Jak kontrolować smartfon dziecka?

2

Do niedawna jedynym urządzeniem z jakiego korzystały dzieci był domowy komputer. Na nim w dość łatwy sposób można było ustawić kontrolę rodzicielską. Obecnie jednak nie wyobrażamy sobie świata, gdzie nasze pociechy nie posiadają swojego własnego telefonu, który w naszym mniemaniu służy im tylko do kontaktów z nami. Dobrze wiemy, że to jednak nie do końca tak działa. Musimy pomyśleć o bezpieczeństwie naszych milusińskich oraz o tym by nie zrobiły nam jakiegoś psikusa, przykładowo dużym rachunkiem.

Po pierwsze: rozmawiać!

Badania naukowe wyraźnie wskazują, iż nic nie jest w stanie sprawić by nasza pociecha była bezpieczna w sposób bardziej skuteczny niż poprzez dobry kontakt z rodzicem. To nie zakaz korzystania z telefonu sprawi, że dziecko nie będzie narażone na zagrożenia.

Właśnie od dyskusji i tego jak będziemy je uświadamiać zależy najwięcej. Powinniście razem z nim korzystać w początkowych fazach ze smart fonu, pokazując dobre zachowania, ale też przekazywać wiedzę o ryzykach. Powoli, nie wszystko na raz. Trzeba umieć zachować równowagę. Należy się postarać by nie zrazić dziecka, a uczynić świadomym użytkownikiem.


Pobierz teraz darmowy poradnik przygotowany specjalnie dla mam.

Konkretne porady przygotowane przez ekspertów AVG dla mam zwiększających bezpieczeństwo dzieci w internecie.


Kontrola rodzicielska

Oczywiście, choć rozmowa jest ważna, zwłaszcza, że nie jesteście w stanie odpowiadać za to co robi wasza pociecha wśród swoich znajomych, korzystając z ich telefonów, to warto jednak pomyśleć o wprowadzeniu kontroli rodzicielskiej na jej telefonie.

Zbyt wiele jest treści zupełnie nieodpowiednich, a tak łatwo dostępnych. Warto też sprawdzać czy aby na pewno dziecko stosuje się do tego o czym rozmawialiście. Część oprogramowania pozwala na śledzenie wszystkiego co robi na telefonie.

Zalecamy jednak powiedzieć, że macie taką sposobność. Utrata zaufania to bardzo poważna rzecz.

Programy szpiegowskie

Na rynku jest wiele aplikacji wspomagających kontrolę rodzicielską. Choć rozmowy są dobre i wspólne zaufanie powinno być zawsze na pierwszym miejscu może się zdarzyć, że te drogi zawiodą. Co jeśli dziecko jest w fazie buntu i nie chce nam nic zdradzić, a my martwimy się, że jednak dzieje się coś złego? Jedną z opcji jest aplikacja TeenSafe na systemy Android oraz iOS.

Pozwala ona uzyskać dostęp do SMSów, także tych skasowanych, rejestru połączeń. Pozwala także namierzyć telefon pociechy za pomocą modułu GPS oraz mieć podgląd w kilku zewnętrznych aplikacjach jak Instagram czy WhatsApp. To co musicie posiadać to dane takie jak login i hasło do telefonów waszych dzieci. Powinniście sami zadecydować czy powiecie o tym, czy jednak będziecie to robić z ukrycia.

Zarządzanie dostępem

Łatwiejszym moralnie programem jest KidsLox. Pozwala on w prosty sposób zarządzać dostępami do innych aplikacji. Wystarczy w panelu narzędzi przesunąć suwak z otwartej kłódki na zamkniętą. Pozwala także ustawiać godziny w jakich milusińscy mogą korzystać z urządzenia. A to wszystko z wykorzystaniem naprawdę przystępnych właściwości.

Właściwości użytkownika

Złym pomysłem jest zakładanie samodzielnych kont  dla pociech. Telefony z systemem Android pozwalają na stworzenie konta, które dzięki podpięciu do waszego, będzie można kontrolować i ustawiać, które strony mogą zostać wyświetlone, a które nie. Wystarczy nadać sobie uprawnienia administratora. Oprócz stron możemy kontrolować także dostęp do zakupów aplikacji, ale również sprawować pieczę nad tym co wolno oglądać na YouTube.  Z tego poziomu jesteśmy w stanie wyłączyć możliwości płacenia wewnątrz aplikacji.

