10 funkcji Windows 10 ułatwiających życie, o których nie miałeś pojęcia

13

Chcielibyśmy zaprezentować wam dziesięć funkcji systemu Windows 10, o których mogliście nie wiedzieć, a które mogą się okazać bardzo przydatne w codziennym korzystaniu z komputera.


Pobierz za darmo dostęp do encyklopedii Bezpieczeństwa AVG!

Darmowe porady przygotowane przez ekspertów AVG – kliknij i pobierz teraz!


1. Dostosowywanie Menu Start

Najeżdżając myszką na zewnętrzną krawędź menu start możemy zauważyć, że kursor zmienia swą ikonę na odpowiadająca zmianie rozmiarów. Klikając i przytrzymując klawisz myszki możemy rozszerzyć menu o wszystkie ikony przypięte do Ekranu startowego. Dzięki temu będziemy mogli łatwiej poprzestawiać skróty się tam znajdujące tak, by odpowiadały naszym potrzebom.

Domyślne Menu Start

Domyślny widok Menu Start przed zmianami.

Menu Start maksymalnie rozszerzone

Menu Start możemy maksymalnie rozszerzyć do takiej wielkości.

2. Mapy Offline

Możecie ściągnąć na swój laptop mapy nie wymagające połączenia z Internetem. Do wyboru są wszystkie kontynenty i kraje. Możecie zaznaczać je pojedynczo bądź ściągać całe pakiety. Po tym jak znajdą się na waszych dyskach możecie śmiało wyszukiwać na nich trasy, także z głosowym nawigowaniem.

Dodajemy nowe mapy Offline

Z tego miejsca zarządzimy już ściągniętymi mapami, bądź pobierzemy nowe.

3. Widok zadań

Dzięki tej ikonce (czerwona obwódka) przechodzimy do widoku zadań. Pozwala on nam w łatwy sposób zadecydować co chcemy mieć wyświetlone na ekranie. Jest to szczególnie przydatne, gdy na przykład mamy uruchomione kilka instancji tego samego programu, a interesuje nas w danym momencie tylko jedna. W tym widoku możliwe jest także stworzenie nowego, dodatkowego pulpitu (niebieska obwódka). Ta opcja, z kolei pozwala na stworzenie dosłownie nowego pulpitu, gdzie można mieć nowe ikony, zupełnie różne od tych w podstawowym widoku. Możliwe też jest posiadanie kilku takich pulpitów z inną aplikacją odpaloną na nich w trybie pełnoekranowym.

Widok zadań w systemie Win 10

W widoku zadań wybierzemy interesujące nas okno bądź stworzymy nowy pulpit.

4. Ustawienie wielu okien na jednym ekranie

Dzięki przeciągnięciu okna do rogów można otworzyć cztery równe okna na jednym ekranie. Przeciągając do bocznych krawędzi dwa. Można też mieć dwa mniejsze okna po jednej stronie i jedno większe po drugiej. Dzięki narzędziu zmiany rozmiaru możecie także sprawić, że jedno okno będzie szersze od sąsiedniego. W ten sposób zagospodarujecie sobie z łatwością ekran tak, by nie musieć się przełączać między oknami i swobodnie korzystać z dowolnego programu.

Cztery okna na jednym ekranie

Dzięki nowej funkcjonalności jeszcze łatwiej podzielimy ekran by zmieścić wszystkie okna.

5. Pozostawienie jednego okna

Windows 10 pozwala wam zminimalizować wszystkie okna poza jednym wybranym. Jak to zrobić? Należy je chwycić i chwilę potrząść by wszystkie inne zniknęły z ekranu i były dostępne tylko na pasku zadań.

6. Konfiguracja centrum akcji

Po wejściu w ustawienia systemu, wybraniu Konta możemy skonfigurować swoją pocztę, tak by była odbierana przez program Windows Mail.

Konfigurujemy pocztę

Aby móc łatwiej podglądać pocztę przychodzącą musimy skonfigurować konto pocztowe.

Ale to nie wszystko. Dodatkowo powiadomienia o nowych mailach znajdą się w centrum akcji, które jest dostępne z poziomu paska zadań. Musicie tylko pamiętać by aktywować tę funkcję w samej aplikacji Poczta. Samo centrum pozwala także zarządzać połączeniami Bluetooth, WiFi, umożliwia uruchomienie trybu tabletu czy stworzenie własnej notatki.

Centrum akcji z nieprzeczytanymi mailami

W Centrum akcji zarządzimy połączeniami internetowymi, Bluetooth a także podejrzymy nieodebrane maile.

7. Drukowanie do formatu PDF

Nie jest to może coś spektakularnego w pierwszej chwili, ale w rzeczywistości jest to bardzo przydatna opcja. Wystarczy podczas drukowania w dowolnej aplikacji zamiast drukarki wybrać taką opisaną „Microsoft Print to PDF”, a następnie wybrać miejsce zapisu. Zaufajcie nam, że nie raz i nie dwa docenicie tę funkcję.

