Jak wymienić klawisz w klawiaturze laptopa i zadbać o klawiaturę?

0

Klawiatura bez klawisza jest bezużyteczna. A o awarię jednego z nich całkiem łatwo! Uszkodzeniu najczęściej ulega mechanizm pod spodem powodując, że klawisz przeskakuje, odstaje, nie działa płynnie lub jego naciśnięcie nie skutkuje pojawieniem się odpowiadającej mu litery na ekranie. Zarówno całe klawiatury jak i pojedyncze klawisze można wymienić. Jak zadbać o dobrą kondycję klawiatury i jak wymienić klawisz? Przeczytajcie nasz poradnik.

Sprawdź nasze darmowe poradniki i programy

 • Encyklopedia Bezpieczeństwa AVG

  PRAKTYCZNY PORADNIK DLA CIEBIE

  Darmowy poradnik przygotowany przez ekspertów AVG dla osób, które słabo znają się na komputerach. Zawiera podpowiedzi, rady, wskazówki zwiększające Twoje bezpieczeństwo.

  Zapisz się

 • AVG TuneUp

  PRZYSPIESZENIE KOMPUTERA I SMARTFONU

  Currently, the best program on the market to optimize, manage, free up space and speed up the work of a computer and Android smartphone . [emergency mode] UNLIMITED POSITIONS

  Sprawdź

 • AVG Internet Security

  ZAAWANSOWANA OCHRONA ANTYWIRUSOWA

  Dedykowany dla ochrony domu lub małej firmy. Chroni przed wszystkimi rodzajami zagrożeń, wirusami, dodatkowo zawiera ochronę bankowości online, płatności elektronicznych. DWA PROGRAM DODATKOWO GRATIS

  Sprawdź

 • Bezpieczna firma z AVG

  E-BOOK DLA PRZEDSIĘBIORCÓW

  Darmowy e-book przygotowany specjalnie dla właścicieli małych i średnich firm zawierający praktyczne porady dotyczące bezpieczeństwa w internecie Twojego businessu.

  Zapisz się

Jak wymienić klawisz w klawiaturze i jak zadbać o czystość klawiatury w laptopie

Spis Treści
Zwiń
Rozwiń

Rodzaje klawiatur w laptopach

Zazwyczaj wyróżnia się trzy rodzaje klawiatur: tradycyjną, wyspową i mechaniczną.

Dotychczas najczęściej spotykaną klawiaturą była klawiatura tradycyjna. Charakteryzuje ją to, że klawisze są umieszczone obok siebie bez przerw, a cała klawiatura tworzy jedną, spójną całość. W tych typach wymiana poszczególnych elementów może być utrudniona, a czasami nawet niemożliwa.

Coraz częściej są one zastępowane przez klawiatury wyspowe. Łatwo je odróżnić, bo każdy klawisz jest umieszczony osobno, co wygląda jak osobne wyspy (stąd też nazwa) i jest bardzo płaska. Spotyka się je najczęściej w cienkich laptopach (np. w ultrabookach).

Bardzo rzadko (np. w laptopach gamingowych) można się natknąć na klawiatury mechaniczne. To typ z wysokimi przyciskami, które po naciśnięciu wydają charakterystyczne kliknięcie. Są to bardzo trwałe rozwiązania, ale jednocześnie kosztowne i wymagające większego nacisku na klawisze podczas pisania, dlatego występują rzadziej.

Wymiana klawiszy oraz całej klawiatury w laptopie.

Niektóre klawiatury są wkładane od wewnątrz. W związku z tym w celu ich wymiany konieczne jest rozkręcenie całego laptopa.

Rodzaje budowy klawiatur

Wygląd to jedno, ale sedno problemu tkwi pod klawiszami. Klawiatury różnią się mechanizmem, który przekazuje informację o naciśnięciu klawisza do komputera.

Zarówno klawiatura wyspowa, jak i tradycyjna działają na podobnych zasadach. Po naciśnięciu klawisza ugina się gumowa membrana pod nim, przekazując impuls elektryczny na płytkę. Jest on następnie przetwarzany i zamieniany na odpowiednią literę na ekranie. Jak dochodzi do awarii, to najczęściej wynika ona ze zużycia membrany.

