Czy kasowanie plików na dyskach SSD jest bezpieczne?

4

W dobie RODO bardzo ważne, nawet ważniejsze niż do tej pory, jest odpowiednie kasowanie plików. Wiele osób zastanawia się, czy zwykłe wyrzucenie danych do kosza i jego opróżnienie wystarczy. Dużo zależy tutaj od tego czy pliki znajdowały się na dysku HDD, SSHD czy SSD. W tym artykule skupimy się na tych ostatnich.

Jak wygląda kasowanie danych na dyskach SSD?

W dyskach tego typu nie posiadamy ruchomych talerzy. Właściwie to wszystko jest w nich stałe, zgodnie z nazwą. Ze względu na swoją budowę podczas komendy kasowania pliku dysk faktycznie go usuwa, w przeciwieństwie do HDD, gdzie kasowana jest najpierw tylko informacja o lokalizacji danych. Taki proces, gdzie nadpisuje się wolną przestrzeń niż już wcześniej zajętą jest korzystniejszy dla SSD, stąd woli wszystko zawczasu wyczyścić.

Dlatego bezpieczniej jest kasować pliki na dyskach SSD

Ten rodzaj dysków utrudnia odzyskanie danych, gdyż wystarczy jednokrotne nadpisanie miejsca, gdzie znajdowały się pliki. Warto zwrócić uwagę na to, że kosztuje więcej niż dyski HDD.  Na szczęście efektywne kasowanie danych to nie jedyna jego przewaga. Przez długi okres czasu niemożliwym było odzyskanie plików z SSD, obecnie jednak można już takie drogie oprogramowanie zakupić.

Zatem jeśli chcemy pozbyć się czegoś naprawdę ważnego to polecamy skorzystać z niszczarki plików.

Pytania?

Chcielibyście się dowiedzieć czegoś więcej? Coś was zainteresowało? Pytajcie, chętnie odpowiemy.

___

Artykuł powstał dzięki CORE – polskiemu dystrybutorowi antywirusów AVAST i AVG. AVG Ultimate to najlepszy program antywirusowy. Jeden program zabezpiecza, chroni i przyśpiesza prace komputera.

antywirus avg logo

Oceń artykuł
[Głosów: 3 Średnia: 2.7]

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!

Prowadzisz małą lub średnią firmę?

Pobierz Darmowy Ebook - Bezpieczna firma z AVG, który pomoże Ci zwiększyć bezpieczeństwo biznesu, zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

Znajdziesz w nim ponad 30 konkretnych artykułów, dzięki którym dowiesz jak się jak szybko i łatwo, za pomocą darmowych narzędzi zadbać o takie rzeczy jak: polityka bezpiecznych haseł, backup cennych danych, blokowanie portów USB, korzystanie z pulpitu zdalnego, awaryjne odzyskiwanie danych... i wiele, wiele więcej!

Pobierz e-book teraz!

O Autorze

Avatar

Na co dzień zajmuję się bezpieczeństwem IT w Centrum Nauki, sprzedaję narzędzie do dokumentowania baz danych i pomagam wielu małym studiom wypromować ich gry. Po godzinach zaś ratuję niewiasty i światy w niezliczonych właśnie grach. Okazjonalnie piszę recenzje i teksty okołogrowe, z którymi można się zapoznać na stronie gamesguru.org.

Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Stanisław
Stanisław
10 miesięcy temu

Czy na dysku SSD czyścimy wolną przestrzeń?

Michal
10 miesięcy temu

zgadza się

Podobał Ci się ten tekst? Dołącz do nas na Facebooku i nie przegap NOWYCH artykułów!
Polub AVG na Facebooku