3 pomysły na to jak uczyć dzieci bezpiecznego poruszania się w sieci?

0

Każdy nowy użytkownik internetu powinien być świadomy tego, że korzystanie z niczym nieograniczonych zasobów internetu, niesie ze sobą zarówno korzyści, jak i potencjalne zagrożenia. Szczególnie rodzice dzieci muszą być wyczuleni na tym punkcie i nauczyć ich bezpiecznego poruszania się w sieci.


Pobierz teraz darmowy poradnik przygotowany specjalnie dla mam.

Konkretne porady przygotowane przez ekspertów AVG dla mam zwiększających bezpieczeństwo dzieci w internecie.


Nauka jazdy w sieci

Kiedy po raz pierwszy usiadłeś za kierownicą samochodu, prawdopodobnie nie zdawałeś sobie sprawy, jak ciężko jest zapanować nawet nad autem o małej mocy. Na pewno zatrudniłeś instruktora, który po kolei uczył Cię kolejnych umiejętności, chwalił za postępy i kręcił głową, gdy nie stosowałeś się do jego wskazówek.

Pokazywał Ci, jak bezpiecznie poruszać się po drodze i wymagał, żebyś zawsze przestrzegał zasad ruchu drogowego.
Tak naprawdę nauka jazdy samochodem niewiele się różni od nauki korzystania z internetu. I w podobny sposób możemy postępować z dziećmi.

Internet to pojazd o dużej mocy

Według najnowszych badań media internetowe są wszechobecne i gdy tylko Twoje dziecko ma dostęp do komputera, smartfona, tabletu lub innego urządzenia łączącego się z internetem – to dajesz mu dostęp do pojazdu o ogromnej mocy. Dlatego bardzo ważne jest, by rodzice, nauczyciele i inne osoby z otoczenia dziecka, nauczyli je rozważnie korzystać z wszystkich możliwości, jakie oferuje internet.

Jak nauczyć dziecko korzystania z sieci?

Jeśli chcesz, by Twoje dziecko świadomie i bezpiecznie korzystało z internetu, wypróbuj poniższy schemat:

  1. Ty kierujesz, dziecko jest pasażerem
    Jeśli uważasz, że Twoje dziecko jest gotowe, by korzystać z internetu, następnym razem zaproś je by usiadło obok Ciebie i obserwowało, jak surfujesz po sieci. Przy okazji głośno komentuj wszystko, co i dlaczego robisz. Pokaż również, czego należy unikać i gdzie lepiej nie klikać.
  2. Dziecko przejmuje sterowanie
    Teraz, gdy Twoje dziecko trochę się już zaznajomiło z internetem, pozwól mu trochę poklikać. Jednocześnie to Ty cały czas nadzorujesz przebieg surfowania i wybierasz odpowiednie strony.
  3. Dziecko kieruje, Ty jesteś pasażerem
    Jeśli uznasz, że czas nauki dobiegł końca, pozwól dziecku na samodzielne poruszanie się po sieci. Nie zaglądaj mu przez ramię, ale bądź w pobliżu, zawsze gotowy, by ewentualnie służyć pomocą.

Nie tylko dla dzieci

W zeszłym roku AVG brało udział w inicjatywie Smart User, która miała na celu edukację pierwszorazowych użytkowników internetu. Głównym założeniem tego projektu było upewnienie się, że każda osoba, która sięga po smartfona z mobilnym internetem, ma świadomość zagrożeń, które z tego wynikają. Miliardy ludzi mają jeszcze przed sobą to doświadczenie, więc misja Smart User trwa nadal.

Pamiętaj, by regularnie odwiedzać naszą stronę i być na bieżąco z zagrożeniami, które pojawiają się w internecie. Więcej na temat projektu Smart User przeczytasz tutaj.

A Ty w jaki sposób uczyłeś swoje dziecko korzystania z internetu? Uważasz, że nawet maluchy mogą korzystać ze smartfonów swoich rodziców?

Źródło: //now.avg.com/teaching-the-next-2-billion-smart-users-how-to-drive-on-the-internet/

___

Artykuł powstał dzięki CORE – polskiemu dystrybutorowi antywirusów AVAST i AVG. Wykorzystaj wielofunkcyjny antywirus AVG do pełnej ochrony Twojego komputera .

antywirus avg logo

 

Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!

Prowadzisz małą lub średnią firmę?

Pobierz Darmowy Ebook - Bezpieczna firma z AVG, który pomoże Ci zwiększyć bezpieczeństwo biznesu, zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

Znajdziesz w nim ponad 30 konkretnych artykułów, dzięki którym dowiesz jak się jak szybko i łatwo, za pomocą darmowych narzędzi zadbać o takie rzeczy jak: polityka bezpiecznych haseł, backup cennych danych, blokowanie portów USB, korzystanie z pulpitu zdalnego, awaryjne odzyskiwanie danych... i wiele, wiele więcej!

Pobierz e-book teraz!

O Autorze

Trybawaryjny.pl to strona zawierająca przydatne informacje, porady i ciekawostki dotyczące komputerów, pisane prostym i zrozumiałym językiem. Portal jest tworzony przy współpracy z ekspertami oprogramowania antywirusowego AVG.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Podobał Ci się ten tekst? Dołącz do nas na Facebooku i nie przegap NOWYCH artykułów!
Polub AVG na Facebooku