Kurz osiada wszędzie – na sprzętach domowych, meblach i podłodze. O ile pomieszczenia sprzątamy dosyć często, o tyle zapominamy o innych miejscach, które warto by było odkurzyć. Mowa oczywiście o komputerach i sprzęcie elektronicznym (m.in. telewizorze). By sprawnie działały konieczne jest ich regularne czyszczenie. Tylko jak wyczyścić komputer z kurzu by go nie uszkodzić? Czy warto zaglądać do środka, czy wystarczy posprzątać z zewnątrz?
Sprawdź nasze darmowe poradniki i programy
Poniżej znajdziecie odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące czyszczenia komputera. Piszemy również jak bezpiecznie wyczyścić monitor, klawiaturę i smartfon.
Jak dbać o czystość komputera?
Spis treści
- Czyszczenie komputera – dlaczego trzeba to robić?
- Jak skutecznie wyczyścić komputer?
- Jak wyczyścić komputer stacjonarny?
- Jak wyczyścić komputer od środka?
- Kiedy czyścić komputer?
- Jak wyczyścić klawiaturę z kurzu?
- Jak wyczyścić klawiaturę bez wyjmowania klawiszy?
- Jak wyczyścić klawiaturę z wyjmowaniem klawiszy
- Kiedy czyścić klawiaturę?
- Jak wyczyścić matrycę monitora?
- Czyszczenie smartfona
- Czyszczenie komputera – porządki na dysku
- A kiedy Ty ostatnio czyściłeś swój komputer?
Czyszczenie komputera – dlaczego trzeba to robić?
Zaniedbanie czyszczenia komputera powoduje wiele problemów w jego codziennym użytkowaniu. Kurz, osadzający się na wewnętrznych podzespołach wpływa negatywnie na ich działanie, a pozostające we wnętrzu obudowy kłaczki blokują pracę wentylatorów. Wiatraki pracują głośno, komputer się nagrzewa, spada jego wydajność. W przypadku nagromadzenia dużej ilości kurzu może dojść nawet do uszkodzenia podzespołów.
Kurz nie służy również innym urządzeniom, takim jak np. klawiatura. Do najpopularniejszych usterek powodowanych zbyt rzadkim czyszczeniem zaliczane są uszkodzenia klawiszy i ich niewłaściwa praca (np. przeskakiwanie, blokowanie się itp.). Zazwyczaj to wynik nagromadzenia się brudu pod klawiszem. Jego usunięcie pozwala przywrócić pełną funkcjonalność klawiatury.
Jak skutecznie wyczyścić komputer?
Przed rozpoczęciem czyszczenia komputera warto przygotować sobie akcesoria. Czym wyczyścić komputer od środka? Pędzelkami o różnym stopniu miękkości włosia. Przydaje się również sprężone powietrze oraz pianki do czyszczenia monitora LCD. Jeżeli chcecie wymieniać pastę termoprzewodzącą to kupicie ją w sklepach komputerowych, wraz z alkoholem izopropylowym do zmycia starej warstwy.
Do czyszczenia z zewnątrz doskonale sprawdzają się miękkie ściereczki niezostawiające kłaczków (np. z mikrofibry).
Jak wyczyścić komputer stacjonarny?
Czyszczenie komputera nie jest trudne nawet dla początkujących. Pamiętajcie by przed odkurzaniem umyć dokładnie ręce (i pozbyć się ładunku elektrostatycznego dotykając jakiegoś przedmiotu). Komputer musi być odłączony od zasilania i urządzeń peryferyjnych (klawiatury, myszki, komputera, drukarki itp.).
Pierwszym etapem jest pozbycie się zanieczyszczeń z wierzchu. Ściereczką z mikrofibry przecieramy obudowę, klawiaturę i monitor. Następnie rozkręcamy obudowę. Z tyłu znajdziecie kilka śrubek, które należy odkręcić śrubokrętem krzyżakowym. Czas zajrzeć do wnętrza.
Jak wyczyścić komputer od środka?
W środku miękkim pędzelkiem usuwamy zanieczyszczenia z wiatraków, płyty głównej, karty graficznej i dysku. Wiatraki możecie również przedmuchać sprężonym powietrzem. Jak czyścić komputer sprężonym powietrzem poprawnie? Pamiętajcie by robić to na zewnątrz obudowy, by nie zapylać dodatkowo wnętrza i trzymajcie puszkę pionowo.
„Podłogę” obudowy i nagromadzone tam zanieczyszczenia można ostrożnie ściągnąć odkurzaczem z miękką końcówką i przetrzeć wilgotną szmatką. Również wilgotną szmatką czyścimy zasilacz z zewnątrz. Nie czyścimy wewnątrz portów, by ich nie uszkodzić. Można je co najwyżej delikatnie przedmuchać.
