4 programy do szyfrowania danych na komputerze

0

Jeśli trzymacie na dysku bardzo ważne dane i nie chcecie by obce osoby były w stanie je poznać – warto zastanowić się nad szyfrowaniem danych. Nie jest to skomplikowane, jedyne czego potrzebujecie to odpowiedni program.

Programy do szyfrowania danych na komputerze

Nie wiecie jaki? Żaden problem, oto kilka naszych propozycji.

Spis Treści
Zwiń
Rozwiń


Sprawdź nasze darmowe poradniki i programy

 • Raport zagrożeń AVG

  INFORMACJE O ZAGROŻENIACH

  Darmowa, krótka, zwięzła i rzeczowa forma dotycząca najnowszych zagrożeń pojawiających się w internecie. Wirusy, wycieki haseł, wyłudzenia danych. Informacje prosto na Twój e-mail.

  Zapisz się

 • AVG Ultimate

  NAJLEPSZY ANTYWIRUS

  Najlepszy antywirus od AVG. Ponad 80 unikalnych aplikacji. Ochrona komputera i urządzeń Android. Połączenie zaawansowanej ochrony dla komputera i smartfona. BEZ LIMITU STANOWISK

  Sprawdź

 • Encyklopedia Bezpieczeństwa AVG

  PRAKTYCZNY PORADNIK DLA CIEBIE

  Darmowy poradnik przygotowany przez ekspertów AVG dla osób, które słabo znają się na komputerach. Zawiera podpowiedzi, rady, wskazówki zwiększające Twoje bezpieczeństwo.

  Zapisz się

 • AVG TuneUp

  PRZYSPIESZENIE KOMPUTERA I SMARTFONU

  Currently, the best program on the market to optimize, manage, free up space and speed up the work of a computer and Android smartphone . [emergency mode] UNLIMITED POSITIONS

  Sprawdź

1. VeraCrypt

Bezpłatny program na bazie popularnego TrueCrypta. Względem oryginału poprawiono bezpieczeństwo szyfrowania danych, usunięto błędy krytyczne w kodzie programu. To program opensource, czyli taki którego kod jest jawny.

Badacze z francuskiej firmy QuarksLab przejrzeli go i dali raport błędów i luk, które zostały załatane. Program szyfruje pliki i foldery umieszczając je do tzw. kontenerów- wirtualnych szyfrowanych dysków. Oprócz tworzenia szyfrowanych kontenerów, pozwala też zaszyfrować fizyczne partycje bądź dyski (np. stworzyć wolumeny urządzeń). Macie możliwość wyboru algorytmu szyfrowania. W przypadku szyfrowania całych dysków, program integruje się z oprogramowaniem startowym. Uruchamiając komputer zostaniecie poproszeni o podanie wcześniej ustalonego hasła.

W innym przypadku, system operacyjny na waszym komputerze nie załaduje się. Ciekawą opcją wykorzystania programu jest utworzenie wolumenu na naszym pendrive, gdy chcemy przenieść wrażliwe pliki, bo ten nośnik można łatwo zgubić.

Dostępny jest na platformy: Windows, Mac OS X i linuksowe.

Zobacz jak zaszyfrować dyski USB za pomocą Veracrypt

Zobacz jak zaszyfrować dane za pomocą Veracrypt 

VeraCrypt

tak prezentuje się program

Zalety:

 • program opensource, poprzez rozwój przez użytkowników i instytucje, dąży do bycia „doskonałym”
 • bezpłatny
 • możliwość szyfrowania całych dysków

Link do pobrania VeraCrypt.

2. BoxCryptor

Program tworzy kontener na pliki i foldery, które chcemy zaszyfrować. Poprzez tę formę, pliki pozostają na dysku w formie zaszyfrowanej. Ciekawą i niespotykaną funkcją jest wysyłanie plików do chmury np. usługa Dropbox lub SugarSync. W razie wycieku danych, nikt nie będzie mógł ich odczytać. Ich struktura będzie zaszyfrowana z wykorzystaniem popularnego i niezawodnego algorytmu AES-256. Proces zarówno szyfrowania, jak również odszyfrowania danych odbywa się w locie.

Po uruchomieniu programu zostaniecie za każdym razem poproszeni o podanie hasła, które odblokowuje wszystkie zaszyfrowane foldery.  Bezpłatna wersja pozwala przechowywać jedynie 2 GB danych w kontenerze na dysku. Ten kontener stanowi opisywany wcześniej folder.

Program jest więc dla tych, którzy cenią prostotę i wyszukane rozwiązania, takie jak synchronizacja plików z chmurą.

BoxCryptor aplikacja

BoxCryptor – panel

Zalety:

 • synchronizacja z chmurami

Wady:

 • ograniczenia bezpłatnej wersji

Link do pobrania BoxCryptor.

3. AxCrypt

Prosty i intuicyjny program. Najłatwiej używać go z menu kontekstowego. Nie szyfruje dysków. Jest w sam raz dla tych, którzy chcą zaszyfrować pojedyncze pliki i foldery. Gdy chcemy pozbyć się danych, program oferuje opcję bezpiecznego usuwania. Szyfrowanie odbywa się poprzez zaawansowany 128-bitowy algorytm AES. Możecie szyfrować tradycyjnie lub do pliku wykonywalnego .exe . Ciekawą opcją jest udostępnianie kluczy, dzięki którym inne osoby z własnym hasłem mogą odszyfrowywać nasze pliki.