W klawiaturach laptopów ten mechanizm jest zastąpiony „nożycami” – plastikową konstrukcją, która równomiernie rozkłada nacisk. Powoduje to, że całość może być bardziej płaska, a mechanizm jest bardziej odporny na zużycie. Awarie, które występują przy tym rodzaju klawiatury to przede wszystkim uszkodzenie mechanizmu (np. na skutek wyłamania klawisza) lub jego niewłaściwe działanie (np. w wyniku zalania słodkim napojem).

Klawiatury mechaniczne są najtrwalsze i naprawdę trudno je zepsuć. Wynika to z ich budowy. Zamiast zużywalnych elementów gumowych lub plastikowych, pod każdym klawiszem jest mechaniczny przycisk, który wciskamy przy dotknięciu klawisza. Łatwo więc wymienić poszczególne elementy w razie ich awarii.

Klawiatura laptopa - jak wyczyścić by nie uszkodzić klawiszy.

Do czyszczenia klawiatury najlepiej użyć pędzelka z delikatnym włosiem.

Klawiatura laptopa – jak wyczyścić?

Klawisze i ich mechanizmy są bardzo delikatne, dlatego trzeba się z nimi obchodzić ostrożnie i z wyczuciem. Łatwo wyrwać lub uszkodzić klawisz w sposób nieodwracalny, co w przypadku starych klawiatur może wymagać naprawy w serwisie. W jaki sposób wyczyścić klawiaturę by jej nie uszkodzić?

Przede wszystkim odłączcie laptopa od źródła zasilania i wyjmijcie z niego baterię (jeżeli to możliwe).

Pierwszym etapem jest pozbycie się wszystkich zanieczyszczeń z wierzchu klawiatury i przestrzeni między klawiszami. Można wykorzystać do tego miękki pędzelek, delikatnie wymiatając okruszki spomiędzy klawiszy (przy modelu wyspowym) lub obrócić komputer do góry nogami próbując je wytrzepać (przy mechanicznym).

Drugim etapem jest oczyszczenie powierzchni klawiszy. Czystą szmatką z mikrofibry przetrzyjcie klawiaturę i jej okolice. Możną ją lekko nasączyć alkoholem izopropylowym. Pozwoli to pozbyć się kurzu i zaplamień (np. po rozlanych napojach).

Jeżeli te działania nie przyniosły rezultatu i klawisze nadal nie działają płynnie, możecie spróbować odkurzania lub sprężonego powietrza. Jednak w obu tych przypadkach trzeba uważać, bo łatwo o uszkodzenie i samej klawiatury, i podzespołów które znajdują się pod nią.

Poradnik jak krok po kroku wyczyścić klawiaturę w laptopie - infografika.

Czyszcząc klawiaturę wykonuje wszystkie czynności bardzo ostrożnie i delikatnie.

Jak wymienić klawisze w laptopie

Niekiedy takie porządki nie są wystarczające i trzeba wyjąć klawisze by dostać się do zanieczyszczeń pod spodem. Tak dzieje się np. w przypadku zalania komputera, gdy słodka ciecz dostaje się pod klawisze blokując płynne działanie mechanizmu.

Pierwszym krokiem jest sprawdzenie w specyfikacji komputera, czy posiadany model umożliwia demontaż klawiszy w laptopie. W niektórych modelach można wymieniać poszczególne klawisze, w innych trzeba wymienić klawiaturę „w całości”.

Obejrzycie film jak wymienić klawisze w laptopie zanim spróbujecie to zrobić!

Zanim wyjmiecie klawisze zróbcie im zdjęcie. Mimo że niby pamiętamy gdzie co jest, późniejszy montaż jest łatwiejszy, gdy mamy wzór według którego wpina się klawisze na miejsce.

Klawisz podważamy delikatnie od góry, uważając by nie zarysować obudowy i nie uszkodzić mechanizmu pod spodem. Warto przytrzymać go jednocześnie w dolnej części, gdzie znajdują się dwa zaczepy, trzymające go na miejscu. W przypadku dłuższych klawiszy (np. spacji) pod spodem jest dodatkowo drucik, który odpowiada za równomierne uginanie się klawisza po naciśnięciu.

Po usunięciu klawiszy można ostrożnie odkurzyć przestrzeń pod nimi korzystając z odkurzacza małej mocy lub do czyszczenia klawiatur. Domowe odkurzacze zbyt silnie zasysają powietrze, co może spowodować uszkodzenia. Tam, gdzie nie dotrze dysza odkurzacza pomaga użycie sprężonego powietrza. Również i tu należy zachować ostrożność, bo zimno może uszkodzić elementy elektroniczne.

