Wśród entuzjastów komputerów popularne jest powiedzenie, że ludzie dzielą się na tych, którzy wykonują kopie zapasowe danych i tych, którzy dopiero zaczną je robić. Jeśli czytasz ten tekst, to prawdopodobnie jeszcze zaliczasz się do drugiego grona, ale nic straconego. W sieci znaleźć można bowiem wiele skutecznych programów do odzyskiwania danych, które pomogą wyjść z opresji i przywrócić cenne pliki. Który z nich wybrać, na co zwrócić uwagę i jak skutecznie odzyskać dane? Oto ranking najlepszych naszym zdaniem narzędzi do odzyskiwania danych.
Spis treści
- Odzyskiwanie danych – o czym należy pamiętać?
- Ranking najlepszych programów do odzyskiwania plików
- Podsumowanie
Odzyskiwanie danych – o czym należy pamiętać?
Odzyskiwanie danych to proces, który może okazać się nieocenioną pomocą w przypadku utraty ważnych informacji z takich nośników, jak dyski twarde, SSD, karty pamięci czy pendrive’y. Aby jednak odzyskiwanie danych było skuteczne, należy zrozumieć złożoność tego procesu i pamiętać o kilku kluczowych aspektach.
W pierwszej kolejności, o ile to możliwe, należy ustalić rodzaj uszkodzenia, w wyniku którego doszło do utraty danych. Nie zawsze będzie to bowiem fizyczna usterka nośnika. Do najbardziej popularnych uszkodzeń zaliczamy:
- Uszkodzenia logiczne – dotyczą struktury i systemu plików, a nie fizycznej kondycji nośnika. Może do nich dojść poprzez przypadkowe sformatowanie dysku, usunięcie plików czy błędy systemowe. Jeśli utrata danych nastąpiła właśnie w ten sposób, istnieje duże prawdopodobieństwo, że pliki uda się odzyskać.
- Uszkodzenia fizyczne – występują w momencie, gdy nośnik danych ulega awarii mechanicznej lub elektronicznej. Może to być wynik upadku dysku, zalania lub np. przepięcia. W przypadku takiego uszkodzenia odzyskanie danych może okazać się trudniejsze i polega przede wszystkim na wykonaniu kopii sektorowej nośnika. Nieumiejętne obchodzenie się z takim nośnikiem może permamentnie uszkodzić dane, dlatego w przypadku awarii mechanicznych zalecamy skorzystanie z pomocy specjalistycznego serwisu.
- Uszkodzenia oprogramowania – niekiedy problemem są błędy w firmware, które uniemożliwiają dostęp do danych, przez co mogą one uchodzić za utracone.
- Ataki ransomware – utratę danych mogą też powodować ataki złośliwego oprogramowania szyfrującego. Odzyskanie danych w takim przypadku może być problematyczne, chyba że w sieci dostępne są deszyfratory specjalizujące się w odzyskiwaniu danych po ataku konkretnego rodzaju wirusa.
Po określeniu usterki można przejść do procesu odzyskiwania danych. W pierwszej kolejności należy dobrać odpowiednie narzędzie do tego zadania – z innego będziemy korzystać w przypadku uszkodzenia logicznego, a z innego w przypadku ataku ransomware. Listę polecanego oprogramowania przedstawiamy poniżej.
Sam proces odzyskiwania danych zazwyczaj obejmuje skanowanie dysku w poszukiwaniu utraconych plików, ich rekonstrukcję i zapisanie na innym nośniku. Warto pamiętać, by korzystać z renomowanego oprogramowania popularnych producentów. Działanie niezweryfikowanego narzędzia może bowiem przynieść więcej szkody niż pożytku i utrudnić późniejsze odzyskanie plików.
Bardzo ważnym aspektem jest również unikanie nadpisania danych. Po utracie plików nie należy używać nośnika, z którego chcemy je odzyskać, aby nie nadpisać utraconych danych nowymi informacjami i tym samym uniemożliwić ich przywrócenie. Właśnie w taki sposób działają programy służące do trwałego usuwania danych. Zerowanie dysku uniemożliwia późniejsze odzyskanie z niego informacji.
