Najlepszym sposobem aby usunąć się z komputera niepotrzebne lub wrażliwe dane jest formatowanie dysku. Wielu z nas myśli, że wystarczy przenieść je do kosza. To duży błąd, ponieważ łatwo je przywrócić.
Sformatowanie dysku przydatne jest w wielu sytuacjach. Do najczęstszych należy zawirusowanie systemu, instalacja nowego systemu operacyjnego, konieczność zwiększenia pamięci, udostępnianie sprzętu osobom trzecim lub po prostu jego sprzedaż. Na czym dokładnie ten proces polega? Czy usunięte pliki można odzyskać? Kluczowe informacje na ten temat znajdują się w poniższym poradniku.
Co to jest formatowanie dysku?
Formatowanie dysku twardego to usunięcie wszystkich danych i przygotowanie do ponownego zapisu. Wyróżniamy dwa typy formatowania: szybkie oraz pełne. W pierwszym przypadku usunięte zostają znaczniki plików, a więc tzw. spis treści plików. Pozostają one na dysku, choć dla systemu operacyjnego stają się niewidoczne. Z kolei druga opcja oznacza trwałe usunięcie z dysku istniejących danych, poprzez nadpisanie ich nowymi. W przypadku starszego sprzętu często nadpisanie jest wielokrotne.
Zobacz jakie są różnice między dyskiem SSD a HDD.
Czy sformatowane dane można odzyskać?
Wymienione wyżej sposoby formatowania dysku wiążą się automatycznie z dwoma możliwościami odzyskania danych. W przypadku:
- szybkiego formatowania: dane można odzyskać za pomocą specjalnych programów do tego przeznaczonych (darmowych lub płatnych)
- pełnego formatowania: dane przepadają bezpowrotnie i w większości przypadków są niemożliwe do odzyskania. Do momentu napisania plików można spróbować odzyskać je za pomocą specjalnych programów (darmowych lub płatnych). Istnieje jednak duże prawdopodobieństwo, że będą uszkodzone, a cała operacja zakończy się niepowodzeniem
Czym jest formatowanie partycji na dysku?
Poza formatowaniem szybkim i pełnym, istnieje możliwość formatowania poszczególnych partycji dysku. Partycje to wydzielone obszary, które dla systemu operacyjnego widoczne są jako niezależne części. W przypadku gdy dysk ma tylko jedną partycję, sformatowany zostanie w całości.
Gdy zawiera ich więcej, operacji możemy poddać jedną lub kilka z nich. W pozostałych dane nie zostaną skasowane. Opcja ta doskonale sprawdzi się przy instalacji nowego systemu operacyjnego lub gdy chcemy zwiększyć pamięć komputera. Wtedy usuwane są tylko niepotrzebne pliki.
Czas, w którym dysk się formatuje, możesz spędzić przeglądając na smartfonie stronę zakladybukmacherskie.net
Co zrobić, żeby sformatowane dane były niemożliwe do odzyskania?
Jak już wspomnieliśmy, formatowanie nie daje całkowitej pewności usunięcia danych. Skuteczną metodą pełnej kasacji plików jest zerowanie dysku twardego. Każdy sektor dysku zostaje nadpisany samymi zerami, a więc traci wszelkie dane. Zerowanie jest nieodwracalne i oznacza 100% wyczyszczenie dysku. Funkcja ta jest dostępna w specjalistycznych programach.
Jakie są sposoby na odzyskiwanie sformatowanych danych?
Alternatywą dla samodzielnej próby odzyskiwania danych za pomocą specjalnych aplikacji, jest skorzystanie z usług serwisów, które zajmują się tym profesjonalnie. Na rynku istnieje wiele firm, które oferują tego typu usługi, jednak wiąże się to z dużo większymi kosztami. Jeśli zdecydujesz się z nich skorzystać, poszukaj opinii na forum i wybierz te najbardziej rekomendowane.
Formatowanie dysku w wielu przypadkach jest koniecznym (a czasem niezbędnym) zabiegiem. Niezależnie od tego, na jaką formę się zdecydujesz, pamiętaj, że możesz podjąć próbę odzyskania skasowanych danych. Pamiętaj też, by przed sformatowaniem koniecznie utworzyć kopię wszystkich plików które chcesz zachować (np. dokumenty, pliki tekstowe, zdjęcia, zapisane stany gier etc.).
Chyba nie chcesz stracić ich bezpowrotnie?
Podobał Ci się ten artykuł?
Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!