O ransomware zrobiło się od jakiegoś czasu bardzo głośno. Złośliwe oprogramowanie, w przeciwieństwie do innych typów malware, zamiast podsłuchiwać czy niszczyć pliki, po prostu je szyfruje. W zamian wyłudza pieniądze obiecując „uwolnienie” danych, jeśli środki zasilą wskazane konto. Więcej o tym paskudnym oprogramowaniu dowiecie się z treści materiału. Dowiecie się m.in. czym jest ransomware, jak się przed nim bronić oraz jak z nim walczyć.
8 rzeczy o których trzeba pamiętać by bronić się przed ransomware
Spis treści
- Czym jest ransomware?
- 1. Nadawca wiadomości
- 2. Pisownia wiadomości
- 3. Linki wewnątrz wiadomości
- 4. Poczta E-mail bazująca na pracy w chmurze
- 5. Wyskakujące okienka
- 6. Aktualizujcie swoje oprogramowanie
- 7. Czytajcie wszystko podczas instalacji
- 8. Róbcie backup najważniejszych plików
- Podsumowanie
Czym jest ransomware?
Jest to oprogramowanie mające na celu zaszyfrowanie danych należących do atakowanego i poprzez komunikaty, żądające następnie zapłaty za ich odszyfrowanie. Jest to niezwykle trudne by samodzielnie odzyskać takie dane, chyba, że zaatakowała nas starsza wersja złośliwego oprogramowania. Przy obecnych możliwościach i jakości szyfrowania, tylko otrzymanie gotowego przepisu na przywrócenie plików wchodzi w grę. Część działań prewencyjnych opisujemy w tekście o backupie w Windows 11. Przydadzą się one gdy już spotka nas taka przykrość. Poniżej zaś przeczytacie, jak w ogóle nie dopuścić do takiej sytuacji.
1. Nadawca wiadomości
Zawsze sprawdzaj od kogo przyszła wiadomość. Jeśli otrzymaliście mail na przykład z banku, a adres E-mail jest podejrzany i wygląda na to, że z samym bankiem nie jest związany, to jest duża szansa na to, że jest próbą oszustwa. Jeśli macie wątpliwości upewnijcie się u danej firmy bądź w tym przypadku banku, czy coś do was zostało wysyłane. Jeśli zaś adres się zgadza i tak się upewnijcie u nadawcy, gdy tylko coś wam nie gra z treścią, chociażby jesteście poproszeni o kliknięcie w załącznik.
2. Pisownia wiadomości
Jeśli zauważyliście rażące błędy ortograficzne czy stylistyczne to można z pewnością stwierdzić, że mail został napisany w innym języku i przetłumaczony za pomocą translatora. To z kolei oznacza, że ktoś próbuje was oszukać. Może się także zdarzyć, że w tekście pojawią się słowa obcojęzyczne, one także powinny wzbudzić waszą czujność.
3. Linki wewnątrz wiadomości
Klikanie w takie linki ogólnie jest odradzane. Bezpieczniej jest ręcznie wpisać potrzebną stronę w przeglądarce. Możecie zawsze podejrzeć czy link napisany w treści jest tym samym, który pokazuje się po najechaniu na niego myszką i krótkim odczekaniu. Jeśli się różnią to absolutnie nie klikajcie na niego. Dobrze też jest mieć narzędzia, które domyślnie blokują takie linki, jak na przykład nasze AVG AntiVirus czy AVG Internet Security.
4. Poczta E-mail bazująca na pracy w chmurze
Jeśli to możliwe, przenieście swoje konta pocztowe do dostawcy, który korzysta z rozwiązań w chmurze, jak Google Apps dla Firm czy Office 365. Takie serwisy skanują przychodzącą pocztę w poszukiwaniu podrobionych linków czy podejrzanych załączników i częstokroć rozwiążą problem jeszcze zanim wiadomość dotrze na wasze skrzynki odbiorcze.
5. Wyskakujące okienka
Jeśli zdarzy się wam odwiedzić strony wątpliwej treści, czasem też przypadkiem, np. klikając w baner z reklamą, mogą wyskoczyć wam dodatkowe okienka. Potrafią one zawierać nie tylko reklamy, ale także informację jakobyście zrobili coś złego i została o tym powiadomiona policja. Często jesteście w nich proszeni by coś kliknąć w celu rozwiązania sprawy. NIGDY, ale tak NIGDY tego nie róbcie. To zwykła próba zastraszenia i wymuszenia na was działania, które może wywołać nieodwracalne skutki na waszym komputerze.