Natomiast aby nie dopuścić do konieczności odzyskiwania danych, warto pamiętać o ich odpowiednim zabezpieczaniu np. przed złośliwym oprogramowaniem. Cyberprzestępcy są sprytni i ciągle tworzą nowe zagrożenia. Aby unikać takich sytuacji, warto wyrobić sobie nawyk tworzenia regularnych kopii zapasowych. Należy też zabezpieczyć swój komputer i telefon, aby zminimalizować ryzyko zaszyfrowania danych przez złośliwe oprogramowanie. Szeroki wybór najskuteczniejszych antywirusów znajdziesz w sklepie avtrade.pl, polskiego dystrybutora najbardziej znanych marek, takich jak Norton, Avast czy AVG. Sklep oferuje także pełne wsparcie techniczne.
„
Po utracie plików nie należy używać nośnika, z którego chcemy je odzyskać, aby nie nadpisać utraconych danych nowymi informacjami.
Ranking najlepszych programów do odzyskiwania plików
Poniżej przedstawiamy najlepsze naszym zdaniem programy do odzyskiwania danych, dzięki którym prawdopodobieństwo przywrócenia ważnych informacji z uszkodzonego nośnika znacznie wzrasta. Nasze propozycje podzieliliśmy ze względu na charakter odzyskiwanych plików – inne narzędzia zalecamy stosować w przypadku uszkodzeń logicznych dysku, inne do odzyskiwania haseł, a jeszcze inne np. do ataków ransomware.
1. Stellar Data Recovery
Stellar Data Recovery jest bardzo często pierwszym wyborem w zastosowaniach firmowych i korporacyjnych. Oferuje wszystkie najważniejsze funkcje dobrego programu do odzyskiwania danych. Użytkownicy mogą przeprowadzić szybkie lub głębokie skanowania i dostosowywać ich parametry do własnych preferencji np. ze względu na sposób utraty danych. Oszczędza to czas np. podczas przypadkowego usunięcia plików – nie trzeba w takiej sytuacji przeprowadzać głębokiego skanowania, które jest stosunkowo wolne. Stellar Data Recovery obsługuje wszystkie formaty plików i popularne typy nośników: dyski twarde, karty pamięci, pendrive’y, dyski zewnętrzne, a nawet dyski optyczne CD i DVD. Charakteryzuje się przy tym stosunkowo wysoką skutecznością, szczególnie w odzyskiwaniu przypadkowo usuniętych plików czy sformatowanych partycji. W darmowej wersji narzędzie pozwala na odzyskanie maksymalnie 1 GB danych.
Strona internetowa: stellarinfo.com
Cena: za darmo do 1 GB odzyskanych danych. Wersja płatna od 69,99 euro/rok.
Zalety
- Obsługuje wszystkie popularne typy plików i nośniki.
- Wysoka skuteczność odzyskiwania danych.
- Szybkie skanowanie z konkretnymi parametrami.
- Wyszukiwarka uszkodzonych plików.
- Za darmo do 1 GB.
Wady
- Część funkcji dostępna tylko w wersjach płatnych.
- Głęboki skan przeprowadzany dość wolno.
2. Disk Drill
Disk Drill jest szczególnie popularny wśród użytkowników macOS, ale oferuje również aplikację na komputery z systemem Windows. Radzi sobie z odzyskiwaniem danych z wielu różnych urządzeń – dysków twardych, SSD, nośników zewnętrznych, kart pamięci, aparatów fotograficznych, a nawet tabletów i smartfonów. Przywraca pliki w przypadku uszkodzenia logicznego. Wykazuje się wysoką skutecznością w odzyskiwaniu przypadkowo usuniętych danych. Radzi sobie ze sformatowanymi dyskami, a nawet poprawnie odzyskuje uszkodzone lub utracone partycje. Skanowanie nośników odbywa się przy tym stosunkowo szybko. W darmowej wersji program pozwala odzyskać zaledwie 500 MB danych.
Strona internetowa: disk-drill.com
Cena: za darmo do 500 MB odzyskanych danych. Wersja Pro ok. 320 zł
Zalety
- Bardzo wysoka skuteczność odzyskiwania danych.
- Przyjazny interfejs użytkownika.
- Odzyskuje dane z dysków, nośników i smartfonów.
- Wersja Pro w licencji wieczystej.
Wady
- Wysoka cena wersji Pro.
- Okazjonalne problemy z nazwami odzyskiwanych plików.
