Najpopularniejsze
    Czy jest sposób na wyzerowanie Windowsa

    Jak sformatować/przywrócić Windows 10?

    Nowy konkurs AVG - weź udział teraz

    Wybierz imię dla ludka-ninja! Wiosenny konkurs AVG!

    Nowy konkurs AVG

    Pomóż nam wybrać koszulkę dla Trybu i zgarnij NOWE gadżety AVG!

    Facebook YouTube
    TrybAwaryjny.plTrybAwaryjny.pl
    • Strona główna
    • Tu zacznij
    • Porady
      • Dla domu
      • Dla firmy
      • Dla szkoły
      • Android
      • Windows
      • Przydatne programy
        • Komputer
        • Mobilne
    • Ciekawostki
    • AVG
      • Strona AVG w Polsce
      • AVG krok po kroku
      • Blog AVG
      • Informacje prasowe
      • Napisali o AVG
      • Promocje
      • Programy
        • Dla domu
        • Dla małej firmy
        • Dla biznesu
      • Forum
    • AVAST
    • Kontakt i współpraca
    Facebook YouTube
    TrybAwaryjny.plTrybAwaryjny.pl
    Strona główna»AVG»Blog AVG»Czy przez Internet nasze dzieci dorastają zbyt wcześnie?
    Blog AVG

    Czy przez Internet nasze dzieci dorastają zbyt wcześnie?

    Jeden komentarzPrzeczytasz w 4 minuty
    Każdy rodzic powinien przykładać szczególną wagę do tego, w jaki sposób jego dziecko korzysta z Internetu, tym bardziej, że ma on coraz większy wpływ na dojrzewanie młodego pokolenia.

    Każdy, kto wychowuje dzieci wie, jak bardzo kochają one komputery, tablety i komórki. Od najmłodszych lat ich wyobraźnia jest kształtowana przez treści wyczytane w Internecie, zarówno te pożyteczne, jak i te mniej odpowiednie.

    AVG postanowiło sprawdzić, jaki wpływ Internet ma na dzieci oraz jak wpływa on na ich rozwój, a także co rodzice myślą o nowym pokoleniu.

    Czy przez Internet nasze dzieci dorastają zbyt wcześnie?

    Spis Treści
    Zwiń
    Rozwiń

    Troska o cyfrowe pociechy

    Ostatni etap długotrwałych badań AVG Digital Diaries uwzględniał analizę wpływu Internetu na szybkość dorastania dzieci. Nasze badania wykazały, że dzieci coraz łatwiej radzą sobie z nowoczesną technologią. Spośród ankietowanych, 42% rodziców potwierdziło, że ich dzieci spędzają zbyt dużo czasu w wirtualnym świecie, a podobna ilość (43%) uważa, że ich dzieci nie spędzają wystarczająco dużo czasu na świeżym powietrzu.

    Wspólną obawą wielu rodziców (47%) jest potencjalny dostęp dziecka do nieodpowiednich treści w Internecie. Nie ma więc nic zaskakującego w tym, że rodzice tak często wprowadzają pewne ograniczenia dotyczące używania komputera lub tabletu.

    Domowe zasady

    Zdecydowana większość rodziców przyznała, że wprowadziła pewne zasady dotyczące korzystania z Internetu. Najpopularniejsze z nich to „nie odwiedzaj nieznanych stron”(53%), „nie rozmawiaj z nieznajomymi” (51%), „nie kupuj przedmiotów” (51%).

    Podejrzewam, że pomimo dobrych intencji, rodzice nie przestrzegają tych zasad tak ściśle, jak powinni. Tylko 40% rodziców przyznało, że regularnie kontroluje historię przeglądania stron internetowych, co oznacza, że większość rodziców nie zdaje sobie sprawy, co robi ich dziecko w sieci i na jakie zagrożenia jest narażone.

