Jeśli trzymacie na dysku bardzo ważne dane i nie chcecie by obce osoby były w stanie je poznać – warto zastanowić się nad szyfrowaniem danych. Nie jest to skomplikowane, jedyne czego potrzebujecie to odpowiedni program.
Programy do szyfrowania danych na komputerze
Nie wiecie jaki? Żaden problem, oto kilka naszych propozycji.
Spis treści
Sprawdź nasze darmowe poradniki i programy
1. VeraCrypt
Bezpłatny program na bazie popularnego TrueCrypta. Względem oryginału poprawiono bezpieczeństwo szyfrowania danych, usunięto błędy krytyczne w kodzie programu. To program opensource, czyli taki którego kod jest jawny.
Badacze z francuskiej firmy QuarksLab przejrzeli go i dali raport błędów i luk, które zostały załatane. Program szyfruje pliki i foldery umieszczając je do tzw. kontenerów- wirtualnych szyfrowanych dysków. Oprócz tworzenia szyfrowanych kontenerów, pozwala też zaszyfrować fizyczne partycje bądź dyski (np. stworzyć wolumeny urządzeń). Macie możliwość wyboru algorytmu szyfrowania. W przypadku szyfrowania całych dysków, program integruje się z oprogramowaniem startowym. Uruchamiając komputer zostaniecie poproszeni o podanie wcześniej ustalonego hasła.
W innym przypadku, system operacyjny na waszym komputerze nie załaduje się. Ciekawą opcją wykorzystania programu jest utworzenie wolumenu na naszym pendrive, gdy chcemy przenieść wrażliwe pliki, bo ten nośnik można łatwo zgubić.
Dostępny jest na platformy: Windows, Mac OS X i linuksowe.
Zobacz jak zaszyfrować dyski USB za pomocą Veracrypt
Zobacz jak zaszyfrować dane za pomocą Veracrypt
Zalety:
- program opensource, poprzez rozwój przez użytkowników i instytucje, dąży do bycia „doskonałym”
- bezpłatny
- możliwość szyfrowania całych dysków
Link do pobrania VeraCrypt.
2. BoxCryptor
Program tworzy kontener na pliki i foldery, które chcemy zaszyfrować. Poprzez tę formę, pliki pozostają na dysku w formie zaszyfrowanej. Ciekawą i niespotykaną funkcją jest wysyłanie plików do chmury np. usługa Dropbox lub SugarSync. W razie wycieku danych, nikt nie będzie mógł ich odczytać. Ich struktura będzie zaszyfrowana z wykorzystaniem popularnego i niezawodnego algorytmu AES-256. Proces zarówno szyfrowania, jak również odszyfrowania danych odbywa się w locie.
Po uruchomieniu programu zostaniecie za każdym razem poproszeni o podanie hasła, które odblokowuje wszystkie zaszyfrowane foldery. Bezpłatna wersja pozwala przechowywać jedynie 2 GB danych w kontenerze na dysku. Ten kontener stanowi opisywany wcześniej folder.
Program jest więc dla tych, którzy cenią prostotę i wyszukane rozwiązania, takie jak synchronizacja plików z chmurą.
Zalety:
- synchronizacja z chmurami
Wady:
- ograniczenia bezpłatnej wersji
Link do pobrania BoxCryptor.
3. AxCrypt
Prosty i intuicyjny program. Najłatwiej używać go z menu kontekstowego. Nie szyfruje dysków. Jest w sam raz dla tych, którzy chcą zaszyfrować pojedyncze pliki i foldery. Gdy chcemy pozbyć się danych, program oferuje opcję bezpiecznego usuwania. Szyfrowanie odbywa się poprzez zaawansowany 128-bitowy algorytm AES. Możecie szyfrować tradycyjnie lub do pliku wykonywalnego .exe . Ciekawą opcją jest udostępnianie kluczy, dzięki którym inne osoby z własnym hasłem mogą odszyfrowywać nasze pliki.
Korzystanie z programu wymaga logowania się na konto w systemie AxCrypt. Przy pierwszym uruchomieniu wyskoczy okno z formularzem rejestracyjnym. Ustalicie tam hasło, które od teraz będzie używane do szyfrowania danych i ich odszyfrowania.
Program jest bezpłatny, jednak istnieje też jego wersja Premium. Pozwala ona na wykorzystywanie algorytmu AES-256 do szyfrowania, synchronizację danych z chmurami, generowanie mocnych haseł, obsługę urządzeń mobilnych i wiele innych przydatnych rzeczy.
Zalety:
- możliwość szyfrowania do .exe
- banalna obsługa programu
Wady:
- jedno hasło dla wielu plików
- integracja z kontem w systemie
Link do pobrania AxCrypt.
4. 7-Zip
Co zrobić, kiedy chcemy wysłać zaszyfrowane dane innemu użytkownikowi, np. za pośrednictwem poczty elektronicznej? Z gotowym rozwiązaniem przychodzi program 7-Zip. Daje możliwość stworzenia samorozpakowalnego archiwum z zaszyfrowanymi plikami. Adresat wiadomości musi znać ustalone przez nas hasło.
7-Zip to program głownie do kompresji/dekompresji danych. Działa na tej samej zasadzie, co popularny WinRAR, jednak jest bezpłatny. Możemy w nim pakować foldery, dzielić je na części, tworzyć samorozpakowalne pliki. Pakowanie oznacza tworzenie archiwum, bo za pośrednictwem poczty nie wyślemy folderów.
Jak to ma się do szyfrowania?
Program daje nam możliwość ustawienia hasła przy procesie archiwizacji. Dane zostaną w ten sposób zaszyfrowane wybranym algorytmem. To bezpieczna, sprawdzona i wygodna metoda.
Zalety:
- bezpłatny
- oferuje nie tylko funkcje szyfrowania
Link do pobrania 7-Zip.
Sprawdź nasze programy i darmowe poradniki
5. Podsumowanie
Co sądzicie o tych propozycjach? Który program wykorzystacie do szyfrowania swoich danych? Dajcie nam znać!
___
Artykuł powstał dzięki CORE – polskiemu dystrybutorowi antywirusów AVAST i AVG. Sprawdź antywirus AVAST i dołącz do ludzi Cieszących się bezpieczeństwem swojego komputera.
Podobał Ci się ten artykuł?
Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!