Raport zagrożeń 14.04, czyli o aktualizacjach, smartfonach i mapach Google

0

Wszyscy już myślami przy Świętach, a tymczasem licho nie śpi ?. Jak znajdziecie chwilę wolnego, to zapraszamy do lektury kolejnego wydania naszego raportu o zagrożeniach online.

Produkty Microsoftu zabezpieczone

Wypuszczone w kwietniu przez Microsoft aktualizacje naprawiają wiele krytycznych luk w oprogramowaniu tej firmy. „Załatany” został m.in. IE, Edge, Office, Visual Studio oraz Silverlight.

Poprawki powinny się zainstalować automatycznie – sprawdźcie czy tak się stało. Pozostałe znane „dziury” w kodzie, które nie zostały naprawione, prawdopodobnie doczekają się swoich aktualizacji w następnym miesiącu.

O tym jak ważne jest instalowanie poprawek krytycznych pisaliśmy już na Trybie Awaryjnym.

http://www.securityweek.com/microsoft-patches-office-ie-flaws-exploited-attacks

Bezpieczniejszy Reader i inne programy Adobe

Pakiet aktualizacji wypuścił również Adobe. Zabezpiecza on prawie 60 znanych luk m.in. w oprogramowaniu Flash Player, Reader, Photoshop CC oraz Creative Cloud Desktop. Jest też kilka łatek pod programy Adobe uruchamiane spod Windowsa. Zainstalowaliście? Możecie spać spokojnie.

http://www.securityweek.com/adobe-patches-flash-reader-flaws-exploited-pwn2own

Dridex atakuje!

Znany trojan znów się zaktywizował. W ostatnich dniach na skrzynki pocztowe na całym świecie trafiło sporo maili zainfekowanych Dridexem. Po otwarciu załącznika w formacie Word, hakerzy mogą przejąć kontrolę nad komputerem i zainstalować złośliwe oprogramowanie. Microsoft zareagował natychmiast, wypuszczając specjalną „łatkę” uniemożliwiającą Drideksowi działanie.

O Drideksie już pisaliśmy we wcześniejszych raportach.

https://www.infosecurity-magazine.com/news/dridex-trojan-campaign-ravages/

Pożegnaj Vistę

Na początku tygodnia Microsoft definitywnie zakończył wsparcie dla Windows Vista. Pierwsze pożegnanie z tą wersją odbyło się już w 2012, ale użytkownicy wciąż otrzymywali aktualizacje i zabezpieczenia dla krytycznych luk bezpieczeństwa. Od 11.04.2017 „łatek” już nie będzie.

Co zrobić, jak żyć? Odpowiedź Microsoftu jest od miesięcy ta sama: przejść na nowszy produkt, czyli Win10.

https://www.neowin.net/news/end-of-the-road-microsoft-terminates-support-for-windows-vista-today

mBank w tarapatach

Osoby mające konto w mBanku muszą mieć się na baczności. W ostatnich dniach pojawiło się wiele fałszywych maili (wysyłanych rzekomo przez bank) zawierających złośliwe oprogramowanie. Wiadomość udaje wyciąg z karty kredytowej. Otwarcie załącznika kończy się wpuszczeniem robala na swój komputer. Przypominamy: nie ufajcie wszystkiemu co znajdziecie w skrzynce e-mail!

https://zaufanatrzeciastrona.pl/post/uwaga-klienci-mbanku-ktos-wysyla-falszywe-wyciagi-z-karty-kredytowej/

Creators Update po liftingu

Czyli nowa poprawka jest już gotowa do pobrania. Najważniejsze zmiany to poprawa wydajności w trakcie grania, odświeżony Paint (m.in. o możliwość tworzenia w 3D) oraz nowości w Edge. Wpisując się w trend pokazywania znajomym wszystkiego online, będzie można chwalić się gierką w czasie rzeczywistym, dzięki aplikacji Beam. Fajnie!

http://tech.wp.pl/aktualizacja-windows-10-creators-update-co-nowego-6111195140363905a

Wielki bra… smartfon patrzy

Wiecie, że Wasze smartfony mają w środku kilkadziesiąt różnych sensorów, które śledzą to co się dzieje z telefonem? Nawet jak nie wiecie, to hakerzy wiedzą. Nowy atak polega na śledzeniu odczytów z „czujek”, co pozwala z ok. 70% skutecznością odgadnąć jakie klawisze są naciskane w trakcie logowania i wpisywania PIN-u. Na razie nikt nie ma pomysłu jak się zabezpieczyć, bo to oznacza zmniejszenie funkcjonalności komórki.

http://www.ncl.ac.uk/press/news/2017/04/sensors/

Mapa Google wyprowadzi cię… na manowce

A raczej fałszywe informacje, które hakerzy umieszczają na tej stronie. Niektóre z oznaczeń miejsc dodanych na mapach nie są informacją o prawdziwych hotelach czy usługach z najbliższej okolicy. To fałszywe linki, pod którymi można np. opłacić rezerwację noclegu lub pogadać z równie fałszywym call center. Szacuje się, że hakerzy przejęli w ten sposób aż 0,5% wszystkich kliknięć na mapach Google! Google już odpowiedział – nowymi zabezpieczeniami w usługach MyBusiness.

https://www.bleepingcomputer.com/news/google/thousands-of-fake-google-maps-listings-redirect-users-to-fraudulent-sites-each-month/


Czym jest Raport Zagrożeń AVG?

Raport zagrożeń jest cyklicznym poradnikiem przygotowywanym przez AVG, w którym w krótkiej i zwięzłej formie piszemy o bieżąco pojawiających się niebezpiecznych aplikacjach, wirusach i wyciekach danych.
Jeżeli chcesz otrzymywać za darmo bieżące raporty zagrożeń AVG – KLIKNIJ TUTAJ.

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!

Potrzebjesz pomocy z komputerem?

Skorzystaj z wiedzy ekspertów i zadaj pytanie.

Prowadzisz małą lub średnią firmę?

Pobierz Darmowy Ebook - Bezpieczna firma z AVG, który pomoże Ci zwiększyć bezpieczeństwo biznesu, zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

Znajdziesz w nim ponad 30 konkretnych artykułów, dzięki którym dowiesz jak się jak szybko i łatwo, za pomocą darmowych narzędzi zadbać o takie rzeczy jak: polityka bezpiecznych haseł, backup cennych danych, blokowanie portów USB, korzystanie z pulpitu zdalnego, awaryjne odzyskiwanie danych... i wiele, wiele więcej!

Pobierz e-book teraz!

O Autorze

trybawaryjny

Trybawaryjny.pl to strona zawierająca przydatne informacje, porady i ciekawostki dotyczące komputerów, pisane prostym i zrozumiałym językiem. Portal jest tworzony przy współpracy z ekspertami oprogramowania antywirusowego AVG.

Podobał Ci się ten tekst? Dołącz do nas na Facebooku i nie przegap NOWYCH artykułów!
Polub AVG na Facebooku