Jeżeli jakiś klawisz uległ uszkodzeniu nic nie stoi na przeszkodzie by go dokupić. Na rynku działają firmy specjalizujące się w sprzedaży klawiszy i całych klawiatur. Wystarczy znać markę i model komputera by domówić brakujące elementy.

Po oczyszczeniu powierzchni pozostaje zamontować klawisze z powrotem na swoich miejscach – wystarczy je wcisnąć. Warto sprawdzić czy wszystkie chodzą płynnie i nie przeskakują oraz czy to, co na klawiszu, zgadza się z literą na ekranie.

Wymiana klawiatury do laptopa

Jeżeli konieczna jest wymiana całej klawiatury, wówczas warto zorientować się jak jest ona montowana. Zazwyczaj spotyka się dwa rozwiązania – mocowanie na śrubkach lub na nitach.

Klawiatury mocowane na nitach są trudne do samodzielnej wymiany, bo sposób mocowania utrudnia ich demontaż. Trzeba rozebrać pół komputera i skorzystać ze sprzętu do lutowania by wyjąć je z płyty głównej. To nie tylko wysoki poziom komplikacji, ale również czasochłonne przedsięwzięcie, warto więc zwrócić się o pomoc do fachowców.

W tych modelach, gdzie klawiatura jest zamontowana na śrubkach lub zatrzaskach łatwiej ją wymienić. Wystarczy wykręcić odpowiednie śruby lub podważyć zatrzaski, by uwolnić klawiaturę, po czym delikatnie ją unieść i odpiąć taśmę. Wymiana polega na podpięciu taśmy do nowej klawiatury i włożeniu jej na swoje miejsce.

Wymiana klawiatury w laptopie może być prosta lub trudna. Wszystko zależy od rodzaju zastosowanej klawiatury.

W tym laptopie widzimy klawiaturę którą możemy zdemontować bez konieczności rozkręcania całego laptopa.

Podsumowanie – jak wymienić klawisz w klawiaturze?

Regularne czyszczenie klawiatury i dbanie o nią jest gwarancją sprawnej i bezproblemowej pracy klawiszy. Nie zawsze wymiana klawiszy w laptopie jest możliwa, więc uszkodzenie chociażby jednego z nich uniemożliwia korzystanie z klawiatury i może się wiązać z dużymi kosztami naprawy. Warto więc zapobiegać zamiast później płacić.

Czysta klawiatura jest tak samo ważna jak utrzymanie porządku na dysku czy optymalizacja pracy systemu. Jak już posprzątacie wszystkie okruszki i kurz spod palców, sprawdźcie czy na dysku nie ma bałaganu. Pomogą wam w tym programy czyszczące – AVG PC TuneUp oraz AVG Ultimate.

A jak tam Twoja klawiatura?

Nie wiesz jak poradzisz sobie ze swoją klawiaturą w laptopie? Zadaj pytanie w komentarzu a my odpowiemy tak szybo jak to tylko możliwe.

___

Artykuł powstał dzięki CORE – polskiemu dystrybutorowi antywirusów AVAST i AVG. AVG PC TuneUp – program do optymalizacji systemu. Komplet 30 aplikacji pozwalających na wykorzystanie mocy komputera w 100%!
antywirus avg logo

 

Oceń artykuł
[Głosów: 8 Średnia: 1.6]

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!

Prowadzisz małą lub średnią firmę?

Pobierz Darmowy Ebook - Bezpieczna firma z AVG, który pomoże Ci zwiększyć bezpieczeństwo biznesu, zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

Znajdziesz w nim ponad 30 konkretnych artykułów, dzięki którym dowiesz jak się jak szybko i łatwo, za pomocą darmowych narzędzi zadbać o takie rzeczy jak: polityka bezpiecznych haseł, backup cennych danych, blokowanie portów USB, korzystanie z pulpitu zdalnego, awaryjne odzyskiwanie danych... i wiele, wiele więcej!

Pobierz e-book teraz!

O Autorze

Trybawaryjny.pl to strona zawierająca przydatne informacje, porady i ciekawostki dotyczące komputerów, pisane prostym i zrozumiałym językiem. Portal jest tworzony przy współpracy z ekspertami oprogramowania antywirusowego AVG.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Podobał Ci się ten tekst? Dołącz do nas na Facebooku i nie przegap NOWYCH artykułów!
Polub AVG na Facebooku