6. Aktualizujcie swoje oprogramowanie
Zawsze ściągajcie i instalujcie poprawki. Nie tylko do programów zajmujących się bezpieczeństwem komputera, ale wszystkiego z czego korzystacie – systemu, edytora tekstu, przeglądarki. Aktualnie nie ma żadnego ransomware, któremu udałoby się przeniknąć niepostrzeżenie, gdy zadbamy o aktualizację naszego oprogramowania.
7. Czytajcie wszystko podczas instalacji
Jeśli instalujcie darmowe programy często zdarza się, że proponują one domyślnie instalację innych aplikacji, najczęściej są to dodatkowe paski narzędzi w przeglądarce. Większość z nich jest zwyczajnie uciążliwa, bez większych konsekwencji. Nie mniej jednak warto na nie uważać, mogą być one słabym punktem waszej ochrony i przez nie możecie zostać zarażeni złośliwym oprogramowaniem. Dlatego czytajcie i odznaczajcie wszystko czego naprawdę nie potrzebujecie.
8. Róbcie backup najważniejszych plików
Jeśli chcecie czuć naprawdę bezpiecznie, róbcie kopie zapasowe najważniejszych danych. Link do artykułu, jak to zrobić macie w pierwszym akapicie. Pokrótce tylko przypomnimy główne działania. Z jednego z dysków zewnętrznych zróbcie swój magazyn plików ważnych i automatycznie je tam zapisujcie. Korzystajcie z zapisu w chmurze, by zawsze mieć dostęp do swoich plików. Co jakiś czas stwórzcie obraz systemu, by w razie nieprzyjemnej sytuacji, w krótkim czasie wrócić do normalnej pracy.
Podsumowanie
Mamy nadzieję, że pomogliśmy wam trochę w rozeznaniu się, czego unikać, by nie okazało się nagle, że nie macie dostępu do własnego komputera, o ile za to nie zapłacicie. Co więcej, nawet jeśli to zrobicie, nikt nie zagwarantuje wam, że dostęp odzyskacie. Ponadto trzeba założyć, że odblokowane pliki mogą być zainfekowane, a sytuacja się powtórzy. Nie dajcie się na to nabrać. Po prostu najważniejsze dane miejcie bezpiecznie skopiowane. Lepiej dmuchać na zimne!
___
Artykuł powstał dzięki CORE – polskiemu dystrybutorowi antywirusów AVAST i AVG. Przetestuj program antywirusowy AVG Internet Security Unlimited . Program wyróżniony przez takie firmy jak AV-TEST czy też AV-Compratives.
Podobał Ci się ten artykuł?
Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!
Nie można by twórców takiego ransomware wieszać?
Chyba w żadnym dostępnym kraju nie ma kary śmierci przez powieszenie. Obawiam się też, że żaden kraj nie uznałby takiego rozwiązania za odpowiednie do przewinienia. W skrócie: nie. Także trzeba się bronić 🙂
Chyba w zadnym dostepnym kraju nie ma kary smierci przez powieszenie. Obawiam sie tez, ze zaden kraj nie uznalby takiego rozwiazania za odpowiednie do przewinienia. W skrocie: nie. Takze trzeba sie bronic 🙂
[…] padniesz ofiarą ransomware, a Twoje pliki zostaną zaszyfrowane, zapłata okupu nie musi przywrócić Ci dostępu do danych. W […]
[…] plików. Jest też o tym dość głośno w Internecie. Dodatkowo wspominaliśmy też o złośliwym oprogramowaniu ransomware, które zaszyfrowuje pliki na naszych dyskach i za odszyfrowanie żąda pieniędzy. Nigdzie jednak […]
[…] Ransomware pozwala na rezygnację z cyfrowego pośrednictwa. Zamiast zbierać dane dot. kart kredytowych – które później trzeba sprzedać za cenę od kilku centów do kilku dolarów w sieci ‘Dark Web’ (dostępnej za pomocą specjalnego oprogramowania używanego głównie do działalności nielegalnej) – ransomware żąda pieniędzy bezpośrednio od ofiar. Sumy różnią się od siebie, jednakże średnio wynosi kilkaset dolarów (od osób prywatnych). […]