Wymiana pasty termoprzewodzącej również nie jest trudna. Należy odkręcić wiatraczek z procesora i przeczyścić radiator (sprężonym powietrzem lub pędzelkiem). Następnie nasączamy szmatkę alkoholem izopropylowym i ścieramy starą pastę. Pozostawiamy do wyschnięcia (odparowania alkoholu) i nakładamy nową. Skręcamy całość i gotowe! Taką samą procedurę stosuje się w przypadku karty graficznej.
Kiedy czyścić komputer?
Komputer czyścimy z kurzu zawsze wtedy, gdy jego praca wskazuje na zabrudzenie. Najczęstsze objawy to głośna i ciągła praca wiatraków oraz rozgrzewanie się obudowy. W razie wątpliwości zawsze można zajrzeć do środka i zobaczyć, czy kurz nie zalega na podzespołach i w radiatorach. Jeśli tak, to bezwzględnie należy go usunąć.
Profilaktyczne czyszczenie warto przeprowadzić raz na jakiś czas. Jak często? To zależy od tego czy macie zwierzęta, mieszkacie w okolicy, gdzie bardzo się kurzy i miejsca ustawienia komputera. Umieszczenie go pod biurkiem, gdzie będą gromadziły się kurzowe kłaczki i sierść sprawi, że będzie wymagał czyszczenia częściej. Przeniesienie go w miejsce przewiewne, ze swobodną cyrkulacją powietrza, z pewnością zrobi mu lepiej.
A co z wymianą pasty termoprzewodzącej? Jeśli wasz komputer wciąż jest na gwarancji to lepiej tego nie robić, bo ingerencja w jego „wnętrzności” może się skończyć jej utratą. Po okresie gwarancyjnym warto uzupełniać pastę raz do roku.
Jak wyczyścić klawiaturę z kurzu?
Klawiatura brudzi się jeszcze szybciej niż komputer. Jest cały czas wystawiona na osiadanie kurzu (nie zabezpiecza jej obudowa), a jeżeli lubicie jeść przy komputerze, to dodatkowo trafiają do niej okruszki i resztki pokarmów. To wszystko może się skończyć utratą płynności pracy klawiszy, a w efekcie ich uszkodzeniem.
Jak wyczyścić klawiaturę bez wyjmowania klawiszy?
Podstawowe czyszczenie klawiatury warto wykonywać co tydzień, by zanieczyszczenia nie gromadziły się na jej powierzchni. Pierwszym krokiem jest odłączenie jej od komputera i obrócenie do góry nogami. Następnie delikatnie próbujemy wytrzepać z wnętrza nagromadzone tam okruszki i inne paprochy. Wiele z nich wypadnie, ale niektóre mogą się zablokować.
Dlatego też następnym krokiem jest odkurzanie klawiatury. Odkurzacz z miękką końcówką ustawiamy na delikatną siłę ssania i próbujemy wyciągnąć wszystko co nagromadziło się pod klawiszami. W większości przypadków (przy regularnym sprzątaniu) to wystarcza. Na koniec przecieramy jeszcze pędzelkiem przestrzenie między klawiszami, by usunąć z nich brud.
Jak wyczyścić klawiaturę z wyjmowaniem klawiszy
Jeżeli podstawowe czyszczenie nie przyniosło rezultatu i klawisze wciąż nie pracują płynnie, trzeba będzie je usunąć, by dokładniej wyczyścić przestrzeń pod spodem. O tym jak wyjmować klawisze by ich nie uszkodzić pisaliśmy w tym artykule.
Jak już dostaniecie się pod spód trzeba zacząć od usunięcia wszystkich zanieczyszczeń (pędzelkiem, szmatką lub sprężonym powietrzem). W trudno dostępnych miejscach sprawdzą się patyczki kosmetyczne nasączone alkoholem izopropylowym.
Warto oczyścić też same klawisze, kąpiąc je w roztworze płynu do naczyń, który usunie tłuste i lepkie zabrudzenia. Pamiętajcie, by poczekać z montażem aż wyschną. Nie zapomnijcie też zrobić zdjęcia całości przed zdemontowaniem, by potem nie było problemu, gdzie który klawisz osadzić.
Kiedy czyścić klawiaturę?
O klawiaturę warto dbać regularnie, bo uszkodzenie chociażby tylko jednego klawisza sprawi, że stanie się ona bezużyteczna. Przecieranie jej z kurzu warto wykonywać przynajmniej raz w tygodniu. Jeśli widzicie, że na obudowie zbierają się pyłki i zanieczyszczenia to nie ma na co czekać.