8. Narzędzie Xbox do nagrywania ekranu

Oryginalnie ma służyć do nagrywania rozgrywki z gier, ale możecie za jego pomocą nagrywać cokolwiek co się dzieje na waszym ekranie. Aby z niego skorzystać uruchomcie aplikację Xbox w menu start. Następnie poprzez ikonę z kołem zębatym wejdźcie w ustawienia i skonfigurujcie zakładkę DVR z gry. Teraz wystarczy, że wciśniecie w dowolnej chwili kombinację klawiszy Znak Windows + G i waszym oczom ukaże się pasek nagrywania. Co ważne nagrywanie odbywa się tylko dla aktualnie aktywnego okna. Wystarczy to jednak by stworzyć prosty poradnik do obsługi wybranej aplikacji.

Narzędzie Xbox do nagrywania

Narzędzie Xbox do nagrywania aktywnego okna.

9. Aplikacje działające w tle

Ważną funkcją, zwłaszcza dla użytkowników urządzeń mobilnych czy laptopów, jest możliwość zarządzania aplikacjami działającymi w tle, tak by zostawić tylko te nas interesujące bądź niezbędne i oszczędzać w ten sposób baterię urządzenia. Aby dotrzeć do tej funkcji należy wejść w Ustawienia, dalej Prywatność, a następnie z lewego menu wybrać Aplikacje w tle. Jak możecie zobaczyć, uruchomionych jest bardzo dużo aplikacji, o których istnieniu zapewne nawet nie wiedzieliście.

Aplikacje działające w tle systemu Win 10

Z poziomu tego okna zarządzimy aplikacjami działającymi w tle. Dezaktywacja pozwoli wydłużyć czas pracy na baterii.

10. Gesty na touchpadzie

Jeśli jesteście przyzwyczajenie do wykonywania gestów na smartfonach czy komputerach Apple ucieszy was zapewne wiadomość, że te wreszcie zaliczyły premierę w systemie giganta z Redmond. Wystarczy na touchpadzie waszego laptopa rozciągnąć dwa palce by coś powiększyć, a ściągnąć je w celu zmniejszenia. Przejeżdżając trzema palcami z dołu do góry otworzycie Widok Zadań. Gestów jest jeszcze kilka, popróbujcie sami czy taka forma działania wam odpowiada.

Wybór jest mocno subiektywny, więc jeśli znacie inne to po prostu podzielcie się nimi w komentarzu.  Chętnie zapoznamy się z funkcjami, które ułatwiają waszą pracę.


Kup w promocji antywirus AVG Internet Security


___

Artykuł powstał dzięki CORE – polskiemu dystrybutorowi antywirusów AVAST i AVG. AVG PC TuneUp – program do optymalizacji systemu. Komplet 30 aplikacji pozwalających na wykorzystanie mocy komputera w 100%!

antywirus avg logo

 

 

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!

Potrzebjesz pomocy z komputerem?

Skorzystaj z wiedzy ekspertów i zadaj pytanie.

Prowadzisz małą lub średnią firmę?

Pobierz Darmowy Ebook - Bezpieczna firma z AVG, który pomoże Ci zwiększyć bezpieczeństwo biznesu, zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

Znajdziesz w nim ponad 30 konkretnych artykułów, dzięki którym dowiesz jak się jak szybko i łatwo, za pomocą darmowych narzędzi zadbać o takie rzeczy jak: polityka bezpiecznych haseł, backup cennych danych, blokowanie portów USB, korzystanie z pulpitu zdalnego, awaryjne odzyskiwanie danych... i wiele, wiele więcej!

Pobierz e-book teraz!

O Autorze

Jestem fizykiem medycznym i informatykiem, którego największą pasją jest pisanie tekstów. Na co dzień zajmuję się administracją IT Centrum Nauki, a po godzinach ratuję niewiasty i światy w niezliczonych grach. Okazjonalnie piszę recenzje i teksty okołogrowe, z którymi można się zapoznać na mojej stronie.

13
Dodaj komentarz

avatar
6 Comment threads
7 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
Tomasz WasiewiczRonaldEsteban PerezPawełPaweł Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Chiss
Gość
Chiss

Fajnie, że windows jest coraz lepszy i oferuje wiele przydatnych rozwiązań. Rozważam zmianę swojego systemu właśnie na windows 10 ale nie wiem czy na starszym sprzęcie będzie on działał wydajnie. Czy 2 GB pamięci Ram wystarczą, czy raczej trzeba więcej?

Paweł
Gość
Paweł

Tekst ciekawy, ale okropnie niechlujny pod względem językowym. Aż ciężko się czyta…

Paweł
Gość

Pozdrawiam również! Tekst ciekawy i wart tego, żeby się go przyjemnie czytało 🙂

Esteban Perez
Gość
Esteban Perez

„Potrząsanie” działa też w Windows 7 – GENIALNE! dziękuję 😉

Ronald
Gość
Ronald

Większość opisanych funkcji działa też w wersjach niższych niż 10. Od Visty zaczęły się spore zmiany w systemie. Po powiększeniu lub zmniejszeniu obrazu warto znać jeszcze jeden prosty trick. Naciśnięcie CTRL + 0 (zero) przywraca powiększenie do 1:1 (lub 100%). Zmniejszanie i powiększanie jest też możliwe w wielu aplikacjach z użyciem kombinacji klawiszy CTRL – oraz CTRL +

Tomasz Wasiewicz
Gość
Tomasz Wasiewicz

Dziękuję za opinię. Niestety ciężko mi się ustosunkować do Pana wypowiedzi. Co sprawia, że tekst jest dla Pana niechlujny?