3. DMDE
DMDE to ulubiony program do odzyskiwania danych stosowany w wielu serwisach specjalizujących się w tego typu usługach. Świetnie radzi sobie z przywracaniem plików w wyniku logicznej usterki nośnika. Współpracuje z większością typów nośników i pozwala odzyskać informacje z popularnych systemów plików, takich jak NTFS, FAT32, APFS i wiele innych. Dużą zaletą jest możliwość uruchomienia tego narzędzia w praktycznie dowolnym systemie: Windows, macOS, Linux czy nawet DOS. Bardziej zaawansowani użytkownicy ucieszą się z funkcji wykonywania kopii sektorowej nośnika, dzięki której odzyskiwanie danych odbywa się w bezpiecznym środowisku niezależnym od uszkodzonego dysku. Drobnym minusem jest dość archaiczny interfejs użytkownika, przez co obsługa programu jest nieco bardziej skomplikowana.
Strona internetowa: dmde.pl
Cena: za darmo w ograniczonej formie. Wersja płatna od 99 zł.
Zalety
- Bardzo wysoka skuteczność odzyskiwania danych.
- Aplikacje dla praktycznie wszystkich systemów.
- Tania wieczysta licencja do użytku domowego.
Wady
- Wersja darmowa pozwala na jednoczesne odzyskanie tylko jednego pliku.
- Nieprzyjazny interfejs użytkownika.
4. UFS Explorer
Kolejnym godnym polecenia programem do odzyskiwania danych jest UFS Explorer. Jego możliwości w podstawowej wersji do użytku domowego są zbliżone do DMDE, ale wykraczają znacznie poza nie w wyższej edycji. Mowa m.in. o pracy na zaszyfrowanych nośnikach, wsparciu dla wirtualizacji czy odzyskiwaniu plików z SCSI i SAS o niestandardowych rozmiarach sektorów. W większości przypadków wystarczą jednak klasyczne funkcje, takie jak rekonstrukcja systemu plików, podgląd popularnych formatów plików czy 5 rodzajów skanowania nośnika w poszukiwaniu utraconych danych. UFS Explorer pozwala przywrócić dane z dysków HDD i SSD, zewnętrznych nośników flash, kart pamięci, urządzeń NAS, systemów RAID czy maszyn wirtualnych.
Strona internetowa: ufsexplorer.com
Cena: za darmo w bardzo ograniczonej formie. Wersja płatna od 59,95 euro
Zalety
- Ogromne możliwości związane z odzyskiwaniem danych.
- Kompatybilny z systemami plików dla Windows, macOS i Linux.
- 5 rodzajów skanowania.
- Wysoka skuteczność odzyskiwania.
- Możliwość zakupu wieczystej licencji.
Wady
- Darmowa wersja przywraca tylko niewielkie pliki o rozmiarze do 768 KB.
5. Avast Ransomware Decryption Tools
Avast Ransomware Decryption Tools to zbiór narzędzi służących do odzyskania danych utraconych w wyniku działania ataku ransomware. Jeśli Twoje pliki zostały zablokowane w wyniku infekcji wirusa, warto sprawdzić, czy na stronie Avast nie ma deszyfratora, który będzie je mógł za darmo odzyskać. Firma nie oferuje narzędzi pomagających we wszystkich rodzajach ransomware – jest to fizycznie niemożliwe. Wiele popularnych wirusów ransomware zostało jednak złamanych. Możliwe jest odzyskanie plików w przypadku następujących rodzajów ransomware: AES_NI, Alcatraz Locker, Apocalypse, AtomSilo i LockFile, Babuk, BadBlock, Bart, BigBobRoss, BTCWare, Crypt888, CryptoMix (Offline), CrySiS, EncrypTile, FindZip, Fonix, GandCrab, Globe, HermeticRansom, HiddenTear, Jigsaw, LambdaLocker, Legion, NoobCrypt, Prometheus, Stampado, SZFLocker, TargetCompany, TeslaCrypt, Troldesh/Shade i XData.
Strona internetowa: avast.com/pl-pl/ransomware-decryption-tools
Cena: za darmo
Zalety
- Narzędzia pozwalają odzyskać pliki zaszyfrowane wieloma rodzajami ransomware.
- Dostępne za darmo.
Wady
- Brak.
