Wirusy komputerowe mogą wykradać dane osobowe, niszczyć wydajność komputera i siać różnego rodzaju spustoszenie. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak działają wirusy i jak chronić się przed wirusami i innymi niebezpiecznymi zagrożeniami internetowymi dzięki kompleksowemu rozwiązaniu zabezpieczającemu, takiemu jak Avast One.
Spis treści
- Co to jest wirus komputerowy?
- Jak działają wirusy komputerowe?
- Jak rozprzestrzeniają się wirusy komputerowe?
- Co robią wirusy komputerowe
- Czy wszystkie urządzenia mogą zostać zainfekowane wirusami?
- Rodzaje wirusów komputerowych
- Unikanie najnowszych zagrożeń wirusami komputerowymi
- Oznaki, że Twoje urządzenie może być zainfekowane
- Uzyskaj najlepszą ochronę przed wirusami komputerowymi
Co to jest wirus komputerowy?
W Internecie krąży wiele informacji (i dezinformacji) na temat terminu „wirus”, więc wyjaśnijmy to i zdefiniujmy raz na zawsze wirusa komputerowego: wirus komputerowy to samoreplikujący się, złośliwy program lub fragment kodu, który wkrada się do Twoje urządzenie bez Twojej wiedzy lub pozwolenia.
Niektóre wirusy są po prostu irytujące, ale większość wirusów jest destrukcyjna i ma na celu infekowanie i przejęcie kontroli nad urządzeniem. Wirus może rozprzestrzeniać się między komputerami i sieciami, tworząc swoje kopie, tak jak wirus biologiczny przechodzi z jednej osoby na drugą.
A co z wirusami a złośliwym oprogramowaniem (malware)? Chociaż wiele osób używa terminu „wirus” w odniesieniu do dowolnego rodzaju niebezpiecznego programu, wirus to tylko jeden rodzaj złośliwego oprogramowania (złośliwego oprogramowania), który zawiera dowolny kod stworzony jako szkodliwy. Aby uzyskać więcej informacji na temat innych szczepów złośliwego oprogramowania, na które należy uważać, poza wirusami, zapoznaj się ze wszystkimi naszymi artykułami na temat złośliwego oprogramowania.
Jak działają wirusy komputerowe?
„Wirus komputerowy” to termin zbiorczy, który obejmuje wiele różnych typów wirusów, mechanizmów dostarczania i skutków. Określając dokładnie sposób działania wirusów komputerowych, możemy podzielić je na dwie różne kategorie: te, które zaczynają infekować i replikować się, gdy tylko trafią na komputer, oraz te, które pozostają uśpione, czekając, aż je uruchomisz (tj. czekają na do nieświadomego wykonania jego kodu).
Wirusy mają cztery fazy (inspirowane przez biologów klasyfikację cyklu życia prawdziwego wirusa).
- Faza uśpienia: gdy wirus pozostaje ukryty w twoim systemie, czekając.
- Faza propagacji: wirus się uaktywnia — replikuje się, przechowując swoje kopie w plikach, programach lub innych częściach dysku. Klony mogą zostać nieco zmienione w celu uniknięcia wykrycia, a także będą się samoreplikować, tworząc więcej klonów, które nadal się kopiują i tak dalej i tak dalej.
- Faza wyzwalania: Aby wywołać lub aktywować wirusa, zazwyczaj wymagana jest konkretna akcja, może to być czynność użytkownika, na przykład kliknięcie ikony lub otwarcie aplikacji. Niektóre inne wirusy są zaprogramowane tak, aby ożyły po pewnym czasie, na przykład po dziesięciokrotnym ponownym uruchomieniu komputera (ma to na celu zaciemnienie pochodzenia wirusa).
- Faza wykonania: Rozpoczyna się „zabawa”. Wirus uwalnia swój ładunek, złośliwy kod, który wpływa na Twoje urządzenie.
Jak rozprzestrzeniają się wirusy komputerowe?
