Przedsiębiorcy codziennie napotykają wyzwania związane np. z brakiem płynności finansowej, wywołanej opóźniającymi się przelewami od kontrahentów. Sytuacji tej można zaradzić, korzystając z faktoringu, pod warunkiem że wybierzemy go dobrze. Na co zwracać uwagę podczas wyboru takiej usługi? Dla kogo i w jakich sytuacjach faktoring będzie odpowiedni? Oto wszystko, co warto wiedzieć.
Spis treści
- Faktoring – dla kogo i dlaczego warto z niego korzystać?
- W jakich sytuacjach stosować faktoring?
- Czym kierować się przy wyborze faktoringu?
- Jaki faktoring wybrać?
- Faktoring bez wątpliwości
Faktoring – dla kogo i dlaczego warto z niego korzystać?
Faktoring to alternatywny sposób finansowania działalności, przydatny szczególnie w branżach, w których pospolitym zjawiskiem są opóźnienia w płatnościach faktur czy faktury z bardzo długim terminem płatności. Mowa m.in. o transporcie, produkcji, handlu czy budowlance.
Przedsiębiorca oczekujący na opóźnioną płatność od swojego kontrahenta sam może borykać się z brakiem płynności finansowej i popaść w długi, mimo że należą mu się pieniądze. Wyjściem z sytuacji może być właśnie faktoring, czyli przekazanie nieopłaconej faktury kontrahenta do faktora.
Co daje takie rozwiązanie? Firma szybko otrzymuje zaległe pieniądze, a kontrahent spłaca swoje zobowiązania bezpośrednio faktorowi. Usługa faktoringu przyspiesza więc transakcje i sprawia, że środki szybciej pojawiają się na firmowym koncie.
Korzystanie z faktoringu pomaga więc utrzymać płynność finansową i wspiera dalszy rozwój firmy. Otrzymane środki można od razu przeznaczyć na kolejne transakcje czy spłatę zobowiązań. Przedsiębiorca nie musi dopraszać się o płatność u kontrahenta i zastanawiać się, kiedy zlecony zostanie przelew. Zyskuje spokój ducha.
„
Korzystanie z faktoringu pomaga utrzymać płynność finansową i wspiera dalszy rozwój firmy. Otrzymane środki można od razu przeznaczyć na kolejne transakcje czy spłatę zobowiązań.
Faktoring przeznaczony jest dla wszystkich przedsiębiorców, niezależnie od wielkości prowadzonej przez nich firmy, którzy borykają się z problemem nieopłaconych faktur i spóźniających się przelewów. Dzięki tej usłudze mogą oni uniknąć konieczności zaciągnięcia kredytu w banku.
W jakich sytuacjach stosować faktoring?
Faktoring jest przydatny w wielu sytuacjach i powinien być postrzegany jako kolejne narzędzie pozwalające na prężny rozwój firmy. Do najczęstszych przypadków stosowania faktoringu zaliczamy:
- Długie terminy płatności – faktoring pozwala odzyskać już zarobione pieniądze od kontrahentów stosujących wydłużone terminy płatności. Dzięki temu przedsiębiorstwo może szybciej otrzymać środki i przeznaczyć je na dalszy rozwój.
- Brak płynności finansowej i zatory płatnicze – faktoring może rozwiązać problem braku płynności finansowej. Skorzystanie z usługi pozwala odzyskać pieniądze, które przeznaczamy na spłatę własnych zobowiązań.
- Inwestowanie środków – faktoring pozwala efektywnie reinwestować środki. Dzięki otrzymaniu wcześniejszego przelewu możliwa jest sprawna inwestycja w rozwój, czyli np. wzięcie udziału w kolejnym dużym projekcie.
- Nieoczekiwane wydatki – faktoring to skuteczny sposób pozyskiwania środków na opłacenie nieoczekiwanych wydatków, które w przeciwnym razie mogą pogrążyć budżet przedsiębiorstwa.
Czym kierować się przy wyborze faktoringu?
Dobry faktoring, czyli jaki? Oto najważniejsze kryteria, na które warto zwrócić uwagę podczas wyboru najlepszego faktoringu dla MŚP.
- Limit faktoringowy – jeden z najważniejszych czynników decydujących o wyborze faktoringu. Określa, jaką maksymalnie kwotę będziemy w stanie finansować. Dla mikroprzedsiębiorstw zazwyczaj jest to do 200 tys. złotych, a w przypadku MŚP limity mogą sięgać nawet 15 mln złotych.
