Dlaczego mój internet zwalnia? 5 możliwych przyczyn

0

Każdy kto pracuje przy komputerze i korzysta z internetu, co jakiś czas musi zmierzyć się z kiepsko działającą siecią. Czasami zdarza się to w miejscu pracy, czasami w domu, a czasami również gdzieś w miejscach publicznych.


Pobierz za darmo dostęp do encyklopedii Bezpieczeństwa AVG!

Darmowe porady przygotowane przez ekspertów AVG – kliknij i pobierz teraz!


Istnieje wiele hipotetycznych powodów, dlaczego Twój internet znacząco zwalnia, ale postaram się wyjaśnić te najczęstsze. Prześledź poniższe 5 kroków i zastanów się, czy może właśnie któryś z nich nie jest powodem Twoich problemów. Od razu zerknij również na rozwiązania, które zaproponowaliśmy, by zwiększyć prędkość internetu.

1.To nie Twoja wina tylko ich!

Czasami zdarza się tak, że z twoim połączeniem internetowym wszystko jest jak najbardziej w porządku, ale niestety tego samego nie można powiedzieć o dostawcy usług internetowych lub witrynie, którą właśnie chcesz odwiedzić. Możesz to sprawdzić wchodząc na stronę internetową swojego dostawcy i sprawdzając stan świadczenia usług, np. jeśli nie działa OneDrive lub Office Online, sprawdź stronę Microsoftu – gdzie dowiesz się, czy wszystko działa prawidłowo, czy jednak są jakieś problemy. Jeśli nie działa platforma Steam, sprawdzam tutaj, a z kolei gdy są jakieś problemy ze Skype’em tutaj.

Oczywiście nie każda witryna czy serwis posiada taką serwisową stronę, gdzie na bieżąco wyświetla się status świadczonych usług. W takim przypadku wpisz po prostu w wyszukiwarce: „X nie działa”, „X przerwa techniczna” i filtruj wyniki z danego dnia lub ostatnich godzin (narzędzia —> ostatnia godzina / ostatnie 24 godziny):

Jeśli problem techniczny faktycznie leży po stronie dostawcy usług to w wynikach wyszukiwania znajdziesz np. pytania, które inny użytkownik zadał już na forum internetowym firmy lub artykuł na serwisie Reddit. Najczęściej na takie pytania odpowiada ktoś z firmy, informując że pracują już nad wznowieniem serwisu.

Jeśli i ten sposób zawiedzie, wypróbuj DownDetector.com, który zawiera na bieżąco aktualizowaną listę programów i ich aktualny status, a także problemy zgłaszane przez użytkowników.

Jeśli faktycznie Twój problem z internetem wynika z problemów zewnętrznych, musisz uzbroić się w cierpliwość. Każdej liczącej się firmie zależy na dobrej reputacji, więc będą robić co w ich mocy, by naprawić błąd.

2.Szybkość połączenia spada

To jeden z moich rytuałów: za każdym razem, gdy mam wrażenie, że mój internet zwalnia lub podłączam się do nowej sieci, sprawdzam jej prędkość za pomocą www.speedtest.net:

To bardzo szybki test, który pokazuje jak szybkie jest Twoje połączenie i czy faktycznie jest zgodne z tym, co obiecał dostawca usług internetowych.

Jeśli połączenie jest zdecydowanie wolniejsze, zadzwoń do dostawcy, by zgłosić problem (wspomnij również, że szukasz firmy, która faktycznie dostarczy produkt zgodnie z podpisaną umową).

3.Zasobożerne aplikacje (tylko Windows 10)

Jeżeli ściągam coś z internetu i widzę, że pobieranie jest szybkie (np. 5-6 MB/sek) a następnie szybkość gwałtownie spada, zazwyczaj oznacza to, że inne urządzenie albo jakaś aplikacja na moim komputerze całkowicie wykorzystuje dostępny transfer.

Na szczęście użytkownicy Windows 10 mogą w łatwy sposób zlokalizować takie zasobożerne aplikacje. Wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy na pasku zadań, następnie wybrać Menedżer zadań i w zakładce Procesy ustawić sortowanie na programy korzystające z sieci.

W tym przykładzie aplikacja Steam ściągała w tle aktualizację gry, zużywając prawie cały dostępny transfer i znacząco zwalniając inne programy korzystające z sieci. Jeśli aplikacja, która zużywa prawie cały transfer, nie jest potrzebna – po prostu ją wyłącz lub nawet odinstaluj.

Jeśli chcesz sprawdzić, jakie zużycie danych mają poszczególne programy, kliknij w ikonę Start, następnie Ustawienia (koło zębate). Otworzą się Ustawienia systemu Windows 10. Wybierz Sieć i Internet, następnie Zużycie danych i Szczegóły zużycia. Przejrzyj listę programów, które zużywają najwięcej danych i zastanów się, które możesz zamknąć.

Zobacz co warto wyłączyć w Windows 10.

4.Przegląd routera

Twój router to brama do internetu. Jeśli nie jest ustawiony w odpowiednim miejscu lub nie jest prawidłowo skonfigurowany, tracisz cenną prędkość transferu. Warto również poczytać o tym, jak wzmocnić sygnał Wi-Fi w domu.

5.Profesjonalna Pomoc

Możesz również skorzystać z profesjonalnych pakietów optymalizacyjnych, jak np. AVG TuneUp Browser Cleaner. Tego typu aplikacje oczyszczają komputer oraz wybrane aplikacje, np. przeglądarki internetowe dokładniej niż narzędzia wbudowane w przeglądarkach, a co więcej, robią to automatycznie co 3 dni.


Licencja bez limitu stanowisk.


Źródło: http://www.avg.com/us-en/why-is-my-internet-so-slow-and-how-do-i-fix-it

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!

Zgoda na przetwarzanie danych osobowych Polityka prywatności
Musisz zaakceptować naszą politykę prywatności

Potrzebjesz pomocy z komputerem?

Skorzystaj z wiedzy ekspertów i zadaj pytanie.

Prowadzisz małą lub średnią firmę?

Pobierz Darmowy Ebook - Bezpieczna firma z AVG, który pomoże Ci zwiększyć bezpieczeństwo biznesu, zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

Znajdziesz w nim ponad 30 konkretnych artykułów, dzięki którym dowiesz jak się jak szybko i łatwo, za pomocą darmowych narzędzi zadbać o takie rzeczy jak: polityka bezpiecznych haseł, backup cennych danych, blokowanie portów USB, korzystanie z pulpitu zdalnego, awaryjne odzyskiwanie danych... i wiele, wiele więcej!

Pobierz e-book teraz!

O Autorze

trybawaryjny

Trybawaryjny.pl to strona zawierająca przydatne informacje, porady i ciekawostki dotyczące komputerów, pisane prostym i zrozumiałym językiem. Portal jest tworzony przy współpracy z ekspertami oprogramowania antywirusowego AVG.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Podobał Ci się ten tekst? Dołącz do nas na Facebooku i nie przegap NOWYCH artykułów!
Polub AVG na Facebooku