informacje, porady i ciekawostki dotyczące komputerów, pisane prostym i zrozumiałym językiem. Portal jest tworzony przy współpracy z ekspertami oprogramowania antywirusowego AVG.

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Tost
Tost
6 lat temu

buźka nie buśka

Radek Klimek
6 lat temu
Reply to  Tost

Poprawione, dzięki za cynk.

Radek Klimek
Radek Klimek
3 lat temu

Poprawione, dzieki za cynk.

Podobał Ci się ten tekst? Dołącz do nas na Facebooku i nie przegap NOWYCH artykułów!
Polub AVG na Facebooku