Dostają się one również pod klawisze, więc im szybciej się ich pozbędziecie, tym mniejsza szansa na uszkodzenie klawiatury. Gruntowne czyszczenie wykonuje się w razie potrzeby, minimum raz do roku.
Jak wyczyścić matrycę monitora?
Czyszczenie monitora jest prostsze niż czyszczenie klawiatury czy komputera. Nie wymaga jego rozkręcania, a jedynie usunięcia zanieczyszczeń widocznych z zewnątrz.
Do czyszczenia monitora LCD używa się miękkiej ściereczki z mikrofibry, która dokładnie zbierze kurz z jego powierzchni. Jeżeli na ekranie pojawiły się zaplamienia (to może się zdarzyć jeśli pijecie i jecie przy nim), wówczas konieczne jest zastosowanie środków czyszczących.
Czym i jak wyczyścić monitor komputera bezpiecznie? Tylko i wyłącznie środkami do tego przeznaczonymi i szmatką z mikrofibry. Nawilżane chusteczki, papier toaletowy, papierowe ręczniki, gąbka i inne tego typu rzeczy niszczą ekran. Do czyszczenia monitora komputera należy używać tylko tych preparatów, które są do tego przeznaczone. Nie wolno robić tego z pomocą wybielaczy (mleczka czyszczące), amoniaku (płyny do szyb), szamponu i płynu do mycia naczyń.
Preparat do czyszczenia monitorów LCD, LED lub IPS nakładamy na ściereczkę i dopiero wtedy przecieramy zabrudzoną powierzchnię (nie pryskamy bezpośrednio na ekran). Nie używamy żadnych ostrych narzędzi do zeskrobania zanieczyszczeń (drapanie paznokciem lub nożykiem to nie jest dobry pomysł). Miejsca bardziej zanieczyszczone delikatnie przecieramy kilka razy. Nie wolno zbyt mocno naciskać, bo można uszkodzić matrycę.
Oczywiście robimy to po odłączeniu urządzenia od prądu. Pamiętajcie też by poczekać z ponownym włączeniem aż cała powierzchnia będzie sucha.
Te same zasady obowiązują przy czyszczeniu telewizorów z matrycą IPS, LCD i LED.
Czyszczenie smartfona
Czyszczenie smartfonów nie wymaga ich rozkręcania – czyścimy obudowę i ekran dotykowy. Można do tego użyć – podobnie jak w przypadku czyszczenia monitora – mikrofibry i dedykowanego preparatu, ale wiele osób chciałoby również odkazić telefon. Używamy go w wielu miejscach, często brudnymi rękami, więc oprócz kurzu na jego powierzchni znajdują się również bakterie i wirusy.
Niektórzy producenci dopuszczają czyszczenie ekranu preparatami z alkoholem. Smartfony, które są zabezpieczone szkłem ochronnym lub dodatkową obudową również można czyścić w ten sposób (w razie uszkodzenia szkła będzie go można po prostu wymienić).
Nie wolno używać płynów czyszczących przeznaczonych do sprzątania domu, wybielaczy lub silnie działających środków – mogą one uszkadzać powierzchnię. Nie wolno również moczyć smartfona (np. przecierać go wodą z mydlinami), bo ciecz może się dostać do wnętrza i spowodować zwarcie. Oczywiście przed rozpoczęciem jakiegokolwiek czyszczenia urządzenie wyłączamy.
Plastikowe i gumowe obudowy można zdjąć i wymyć w wodzie z mydlinami. Przed założeniem muszą być całkowicie suche.
Czyszczenie komputera – porządki na dysku
Gdy uporamy się z już z brudem na zewnątrz, warto pomyśleć o wszystkich „śmieciach”, które zbierają się na dysku w trakcie korzystania. To uszkodzone fragmenty plików, stare wpisy w rejestrze, podwójnie zapisane zdjęcia oraz pliki tymczasowe. Zajmują miejsce i spowalniają komputer.
Najprostszą metodą posprzątania bałaganu na dysku są programy do oczyszczania komputera. AVG TuneUp (dostępny w pakiecie AVG Ultimate lub do kupienia osobno) pozwala zrobić to szybko i bez destabilizowania systemu. Wystarczy go uruchomić, by automatycznie wyszukać niepotrzebne pliki różnego rodzaju i usunąć je w sposób bezpieczny. Systematyczne czyszczenie – podobnie jak systematyczne oczyszczanie z kurzu – będzie miało pozytywny wpływ na szybkość i jakość pracy komputera.
A kiedy Ty ostatnio czyściłeś swój komputer?
Koniecznie daj znać w komentarzu jak tam forma Twojego komputera.
Podobał Ci się ten artykuł?
Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!