Cyberprzestrzeń jest ogromna, a świat, jaki otwiera przed nami ma jasne i ciemne ścieżki. Czy chcesz, aby te ciemne i nieprzewidywalne szlaki były odkrywane przez dziecko, a konkretnie Twoje dziecko? Myślę, że nie.
Czy jest możliwym bycie blisko niego przez cały czas i nadzorowanie jego działań w Internecie?
Nie… A raczej NIE wielkimi literami.
Bezpieczne dziecko w sieci – jak chronić dziecko przed złymi treściami z Internetu
Spis treści
- 1. Dyskutuj o Internecie
- 2. Korzystaj z sieci razem z maluchem
- 3. Umieść komputer w pokoju używanym przez całą rodzinę
- 4. Ustalcie zasady dotyczące tego jak i kiedy korzystać z Internetu
- 5. Wezwij na pomoc „Cybernianię”
Zatem co robimy i co możemy zrobić, aby w miarę naszych możliwości nasze dziecko w sieci było bezpieczne?
1. Dyskutuj o Internecie
Zainteresuj się, czym zajmują się maluch i jego przyjaciele, zarówno online, jak i offline. Porozmawiaj z nim o wspaniałych i ciekawych rzeczach, jakie można znaleźć w Internecie, nie zapominając jednak o omówieniu problemów, które mogą się pojawić.
Powiedz dziecku, co zrobić, jeśli poczuje się źle w jakiejkolwiek sytuacji, na którą natknie się podczas przebywania w sieci. Nie strasz jednak malucha- mówienie jedynie o niebezpieczeństwach czyhających na niego na każdym kroku może skutecznie zniechęcić pociechę do korzystania z Internetu, a przecież nie o to tu chodzi. Wszystko jest dla ludzi, pod warunkiem, że używane jest z głową.
2. Korzystaj z sieci razem z maluchem
Znajdź strony odpowiednie dla dzieci i poinstruuj malca jak znaleźć przydatne informacje: zaplanujcie wspólną podróż, obejrzyjcie zabytki, poszukajcie ciekawostek przydatnych do pracy domowej lub odnajdźcie treści mające związek z hobby i zainteresowaniami dziecka.
Pokaż maluchowi, że Internet to niezwykle przydatne narzędzie i naucz w jaki sposób poprawnie z niego korzystać. Wspólne „surfowanie” po sieci może pokazać dzieciom, jak wiele wartościowych informacji można tam znaleźć. Możesz pododawać zakładki do ulubionych stron, dzięki czemu w przyszłości będzie można łatwo znaleźć się ponownie w witrynach, które Was zainteresowały.
3. Umieść komputer w pokoju używanym przez całą rodzinę
Komputer umieszczony na przykład w salonie czy w kuchni staje się częścią codziennego życia rodziny. Ułatwia to również wspólne jego użytkowanie oraz kontrolę przeglądanych treści.
Przechodząc obok grającego dziecka można w każdej chwili zerknąć na to, w co gra, jakie strony przegląda, etc. Łatwiej jest omówić problemy, gdy komputer znajduje się w pomieszczeniu wspólnego użytku.
4. Ustalcie zasady dotyczące tego jak i kiedy korzystać z Internetu
Duże znaczenie ma wspólne omówienie tego zagadnienia. Może to być przydatne w celu uzgodnienia szczegółowych terminów, konkretnych miejsc, w których pozwalasz dzieciom na korzystanie z Internetu. Wprowadź ograniczenia dotyczące czasu używania komputera, mając na względzie przede wszystkim zdrowie dziecka.
To, że w domu „wygrał” już swój limit nie oznacza, że u kolegi zasady go nie obowiązują. Nadmierne przebywanie w wirtualnym świecie może spowodować „oderwanie od rzeczywistości”- dynamika akcji, kolory i możliwość kontroli wątku mogą się wydać malcowi dużo ciekawsze niż zwykłe życie offline.
5. Wezwij na pomoc „Cybernianię”
Mowa o oprogramowaniu, które pomoże Ci kontrolować jakie treści przegląda Twoje dziecko. Jego zadaniem jest blokowanie dostępu do konkretnych witryn lub zagadnień.
Programy do kontroli rodzicielskiej regulują dostęp do informacji lub usług w Internecie, zgodnie z określonymi kryteriami. Mogą być instalowane na komputerze użytkownika czy na serwerze należącym do jednostki (na przykład serwer Proxy w szkole).
Aplikacje te reagują na różne sposoby: ostrzegają o problematycznych stronach internetowych, rejestrują szczegóły ruchu użytkownika w Internecie, blokują podejrzane strony, pozwalają na dostęp do komputera w określonych godzinach i dniach, mogą nawet całkowicie uniemożliwić korzystanie z komputera. Istnieje wiele darmowych programów do kontroli rodzicielskiej, a ich konfiguracja wbrew pozorom nie jest trudna i nie wymaga specjalistycznej wiedzy.
Dołącz do AVG.PL na Facebooku i nie przegap nowych wpisów.
PS: Jeżeli masz jakieś pytania – pisz śmiało w komentarzu 🙂
___
Artykuł powstał dzięki CORE – polskiemu dystrybutorowi antywirusów AVAST i AVG. Sprawdź dobry antywirus AVG Internet Security. Idealny jeżeli potrzebujesz profesjonalnej ochrony domowego komputera.
Podobał Ci się ten artykuł?
Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!