Szyfrowanie to metoda zabezpieczająca dane przed niepowołanym dostępem innych użytkowników. Nawet jeśli wejdą oni w posiadanie nośnika z cennymi plikami, nie uzyskają do nich dostępu bez klucza deszyfrującego. Niestety szyfrowanie może obrócić się także przeciwko nam, jeśli zgubimy klucz lub padniemy ofiarą ataku ransomware. Jak w takim przypadku uzyskać dostęp do zaszyfrowanych plików? Oto wszystko, co warto wiedzieć.
Spis treści
- Na czym polega szyfrowanie plików?
- Jak uzyskać dostęp do zaszyfrowanych plików?
- Jak uniknąć ataków ransomware?
Na czym polega szyfrowanie plików?
W dużym skrócie szyfrowanie plików zabezpiecza je przed dostępem innych osób. W zależności od metody szyfrowania może z nich korzystać np. użytkownik systemu, który przeprowadził proces szyfrowania lub np. każdy, kto posiada klucz dostępu (np. w formie hasła lub urządzenia zewnętrznego przypominającego pendrive).
To skuteczna metoda zabezpieczania nośników, jeśli przechowujemy na nich np. wrażliwe dane firmowe lub prywatne informacje.
Problem pojawia się w przypadku, gdy przez przypadek utracimy dostęp do klucza deszyfrującego, np. poprzez nieumyślne sformatowanie systemu. Innym scenariuszem jest atak wirusa szyfrującego, który blokuje możliwość korzystania z ważnych plików. W obu przypadkach pozostajemy z zaszyfrowanymi danymi. Jak uzyskać do nich dostęp?
Jak uzyskać dostęp do zaszyfrowanych plików?
Odszyfrowanie plików bez klucza dostępowego to żmudne i trudne zadanie. Jest możliwe np. w przypadku wybranych wirusów ransomware, których zabezpieczenia zostały złamane przez specjalistów. Obszerną bazę dostępnych deszyfratorów znajdziemy np. w bazie Avast.
Warto pamiętać, że konkretny deszyfrator służy do odblokowania plików zaszyfrowanych wyłącznie przez jeden rodzaj wirusa, np. ransomware Akira. Nie ma więc gwarancji, że w sieci znajdziemy odpowiedni program deszyfrujący kompatybilny z wirusem, który zaatakował nasze urządzenie.
„
Konkretny deszyfrator służy do odblokowania plików zaszyfrowanych wyłącznie przez jeden rodzaj wirusa.
Co w przypadku plików, które zaszyfrowaliśmy własnoręcznie, ale utraciliśmy do nich klucz? Tutaj sprawa jest równie skomplikowana. Warto skorzystać z programów deszyfrujących, np. Passware Kit, o którym szerzej piszemy tutaj.
Ile może trwać odszyfrowanie plików? Jeśli posiadamy klucz dostępu, niewielkie pliki są odzyskiwane natychmiast, natomiast dysk o pojemności np. 256 GB może być deszyfrowany nawet kilka godzin, w zależności od zastosowanej metody szyfrowania.
Jeśli nie posiadamy klucza dostępu, złamanie zabezpieczeń może potrwać znacznie dłużej i nie zawsze będzie możliwe. W takim przypadku warto więc uruchomić proces np. na całą noc. Łamanie zabezpieczeń może przyspieszyć skorzystanie z programu, który oprócz CPU, wykorzystuje też GPU.
Sprawdź nasze darmowe poradniki i programy
Jak uniknąć ataków ransomware?
Aby zabezpieczyć się przed niechcianym zaszyfrowaniem danych, warto korzystać z programów antywirusowych, np. Avast Premium Security, który zapewnia skuteczną ochronę przed ransomware.
Warto też regularnie wykonywać kopie zapasowe najważniejszych plików i przechowywać je na oddzielnym nośniku, by w razie zaszyfrowania urządzenia móc je łatwo przywrócić.
Artykuł przygotowany na zlecenie partnera CORE - polskiego dystrybutora antywirusów Norton, AVAST i AVG. Poznaj AVAST Business Antivirus antywirus dla biznesu. Wysoko oceniany i nagradzany program do pełnej ochrony firmy.
Źródło zdjęć: depositphotos.com
Podobał Ci się ten artykuł?
Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!
Na szczęście jeszcze nigdy nie padłem ofiarą ataku ransomware – być może dlatego, że nie klikam podejrzanych linków w necie i jestem dość świadomym użytkownikiem. Ale regularne wykonywanie kopii najważniejszych plików nie zaszkodzi 🙂