Elektroniczna niania z lukami w zabezpieczeniach

0

Niestety mamy złe wieści dla użytkowników elektronicznej niani z kamerą video. Szokujące są wyniki testu, które przeprowadziła jedna z amerykańskich firm zajmująca się bezpieczeństwem internetowym. Pod lupę wzięto kamery elektroniczne, przez które rodzice mogli podglądać swoje dzieci w każdym możliwym momencie, jeżeli tylko posiadali dostęp do internetu.

Słabe zabezpieczenia

Wyniki testu okazały się dużo poniżej oczekiwań – 8 na 9 testowanych kamer otrzymało najniższe możliwe oceny. Wśród głównych niedociągnięć w zabezpieczeniach odnotowano brak szyfrowania połączenia, używanie standardowych haseł ustawionych przez producenta oraz dostęp do obrazu video po podaniu numeru seryjnego urządzenia.

Wyniki przeprowadzonego testu przekazano producentom urządzeń, z nadzieją, że wyciągną odpowiednie wnioski.

Ustawienie prostego hasła jest jak zaproszenie hakera

Podczas przeprowadzonych testów, większość urządzeń otrzymało najniższe oceny

Potencjalne zagrożenia

Wyraźnie widać, że również rodzice nie są bez winy. Pozostawienie hasła ustawionego domyślnie przez producenta lub ustawienie bardzo prostego hasła, to już prawie zaproszenie dla każdego, kogo interesuje nasze dziecko lub co równie prawdopodobne – samo mieszkanie.

Niewłaściwie zabezpieczona kamera może więc posłużyć złodziejom do szpiegowania i zaplanowania ewentualnego włamania. Jeszcze gorzej, jeśli obraz z kamery wpadnie w ręce pedofila lub gangu porywającego dzieci dla okupu.

Jeśli korzystasz z elektronicznej niani i na ekranie smartfona lub laptopa na bieżąco obserwujesz swoje dziecko, nie rezygnuj z tej możliwości, ale pamiętaj by zadbać o właściwe zabezpieczenie połączenia.

Elektroniczna niania z kamerą to Twoim zdaniem potrzebne urządzenie czy zbędny gadżet? A może uważasz, że takie urządzenia powinny być instalowane w każdym żłobku? Podziel się swoją opinią w komentarzu!

Czy inteligentne zabawki dla Twojej pociechy to dobry pomysł?

Źródło: //www.wired.com/2015/09/security-news-week-turns-baby-monitors-wildly-easy-hack/

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!

Potrzebjesz pomocy z komputerem?

Skorzystaj z wiedzy ekspertów i zadaj pytanie.

Prowadzisz małą lub średnią firmę?

Pobierz Darmowy Ebook - Bezpieczna firma z AVG, który pomoże Ci zwiększyć bezpieczeństwo biznesu, zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

Znajdziesz w nim ponad 30 konkretnych artykułów, dzięki którym dowiesz jak się jak szybko i łatwo, za pomocą darmowych narzędzi zadbać o takie rzeczy jak: polityka bezpiecznych haseł, backup cennych danych, blokowanie portów USB, korzystanie z pulpitu zdalnego, awaryjne odzyskiwanie danych... i wiele, wiele więcej!

Pobierz e-book teraz!

O Autorze

trybawaryjny

Trybawaryjny.pl to strona zawierająca przydatne informacje, porady i ciekawostki dotyczące komputerów, pisane prostym i zrozumiałym językiem. Portal jest tworzony przy współpracy z ekspertami oprogramowania antywirusowego AVG.

Podobał Ci się ten tekst? Dołącz do nas na Facebooku i nie przegap NOWYCH artykułów!
Polub AVG na Facebooku