Korzystanie z programu wymaga logowania się na konto w systemie AxCrypt. Przy pierwszym uruchomieniu wyskoczy okno z formularzem rejestracyjnym. Ustalicie tam hasło, które od teraz będzie używane do szyfrowania danych i ich odszyfrowania.

Program jest bezpłatny, jednak istnieje też jego wersja Premium. Pozwala ona na wykorzystywanie algorytmu AES-256 do szyfrowania, synchronizację danych z chmurami, generowanie mocnych haseł, obsługę urządzeń mobilnych i wiele innych przydatnych rzeczy.

AxCrypt - wyglad panelu

tak prezentuje się AxCrypt

Zalety:

 • możliwość szyfrowania do .exe
 • banalna obsługa programu

Wady:

 • jedno hasło dla wielu plików
 • integracja z kontem w systemie

Link do pobrania AxCrypt.

4. 7-Zip

Co zrobić, kiedy chcemy wysłać zaszyfrowane dane innemu użytkownikowi, np. za pośrednictwem poczty elektronicznej? Z gotowym rozwiązaniem przychodzi program 7-Zip. Daje możliwość stworzenia samorozpakowalnego archiwum z zaszyfrowanymi plikami. Adresat wiadomości musi znać ustalone przez nas hasło.

7-Zip to program głownie do kompresji/dekompresji danych. Działa na tej samej zasadzie, co popularny WinRAR, jednak jest bezpłatny. Możemy w nim pakować foldery, dzielić je na części, tworzyć samorozpakowalne pliki. Pakowanie oznacza tworzenie archiwum, bo za pośrednictwem poczty nie wyślemy folderów.

Jak to ma się do szyfrowania?

Program daje nam możliwość ustawienia hasła przy procesie archiwizacji. Dane zostaną w ten sposób zaszyfrowane wybranym algorytmem. To bezpieczna, sprawdzona i wygodna metoda.

7zip wygląd

7zip – wygląd głównego panelu

Zalety:

 • bezpłatny
 • oferuje nie tylko funkcje szyfrowania

Link do pobrania 7-Zip.

 

 


Sprawdź nasze programy i darmowe poradniki

 • Encyklopedia Bezpieczeństwa AVG

  PRAKTYCZNY PORADNIK DLA CIEBIE

  Darmowy poradnik przygotowany przez ekspertów AVG dla osób, które słabo znają się na komputerach. Zawiera podpowiedzi, rady, wskazówki zwiększające Twoje bezpieczeństwo.

  Zapisz się

 • AVG TuneUp

  PRZYSPIESZENIE KOMPUTERA I SMARTFONU

  Currently, the best program on the market to optimize, manage, free up space and speed up the work of a computer and Android smartphone . [emergency mode] UNLIMITED POSITIONS

  Sprawdź

 • AVG Internet Security

  ZAAWANSOWANA OCHRONA ANTYWIRUSOWA

  Dedykowany dla ochrony domu lub małej firmy. Chroni przed wszystkimi rodzajami zagrożeń, wirusami, dodatkowo zawiera ochronę bankowości online, płatności elektronicznych. DWA PROGRAM DODATKOWO GRATIS

  Sprawdź

 • Bezpieczna firma z AVG

  E-BOOK DLA PRZEDSIĘBIORCÓW

  Darmowy e-book przygotowany specjalnie dla właścicieli małych i średnich firm zawierający praktyczne porady dotyczące bezpieczeństwa w internecie Twojego businessu.

  Zapisz się


5. Podsumowanie

Co sądzicie o tych propozycjach? Który program wykorzystacie do szyfrowania swoich danych? Dajcie nam znać!

___

Artykuł powstał dzięki CORE – polskiemu dystrybutorowi antywirusów AVAST i AVG. Sprawdź antywirus AVAST i dołącz do ludzi Cieszących się bezpieczeństwem swojego komputera.

antywirus avast logo

 

Oceń artykuł
[Głosów: 6 Średnia: 2.3]

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!

Prowadzisz małą lub średnią firmę?

Pobierz Darmowy Ebook - Bezpieczna firma z AVG, który pomoże Ci zwiększyć bezpieczeństwo biznesu, zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

Znajdziesz w nim ponad 30 konkretnych artykułów, dzięki którym dowiesz jak się jak szybko i łatwo, za pomocą darmowych narzędzi zadbać o takie rzeczy jak: polityka bezpiecznych haseł, backup cennych danych, blokowanie portów USB, korzystanie z pulpitu zdalnego, awaryjne odzyskiwanie danych... i wiele, wiele więcej!

Pobierz e-book teraz!

O Autorze

Trybawaryjny.pl to strona zawierająca przydatne informacje, porady i ciekawostki dotyczące komputerów, pisane prostym i zrozumiałym językiem. Portal jest tworzony przy współpracy z ekspertami oprogramowania antywirusowego AVG.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Podobał Ci się ten tekst? Dołącz do nas na Facebooku i nie przegap NOWYCH artykułów!
Polub AVG na Facebooku