    Dodatkowo nasze badania wykazały, że większość rodziców częściej sprawdza w sieci aktywność męża/żony, niż dziecka!

    Co dzieci tak naprawdę robią?

    Czym zajmują się dzieci, odkrywając możliwości Internetu oraz, co ważniejsze – czy są w tym czasie bezpieczne?

    Jak wykazała ankieta przeprowadzona przez AVG, na 2500 dzieci z 9 różnych krajów, za najczęstszą rozrywkę towarzyszącą korzystaniu z komputera zostały wytypowane gry jednoosobowe (gry multiplayer uzyskały zaledwie 24%). Następnym najbardziej popularnym zajęciem było oglądanie „zabawnych rzeczy” (46%) oraz „programów telewizyjnych i filmów” (36%).

    Dobra wiadomość dla rodziców jest taka, że wszystkie te rozrywki należą do „bezpiecznej strefy Internetu”. Musisz jednak uważać na kupowanie przez Twoje dziecko wirtualnych przedmiotów w grach online.

    Czy dzieci potrafią rozpoznać zagrożenie?

    Mimo że tylko 35% ankietowanych przez AVG dzieci w wieku od 5 do 10 lat zdaje sobie sprawę, że Internet może być niebezpiecznym miejscem, mamy powody, aby optymistycznie podchodzić do ich wiedzy o zagrożeniach.

    Na pytanie czego nie wolno im robić w sieci, większość dzieci wymienia domowe zasady wpojone im przez rodziców, takie jak nie kupuj przedmiotów lub nie rozmawiaj z nieznajomymi.

    Podnoszący na duchu jest również fakt, że dzieci zapytane, kto w domu wie o Internecie najwięcej, zazwyczaj odpowiadały „Mama” lub „Tata”.

    Spadek wiedzy rodziców

    Dobrze jest wiedzieć, ze dzieci nadal widzą autorytet w rodzicach. Jednak kiedy zadaliśmy to samo pytanie rodzicom, połowa z nich uznała, że w wieku 12 lat ich dziecko będzie wiedziało o świecie Internetu znacznie więcej od nich.

    Rodzice rzadko rozmawiają ze swoimi pociechami o bezpieczeństwie w Internecie, ponieważ nie czują się w tym temacie komfortowo z powodu braku wiedzy. Zadaliśmy im więc pytanie – jakich rozmów ze swoim dzieckiem zazwyczaj unikasz, ponieważ obawiasz się niezręcznych sytuacji? Wyniki są zaskakujące: „pornografia” (54%), „sex” (19%), religia (6%).

    Mimo niechęci do dyskusji na te trudne tematy, wielu rodziców zdaje sobie sprawę, że przez wpływ Internetu będą musieli odbyć takie rozmowy z ich pociechami dużo wcześniej, niż zakładali.

    Magda i Mo

    Badania AVG pokazują, że aż 62% rodziców spodziewa się trudnych rozmów z ich dzieckiem już w wieku 10 lat. Dodatkowo, rodzice przyznają, że sami odbyli takie rozmowy ze swoimi rodzicami w wieku 15 lat (50% rodziców się do tego przyznało, a 42% w ogóle nie odbyło takich rozmów). Aby ułatwić rodzicom tego typu rozmowy oraz nauczyć ich oraz dzieci bezpiecznie korzystać z Internetu, AVG wydało serię interaktywnych książek zatytułowanych Magda i Mo.

    Pierwsza seria książki nosi tytuł ‘Pączek Pirata’ i przeznaczona jest zarówno dla dzieci jak i rodziców. Tytuł ten pomaga rozpocząć dyskusję o bezpieczeństwie w sieci z dziećmi już w bardzo wczesnym wieku, w momencie gdy zaczynają one grać w gry i rymowanki online. Zresztą sam sprawdź na czym polega ta książka – czekam na opinie!