Wirusy komputerowe mogą rozprzestrzeniać się za pośrednictwem kilku mechanizmów infekcji w Internecie. Możesz dostać wirusy na swój komputer poprzez:
Wiadomości e-mail: ulubiona metoda cyberprzestępców, wiadomości e-mail mogą zawierać szkodliwe załączniki (w postaci plików wykonywalnych, takich jak EXE lub ZIP ), złośliwe linki, a nawet zawierać infekcję bezpośrednio w treści wiadomości za pośrednictwem HTML.
Pobieranie: hakerzy mogą ukrywać wirusy w aplikacjach, dokumentach przesyłanych za pośrednictwem usług udostępniania plików, wtyczek i większości innych miejsc, z których można pobrać pliki.
Usługi przesyłania wiadomości: wirusy mogą być rozprzestrzeniane za pośrednictwem wiadomości SMS lub usług przesyłania wiadomości, takich jak Facebook Messenger, WhatsApp i Instagram. Tam, podobnie jak w przypadku poczty e-mail, przyjmują one również formę złośliwych linków, załączników lub plików wykonywalnych.
Stare oprogramowanie: jeśli od jakiegoś czasu nie aktualizowałeś swoich aplikacji lub systemu operacyjnego, prawie na pewno masz luki, które cyberprzestępcy mogą wykorzystać, aby przemycić wirusy.
Malvertising: Wirusy mogą być ukryte w reklamach internetowych, takich jak banery reklamowe. Malvertising jest tak podstępny, ponieważ sprawcy mogą ukryć swój złośliwy kod nawet na legalnych, zaufanych stronach internetowych, takich jak The New York Times i BBC.
Narzędzia do usuwania wirusów i inne techniki mogą ochronić Cię przed wszystkimi tymi wektorami ataków, czym zajmiemy się nieco później.
Co robią wirusy komputerowe
Po wejściu w fazę wykonywania i zwolnieniu ładunku wirus komputerowy rozpoczyna swój atak, a ty zaczynasz odczuwać negatywny wpływ na swoje urządzenie. Ponieważ wirusy przechwytują kod i zasoby systemu w celu replikacji, możesz również zauważyć problemy podczas tej fazy. Zwróć uwagę na następujące efekty:
- Niska wydajność
- Brakujące lub uszkodzone pliki
- Nieustanne wyskakujące okienka
- Ciągłe wirowanie dysku twardego
- Programy lub system operacyjny zawieszają się i/lub ulegają awarii
- Rzeczy dziejące się znikąd, takie jak aplikacje otwierające się samodzielnie lub nowe pliki pojawiające się losowo
Oprócz powodowania tych negatywnych problemów z wydajnością, wirusy mogą również kraść poufne dane osobowe, takie jak nazwy użytkowników, hasła i dane karty kredytowej. Niektóre wirusy mogą spamować wszystkie Twoje kontakty i próbować nakłonić je do zarażenia wirusem, co jest kolejnym sposobem rozprzestrzeniania się.
Czy wszystkie urządzenia mogą zostać zainfekowane wirusami?
Aby odpowiedzieć na to pytanie, musimy wrócić do rozróżnienia między wirusami a złośliwym oprogramowaniem: pamiętaj, że wirus to tylko jeden rodzaj złośliwego oprogramowania. Istnieje wiele innych infekcji komputerowych, które mogą uszkodzić Twoje urządzenie, wykraść dane i w inny sposób siać spustoszenie.
Wszystkie urządzenia, w tym komputery Mac, urządzenia z systemem iOS i Android, mogą zostać zainfekowane złośliwym oprogramowaniem. W rzeczywistości każde urządzenie, które ma dostęp do Internetu, może zostać zainfekowane złośliwym oprogramowaniem, nawet inteligentne urządzenia, takie jak ekspresy do kawy!
Od oprogramowania ransomware przez oprogramowanie szpiegujące po trojany, istnieje kilka nieprzyjemnych odmian złośliwego oprogramowania, na które należy uważać we wszystkich swoich gadżetach.
Rodzaje wirusów komputerowych
Nawet jeśli mówimy ściśle o wirusach (w przeciwieństwie do innych form złośliwego oprogramowania, które się nie replikują), wciąż istnieje wiele różnych typów wirusów komputerowych.
