Facebook właśnie ulepszył swoje Centrum Bezpieczeństwa by łatwiej i szybciej reagować na incydenty związane z nękaniem innych.
Centrum zapobiegania nękaniu
Centrum Bezpieczeństwa Facebooka wzbogaciło się o Centrum zapobiegania nękaniu. Ta nowa funkcja jest źródłem wiedzy dla nastolatków, rodziców i nauczycieli, którzy stykają się z problemem nękania na co dzień.
Zalążek tego projektu powstał już w 2013 roku we współpracy z Centrum inteligencji emocjonalnej uniwersytetu Yale. Od tego czasu Facebook wspólnie z ponad sześćdziesięcioma organizacjami z całego świata, starał się by platforma ta stała się dostępna dla każdego.
Nowości w zabezpieczeniach
Nowe, ulepszone Centrum Bezpieczeństwa oferuje przegląd dostępnych narzędzi, które umożliwiają kontrolę nad udostępnianymi informacjami, plikami czy zdjęciami.
Dodatkowo, użytkownik może zapoznać się z licznymi wskazówkami dotyczącymi zabezpieczenia jego konta na Facebooku i to aż w pięćdziesięciu językach! Dla tych którzy nie przepadają za czytaniem na ten temat, przygotowano również krótkie filmiki.
Niestety, ale Facebook był zmuszony popracować nad Centrum Bezpieczeństwa i treściami publikowanymi przez jego użytkowników, po serii wstrząsających prześladowań, nękania, a także jednego samobójstwa. Niektóre z tych przykrych incydentów zostały uchwycone na Facebook Live, gdzie można transmitować wydarzenia na żywo.
„Zawsze musimy brać pod uwagę, że nasza platforma będzie towarzyszyć ludziom w różnych sytuacjach, dlatego mając to na uwadze, staramy się zapewnić bezpieczeństwo.” – twierdzi Alex Stamos, odpowiedzialny w Facebook za kwestie bezpieczeństwa.
Facebook i bezpieczeństwo internetowe w Afryce
Stamos niedawno wystąpił na CyberXchang, konferencji poświęconej bezpieczeństwu internetowemu, w Lagos, w Nigerii. Dwa miesiące wcześniej poleciał tam Mark Zuckerber, założyciel i prezes zarządu Facebooka, aby spotkać się z przedsiębiorcami, partnerami i programistami i omówić kwestie związane z bezpieczeństwem internetowym w tym regionie.
Organizacje takie jak International Center for Leadership Development w Nigerii oraz Watoto Watch Network w Kenii współpracują z Facebookiem, aby wdrożyć tam Centrum zapobiegania nękaniu.
W czasie swojego wystąpienia Stamos zwrócił uwagę na kwestie, które specjaliści ds. zabezpieczeń czasami mogą przeoczyć – jak np. posługiwanie się łatwymi hasłami, korzystanie z przestarzałych urządzeń. Zaznaczył również, że Facebook przeprowadza automatyczne kontrole, które mają na celu wykrycie podejrzanych prób logowania się, a wszystko w trosce o bezpieczeństwo profili użytkowników.
Użytkownicy Facebooka na urządzeniach mobilnych również mogą spać spokojnie, ponieważ dzięki aplikacji mobilnej logowanie i korzystanie z portalu jest całkowicie bezpieczne.
„Użytkownicy logują się na Facebooka, żeby podzielić się z innymi ważnymi wydarzeniami w ich życiu, dlatego tworzymy usługi i narzędzia, aby czuli się bezpiecznie i mogli właściwie zabezpieczyć swoje profile” – podsumował Stamos.
Stop nękaniu w sieci
Przypadki cyber-nękania, zwłaszcza wśród nastolatków, miały miejsce również w Polsce. W nowym, ulepszonym Centrum Zapobiegania Nękaniu jest możliwość zgłoszenia takich incydentów. Co ważne, taką możliwość ma również znajomy ofiary oraz jego rodzice i nauczyciele.
Czy uważasz, że taka funkcjonalność jest potrzebna? Jak oceniasz Nowe Centrum Bezpieczeństwa Facebooka?
Dodatkowo możesz zapoznać się tutaj z najważniejszymi zasadami jakimi powinno się kierować, by być bezpiecznym na Facebooku.
Źródło: //www.infosecurity-magazine.com/news/facebook-focuses-on-cyberbullying/
Podobał Ci się ten artykuł?
Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!
Myślę, że to przydatna funkcja. Dobrze, że facebook po prostu nie zamiótł problemu pod dywan i stara się cokolwiek poprawić. A jeszcze do poprawy trochę im zostało 🙂
Myślę, że to przydatna funkcja. Dobrze, że facebook po prostu nie zamiótł problemu pod dywan i stara się cokolwiek poprawić. A jeszcze do poprawy trochę im zostało 🙂