    ___

    Artykuł powstał dzięki CORE – polskiemu dystrybutorowi antywirusów AVAST i AVG. Wykorzystaj dobry program antywirusowy AVG Internet Security. Idealny do zabezpieczenia maili, przelewów bankowych i danych w Twoim komputerze.
    antywirus avg logo

     

    Oceń artykuł
    [Głosów: 0 Średnia: 0]

    Podobał Ci się ten artykuł?

    Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!

    Prowadzisz małą lub średnią firmę?

    Pobierz Darmowy Ebook - Bezpieczna firma z AVG, który pomoże Ci zwiększyć bezpieczeństwo biznesu, zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

    Znajdziesz w nim ponad 30 konkretnych artykułów, dzięki którym dowiesz jak się jak szybko i łatwo, za pomocą darmowych narzędzi zadbać o takie rzeczy jak: polityka bezpiecznych haseł, backup cennych danych, blokowanie portów USB, korzystanie z pulpitu zdalnego, awaryjne odzyskiwanie danych... i wiele, wiele więcej!

    Pobierz e-book teraz!

    dzieci Internet zagrożenia
    Udostępnij. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    trybawaryjny
    • Facebook

    Trybawaryjny.pl to strona zawierająca przydatne informacje, porady i ciekawostki dotyczące komputerów, pisane prostym i zrozumiałym językiem. Portal jest tworzony przy współpracy z ekspertami oprogramowania antywirusowego AVG.

    Subscribe
    Powiadom o
    guest
    guest
    1 Komentarz
    najstarszy
    najnowszy oceniany
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Dagoon
    Dagoon
    7 lat temu

    Temat jest ważny i należy poświęcić mu jak najwięcej uwagi. Przede wszystkim liczy się edukacja oraz świadomość potencjalnych zagrożeń – zarówno u dzieci jak i rodziców.

    0
    Odpowiedz
    Dagoon
    Dagoon
    4 lat temu

    Temat jest wazny i nalezy poswiecic mu jak najwiecej uwagi. Przede wszystkim liczy sie edukacja oraz swiadomosc potencjalnych zagrozen – zarowno u dzieci jak i rodzicow.

    0
    Odpowiedz
    Najnowsze komentarze
    • Arkadiusz Zakrzewski Cześć, Do tego potrzebujesz nośnika instalacyjnego. Możesz go samodzielnie szybko utworzyć...Jak sformatować/przywrócić Windows 10?
    • Ania A gdzie ma przechowywane dane? Lokalnie czy nie? Bo to są dane newralgiczne, finansowe itd...10 ciekawych programów do wystawiania faktur w małej firmie
    • Jarek A co jak system nie chce się uruchomić jak wtedy zrobić format?Jak sformatować/przywrócić Windows 10?
    • Natan Bardzo dobry operator, my nie mogliśmy znaleźć firmy która podłączyła by nam internet do...Jaki Internet wybrać do pracy w dużym mieście? Lista najlepszych dostawców
    • Tomek Na topie jest FakturaXL.pl i to ten program rzeczywiście wszędzie polecają. Nie bez powodu...10 ciekawych programów do wystawiania faktur w małej firmie
    Skuteczny Antywirus
    Encyklopedia Bezpieczeństwa
    Odbierz darmowe porady od AVG
    O nas

    TrybAwaryjny.pl to strona stworzona specjalnie dla użytkowników antywirusa AVG. Oprócz szeregu porad i artykułów dotyczących bezpieczeństwa, znajdziecie tutaj wszystko to co jest związane z programami AVG w Polsce. Możecie również zadać pytania dotyczące bezpieczeństwa komputerów ekspertom pomocy technicznej AVG.

    Znajdź nas na FB
    Facebook YouTube
    • Polityka prywatności
    • Regulamin
    © 2023 Trybawaryjny.pl

    Wypełnił powyższe pole i naciśnij Enter żeby wyszukać. Naciśnij Esc żeby anulować.

    wpDiscuz