Raport zagrożeń 18.05, czyli ważne informacje o phishingu i ransomware

1

Witajcie! W dzisiejszym raporcie celowo pomijamy opisywanie ostatnich ataków ransomware – pewnie już macie dosyć czytania o zhakowanych instytucjach, firmach i bankach.

Zamiast tego wrzucamy kilka informacji o echach ataku i jego wpływie na cyberbezpieczeństwo. Będzie też o wydarzeniach, które przy burzy spowodowanej WannaCry mogły gdzieś umknąć…

Gotowi? No to ruszamy!

Aktualizacje dla starych Windowsów

Miało nie być aktualizacji, a jednak! To odpowiedź twórców Windowsa na ostatni atak ransomware (tak, tak – WannaCry/ WannaCrypt), który zainfekował komputery i sprzęt IoT na całym świecie.

Microsoft wypuścił łatkę, zapobiegającą jego rozprzestrzenianiu. Wsparcie otrzymały Win XP, Win 8 oraz Win Server 2003. Nie ma się jednak co cieszyć, to tylko jednorazowa akcja.

http://www.chip.pl/news/bezpieczenstwo/luki-bezpieczenstwa/2017/05/windows-xp-otrzymuje-znowu-aktualizacje

Będą kolejne ataki?

The Shadow Brokers to grupa powiązana z ujawnieniem informacji o lukach w Win, które umożliwiły ostatni atak WannaCry. Niedawno ogłosiła, że wie o kolejnych dziurach w oprogramowaniu i zamierza je ujawnić w czerwcu. Mówi się, że dotyczą one routerów, przeglądarek, urządzeń mobilnych oraz Win 10.

Podobno The Shadow Brokers mają również dane dotyczące programów nuklearnych i rakietowych Korei Północnej, Rosji, Iranu oraz Chin. Jeśli to prawda, to już czas zacząć się bać…

http://www.pcworld.com/article/3197110/security/shadow-brokers-teases-more-windows-exploits-and-cyberespionage-data.html

WannaCry i polskie banki

Myślicie, że nie ma powiązania? A jednak! Tropy wskazują na to, że kod wykorzystany do zimowego ataku na polskie banki (pisaliśmy o nim w raporcie) był wczesną wersją WannaCry! Za tym wszystkim (podobno) stoi Korea Północna i hakerzy z Grupy Lazarus.

Globalizacja, ech, globalizacja…

https://zaufanatrzeciastrona.pl/post/jak-ransomware-wannacry-polaczony-jest-z-niedawnymi-atakami-na-polskie-banki/

Ransomware w rozkwicie

Informacja to najlepszy towar, co potwierdzają statystyki cyberbezpieczeństwa. W ubiegłym roku ilość danych skradzionych przez hakerów (np. baz danych, archiwów poczty) wzrosła o – uwaga – 566%! Do ataków wykorzystuje się najczęściej phishing – maile ze złośliwym kodem ukrytym w załączniku…

Czy czeka nas przyszłość z ransomware? Jak się bronić? Czytajcie na Trybie Awaryjnym.

http://nt.interia.pl/internet/news-2016-rekordowym-rokiem-pod-wzgledem-wyciekow-danych,nId,2394177

Łowienie na „Paczkę w Ruchu”

Tym razem w kampaniach phishingowych pojawiła się nowość. Po raz pierwszy maile dotyczą Paczki w Ruchu!

Mail jest bardzo dobrze podrobiony, a jak zwykle czujność powinien wzbudzić załącznik – „List Przewozowy”, który trzeba otworzyć by otrzymać kod odbioru. Po otwarciu archiwum zip pokazuje nam się plik z rozszerzeniem .wsf czyli JavaScript.

Co się dzieje później – sami wiecie (a jak nie wiecie – przeczytajcie o podobnych kampaniach). I uważajcie w co klikacie!

https://zaufanatrzeciastrona.pl/post/uwaga-na-wiadomosc-od-paczka-w-ruchu-ktora-czeka-w-waszej-skrzynce/


Czym jest Raport Zagrożeń AVG?

Raport zagrożeń jest cyklicznym poradnikiem przygotowywanym przez AVG, w którym w krótkiej i zwięzłej formie piszemy o bieżąco pojawiających się niebezpiecznych aplikacjach, wirusach i wyciekach danych.
Jeżeli chcesz otrzymywać za darmo bieżące raporty zagrożeń AVG – KLIKNIJ TUTAJ.

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!

Potrzebjesz pomocy z komputerem?

Skorzystaj z wiedzy ekspertów i zadaj pytanie.

Prowadzisz małą lub średnią firmę?

Pobierz Darmowy Ebook - Bezpieczna firma z AVG, który pomoże Ci zwiększyć bezpieczeństwo biznesu, zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

Znajdziesz w nim ponad 30 konkretnych artykułów, dzięki którym dowiesz jak się jak szybko i łatwo, za pomocą darmowych narzędzi zadbać o takie rzeczy jak: polityka bezpiecznych haseł, backup cennych danych, blokowanie portów USB, korzystanie z pulpitu zdalnego, awaryjne odzyskiwanie danych... i wiele, wiele więcej!

Pobierz e-book teraz!

O Autorze

Podobał Ci się ten tekst? Dołącz do nas na Facebooku i nie przegap NOWYCH artykułów!
Polub AVG na Facebooku