- Uczciwe warunki – przed skorzystaniem z oferty faktoringu warto prześledzić jej zapisy i dokładnie przeanalizować cennik. Uczciwe warunki nie powinny naliczać dodatkowych kosztów np. za niewykorzystany limit faktoringowy. W idealnym scenariuszu przedsiębiorca nie powinien ponosić żadnych opłat abonamentowych i płacić wyłącznie prowizje od sfinansowanych faktur.
- Opłaty – wiąże się z powyższym. Dobra usługa faktoringowa nalicza wyłącznie prowizję od wartości faktury. Inne opłaty nie powinny występować.
- Szybkość wypłaty środków – w przypadku faktoringu każda godzina może być na wagę złota, dlatego im szybciej wniosek zostanie przeprocesowany, tym lepiej. Idealnie, jeżeli przedsiębiorca może liczyć na wypłatę środków na konto nawet w 24 godziny.
- Doradztwo – przedsiębiorca nie musi wiedzieć, jaka forma faktoringu będzie dla niego najlepsza, dlatego dobrze, jeżeli firma świadcząca taką usługę oferuje doradztwo w tej kwestii – np. w postaci dedykowanego opiekuna.
Jaki faktoring wybrać?
Na rynku znaleźć można wiele usług faktoringowych dla MŚP, jednak nie każda będzie spełniać kryteria wymienione powyżej. Na lidera pod względem uczciwych warunków i podejścia do klienta wyrasta eFaktor. Przedsiębiorcy mogą w nim uzyskać wysoki limit finansowania, wynoszący nawet 15 mln złotych.
Dodatkowym atutem eFaktora jest szybkie procesowanie wniosków. Środki na koncie mogą się znaleźć nawet w 24 godziny, dzięki czemu przedsiębiorca może je od razu przeznaczyć na kolejne inwestycje lub spłatę zobowiązań.
eFaktor wyróżnia się na tle konkurencji elastycznym podejściem do obsługi klienta. Stosuje nowatorskie rozwiązania, których nie ma na rynku, by móc pomóc klientowi w otrzymaniu finansowania bez konieczności dostarczania sporej dokumentacji. Przy finansowaniu nawet do kwoty 15 milionów złotych są to jedynie dwa dokumenty: wyciąg bankowy i pliki JPK. Co więcej, eFaktor stosuje partnerskie podejście do klienta i oferuje pomoc dedykowanego opiekuna, który dobierze optymalne rozwiązanie dla kontrahenta.
Co w przypadku mikroprzedsiębiorstw zainteresowanych finansowaniem mniejszych kwot? W tym sektorze świetnie sprawdzi się Finea, specjalizująca się w obsłudze takich klientów. Do kwoty 200 tysięcy złotych całe finansowanie jest przyznawane online, bez potrzeby ruszania się zza biurka. Proces odbywa się w pełni zdalnie, dzięki czemu firma może otrzymać pieniądze nawet w 15 minut. Kolejnym atutem jest usługa: „faktoring na żądanie”, gdzie jedyną opłatą jest prowizja od sfinansowanej części faktury. Nic więcej. Prowizja jest liczona od dokładnej liczby dni do terminu płatności. Z usługi można korzystać w dowolnym momencie. Przez ten czas nie będzie naliczona żadna opłata – to ewenement na rynku faktoringowym.
Faktoring bez wątpliwości
Nie ulega wątpliwości, że faktoring to nieocenione źródło finansowania działalności i warto je traktować jako kolejne narzędzie służące do zachowania płynności finansowej czy rozwoju firmy. Wybór odpowiedniej usługi wiąże się z przeanalizowaniem szeregu czynników. Pamiętaj, by zweryfikować maksymalne limity i występujące opłaty. Wybierz faktoring bazujący na jednej prowizji i uczciwym podejściu do klienta.
Artykuł sponsorowany. CORE - polski dystrybutor antywirusów Norton, AVAST i AVG. Poznaj AVAST Business Antivirus antywirus dla biznesu. Wysoko oceniany i nagradzany program do pełnej ochrony/ firmy.
Podobał Ci się ten artykuł?
Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!
znam eFaktor, zdecydowaliśmy się na korzystanie z tego faktoringu parę miesięcy temu, współpraca układa sie bardzo dobrze, można dopasować faktoring do indywidualnych potrzeb
Ja też korzystam z efaktor, szybko pieniądze na koncie i świetne podejście do klienta