Bezpieczne hasło? Zamiast haseł… emotikony i wzorce

0

W nieustającej walce o bezpieczeństwo w sieci, stworzenie i zapamiętanie dobrego hasła staje się zmorą każdego z nas. W końcu najlepszym hasłem jest to, którego nie jesteśmy w stanie zapamiętać, a z drugiej strony, te najłatwiejsze do zapamiętania najłatwiej złamać.

Co więc robić?

Według badaczy Uniwersytetu Plymouth, powinniśmy zacząć używać wzorców oraz obrazków zamiast liter i cyfr. W systemie znanym jako GOTPass, użytkownicy używają „obrazków i jednorazowych kodów numerycznych” aby zabezpieczyć ważne informacje. A jeśli wierzyć naukowcom, jest to o wiele bezpieczniejsza alternatywa dla obecnie używanych metod.

„Tradycyjne hasła cieszą się popularnością, jednakże mimo odczucia, że nasze informacje są bezpieczne, hasła pozostają słabym punktem naszych zabezpieczeń”, twierdzi doktorant Hussain Alsaiari. „Istnieją alternatywne systemy, ale albo są one zbyt kosztowne, albo trudno je zintegrować z obecnymi systemami nie tracąc jednocześnie zgody ich użytkowników.”

Według badaczy Uniwersytetu Plymouth, powinniśmy zacząć używać wzorców oraz obrazków zamiast liter i cyfr

Tradycyjne hasła cieszą się popularnością, jednakże mimo odczucia, że nasze informacje są bezpieczne, hasła pozostają słabym punktem naszych zabezpieczeń

Konfiguracja systemu GOTPass jest względnie prosta – program prosi użytkowników o narysowanie wzoru w siatce o wymiarach 4×4 (podobnie jak w przypadku odblokowywania systemu Android poprzez rysowanie wzoru).

Później, użytkownicy muszą wybrać jedną z 30 dostępnych emotikonek. Po wybraniu 4 różnych ikon (z 4 różnych zbiorów), będą mieli całkowicie nowe „hasło.”

Jeśli chodzi o używanie nowego systemu, sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Aby się zalogować, musimy podać swój login (nazwę użytkownika), narysować nasz wzór i znaleźć dwie z czterech wcześniej ustalonych emotikon na ekranie gdzie będzie ich dostępnych 16.

Udowodniwszy w ten sposób, że jesteśmy osobą za którą się podajemy, przyznane nam zostanie jednorazowe hasło dostępu.

Można pomyśleć, że jest to zbyt skomplikowane, ale mając na względzie bezpieczeństwo naszych danych, rozwiązanie nie wydaje się takie straszne. A w rzeczywistości pewnie nie zajmuje więcej czasu niż zwykła dwustopniowa autoryzacja (n.p. poprzez dodatkowe hasło SMSowe).

GOTPass, podczas wstępnych testów, osiągnął imponujący wynik zaledwie 3,33% złamanych haseł spośród 690 prób. „System GOTPass jest łatwy w obsłudze i wdrożeniu, oferując jednocześnie swoim użytkownikom pewność, że ich dane są bezpieczne” twierdzi Alsiari.

Aby się zalogować, musimy podać swój login (nazwę użytkownika), narysować nasz wzór i znaleźć dwie z czterech wcześniej ustalonych emotikon na ekranie gdzie będzie ich dostępnych 16

GOTPass, podczas wstępnych testów, osiągnął imponujący wynik zaledwie 3,33% złamanych haseł spośród 690 prób.

Dr Maria Papadaki, wykładowca Bezpieczeństwa w Sieci na Uniwersytecie Plymouth oraz dyrektor badań doktorskich, zgadza się ze swoim przedmówcą oraz dodaje:

Aby informacje online były bezpieczne, ich zabezpieczenia muszą być trudne do złamania.

Dowiedliśmy, że wykorzystanie kombinacji grafiki oraz jednorazowych haseł właśnie takie jest. Takie rozwiązanie jest również tanią alternatywą dla obecnych, bazujących na tokenach, systemów, które wymagają produkcji oraz dystrybucji tych urządzeń.

Planujemy teraz dalsze testy, które pomogą sprawdzić zarówno długoterminową wydajność jak i detale systemu GOTPass .

Na temat bezpiecznego hasła pisaliśmy również tutaj.

Pobierz za darmo dostęp do encyklopedii Bezpieczeństwa AVG!

Darmowe porady przygotowane przez ekspertów AVG – kliknij i pobierz teraz!

 

Źródło: //www.digitaltrends.com

___

Artykuł powstał dzięki CORE – polskiemu dystrybutorowi antywirusów AVAST i AVG. Przetestuj program antywirusowy AVG Internet Security Unlimited . Program wyróżniony przez takie firmy jak AV-TEST czy też AV-Compratives.
antywirus avg logo

 

 

Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!

Prowadzisz małą lub średnią firmę?

Pobierz Darmowy Ebook - Bezpieczna firma z AVG, który pomoże Ci zwiększyć bezpieczeństwo biznesu, zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

Znajdziesz w nim ponad 30 konkretnych artykułów, dzięki którym dowiesz jak się jak szybko i łatwo, za pomocą darmowych narzędzi zadbać o takie rzeczy jak: polityka bezpiecznych haseł, backup cennych danych, blokowanie portów USB, korzystanie z pulpitu zdalnego, awaryjne odzyskiwanie danych... i wiele, wiele więcej!

Pobierz e-book teraz!

O Autorze

Trybawaryjny.pl to strona zawierająca przydatne informacje, porady i ciekawostki dotyczące komputerów, pisane prostym i zrozumiałym językiem. Portal jest tworzony przy współpracy z ekspertami oprogramowania antywirusowego AVG.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Podobał Ci się ten tekst? Dołącz do nas na Facebooku i nie przegap NOWYCH artykułów!
Polub AVG na Facebooku