Raport zagrożeń 2.10, czyli o wirusy, wycieki i podstępne e-booki

0

W Internecie ciągle się coś dzieje… Kiedy pod koniec września wydawało się że hakerzy troszeczkę przystopowali, szybko okazało się to nieprawdą. Tak więc kolejny raport (z nowinkami kto, kogo i gdzie zhakował) przed wami!

Duży atak na FB

Po dużych serwisach przyszedł czas i na Facebooka. Szacuje się, że zagrożonych jest nawet 50 milionów użytkowników! Atak był możliwy dzięki błędom w kodzie, które pozwalały osobom z zewnątrz dostać się do konta użytkownika zalogowanego na portalu (i to bez łamania hasła!). Służyła do tego funkcja wyświetl jako.

Facebook załatał dziurę i wylogował 50 milionów ludzi z serwisu. Trwa sprawdzanie co poszło nie tak…

https://www.securityweek.com/facebook-says-50m-user-accounts-affected-security-breach

Czytelnicy w sieci

Kto nie chciałby ściągnąć sobie kilku e-booków za darmo? W Internecie jest pełno stron, które oferują taka możliwość. Jednak niektóre z nich to oszustwo. Jeżeli wciąż jesteście przekierowywani na kolejne witryny, a do pobrania książki musicie podać swój numer telefonu, to zastosujcie zasadę ograniczonego zaufania.

Przykład działania takich stron „łańcuszków” znajdziecie na

https://zaufanatrzeciastrona.pl/post/jak-mozna-stracic-160-zl-probujac-pobrac-darmowego-e-booka/

Wirus odporny na formatowanie dysku?

Nowość na rynku, ale taka, której raczej nie oczekujemy z niecierpliwością. W sieci pojawił się nowy wirus LoJax, którego nie da się usunąć formatowaniem lub wymianą dysku!

Jego odporność jest spowodowana tym, że wirus zagnieżdża się w systemie UEFI (dawny BIOS) komputera, uruchamianym przy starcie. Wraz z uruchomieniem ładuje się koń trojański, który pobiera zawirusowaną zawartość na dysk.

Twórcami wirusa jest grupa Sednit, ale cel ataku nie jest znany. LoJax można się pozbyć programem antywirusowym który potrafi skanować system UEFI i usuwać z niego potencjalne zagrożenia.

http://di.com.pl/nawet-wymieniajac-dysk-nie-pozbedziesz-sie-tego-wirusa-60669

 


Czym jest Raport Zagrożeń AVG?

Raport zagrożeń jest cyklicznym poradnikiem przygotowywanym przez AVG, w którym w krótkiej i zwięzłej formie piszemy o bieżąco pojawiających się niebezpiecznych aplikacjach, wirusach i wyciekach danych.
Jeżeli chcesz otrzymywać za darmo bieżące raporty zagrożeń AVG – KLIKNIJ TUTAJ.

Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!

Potrzebjesz pomocy z komputerem?

Skorzystaj z wiedzy ekspertów i zadaj pytanie.

Prowadzisz małą lub średnią firmę?

Pobierz Darmowy Ebook - Bezpieczna firma z AVG, który pomoże Ci zwiększyć bezpieczeństwo biznesu, zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

Znajdziesz w nim ponad 30 konkretnych artykułów, dzięki którym dowiesz jak się jak szybko i łatwo, za pomocą darmowych narzędzi zadbać o takie rzeczy jak: polityka bezpiecznych haseł, backup cennych danych, blokowanie portów USB, korzystanie z pulpitu zdalnego, awaryjne odzyskiwanie danych... i wiele, wiele więcej!

Pobierz e-book teraz!

O Autorze

trybawaryjny

Trybawaryjny.pl to strona zawierająca przydatne informacje, porady i ciekawostki dotyczące komputerów, pisane prostym i zrozumiałym językiem. Portal jest tworzony przy współpracy z ekspertami oprogramowania antywirusowego AVG.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Podobał Ci się ten tekst? Dołącz do nas na Facebooku i nie przegap NOWYCH artykułów!
Polub AVG na Facebooku