Ochrona przed niespodziewanymi kosztami

Pierwsze co powinniście zrobić to zablokować SMSy Premium. To one są najgroźniejsze. Do tej kategorii należą wiadomości wysyłane w konkursach radiowych czy w telewizyjnych show. Najniebezpieczniejsze z nich to te „dostępowe”, o wysłanie których jesteśmy proszeni w Internecie. To może być transmisja meczu, czasem doładowanie wirtualnej waluty w grze.

Trzeba na nie uważać, zwłaszcza, że część uruchamia subskrypcję. To znaczy, że co jakiś czas, w ekstremalnych przypadkach nawet codziennie, automatycznie będziemy obciążani kwotą kilkunastu-kilkudziesięciu złotych! Zanim się zorientujemy mija miesiąc i potem można tylko rzewnie zapłakać. Możemy również dać dzieciom kartę prepaid, zamiast takiej z umową. W razie problemu zmienimy numer, a środki stracimy wyłącznie od ostatniego doładowania.

Polecamy jednak zawsze wyłączać SMSy Premium.


Antywirus dla domu bez limitu stanowisk


Gotowe urządzenia dla dzieci

Co raz więcej na rynku pojawia się urządzeń, które z założenia przeznaczone są dla najmłodszych. Posiadają zainstalowane dodatkowe oprogramowanie, które umożliwia chociażby ustalenie zdalnych godzin, w jakich pociecha może korzystać z Internetu oraz z jakie tylko strony jest w stanie odwiedzać. Jednym z głównym dostawców takich urządzeń jest Amazon ze swoją serią Kindle Fire.

Wparcie dla rodziców od największych firm

Choć na iPadach nie stworzymy konta dla milusińskich to dzięki kilku przełącznikom on/off damy dostęp w korzystaniu z aplikacji, filmów i muzyki, na które wyraziliśmy zgodę. Niestety tylko tych z oficjalnego sklepu Apple. Wszystko zablokowane kodem. Z kolei telefony z systemem Windows posiadają coś, co nazywa się Kid’s Corner. Jest to strefa bezpieczna dla dzieci. Z jej poziomu uzyskują one dostęp do aplikacji i mediów. Nie będą też w stanie niczego przypadkiem skasować. Najbliżej temu rozwiązaniu do tego co prezentuje Amazon.

Przydatne linki – programy do ochrony rodzicielskiej

Poniżej znajdziecie przydatne linki do omawianych wyżej programów i urządzeń:

Co robić?

Z jednej strony powinniśmy chronić nasze dzieci przed niewłaściwymi treściami. Z drugiej pamiętajmy o zdrowym rozsądku. Sami znacie swoje pociechy najlepiej, a także to co wywoła u nich pożądany skutek.  Jeśli możemy tylko coś doradzić, pamiętajcie by nie straszyć zanadto. Ostrzeżenia powinny iść w parze z dobrymi przykładami. W końcu w sieci można znaleźć ogrom pożytecznych informacji. Mamy dla Was również kilka pomysłów na to jak uczyć dzieci bezpiecznego poruszania się w sieci.

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!

Potrzebjesz pomocy z komputerem?

Skorzystaj z wiedzy ekspertów i zadaj pytanie.

Prowadzisz małą lub średnią firmę?

Pobierz Darmowy Ebook - Bezpieczna firma z AVG, który pomoże Ci zwiększyć bezpieczeństwo biznesu, zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

Znajdziesz w nim ponad 30 konkretnych artykułów, dzięki którym dowiesz jak się jak szybko i łatwo, za pomocą darmowych narzędzi zadbać o takie rzeczy jak: polityka bezpiecznych haseł, backup cennych danych, blokowanie portów USB, korzystanie z pulpitu zdalnego, awaryjne odzyskiwanie danych... i wiele, wiele więcej!

Pobierz e-book teraz!

O Autorze

Jestem fizykiem medycznym i informatykiem, którego największą pasją jest pisanie tekstów. Na co dzień zajmuję się administracją IT Centrum Nauki, a po godzinach ratuję niewiasty i światy w niezliczonych grach. Okazjonalnie piszę recenzje i teksty okołogrowe, z którymi można się zapoznać na mojej stronie.

Podobał Ci się ten tekst? Dołącz do nas na Facebooku i nie przegap NOWYCH artykułów!
Polub AVG na Facebooku