Każdy, kto wychowuje dzieci wie, jak bardzo kochają one komputery, tablety i komórki. Od najmłodszych lat ich wyobraźnia jest kształtowana przez treści wyczytane w Internecie, zarówno te pożyteczne, jak i te mniej odpowiednie.
AVG postanowiło sprawdzić, jaki wpływ Internet ma na dzieci oraz jak wpływa on na ich rozwój, a także co rodzice myślą o nowym pokoleniu.
Czy przez Internet nasze dzieci dorastają zbyt wcześnie?
Spis treści
- Troska o cyfrowe pociechy
- Domowe zasady
- Co dzieci tak naprawdę robią?
- Czy dzieci potrafią rozpoznać zagrożenie?
- Spadek wiedzy rodziców
- Magda i Mo
Troska o cyfrowe pociechy
Ostatni etap długotrwałych badań AVG Digital Diaries uwzględniał analizę wpływu Internetu na szybkość dorastania dzieci. Nasze badania wykazały, że dzieci coraz łatwiej radzą sobie z nowoczesną technologią. Spośród ankietowanych, 42% rodziców potwierdziło, że ich dzieci spędzają zbyt dużo czasu w wirtualnym świecie, a podobna ilość (43%) uważa, że ich dzieci nie spędzają wystarczająco dużo czasu na świeżym powietrzu.
Wspólną obawą wielu rodziców (47%) jest potencjalny dostęp dziecka do nieodpowiednich treści w Internecie. Nie ma więc nic zaskakującego w tym, że rodzice tak często wprowadzają pewne ograniczenia dotyczące używania komputera lub tabletu.
Domowe zasady
Zdecydowana większość rodziców przyznała, że wprowadziła pewne zasady dotyczące korzystania z Internetu. Najpopularniejsze z nich to „nie odwiedzaj nieznanych stron”(53%), „nie rozmawiaj z nieznajomymi” (51%), „nie kupuj przedmiotów” (51%).
Podejrzewam, że pomimo dobrych intencji, rodzice nie przestrzegają tych zasad tak ściśle, jak powinni. Tylko 40% rodziców przyznało, że regularnie kontroluje historię przeglądania stron internetowych, co oznacza, że większość rodziców nie zdaje sobie sprawy, co robi ich dziecko w sieci i na jakie zagrożenia jest narażone.
Dodatkowo nasze badania wykazały, że większość rodziców częściej sprawdza w sieci aktywność męża/żony, niż dziecka!
Co dzieci tak naprawdę robią?
Czym zajmują się dzieci, odkrywając możliwości Internetu oraz, co ważniejsze – czy są w tym czasie bezpieczne?
Jak wykazała ankieta przeprowadzona przez AVG, na 2500 dzieci z 9 różnych krajów, za najczęstszą rozrywkę towarzyszącą korzystaniu z komputera zostały wytypowane gry jednoosobowe (gry multiplayer uzyskały zaledwie 24%). Następnym najbardziej popularnym zajęciem było oglądanie „zabawnych rzeczy” (46%) oraz „programów telewizyjnych i filmów” (36%).
Dobra wiadomość dla rodziców jest taka, że wszystkie te rozrywki należą do „bezpiecznej strefy Internetu”. Musisz jednak uważać na kupowanie przez Twoje dziecko wirtualnych przedmiotów w grach online.
Czy dzieci potrafią rozpoznać zagrożenie?
Mimo że tylko 35% ankietowanych przez AVG dzieci w wieku od 5 do 10 lat zdaje sobie sprawę, że Internet może być niebezpiecznym miejscem, mamy powody, aby optymistycznie podchodzić do ich wiedzy o zagrożeniach.
Na pytanie czego nie wolno im robić w sieci, większość dzieci wymienia domowe zasady wpojone im przez rodziców, takie jak nie kupuj przedmiotów lub nie rozmawiaj z nieznajomymi.
Podnoszący na duchu jest również fakt, że dzieci zapytane, kto w domu wie o Internecie najwięcej, zazwyczaj odpowiadały „Mama” lub „Tata”.
Spadek wiedzy rodziców
Dobrze jest wiedzieć, ze dzieci nadal widzą autorytet w rodzicach. Jednak kiedy zadaliśmy to samo pytanie rodzicom, połowa z nich uznała, że w wieku 12 lat ich dziecko będzie wiedziało o świecie Internetu znacznie więcej od nich.
Rodzice rzadko rozmawiają ze swoimi pociechami o bezpieczeństwie w Internecie, ponieważ nie czują się w tym temacie komfortowo z powodu braku wiedzy. Zadaliśmy im więc pytanie – jakich rozmów ze swoim dzieckiem zazwyczaj unikasz, ponieważ obawiasz się niezręcznych sytuacji? Wyniki są zaskakujące: „pornografia” (54%), „sex” (19%), religia (6%).
Mimo niechęci do dyskusji na te trudne tematy, wielu rodziców zdaje sobie sprawę, że przez wpływ Internetu będą musieli odbyć takie rozmowy z ich pociechami dużo wcześniej, niż zakładali.
Magda i Mo
Badania AVG pokazują, że aż 62% rodziców spodziewa się trudnych rozmów z ich dzieckiem już w wieku 10 lat. Dodatkowo, rodzice przyznają, że sami odbyli takie rozmowy ze swoimi rodzicami w wieku 15 lat (50% rodziców się do tego przyznało, a 42% w ogóle nie odbyło takich rozmów). Aby ułatwić rodzicom tego typu rozmowy oraz nauczyć ich oraz dzieci bezpiecznie korzystać z Internetu, AVG wydało serię interaktywnych książek zatytułowanych Magda i Mo.
Pierwsza seria książki nosi tytuł ‘Pączek Pirata’ i przeznaczona jest zarówno dla dzieci jak i rodziców. Tytuł ten pomaga rozpocząć dyskusję o bezpieczeństwie w sieci z dziećmi już w bardzo wczesnym wieku, w momencie gdy zaczynają one grać w gry i rymowanki online. Zresztą sam sprawdź na czym polega ta książka – czekam na opinie!
___
Artykuł powstał dzięki CORE – polskiemu dystrybutorowi antywirusów AVAST i AVG. Wykorzystaj dobry program antywirusowy AVG Internet Security. Idealny do zabezpieczenia maili, przelewów bankowych i danych w Twoim komputerze.
Temat jest ważny i należy poświęcić mu jak najwięcej uwagi. Przede wszystkim liczy się edukacja oraz świadomość potencjalnych zagrożeń – zarówno u dzieci jak i rodziców.
Temat jest wazny i nalezy poswiecic mu jak najwiecej uwagi. Przede wszystkim liczy sie edukacja oraz swiadomosc potencjalnych zagrozen – zarowno u dzieci jak i rodzicow.