Jak bronić się przed ransomware? 8 rzeczy, o których MUSISZ pamiętać

3

O ransomware zrobiło się od jakiegoś czasu bardzo głośno. Złośliwe oprogramowanie, w przeciwieństwie do innych typów malware, zamiast podsłuchiwać czy niszczyć pliki, po prostu je szyfruje. W zamian wyłudza pieniądze obiecując „uwolnienie” danych, jeśli środki zasilą wskazane konto. Więcej o tym paskudnym oprogramowaniu dowiecie się z treści materiału. Dowiecie się m.in. czym jest ransomware, jak się przed nim bronić oraz jak z nim walczyć.

 8 rzeczy o których trzeba pamiętać by bronić się przed ransomware

Spis Treści
Zwiń
Rozwiń

Czym jest ransomware?

Jest to oprogramowanie mające na celu zaszyfrowanie danych należących do atakowanego i poprzez komunikaty, żądające następnie zapłaty za ich odszyfrowanie. Jest to niezwykle trudne by samodzielnie odzyskać takie dane, chyba, że zaatakowała nas starsza wersja złośliwego oprogramowania. Przy obecnych możliwościach i jakości szyfrowania, tylko otrzymanie gotowego przepisu na przywrócenie plików wchodzi w grę. Część działań prewencyjnych opisujemy w tekście o backupie w Windows 10. Przydadzą się one gdy już spotka nas taka przykrość. Poniżej zaś przeczytacie, jak w ogóle nie dopuścić do takiej sytuacji.


Pobierz za darmo dostęp do encyklopedii Bezpieczeństwa AVG!

Darmowe porady przygotowane przez ekspertów AVG – kliknij i pobierz teraz!


1. Nadawca wiadomości

Zawsze sprawdzaj od kogo przyszła wiadomość. Jeśli otrzymaliście mail na przykład z banku, a adres E-mail jest podejrzany i wygląda na to, że z samym bankiem nie jest związany, to jest duża szansa na to, że jest próbą oszustwa. Jeśli macie wątpliwości upewnijcie się u danej firmy bądź w tym przypadku banku, czy coś do was zostało wysyłane. Jeśli zaś adres się zgadza i tak się upewnijcie u nadawcy, gdy tylko coś wam nie gra z treścią, chociażby jesteście poproszeni o kliknięcie w załącznik.

2. Pisownia wiadomości

Jeśli zauważyliście rażące błędy ortograficzne czy stylistyczne to można z pewnością stwierdzić, że mail został napisany w innym języku i przetłumaczony za pomocą translatora. To z kolei oznacza, że ktoś próbuje was oszukać. Może się także zdarzyć, że w tekście pojawią się słowa obcojęzyczne, one także powinny wzbudzić waszą czujność.

3. Linki wewnątrz wiadomości

Klikanie w takie linki ogólnie jest odradzane. Bezpieczniej jest ręcznie wpisać potrzebną stronę w przeglądarce. Możecie zawsze podejrzeć czy link napisany w treści jest tym samym, który pokazuje się po najechaniu na niego myszką i krótkim odczekaniu. Jeśli się różnią to absolutnie nie klikajcie na niego. Dobrze też jest mieć narzędzia, które domyślnie blokują takie linki, jak na przykład nasze AVG AntiVirus czy AVG Internet Security.

4. Poczta E-mail bazująca na pracy w chmurze

Jeśli to możliwe, przenieście swoje konta pocztowe do dostawcy, który korzysta z rozwiązań w chmurze, jak Google Apps dla Firm czy Office 365. Takie serwisy skanują przychodzącą pocztę w poszukiwaniu podrobionych linków czy podejrzanych załączników i częstokroć rozwiążą problem jeszcze zanim wiadomość dotrze na wasze skrzynki odbiorcze.

5. Wyskakujące okienka

Jeśli zdarzy się wam odwiedzić strony wątpliwej treści, czasem też przypadkiem, np. klikając w baner z reklamą, mogą wyskoczyć wam dodatkowe okienka. Potrafią one zawierać nie tylko reklamy, ale także informację jakobyście zrobili coś złego i została o tym powiadomiona policja. Często jesteście w nich proszeni by coś kliknąć w celu rozwiązania sprawy. NIGDY, ale tak NIGDY tego nie róbcie. To zwykła próba zastraszenia i wymuszenia na was działania, które może wywołać nieodwracalne skutki na waszym komputerze.