Oto kilka przykładów wirusów komputerowych krążących w dzisiejszych czasach w Internecie:
- Wirus bezpośredniego działania: Najpopularniejszy typ wirusa i najłatwiejszy do stworzenia, wirus bezpośredniego działania wnika do komputera, powoduje chaos (zazwyczaj dołączając się do wielu plików COM lub EXE), a następnie usuwa się. Słynny wirus Vienna szukał plików COM, aby je zainfekować i/lub zniszczyć, i chociaż był to pierwszy wirus pokonany przez program antywirusowy w 1987 roku, poprawka nie była dostępna dla osób żyjących w reżimach komunistycznych. W 1988 roku założyciel Avast, Pavel Baudis, również pokonał wirusa i udostępnił rozwiązanie tym, którzy nie mieli dostępu do pierwszej poprawki.
- Wirus sektora rozruchowego: Jak sama nazwa wskazuje, wirusy sektora rozruchowego wkradają się do sektora rozruchowego (odpowiedzialnego za ładowanie systemu operacyjnego komputera podczas uruchamiania), aby natychmiast zainfekować pamięć. Tego typu wirusy tradycyjnie rozprzestrzeniały się za pośrednictwem sprzętu, takiego jak dyskietki, napędy USB i płyty CD. Ponieważ stają się one przestarzałe, ten typ wirusa również jest na wylocie, chociaż wirus Stonera z 2014 roku był jedną z pozostałych odmian — wyświetlał na ekranie komunikaty wspierające legalizację marihuany.
- Wirus rezydentny: Inny rodzaj wirusa infekującego pamięć, wirus rezydentny zapisuje się w pamięci RAM (pamięć krótkotrwała). Jego obecność w pamięci RAM pozwala wirusowi przetrwać nawet po usunięciu oryginalnego infektora. Godnym uwagi przykładem jest wirus Magistr , który przemieszcza się do wszystkich Twoich znajomych poprzez spamowanie Twojej pełnej listy kontaktów e-mail. Usuwa również mnóstwo plików, niszczy pamięć na płycie głównej komputera, a nawet pisze niegrzeczne wiadomości.
- Wirus wieloczęściowy: Wirusy wieloczęściowe, zwiększające swoją moc poprzez infekowanie zarówno plików, jak i przestrzeni rozruchowej, są paskudne. Bardzo trudno je wykorzenić, ponieważ mogą ukrywać swoje fragmenty w plikach lub przestrzeni rozruchowej. Jednym z takich przykładów był wirus Invader , który zaczął nadpisywać twój dysk twardy, gdy tylko naciśniesz CTRL+ALT+DEL, aby spróbować się go pozbyć.
- Wirus polimorficzny: Inny uparty typ, wirusy polimorficzne ukrywają się poprzez zmianę kształtu. W miarę replikacji ich klony są nieco inne, co również pomaga im uniknąć wykrycia. Przykładem jest wirus VirLock, który zmienia kształt, a jednocześnie zawiera trochę oprogramowania ransomware — blokuje pliki i żąda zapłaty za ich wydanie.
- Wirus makr: Wirusy makr są tworzone w celu ukrywania się w plikach dokumentów Word, takich jak DOC lub DOCX. Po pobraniu pliku zostaniesz poproszony o włączenie makr — a gdy tylko to zrobisz, uruchomisz wirusa. Zainfekowane makra były również wykorzystywane w ransomware, takim jak szczep Locky, który atakował instytucje opieki zdrowotnej, szyfrując ich pliki i żądając zapłaty w celu ich ponownego odszyfrowania.
Unikanie najnowszych zagrożeń wirusami komputerowymi
Jak w przypadku każdego rodzaju złośliwego oprogramowania, najlepszym lekarstwem jest zapobieganie. Możesz uniknąć najnowszych zagrożeń wirusami komputerowymi, praktykując rozsądne nawyki przeglądania. Oto kilka sztuczek, o których należy pamiętać:
- Miej zdrowy sceptycyzm: stosuj różne oferty specjalne, linki lub załączniki, których nie spodziewałeś się w e-mailach i innych wiadomościach.
