Jak haker może włamać się na Twoją skrzynkę mailową?

0

Jeżeli kiedykolwiek padłeś ofiarą hakerów i włamano się na Twoją skrzynkę mailową, to pewnie znasz to uczucie strachu i niedowierzania – dlaczego akurat moja skrzynka?

Zapewne też dobrze pamiętasz, jak wiele wysiłku wymagało przywrócenie wszystkiego do porządku: odzyskanie dostępu do skrzynki, sprawdzenie i zmienienie ustawień, założenie nowej skrzynki lub zmiana hasła na bardzo, bardzo silne.


Pobierz za darmo dostęp do encyklopedii Bezpieczeństwa AVG!

Darmowe porady przygotowane przez ekspertów AVG – kliknij i pobierz teraz!


To wszystko pochłania czas i energię, cały proces jest niewdzięczny i zdecydowanie wolałbyś tego wszystkiego uniknąć. Wtedy zaczynasz się zastanawiać, jak w zasadzie do tego włamania doszło?

1.Jak można się włamać na skrzynkę mailową?

Poniżej zebraliśmy najczęstsze przyczyny włamania się na skrzynkę mailową, a także propozycje, jak się przed nimi ochronić.

  1. Padłeś ofiarą phishingu. Najczęściej w fałszywej wiadomości zostajesz poproszony o ‚potwierdzenie’ swojego hasła. Tego typu wiadomości potrafią być naprawdę wiarygodne i niesamowicie przekonujące. Nigdy nie odpowiadaj więc na wiadomości, w których jesteś proszony o podanie lub potwierdzenie swojego hasła, numeru rachunku, adresu lub innej tego typu poufnej informacji.
  2. Nie wylogowałeś się ze swojego konta. Jest to szczególnie niebezpieczne, jeśli korzystałeś z ogólnodostępnego komputera np. w bibliotece, czytelni, kawiarni lub nawet w urzędzie. Oprócz tego, że absolutnie zawsze powinieneś się wylogować ze swojego konta to najlepiej w ogóle zrezygnować z korzystania z ogólnodostępnych komputerów w tym celu. Nie masz żadnej pewności, czy ten sprzęt nie jest zainfekowany złośliwym oprogramowaniem lub nie ma tam zainstalowanego oprogramowania typu keylogger (rejestruje uderzenia w klawisze, czyli może bez problemu przechwycić Twoje hasło).
  3. Używasz prostego hasła. Lub jeszcze gorzej – tego jednego, łatwego hasła używasz do kilku witryn. Zadbaj o to, by Twoje hasło było długie (przynajmniej 16 znaków) i mało popularne, a także korzystaj z kilku różnych w zależności od tego, gdzie je wykorzystujesz.
  4. Nie aktualizujesz antywirusa. Bez odpowiedniej ochrony Twój komputer jest łatwym celem dla hakerów. Twoje hasło można wykraść przy pomocy złośliwego oprogramowania – wystarczy, że ściągasz zdjęcia, filmy lub książki lub automatycznie ściągnie się zawartość wiadomości e-mail. Ściągnij AVG Internet Security i możesz spać spokojnie, antywirus chroni przed najnowszymi zagrożeniami, które właśnie się w sieci pojawiły. Najlepiej też od razu zabezpieczyć swój telefon instalując np. AVG AntiVirus dla systemu Android™
  5. Korzystasz z niezabezpieczonej sieci Wi-Fi. W przypadku takich sieci hakerzy niezwykle łatwo mogą przechwycić Twoje hasło. Najlepiej korzystać tylko z zaufanych sieci, zabezpieczonych hasłem lub dla większej ochrony połączyć się przez wirtualną sieć prywatną (VPN), np. HMA!.
  6. Spammerzy znają Twój adres e-mail. Tak się zdarza, gdy zostawiasz swój adres mailowy w jakimkolwiek ogólnodostępnym miejscu w internecie, np. na forum internetowym, na blogach, w ogłoszeniach. Po prostu tak nie rób lub stwórz specjalne konto e-mail poświęcone rozrywce – nie będzie szkoda, jeśli zostanie zhakowane. W większości przypadków nie ma najmniejszej potrzeby publikowania prywatnego adresu e-mail na jakiejkolwiek stronie.

Licencja bez limitu stanowisk.


Tak właśnie przedstawia się 6 najczęstszych powodów, dla których Twoje konto e-mail mogło zostać zhakowane. Dobra wiadomość jest taka, że można się przed tym łatwo ochronić – wystarczy tylko zastosować się do naszych rad.

Żródło: http://www.avg.com/us-en/6-ways-your-email-account-can-be-hacked

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!

Zgoda na przetwarzanie danych osobowych Polityka prywatności
Musisz zaakceptować naszą politykę prywatności

Potrzebjesz pomocy z komputerem?

Skorzystaj z wiedzy ekspertów i zadaj pytanie.

Prowadzisz małą lub średnią firmę?

Pobierz Darmowy Ebook - Bezpieczna firma z AVG, który pomoże Ci zwiększyć bezpieczeństwo biznesu, zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

Znajdziesz w nim ponad 30 konkretnych artykułów, dzięki którym dowiesz jak się jak szybko i łatwo, za pomocą darmowych narzędzi zadbać o takie rzeczy jak: polityka bezpiecznych haseł, backup cennych danych, blokowanie portów USB, korzystanie z pulpitu zdalnego, awaryjne odzyskiwanie danych... i wiele, wiele więcej!

Pobierz e-book teraz!

O Autorze

Z wykształcenia filolog, z wyboru tłumacz. Uwielbia swojego Kindle'a, nie rozstaje się ze smartfonem, nie wyobraża sobie życia offline. A do tego niepoprawna zakupoholiczka (oczywiście online).

Podobał Ci się ten tekst? Dołącz do nas na Facebooku i nie przegap NOWYCH artykułów!
Polub AVG na Facebooku