Nauka wygląda współcześnie nieco inaczej, niż kiedyś. Uczniowie mają dostęp do wielu aplikacji, które mogą ich wspomóc w codziennych obowiązkach i wydobyć potencjał. Przygotowaliśmy ranking kilku przydatnych narzędzi, które mogą się przydać dziecku w codziennej nauce.
Spis treści
- Quizlet – fiszki w nowej formie
- Duolingo – nauka języka angielskiego
- PhotoMath – matematyka na piątkę
- Lekturowo – książki na wyciągnięcie ręki
- Układ okresowy 2022 – chemia w wygodnej formie
- Szkolniak – wiedza w jednym miejscu
- Timetable – wirtualny plan lekcji
- Avast Premium Security Multidevice – ochrona przed zagrożeniami w sieci
Quizlet – fiszki w nowej formie
Quizlet to darmowa aplikacja do tworzenia fiszek, które przyspieszają naukę. Przydatna nie tylko do przyswajania słówek z języków obcych, ale także w codziennej edukacji.
Dzieci mogą w niej tworzyć własne fiszki, ale także korzystać z tematycznych zestawów przygotowanych przez inne osoby, w tym nauczycieli. Aplikacja ma tryb nauki, który przypomina zagadnienia w odpowiednim czasie, a także testu, pozwalającego sprawdzić swój aktualny stan wiedzy.
Duolingo – nauka języka angielskiego
Na naszej liście nie mogło zabraknąć aplikacji do nauki języków obcych. W tej kategorii dzieci mają sporo narzędzi do wyboru. Jednym z popularniejszych jest Duolingo, które jest świetną propozycją dla uczniów na każdym etapie zaawansowania.
Narzędzie podzielone jest na etapy, w których wprowadzane są nowe słówka. Zaliczenie każdego segmentu nagradzane jest punktami. Aplikacja przypomina też o regularnej nauce i pomaga zapamiętać słówka, z którymi mamy problem.
PhotoMath – matematyka na piątkę
W codziennej edukacji przyda się także PhotoMath. To aplikacja, która pomoże rozwiązać problemy matematyczne, a nawet sprawdzi zadanie domowe, wskazując ewentualne błędy oraz odpowiedni wynik. Przydatną funkcją jest rozpoznawanie pisma odręcznego.
PhotoMath nie należy jednak traktować w kategorii „oszustwa”. Aplikacja co prawda podpowiada rozwiązanie, ale tłumaczy także krok po kroku proces, w jaki można do niego dojść. Jest więc nieocenioną pomocą w nauce matematyki, szczególnie jeżeli rodzice lub inni domownicy nie brylują w tej dziedzinie.
Lekturowo – książki na wyciągnięcie ręki
Nauka języka polskiego w szkole nierozłącznie wiąże się z czytaniem lektur. Aby usystematyzować sobie informacje na ich temat, warto skorzystać z aplikacji Lekturowo. To nieoceniony pomocnik, zawierający nie tylko streszczenia lektur.
Znajdziemy w nim również opisy bohaterów, plany wydarzeń czy przydatne opracowania epok literackich. Wbudowane testy znajomości pozwolą natomiast sprawdzić, czy wnikliwie przeczytaliśmy lekturę i wskażą ewentualne braki do nadrobienia.
Układ okresowy 2022 – chemia w wygodnej formie
Nauka tablicy Mendelejewa na pamięć może sprawiać sporo kłopotu. Z pomocą przychodzi więc aplikacja Układ okresowy 2022, która zawiera wygodną rozpiskę wszystkich znanych nam pierwiastków.
W aplikacji znajdziemy też tabelę rozpuszczalności oraz szczegółowe opisy poszczególnych pierwiastków. Użytkownicy mogą ponadto sortować dostępne pierwiastki, wyświetlając np. tylko metale, niemetale, gazy, halogeny czy półprzewodniki.
Szkolniak – wiedza w jednym miejscu
Szkolniak to aplikacja, która łączy w sobie wiele dziedzin nauki. Przygotowana z myślą o uczniach szkół podstawowych i średnich, stanowi kompleksowe kompendium wiedzy przydatne podczas przygotowań do egzaminu ósmoklasisty i matury.
Nauka i powtarzanie materiału z takich przedmiotów jak język polski, matematyka, przyroda, biologia, historia czy chemia odbywa się poprzez rozwiązywanie quizów. W aplikacji znajdziemy również streszczenia lektur.
Timetable – wirtualny plan lekcji
Timetable to świetna aplikacja do organizacji nauki szkolnej. Uczniowie mogą wprowadzać plan lekcji, a także dodawać w niej wszystkie zadania domowe i inne obowiązki. Dzięki temu już nigdy o nich nie zapomną.
Narzędzie pozwala także automatycznie wyciszać telefon w trakcie lekcji – koniec z rozpraszaniem uczniów. Przydatna jest również synchronizacja pomiędzy urządzeniami. Plan lekcji wpisany np. na smartfonie, będzie więc widoczny na innych urządzeniach dziecka.
Avast Premium Security Multidevice – ochrona przed zagrożeniami w sieci
Współczesna nauka łączy się z coraz częstszą obecnością dziecka w sieci. Jest ono więc narażone na szereg zagrożeń, którym można przeciwdziałać. Avast Premium Security Multidevice oferuje skuteczną ochronę przed wirusami, atakami ransomware czy phishingiem.
Narzędzie umożliwia także zablokowanie dostępu do niepożądanych stron (np. wybranych serwisów społecznościowych czy witryn z pornografią). Można je zainstalować na kilku urządzeniach, więc chroniony jest nie tylko komputer, ale również smartfon czy tablet dziecka.
Był to artykuł z cyklu Bezpieczna Szkoła. Bezpieczne dzieci.