W ciągu ostatnich kilku lat, technologia, a w szczególności Internet, zrewolucjonizowały nauczanie w szkołach. Dzieci zaczęły używać różnych rodzajów urządzeń oraz materiałów online w klasie, a także poza nią. Musi za tym iść edukacja rodziców, jak nauczyć dzieci korzystania z dobrodziejstw nowych technologii.
Każdy nauczyciel dobrze wie, że uczniowie komunikują się ze sobą za pośrednictwem Internetu codziennie. Sporą część swojej pracy poświęcają na zapewnienie dzieciom bezpieczeństwa w sieci oraz rozwinięcie w nich umiejętności bezpiecznego korzystania z Internetu poza szkołą. Starają się nie ograniczając przy tym ich kreatywności, komunikacji i wzajemnego zaufania.
Dzieci, które wychowawca ma pod opieką są szczególnie podatne na wszelkiego rodzaju przemoc w sieci, dlatego też nauczycielowi powinno bardzo zależeć na ich bezpieczeństwie. Wymaga to przygotowywania odpowiednich materiałów dla uczniów, a także na rozsyłaniu wiadomości o bezpieczeństwie Internetowym. Jednak w jaki sposób utrwalić dobre nawyki korzystania z sieci u dzieci, jak nie idzie za tym edukacja rodziców?
Pomimo, że Internet może być bardzo niebezpiecznym miejscem dla naszych dzieci, dzięki odpowiednim metodom i ochronie jest to fantastyczne narzędzie do nauczania. Tak samo niebezpieczny może być zwykły basen, a jednak nie przestajemy uczyć nasze dzieci pływać. Zamiast tego tworzymy zasady, budujemy ich zaufanie i po prostu uczymy pływania.
Myślę, że podobne podejście powinniśmy stosować w przypadku bezpieczeństwa online. Ale kto tak naprawdę jest odpowiedzialny za ochronę naszego dziecka w sieci?
Moim zdaniem odpowiedź jest prosta: wszyscy. Powinien to być wspólny wysiłek rodziców, nauczycieli, firm i rządu. Nie jest to tylko kwestia technologi, lecz zabezpieczenia i odpowiedzialności za nasze pociechy. Jednak przede nauką o bezpieczeństwie dzieci musi nastąpić edukacja rodziców.
AVG udostępniło niedawno wyniki swoich najnowszych badań, które sprawdzają, w jaki sposób nauczyciele używają Internetu oraz ich udział w dbaniu o bezpieczeństwo dzieci. Na 1760 ankietowanych wychowawców, 82% stwierdziło, że rodzice są zbyt zależni od nauczycieli w kwestii nauki bezpieczeństwa internetowego. Badania pokazały również, że 38% nauczycieli sądzi, iż rodzice powinni najpierw sami nauczyć się bezpiecznego poruszania się po sieci, a potem uczyć tego swoje dzieci.
Myślę, że uwidacznia to jak wiele pomocy potrzebują rodzice oraz opiekunowie. Według mnie, rodzicom często brak jest pewności siebie, aby porozmawiać ze swoim dzieckiem o bezpieczeństwie
w sieci, ponieważ martwią się o swoją niedostateczną wiedzę techniczną z tym związaną. Wynikiem tego może być trudne zaangażowanie się rodziców w „internetowe” wychowanie.
Edukacja Rodziców
Rodzice powinni zdawać sobie sprawę, że w Internecie znaleźć można wiele stron i materiałów, które pomogą im w rozmowie o bezpieczeństwie online ze swoim dzieckiem (przykładem mogą być artykuły AVG).
Myślę również, że niektóre firmy powinny wziąć na siebie większą odpowiedzialność za bezpieczeństwo dzieci, tworząc w tym celu specjalne materiały, np. w jaki sposób zgłaszać problemy
z sieciami społecznościowymi zarówno dla dzieci, jak i rodziców. Ponadto, w mediach prowadzone powinny być długoterminowe kampanie dotyczące kontroli rodzicielskiej oraz bezpieczeństwa online, a nie tylko jednorazowe wydarzenia. Przykładem mogą być kampanie publiczne, podobne do tych o zdrowym żywieniu lub bezpieczeństwie na przejściach dla pieszych.
Nauczyciele także mogliby skorzystać ze szkoleń o bezpieczeństwie w sieci. Według badań przeprowadzonych przez AVG, tylko 28% wychowawców brało udział w formalnym szkoleniu o bezpieczeństwie online. Jest to bardzo mały odsetek, jeśli weźmiemy pod uwagę, jak istotny staje się Internet w dzisiejszej edukacji oraz jaką rolę pełnią nauczyciele w wychowaniu naszych dzieci.
W Wielkiej Brytanii, bezpieczeństwo online powoli staje się częścią programu nauczania, dlatego też jest nadzieja, że w przyszłości wiedza na ten temat stanie się jeszcze bardziej powszechna.
Chciałbym zaznaczyć też, że w sieci znajduje się sporo narzędzi dla nauczycieli i rodziców. Jednym z programów jest „Somerset BYTE awards”, dzięki któremu nauka o bezpieczeństwie online jest dla uczniów dobrą zabawą.
Poniżej kilka cennych uwag dla wychowawców i rodziców, którzy dzięki wspólnej pracy mogą pokazać swoim dzieciom, jak w bezpieczny sposób uczyć się, odkrywać i czerpać radość z sieci WWW.
___
Artykuł powstał dzięki CORE – polskiemu dystrybutorowi antywirusów AVAST i AVG. Sprawdź AVG Secure VPN. Prywatność i anonimowość w sieci jest możliwa!
Podobał Ci się ten artykuł?
Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!