Rodzice na całym świecie przygotowują swoje pociechy na powrót do szkoły. Często wybór odpowiedniego smartfona lub tabletu to niełatwa decyzja.
Kiedy byłem młody, nie mogłem się napatrzeć na płaskie monitory, tablety i inne niesamowite urządzenia, z jakich korzystali bohaterowie seriali Star Trek lub Dr.Who.
Miałem okazję obejrzeć oryginalny film Star Trek i dokładnie przyjrzałem się obecnej tam „technologii przyszłości”. Wychodzi na to, że dzisiejsza technologia nie tylko dorównała tej z ekranu, ale nawet ją wyprzedziła! Nasze dzieci dorastają w świecie, którego ja nie byłem sobie w stanie wyobrazić sobie jako nawet najdalsza przyszłość.
Najciekawsze jest to, że dla naszych dzieci wszystkie te nowoczesne urządzenia są normalnymi przedmiotami. Środowisko bogate w laptopy, tablety i nieprzerwane Wi-Fi nie jest dla naszych dzieci niczym nadzwyczajnym.
Często spotykamy się z pytaniami, takimi jak ‘w jakim wieku mogę dać mojemu dziecku smartphone’a?’ Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ każde dziecko dojrzewa inaczej, a każdy rodzic ma odmienne poglądy. Istnieją pewne wskazówki, głównie dotyczące odpowiedzialności, szacunku i dojrzałości, które mogą nam pomóc podjąć rozsądne decyzje. Przekazanie smartfona w ręce dziecka to duża odpowiedzialność nie tylko dla niego, ale również dla rodzica, bo przecież rodzice odpowiedzialni są za postępowanie dziecka.
Istnieje mnóstwo powodów, które przemawiają za posiadaniem przez dziecko smartfona, ale również wiele za ograniczeniem dostępu do technologii. Trzeba przekonać nasze dzieci do spędzania większej ilości czasu na świeżym powietrzu, zabawy z przyjaciółmi, a także przygotować do życia w społeczeństwie oraz zachęcić do bezpośredniego kontaktu ze znajomymi, aby przygotować je do dorosłego życia. To czy dostęp do smartfona ułatwi czy utrudni dziecku naukę zależy już tylko od niego samego.
Inne często pojawiające się o tej porze roku pytanie to, co wybrać dla swojego dziecka, aby ułatwić mu naukę? Laptop czy tablet? Oto kilka kluczowych wskazówek, które mogą pomóc w podjęciu tej decyzji.
Kluczowe zagadnienia dotyczące zakupu urządzenia dla dziecka
1. Jakie jest przeznaczenie urządzenia?
Produktywność czy zwykłe używanie? Jeśli zastanowisz się nad tym jak używamy tabletów, zauważysz, że korzystamy z nich głównie do przeglądania stron internetowych i oglądania video. Laptopy natomiast lepiej sprawdzą się w tworzeniu i projektowaniu. Nie znaczy to jednak, że tablety ograniczają kreatywność i nie da się na nich niczego stworzyć.
2. Wyposażenie do nauki
Jakiego rodzaju pomoce naukowe zapewnia szkoła? Wiedza, w jakie urządzenia wyposażona jest szkoła, może pomóc Ci wybrać odpowiednie urządzenie, do którego Twoje dziecko nie ma dostępu w szkole.
3. Charakterystyka urządzeń
Poszczególne urządzenia mają różne zastosowania. Tablety świetnie sprawdzają się w funkcjonowaniu aplikacji, podczas gdy laptopy bardziej nadają się do przeglądania sieci i niektórych rodzajów gier.
Pozostaje jeszcze kwestia wyboru urządzenia, rozmiar laptopa lub tabletu, zależy od osobistych preferencji, wiec zaangażowanie Twojego dziecka w tą decyzje to dobry pomysł. W końcu to Twoje dziecko będzie użytkownikiem urządzenia.
4. Ubezpieczenie
Kiedy kupowałem laptopa, dział IT AVG udzielił mi cennej porady, dzięki której zaoszczędziłem sporo pieniędzy. Chodziło o wykupienie ubezpieczenia od przypadkowego uszkodzenia. Dzieci obchodzą się z tego typu urządzeniami mniej delikatnie niż dorośli, więc ubezpieczenie może okazać się niezwykle pomocne.
5. Odpowiedzialność
Ok, wybrałeś już odpowiednie urządzenie, a dziecko jest wystarczająco dojrzałe. To jeszcze nie wszystko. Tak jak przy przechodzeniu przez ulicę, to my, rodzice, musimy pokazać dziecku jak odpowiedzialnie używać sieci i szanować innych podczas rozmów na czacie. Pamiętaj, że dzieci nie potrafią ocenić sytuacji z punktu widzenia dorosłego i potrzebują kogoś na przewodnika (pomimo faktu, że jako nastolatkowie, myślą, że wiedzą wszystko).
6. Regulamin szkolny
Zapoznaj się z zasadami używania Internetu obowiązującymi w szkole. Dopilnuj, aby Twoje dziecko ich przestrzegało, ale jednocześnie wymagaj tego samego od szkoły.
7. Nie bój się rozmawiać
Jeśli to konieczne, możesz monitorować aktywność Twojego dziecka w sieci, pomoże Ci to je lepiej zrozumieć i ułatwi wyjaśnienie popełnionych błędów. Osobiście uważam, że zwykła rozmowa z dzieckiem to wystarczająca ochrona dla Twojego dziecka przed niepożądaną treścią w Internecie. Co więcej, odrobina swobody na pewno nie zaszkodzi Twojemu dziecku.
Upewnij się, że Twoje dziecko rozumie jedną podstawową zasadę – „Nie pisz w sieci tego, czego nie powiesz na żywo”. A ty czym kierujesz się przy wyborze narzędzia do szkoły dla Twojego dziecka? W zespole doszliśmy dodatkowo do wniosku, że nic nie działa tak dobrze, jak rozmowa z dzieckiem – im częściej, tym lepiej. Chcesz dodatkowo zadbać o bezpieczeństwo w sieci swojego dziecka? Sprawdź z jakich portali może korzystać Twoja pociecha.
Jeżeli masz jakieś pytania dotyczące sprzętu IT dla dziecka – pytaj śmiało w komentarzu, na pewno doradzimy 🙂
Tekst pierwotnie ukazał się na stronie now.avg.com
Podobał Ci się ten artykuł?
Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!