Czy Twoje dziecko chroni swoje dane osobowe?

0

Według najnowszych badań, aż dwie trzecie stron internetowych, których odbiorcami są dzieci, zbiera ich adresy mailowe i przekazuje je dalej. Jedynie co trzecia strona internetowa skierowana do najmłodszych uczestników internetu skutecznie chroni informacje pozyskiwane od dzieci. Sprawdź z jakich portali korzysta Twoje dziecko.

Każdy rodzic powinien uczulić swoje dziecko, aby chroniło swoje dane osobowe i nie udostępniało ich pochopnie na wszystkich serwisach. Nie jest to jednak całkiem oczywista kwestia. Zwłaszcza, że mało kto czyta politykę prywatności stron internetowych i aplikacji. Dodatkowo, zwykle są one formułowane w dosyć niejasny sposób i trudno wymagać, aby były zrozumiałe dla dzieci, skoro nawet dorośli mają z tym problem.

Gromadzenie danych osobowych

Wyobraź sobie, że ktoś puka do drzwi i prosi o podanie adresu e-mail Twojego dziecka oraz dane kontaktowe do jego przyjaciół. Oczywiście taka bezpośrednia i dosyć bezczelna prośba spotkałaby się z Twoją zdecydowaną odmową. Jednak, gdy nasze dziecko robi zakupy online lub używa różnych aplikacji internetowych, te same dane udostępnia bez najmniejszego wahania, a tym bardziej bez świadomości, co dalej dzieje się z tymi informacjami dalej.

Jeśli coś jest dostępne bezpłatnie, tak jak niektóre programy czy aplikacje internetowe, to nie dlatego, że firma, która je produkuje, ma dla nas specjalne względy. Takie firmy muszą po prostu na siebie zarabiać, żeby być innowacyjne
i przyciągać uwagę. A zarabiają m.in. na gromadzeniu i przetwarzaniu naszych danych osobowych. Jako konsumenci musimy być tego świadomi, a zwłaszcza wytłumaczyć to dzieciom.

Wielkie koncenrny zbierają dane, jakie ujawniają dzieci w Internecie

Dzieci nieświadomie narażają się na działanie internetowych przekazów reklamowych

Wykorzystanie pozyskanych informacji

Największym problemem jest to, że nigdy nie mamy pewności, w jaki sposób zostaną wykorzystane podane przez nas informacje. Takie wątpliwości dotyczą aż 41% zbadanych stron internetowych. Tylko niewielka liczba serwisów internetowych umożliwia rodzicom usunięcie informacji wprowadzonych przez dziecko.

To bardzo ważne by dzieci miały świadomość, że dane, które podają na jakiejkolwiek stronie internetowej nie trafiają w próżnię. Zadaniem rodzica jest pokazanie, w jaki sposób można chronić swoje dane osobowe i w bezpieczny sposób korzystać z różnych usług internetowych.

Niestety gromadzenie danych jest obecnie bardzo powszechne, czasami również bez naszej bezpośredniej zgody.
W związku z tym, że nie mamy kontroli nad tym, co dalej dzieje się z naszymi danymi, konsekwencje mogą okazać się dotkliwe.

Jak chronić swoją prywatność?

Niektórzy proponują, by dzieci nie zawsze podawały swoje prawdziwe dane i zależnie od potrzeb wpisywały np. zmyślone miejsce urodzenia lub nieprawdziwą datę urodzin. Jednak ze względu na fakt, że niektóre serwisy dostępne są jedynie dla użytkowników pełnoletnich, nie warto zachęcać dziecka do podawania fałszywego wieku.

Na pewno warto posiadać kilka różnych adresów mailowych. Jeden służący do komunikacji oficjalnej np. z bankami, urzędami, współpracownikami, a drugi do logowania się na stronach oferujących rozrywkę i różnych mniej ważnych spraw, a którego możemy się łatwo i bez żalu pozbyć, gdy zacznie zalewać go spam.

Być może do tego samego warto zachęcić nasze dzieci? Pozwalacie dzieciom np. na samodzielne zakupy w sieci?

Źródło: //now.avg.com/will-your-kids-ever-have-privacy/

___

Artykuł powstał dzięki CORE – polskiemu dystrybutorowi antywirusów AVAST i AVG. Sprawdź AVG Secure VPN. Prywatność i anonimowość w sieci jest możliwa!
antywirus avg logo

 

 

Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!

Prowadzisz małą lub średnią firmę?

Pobierz Darmowy Ebook - Bezpieczna firma z AVG, który pomoże Ci zwiększyć bezpieczeństwo biznesu, zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

Znajdziesz w nim ponad 30 konkretnych artykułów, dzięki którym dowiesz jak się jak szybko i łatwo, za pomocą darmowych narzędzi zadbać o takie rzeczy jak: polityka bezpiecznych haseł, backup cennych danych, blokowanie portów USB, korzystanie z pulpitu zdalnego, awaryjne odzyskiwanie danych... i wiele, wiele więcej!

Pobierz e-book teraz!

O Autorze

trybawaryjny

Trybawaryjny.pl to strona zawierająca przydatne informacje, porady i ciekawostki dotyczące komputerów, pisane prostym i zrozumiałym językiem. Portal jest tworzony przy współpracy z ekspertami oprogramowania antywirusowego AVG.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Podobał Ci się ten tekst? Dołącz do nas na Facebooku i nie przegap NOWYCH artykułów!
Polub AVG na Facebooku