6. Passware Kit
W naszym zestawieniu programów do odzyskiwania danych nie mogliśmy też pominąć narzędzia przeznaczonego do odzyskiwania haseł. Właśnie w tym specjalizuje się Passware Kit. Według zapewnień twórców oprogramowanie charakteryzuje się 70-procentową skutecznością przywracania haseł. Obsługuje ponad 350 typów plików, w tym zabezpieczone hasłem pliki MS Office, PDF, ZIP, RAR, Lotus Notes, kopie zapasowe Apple iTunes, popularne menedżery haseł, pęki kluczy Mac, portfele bitcoin i wiele popularnych aplikacji. Odzyskiwanie haseł tym programem polega na ich łamaniu metodą siłową z wykorzystaniem akceleracji sprzętowej procesora i karty graficznej.
Strona internetowa: passware.com/kit-forensic
Cena: za darmo w bardzo ograniczonej formie, wersja płatna od 49 euro
Zalety
- Pozwala złamać hasła wielu popularnych formatów plików i aplikacji.
- Przejrzyste menu i łatwa obsługa.
- Wysoka skuteczność.
- Akceleracja sprzętowa GPU i CPU.
Wady
- Darmowa wersja jest praktycznie bezużyteczna – przywraca jedynie 3 pierwsze litery hasła.
7. Recover My Password
Recover My Password również służy do przywracania haseł. Możliwości tego narzędzia są jednak znacznie bardziej ograniczone i sprowadzają się do odzyskiwania hasła administratora Windows i innych profili dostępnych w systemie. Dużym atutem jest jednak fakt, że oprogramowanie jest dostępne całkowicie za darmo. Recover My Password potrafi też odzyskać licencję systemu Windows, podmienić hasło administratora na inne, czy przekonwertować profil Microsoft na lokalny. Narzędzie współpracuje ze wszystkimi popularnymi systemami Windows: Windows 11, Windows 10, Windows 8.1, Windows 7, a także z wersjami Windows Server.
Strona internetowa: lazesoft.com/lazesoft-recover-my-password
Cena: za darmo do użytku domowego
Zalety
- Pozwala usunąć hasło administratora systemu Windows.
- Współpracuje ze wszystkimi popularnymi systemami Windows.
- Prosty w obsłudze.
Wady
- Brak funkcji związanych z odzyskiwaniem innych haseł.
8. DroidKit
Obecnie kontakty w telefonie w większości przypadków są synchronizowane z chmurą w ramach usług Google lub Apple. Co jednak w przypadku, gdy mamy je zapisane jedynie na karcie SIM i nie możemy ich odczytać? Z pomocą przyjdzie nam narzędzie DroidKit, które umożliwia odzyskanie kontaktów bezpośrednio z karty SIM. Aplikacja oferuje też łatwy eksport kontaktów z konta Google i pozwala odzyskać inne dane z telefonu – zdjęcia, historię rozmów czy dokumenty. Oferuje też funkcję przywracania informacji ze sformatowanych kart pamięci.
Strona internetowa: imobie.com/droidkit
Cena: za darmo tylko podgląd plików, moduł odzyskiwania ok. 150 zł/rok
Zalety
- Umożliwia odzyskanie kontaktów z karty SIM.
- Oferuje wiele funkcji związanych z odzyskiwaniem danych z telefonu.
Wady
- Wersja darmowa jest bezużyteczna.
- Współpracuje tylko z Androidem.
Podsumowanie
Utrata ważnych danych to stresująca sytuacja. Na szczęście w sieci znaleźć można wiele programów, które w większości przypadków powinny poradzić sobie z ich odzyskaniem, szczególnie w przypadku usterki logicznej nośnika. Cieszy fakt, że część z nich jest dostępna za darmo z pewnymi ograniczeniami. Do bardziej specjalistycznych zadań, takich jak odzyskiwanie haseł czy kontaktów z karty SIM, warto skorzystać z dedykowanego oprogramowania, natomiast w przypadku fizycznej awarii nośnika zazwyczaj nie pozostaje nic innego, jak oddać dysk do odpowiedniego serwisu.
Największym błędem wśród użytkowników jest chyba brak tworzenia regularnych kopii zapasowych. Sam jestem tego przykładem, choć jeszcze nigdy nie zdarzyło mi się utracić ważne dane. Oby tak pozostało.
[…] Co w przypadku plików, które zaszyfrowaliśmy własnoręcznie, ale utraciliśmy do nich klucz? Tutaj sprawa jest równie skomplikowana. Warto skorzystać z programów deszyfrujących, np. Passware Kit, o którym szerzej piszemy tutaj. […]