6. Aktualizujcie swoje oprogramowanie

Zawsze ściągajcie i instalujcie poprawki. Nie tylko do programów zajmujących się bezpieczeństwem komputera, ale wszystkiego z czego korzystacie – systemu, edytora tekstu, przeglądarki. Aktualnie nie ma żadnego ransomware, któremu udałoby się przeniknąć niepostrzeżenie, gdy zadbamy o aktualizację naszego oprogramowania.

7. Czytajcie wszystko podczas instalacji

Jeśli instalujcie darmowe programy często zdarza się, że proponują one domyślnie instalację innych aplikacji, najczęściej są to dodatkowe paski narzędzi w przeglądarce. Większość z nich jest zwyczajnie uciążliwa, bez większych konsekwencji. Nie mniej jednak warto na nie uważać, mogą być one słabym punktem waszej ochrony i przez nie możecie zostać zarażeni złośliwym oprogramowaniem. Dlatego czytajcie i odznaczajcie wszystko czego naprawdę nie potrzebujecie.


tune-up-600x400


8. Róbcie backup najważniejszych plików

Jeśli chcecie czuć naprawdę bezpiecznie, róbcie kopie zapasowe najważniejszych danych. Link do artykułu, jak to zrobić macie w pierwszym akapicie. Pokrótce tylko przypomnimy główne działania. Z jednego z dysków zewnętrznych zróbcie swój magazyn plików ważnych i automatycznie je tam zapisujcie. Korzystajcie z zapisu w chmurze, by zawsze mieć dostęp do swoich plików. Co jakiś czas stwórzcie obraz systemu, by w razie nieprzyjemnej sytuacji, w krótkim czasie wrócić do normalnej pracy.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że pomogliśmy wam trochę w rozeznaniu się, czego unikać, by nie okazało się nagle, że nie macie dostępu do własnego komputera, o ile za to nie zapłacicie. Co więcej, nawet jeśli to zrobicie, nikt nie zagwarantuje wam, że dostęp odzyskacie. Ponadto trzeba założyć, że odblokowane pliki mogą być zainfekowane, a sytuacja się powtórzy. Nie dajcie się na to nabrać. Po prostu najważniejsze dane miejcie bezpiecznie skopiowane. Lepiej dmuchać na zimne!

___

Artykuł powstał dzięki CORE – polskiemu dystrybutorowi antywirusów AVAST i AVG. Przetestuj program antywirusowy AVG Internet Security Unlimited . Program wyróżniony przez takie firmy jak AV-TEST czy też AV-Compratives.

antywirus avg logo

 

 

Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!

Prowadzisz małą lub średnią firmę?

Pobierz Darmowy Ebook - Bezpieczna firma z AVG, który pomoże Ci zwiększyć bezpieczeństwo biznesu, zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

Znajdziesz w nim ponad 30 konkretnych artykułów, dzięki którym dowiesz jak się jak szybko i łatwo, za pomocą darmowych narzędzi zadbać o takie rzeczy jak: polityka bezpiecznych haseł, backup cennych danych, blokowanie portów USB, korzystanie z pulpitu zdalnego, awaryjne odzyskiwanie danych... i wiele, wiele więcej!

Pobierz e-book teraz!

O Autorze

Na co dzień zajmuję się bezpieczeństwem IT w Centrum Nauki, sprzedaję narzędzie do dokumentowania baz danych i pomagam wielu małym studiom wypromować ich gry. Po godzinach zaś ratuję niewiasty i światy w niezliczonych właśnie grach. Okazjonalnie piszę recenzje i teksty okołogrowe, z którymi można się zapoznać na stronie gamesguru.org.

Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
cat
cat
5 lat temu

Nie można by twórców takiego ransomware wieszać?

Tomasz Wasiewicz
Tomasz Wasiewicz
3 lat temu

Chyba w zadnym dostepnym kraju nie ma kary smierci przez powieszenie. Obawiam sie tez, ze zaden kraj nie uznalby takiego rozwiazania za odpowiednie do przewinienia. W skrocie: nie. Takze trzeba sie bronic 🙂

Podobał Ci się ten tekst? Dołącz do nas na Facebooku i nie przegap NOWYCH artykułów!
Polub AVG na Facebooku