Sztuczna inteligencja Google’a tworzy własne systemy szyfrowania

1

Google ogłosił właśnie, że sztuczna inteligencja, nad którą pracuje jego zespół badawczy, potrafi stworzyć własne standardy szyfrowania – co jest być może świetnym wstępem do automatyzacji szyfrowania.

Sztuczna inteligencja uczy się szyfrować

W artykule naukowym napisanym przez zespół badawczy Google Brain, znajduje się szczegółowy opis utworzenia trzech sieci neuronowych: Alice, Bob i Eve. Każda z sieci otrzymała zadanie: Alice miała wysyłać do Boba zaszyfrowane wiadomości, który miał je następnie odszyfrować. Natomiast Eve przypadła rola hakera-podsłuchiwacza i miała odczytać wiadomości, nie posiadając dostępu do klucza szyfrującego.

A co najciekawsze: Ani Bob, ani Alice, a tym bardziej Eve nie zostali wcześniej zapoznani z zasadami szyfrowania wiadomości.

„Zamiast zaprezentowania osobno Alice i osobno Bobowi gotowych systemów kryptograficznych, które mogliby zaimplementować, uczyliśmy ich by mogli porozumiewać się między sobą, ale nie narzucając żadnego gotowego rozwiązania. Naszym celem nie było ominięcie jednego konkretnego wroga jakim była Eve, podsłuchująca ich wiadomości, ale zdolność do pokonania najlepszej możliwej wersji Eve” – napisali naukowcy Martín Abadi i David Andersen.

Po 15 tysiącach prób Alice i Bob byli w stanie wymieniać między sobą zaszyfrowane wiadomości. Eve nie poszło aż tak dobrze: nigdy nie udało jej się odszyfrować całej wiadomości.

Co z szyfrowaniem asymetrycznym?

W osobnym eksperymencie przy wykorzystaniu szyfrowania asymetrycznego, wyniki były nieco inne i trudniejsze do interpretacji. „W większości prób sieci neuronowe nie uzyskały satysfakcjonujących wyników. Czasami wydawało się, że Alice i Bob znaleźli już bezpieczny sposób na wymianę sekretnych wiadomości, ale po ponownym wytrenowaniu Eve, potrafiła ona odszyfrować wiadomości prawie tak dobrze jak Bob.” – podsumowali naukowcy z zespołu badawczego.

Technologia przyszłości?

W czasie eksperymentu skupiono się na prostych symulacjach i nie używano algorytmów kryptograficznych służących do budowania skomplikowanych systemów.

„Sieci neuronowe wykorzystane w badaniu nie potrzebowały gotowych zestawów algorytmów krypograficznych ani zasad ich implementacji, same wypracowały metody szyfrowania i odszyfrowania wiadomości” – wyjaśniają naukowcy.

Ten eksperyment nie był zbyt skomplikowany, ale być może to początek metody szyfrowania, która będzie dynamicznie zmieniać się, gdy tylko hakerzy będą próbowali ją złamać.

„Jeśli weźmiemy pod uwagę, że to człowiek jest zwykle najsłabszym ogniwem w łańcuchu zabezpieczeń, tym większą wartość zarówno ze względów finansowych jak i operacyjnych ma automatyzacja szyfrowania pomiędzy systemami” , uważa Jacob Ginsberg, jeden z dyrektorów Echoworx, firmy zajmującej się szyfrowaniem wiadomości mailowych.

Dodaje również, że automatyzacja szyfrowania „ma potencjał, by w znaczący sposób podnieść bezpieczeństwo. To ciekawe, w jaki sposób ta technologia rozwinie się w ciągu najbliższych kilku lat i czy odnajdzie swoje miejsce w zastosowaniach komercyjnych”.

Ja również czekam z niecierpliwością na ciąg dalszy tych badań. Zespół badawczy Google’a twierdzi, że nie wie w jaki sposób Alice i Bob szyfrowali swoje informacje. Czy to oznacza, że sztuczna inteligencja może wymieniać między sobą wiadomości, a człowiek nie jest w stanie ich odczytać?

Źródło: //www.infosecurity-magazine.com/news/google-ai-can-create-its-own/

Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!

Potrzebjesz pomocy z komputerem?

Skorzystaj z wiedzy ekspertów i zadaj pytanie.

Prowadzisz małą lub średnią firmę?

Pobierz Darmowy Ebook - Bezpieczna firma z AVG, który pomoże Ci zwiększyć bezpieczeństwo biznesu, zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

Znajdziesz w nim ponad 30 konkretnych artykułów, dzięki którym dowiesz jak się jak szybko i łatwo, za pomocą darmowych narzędzi zadbać o takie rzeczy jak: polityka bezpiecznych haseł, backup cennych danych, blokowanie portów USB, korzystanie z pulpitu zdalnego, awaryjne odzyskiwanie danych... i wiele, wiele więcej!

Pobierz e-book teraz!

O Autorze

Avatar

Z wykształcenia filolog, z wyboru tłumacz. Uwielbia swojego Kindle'a, nie rozstaje się ze smartfonem, nie wyobraża sobie życia offline. A do tego niepoprawna zakupoholiczka (oczywiście online).

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Chiss
Chiss
3 lat temu

Niesamowity jest postęp technologii. Być może na co dzień tego nie zauważamy, ale cofając się wspomnienia o choćby kilka lat dostrzegamy jak wiele w zakresie technologi się zmieniło. Jak sądzicie, czego możemy spodziewać się za 10, 15 lat? Kroczące wśród ludzi cyborgi, pełna automatyzacja produkcji czy jeszcze inne rzeczy? 🙂

Chiss
Chiss
1 rok temu

Niesamowity jest postep technologii. Byc moze na co dzien tego nie zauwazamy, ale cofajac sie wspomnienia o chocby kilka lat dostrzegamy jak wiele w zakresie technologi sie zmienilo. Jak sadzicie, czego mozemy spodziewac sie za 10, 15 lat? Kroczace wsrod ludzi cyborgi, pelna automatyzacja produkcji czy jeszcze inne rzeczy? 🙂

Podobał Ci się ten tekst? Dołącz do nas na Facebooku i nie przegap NOWYCH artykułów!
Polub AVG na Facebooku