- Działaj legalnie: nie pobieraj pirackich multimediów, takich jak muzyka lub filmy, z platform udostępniania plików. Nigdy nie wiesz, co możesz uzyskać, gdy pobierzesz plik z tych niezweryfikowanych źródeł.
- Zachowaj ostrożność nawet w znanych sklepach: podczas gdy Sklep Google Play i Apple App Store monitorują swoje aplikacje pod kątem bezpieczeństwa, od czasu do czasu niektóre złośliwe oprogramowanie prześlizguje się i infekuje kilka osób, zanim zostanie usunięte. Zanim coś pobierzesz, sprawdź, czy aplikacja jest bezpieczna.
- Unikaj reklam i wyskakujących okienek: złośliwe reklamy mogą umieszczać w reklamach wirusy lub inny złośliwy kod, dlatego najlepiej jest unikać klikania wszelkiego rodzaju reklam online. Jeśli interesuje Cię produkt, który widzisz, wejdź bezpośrednio na stronę firmy.
- Zainstaluj aktualizacje: jedyne wyskakujące okienka, których nie należy ignorować, to powiadomienia o aktualizacjach systemu operacyjnego lub innych programów. Aktualizacje te często zawierają poprawki zabezpieczeń, które usuwają luki, dlatego ważne jest, aby natychmiast je zastosować.
- Dodaj dodatkową warstwę ochrony: bez względu na to, jak bardzo jesteś doświadczony w Internecie, wirusy mogą się czasem prześlizgnąć. Wzmocnij swoją obronę dzięki solidnemu programowi antywirusowemu, takiemu jak Avast One, który będzie działał jako siatka bezpieczeństwa, która wyłapuje wirusy, zanim zdążą zbliżyć się do Twojego systemu.
Jeśli podejrzewasz, że możesz już mieć wirusa lub inne złośliwe oprogramowanie w swoim systemie, możesz wykonać skanowanie i usunąć je za pomocą bezpłatnej aplikacji antywirusowej. Zapoznaj się z naszymi przewodnikami, aby uzyskać więcej informacji na temat usuwania złośliwego kodu infekującego Twoje urządzenia:
- Jak usunąć wirusa z komputera?
- Jak usunąć wirusa z komputera Mac
- Jak usunąć wirusa z Androida
- Jak usunąć wirusa z iPhone’a
Oznaki, że Twoje urządzenie może być zainfekowane
Czy zdarzyło Ci się, że kilku znajomych poinformowało Cię, że Twoje konto e-mail wysłało im podejrzaną wiadomość? To jeden z klasycznych objawów infekcji wirusem komputerowym. Jednym ze sposobów dalszego rozprzestrzeniania się wirusów jest spamowanie pełnej listy kontaktów — e-mailem, SMS-em lub inną usługą przesyłania wiadomości — w celu nakłonienia innych do jej pobrania.
Jak wspomniano powyżej, istnieje kilka innych symptomów wirusa komputerowego, na które należy zwrócić uwagę, takich jak wiele wyskakujących okienek, awarie lub zawieszanie się urządzeń i aplikacji, nieoczekiwane spowolnienie działania, a zwłaszcza niewyjaśnione zmiany w ustawieniach urządzenia i/lub konta . Bezpłatne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania będzie monitorować urządzenie w celu wykrywania, blokowania i usuwania wirusów i innego złośliwego oprogramowania w czasie rzeczywistym.
Uzyskaj najlepszą ochronę przed wirusami komputerowymi
Dzięki naszej zaawansowanej sieci wykrywania zagrożeń, która każdego dnia blokuje dziesiątki milionów zagrożeń, Avast One automatycznie wykrywa wirusy i złośliwe oprogramowanie i powstrzymuje je przed dotarciem do Twojego komputera. Znajdzie i usunie wszystkie wirusy i inne złośliwe oprogramowanie, jeśli jakieś są już w Twoim systemie.
Uzyskaj dodatkową ochronę przed wirusami, złośliwymi linkami, pobranymi plikami i niebezpiecznymi witrynami, dzięki czemu nigdy nie będziesz zaskoczony.


Materiał przygotowany przez CORE - Norton, Avast i AVG w Polsce
[…] antywirus pozwoli przeciwdziałać wirusom i złośliwemu […]