Żyjemy w czasach, w których dzieci coraz rzadziej bawią się zdalnie sterowanymi samolotami i lalkami, natomiast systematycznie maleje wiek, w którym gry komputerowe zastępują tradycyjne zabawki. Multimedialne programy tworzone są z myślą o coraz młodszych dzieciach. Maluchy przesiadują przed ekranami komputerów, telewizorów i wszelakich innych urządzeń, które pozwalają na przeżycie niesamowitej, wirtualnej przygody. Co jednak zrobić, żeby bawiły się bezpiecznie? Skorzystać z systemu PEGI!
Aby pomóc rodzicom w doborze gry odpowiedniej dla wieku swojej pociechy stworzone zostały specjalne oznaczenia, informujące użytkowników o minimalnym zalecanym wieku graczy, bądź o rodzaju treści, jakich możemy spodziewać się w grze.
Kupując gry z różnych źródeł, możemy spotkać kilka systemów oznaczeń: amerykańsko-kanadyjski ESRB, niemiecki USK, japoński CERO i przede wszystkim ogólnoeuropejski PEGI.
PEGI (Ogólnoeuropejski System Klasyfikacji Gier)
Najprościej rzecz ujmując PEGI to zestaw ikon, znajdujących się na opakowaniu każdej gry komputerowej (ale nie tylko, bo znaleźć możemy je również na płytach DVD), które doradzą nam, czy wybierany przez nas produkt będzie odpowiedni dla naszego dziecka. Oprócz minimalnego wieku znajdziemy w nim również informację, czy dana gra zawiera nieodpowiednie elementy takie jak wulgaryzmy, sceny grozy, używki, nagość, itp. (//www.pegi.info/pl/)
System wspierany jest między innymi przez największych producentów konsol, takich jak Sony, Microsoft, czy Nintendo, a także przez wydawców i twórców gier komputerowych w całej Europie.
Przy zakupie gry zwróć więc uwagę na symbole PEGI, gdyż nie od dziś wiadomo, że wirtualne zabawy mogą mieć duży wpływ na psychikę naszych pociech.
Symbole PEGI i ich znaczenie:
Przemoc – Gra zawiera elementy i obrazy przemocy
Wulgaryzmy – gra zawiera elementy wulgarnego języka, przekleństwa
Strach – treść gry może być przerażająca dla małych dzieci
Seks – gra przedstawia nagość lub odniesienia seksualne
Używki – gra pokazuje korzystanie z używek lub zawiera odwołania do nich
Dyskryminacja – gra zawiera elementy dyskryminacji lub materiały, które mogą do niej zachęcić
Hazard – gra zachęca lub uczy hazardu
Gry online– akcja gry toczy się online z udziałem innych użytkowników. Może mieć to wpływ na przebieg i akcję gry
Jak już wyżej wspomniałam, system PEGI wskazuje jednocześnie na minimalny wiek użytkowników:
Gra taka nie zawiera wulgaryzmów, używek i hazardu. Poziom przemocy jest zniwelowany do minimum (jeśli misiu rzuci jajkiem w koguta, to nie możemy jeszcze mówić o ogromnej przemocy fizycznej), a akcja rozgrywa się w taki sposób, aby możliwie jak najbardziej zminimalizować ryzyko utożsamienia się małego gracza z bohaterem gry.
Właściwie nic nie odróżnia tej grupy gier od tych dla najmłodszych użytkowników. Jedyną różnicą jest to, ze może zawierać elementy, które mogłyby przestraszyć młodsze dzieci.
Tu gra odbywa się już w bardziej realistycznym świecie, możliwe jest używanie przemocy wobec fantastycznych postaci. Mogą występować wulgaryzmy, ale są one bardzo łagodne, a nagość niedosłowna.
Gry skierowane do młodzieży, która w tym wieku powinna już jasno odróżniać dobro od zła, grę od rzeczywistości. Jeśli uważamy, że nasz nastolatek jest wystarczająco odpowiedzialny i odporny na bodźce zewnętrzne ukazujące hazard, czy wulgaryzmy, to gra powinna być dla niego odpowiednia.
To gry skierowane wyłącznie dla dorosłych. Treści zawierają sceny erotyczne, wulgarny język i sporą dawkę przemocy. Są przeznaczone jedynie do osób, które są w stanie zrozumieć powód występowania tych elementów w fabule gry.
Czy warto zwracać uwagę na oznaczenia systemu PEGI? Oczywiście, że tak! W końcu każdemu rodzicowi zależy na tym, żeby jego dziecko rozwijało się prawidłowo, a gry były dla niego edukacją i przyjemnością. Więcej na temat bezpieczeństwa dziecka w sieci znajdziesz tutaj.
___
Artykuł powstał dzięki CORE – polskiemu dystrybutorowi antywirusów AVAST i AVG. Wykorzystaj wielofunkcyjny antywirus AVG do pełnej ochrony Twojego komputera.