Jak i gdzie prawidłowo zmierzyć prędkość Internetu na komputerze?

6

Internet chodzi wolno? Chcielibyście się dowiedzieć, czy przypadkiem dostawca nie oszukuje was na prędkości? Co warto wiedzieć? Co może mieć wpływ na pomiar prędkości?


Pobierz za darmo dostęp do encyklopedii Bezpieczeństwa AVG!

Darmowe porady przygotowane przez ekspertów AVG – kliknij i pobierz teraz!


1.Co potrzebuję wiedzieć na start?

Na początek powinniście wiedzieć to, że wartości podawane przez operatorów są zawyżone, choć wszystko jest prawdą. Jak to możliwe? Ustalono, że prędkość Internetu to, po pierwsze, prędkość wyłącznie ściągania, po drugie, podawana jest w ciekawej jednostce, której nazwa to Mb (megabity)/s (sekundę). Czasem spotkać można zapis Mbps, co oznacza dokładnie to samo Megabits per second, z angielskiego megabity na sekundę.

2.Uwaga na oszustwo marketingowe

Wielkość literki b ma zatem kolosalne znaczenie. W przypadku pojemności dysków wartości te podajemy w MB (megabajty), a teraz to oczywiście w GB (gigabajty) i TB (terabajty). Ile wynosi zatem różnica? 1 MB = 8 Mb. To znaczy, że Internet o prędkości 80 Mb/s tak naprawdę będzie zasysał pliki z sieci z prędkością 10 MB/s.

3.To co? Mierzymy prędkość?

To teraz szybkie spojrzenie na umowę i sprawdzamy ile powinno nam stuknąć na liczniku. Odpalamy stronę speedtest.net. Jest to jedna z najstarszych witryn i używana przez nas od kilkunastu lat. Serwis jest w pełni darmowy, choć oczywiście są na nim reklamy. Klikamy Start, zegary szaleją i już po chwili mamy wyniki. Oczywiście to nigdy nie będzie tak, że jeśli mamy 50 Mb/, to dokładnie tyle nam pokaże. Zawsze trzeba liczyć te +/- 10% różnicy. W przypadku, gdy wynik odbiega bardzo na minus oznaczać to może, że coś ściągamy w tle. W przypadku gdy na plus, to się cieszmy!

4.Czy na pewno nic nie ściąga się w tle?

Zbyt niski wynik nie musi oznaczać od razu, że nas oszukano. Sprawdźmy wszystkie programy działające w tle. Te które, coś pobierają na pewno będą miały swoją ikonkę albo bezpośrednio na Pasku Narzędzi, albo przy zegarku. Raczej szukajcie wśród tych drugich. Aplikacje związane z grami, aktualizacje systemu Windows, to one najczęściej samoczynnie ściągają dane. Wystarczy najechać na nie myszką i odczekać chwilę. Jeśli oprócz nazwy nie pojawi się adnotacja o ściąganiu możemy sprawdzić następną. Ważne jest abyśmy na czas testu nie ściągali niczego innego.

Warto wspomnieć o tym, że jeśli testowany komputer podłączony jest do sieci WiFi to prędkości mogą się różnić w zależności od siły sygnału, odległości od routera oraz samej jakości tego ostatniego.

5.PING PONG?

Warto jeszcze wspomnieć o jednej wartości, która pojawiła się w wynikach pomiaru prędkości. Jest to PING, podawany w jednostce ms (milisekundy). To czas reakcji, który mierzony jest od momentu, gdy wpisaliśmy w przeglądarce trybawaryjny.pl, do chwili rozpoczęcia ładowania się strony. Im mniejszy ping tym lepiej. Taki poniżej 50 jest w pełni akceptowalny. Powyżej 200 nie powinien być akceptowany. Będzie to już zwyczajnie odczuwalne.


Licencja bez limitu stanowisk.


6.Podsumowanie

Mówi się, że aby doświadczenie mogło być uznane za udane, trzeba je powtórzyć z sukcesem minimum 3 razy. Jeśli chodzi o pomiary prędkości to wystarczy to zrobić raz, gdy wynik jest w granicy błędu, czyli +/- 10%. W przypadku większych wahań, warto powtórzyć pomiar za jakiś czas. Może to być chwilowy problem. Niewielkie różnice mogą się pojawiać w zależności od godziny badania. Wiadomo, że w godzinach szczytu Internetowego dane będą zaniżone. Jeśli nadal coś nie działa zachęcamy do zapoznania się z naszymi poradami.

Jeśli tekst się Wam spodobał lub macie jakieś pytania – nie krępujcie się. Piszcie śmiało w komentarzach.

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!

Zgoda na przetwarzanie danych osobowych Polityka prywatności
Musisz zaakceptować naszą politykę prywatności

Potrzebjesz pomocy z komputerem?

Skorzystaj z wiedzy ekspertów i zadaj pytanie.

Prowadzisz małą lub średnią firmę?

Pobierz Darmowy Ebook - Bezpieczna firma z AVG, który pomoże Ci zwiększyć bezpieczeństwo biznesu, zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

Znajdziesz w nim ponad 30 konkretnych artykułów, dzięki którym dowiesz jak się jak szybko i łatwo, za pomocą darmowych narzędzi zadbać o takie rzeczy jak: polityka bezpiecznych haseł, backup cennych danych, blokowanie portów USB, korzystanie z pulpitu zdalnego, awaryjne odzyskiwanie danych... i wiele, wiele więcej!

Pobierz e-book teraz!

O Autorze

Jestem fizykiem medycznym i informatykiem, którego największą pasją jest pisanie tekstów. Na co dzień zajmuję się administracją IT Centrum Nauki, a po godzinach ratuję niewiasty i światy w niezliczonych grach. Okazjonalnie piszę recenzje i teksty okołogrowe, z którymi można się zapoznać na mojej stronie.

Podobał Ci się ten tekst? Dołącz do nas na Facebooku i nie przegap NOWYCH artykułów!
Polub AVG na Facebooku