Jak rozpoznać nielegalną licencję Avast?

0

Chcesz zadbać o bezpieczeństwo swojego komputera i kupić licencję programu Avast? Świetnie! Szukasz więc promocji i trafiasz na oferty, których ceny są bardzo niskie, rzędu kilku – kilkunastu złotych. Oczywiście sprzedawcy zapewniają, że są to legalne licencje. Brzmi jak dobra okazja? Okazje się zdarzają, jednak dobrze jest sprawdzić, czy na pewno Twoja licencja jest legalna.

Dlaczego ważne jest posiadanie legalnego klucza?

Powodów jest co najmniej kilka, a wśród nich:

  1. Avast może nie chronić prawidłowo Twojego komputera, bo w pewnym momencie może przestać pobierać aktualizacje.
  2. Tylko użytkownicy legalnych licencji mają prawo do pomocy technicznej. Prawo to nie przysługuje użytkownikom licencji nielegalnych.
  3. Tylko legalna licencja uprawnia do korzystania z programu. Kupno nielegalnego klucza oznacza wyrzucenie Twoich pieniędzy i narażenie się na odpowiedzialność karną.
  4. W razie kontroli legalności oprogramowania możesz mieć duże nieprzyjemności.

Chcesz kupić Avasta – jakich ofert się wystrzegać?

Nielegalne licencje Avast można znaleźć przede wszystkim na popularnych portalach aukcyjnych i stronach z nielegalnym oprogramowaniem. Jeśli zobaczysz ofertę, w której cena będzie niezwykle niska (np. kilka – kilkanaście złotych za licencję), prawie na pewno będzie to klucz nielegalny.

Nielegalne są licencje na okres inny niż rok lub jego wielokrotność. Jeśli sprzedawca oferuje klucz z konkretną datą ważności, prawdopodobnie robi to nielegalnie.

Licencje pod postacią pliku licencyjnego, a nie klucza, będącego ciągiem znaków z myślnikami, nie są już oferowane przez producenta. Taki plik prawdopodobnie będzie sprzedawany niezgodnie z licencją.

Wystrzegaj się ofert, w których proponowane są klucze na okres krótszy niż rok lub na zdjęciach widać komunikat „licencja próbna”. Są to bezpłatne licencje TRIAL, których zgodnie z licencją nie wolno sprzedawać.

Jeśli sprzedawca oferuje klucz typu OEM i sprzedaje go bez sprzętu komputerowego, nie kupuj go – to też jest sprzeczne z licencją!

Uważaj też na informację, że sprzedawana licencja jest wielostanowiskowa, a oferowane są „dostępy” do poszczególnych stanowisk.

Pamiętaj! Jednej licencji Avasta nie można dzielić pomiędzy różnymi użytkownikami!

Sygnałem, że licencja jest nielegalna może być również informacja, że klucz nie wymaga rejestracji. Każdą nową licencję Avast trzeba zarejestrować w programie po instalacji.

Domagaj się potwierdzenia transakcji – paragonu, faktury lub umowy sprzedaży. Jeśli sprzedawca nie chce go wystawić, prawdopodobnie ma coś do ukrycia.

Kupiłeś już Avasta – jak rozpoznać czy Twoja licencja jest legalna?

  1. Spróbuj zarejestrować licencję w programie na swoje dane. Jeśli otrzymasz komunikat o błędzie, będziesz wiedział, że klucz nie jest prawidłowy.
  2. Sprawdź w programie, czy do licencji są już przypisane czyjeś dane. Jeśli tak – jest to licencja piracka.
  3. Wyszukaj klucz licencji w wyszukiwarce Google. Jeśli Twój klucz zostanie znaleziony na stronach z nielegalnymi programami – jest piracki.
  4. Po wprowadzeniu nowej licencji do programu zwróć uwagę na czas trwania licencji. Jeśli licencja jest ważna na inny okres, niż rok lub jego wielokrotność, prawdopodobnie zostałeś oszukany. Wyjątkiem jest jeden miesiąc. Oznacza to, że musisz wykonać rejestrację klucza w programie.
  5. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, zgłoś się do nas za pomocą tego formularza. Sprawdzimy licencję i zachowamy poufność.

Więcej informacji na temat tego, co powinieneś zrobić, jeśli kupiłeś nielegalną licencję znajdziesz w artykule Kupiłem nielegalną licencję – co mi grozi?

___

Artykuł powstał dzięki CORE – polskiemu dystrybutorowi antywirusów AVAST i AVG. Sprawdź antywirus AVAST i dołącz do ludzi Cieszących się bezpieczeństwem swojego komputera.

antywirus avast logo

Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!

Prowadzisz małą lub średnią firmę?

Pobierz Darmowy Ebook - Bezpieczna firma z AVG, który pomoże Ci zwiększyć bezpieczeństwo biznesu, zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

Znajdziesz w nim ponad 30 konkretnych artykułów, dzięki którym dowiesz jak się jak szybko i łatwo, za pomocą darmowych narzędzi zadbać o takie rzeczy jak: polityka bezpiecznych haseł, backup cennych danych, blokowanie portów USB, korzystanie z pulpitu zdalnego, awaryjne odzyskiwanie danych... i wiele, wiele więcej!

Pobierz e-book teraz!

O Autorze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Podobał Ci się ten tekst? Dołącz do nas na Facebooku i nie przegap NOWYCH artykułów!
Polub AVG na Facebooku