Paweł
Gość
Paweł

Podaję parę przykładów:- „Klikając, przytrzymując klawisz myszki” – tu domyślam się, że powinno być „Klikając i przytrzymując”- „rozszerzyć menu o wszystkie ikon” – powinno być „rozszerzyć menu o wszystkie ikony”- „będziemy moli” -> „będziemy mogli”To wszystko błędy z pierwszego akapitu tekstu (cztery pierwsze linijki).Dalej jest różnie – raz lepiej, raz gorzej. Między innymi brak przecinków w zdaniach złożonych (np. „Możecie zaznaczać je pojedynczo bądź ściągać całe pakiety”), przecinki zamiast kropek, kropki zamiast przecinków.I jeszcze parę przykładów:- „co chcemy mieć wyświetlona na ekranie” -> „co chcemy mieć wyświetlone na ekranie”- „potrząść” -> „potrząsnąć”- „Jeśli jesteście przyzwyczajenie” -> „Jeśli jesteście przyzwyczajeni”Po prostu… Czytaj więcej »

Paweł
Gość
Paweł

Tekst ciekawy, ale okropnie niechlujny pod względem językowym. Aż ciężko się czyta…

Tomasz Wasiewicz
Gość
Tomasz Wasiewicz

Zupełnie szczerze powiem, że to zależy do czego ten komputer będzie używany. Microsoft podaje w minimalnych wymaganiach sprzętowych 1 GB RAMu dla wersji 32 bitowej i 2 GB RAMu dla wersji 64 bitowej systemu. Jeśli komputer ma być wykorzystywany do niewielkiej pracy biurowej i surfowania po Internecie (uwaga na przeglądarkę Chrome!) to wystarczy. Jeśli zaś jest możliwość dołożenia RAMu to zawsze lepiej dołożyć. RAMu nigdy za wiele. Warto jednak sprawdzić do jaka ilość pamięci obsługiwana jest przez płytę główną!

Chiss
Gość
Chiss

Fajnie, że windows jest coraz lepszy i oferuje wiele przydatnych rozwiązań. Rozważam zmianę swojego systemu właśnie na windows 10 ale nie wiem czy na starszym sprzęcie będzie on działał wydajnie. Czy 2 GB pamięci Ram wystarczą, czy raczej trzeba więcej?

Tomasz Wasiewicz
Gość
Tomasz Wasiewicz

Dziękuję. Faktycznie parę literówek się znalazło. Korektę robiłem, możliwe, że zbyt szybką. Na pewno zwrócę na to uwagę następnym razem. Co do przykładów to przed „bądź” nie stawiamy przecinka w zdaniu złożonym, a „potrząść” jest poprawnym słowem według Słownika języka polskiego. Tak jak napisałem, za literówki biję się w pierś i zaraz je poprawię.

Paweł
Gość
Paweł

Rzeczywiście, przed „bądź” nie, podałem zły przykład – więc tu ja biję się w pierś. Co nie zmienia faktu, że są inne zdania złożone w tym tekście, w których przecinka brakuje (choćby między tym nieszczęsnym „potrząść”, a „by”).Natomiast „potrząść” jest oczywiście poprawnym słowem w sensie «trząść kimś, czymś przez jakiś czas» (cytuję za SJP PWN), natomiast w sensie jednorazowej czynności powinno być „potrząsnąć” – czyli różnica mniej więcej taka jak między „posłyszeć” a „posłuchać”.

Tomasz Wasiewicz
Gość
Tomasz Wasiewicz

Jeszcze raz dziękuję za komentarze. Nie ze wszystkim się zgadzam, ale poprawiłem tekst. Postaram się też baczniej podchodzić do korekty. Pozdrawiam!

Paweł
Gość
Paweł

Pozdrawiam również! Tekst ciekawy i wart tego, żeby się go przyjemnie czytało 🙂

Tomasz Wasiewicz
Gość
Tomasz Wasiewicz

Bardzo się cieszę i nie ma sprawy! 🙂

Ronald
Gość
Ronald

Większość opisanych funkcji działa też w wersjach niższych niż 10. Od Visty zaczęły się spore zmiany w systemie. Po powiększeniu lub zmniejszeniu obrazu warto znać jeszcze jeden prosty trick. Naciśnięcie CTRL + 0 (zero) przywraca powiększenie do 1:1 (lub 100%). Zmniejszanie i powiększanie jest też możliwe w wielu aplikacjach z użyciem kombinacji klawiszy CTRL – oraz CTRL +

Tomasz Wasiewicz
Gość
Tomasz Wasiewicz

Zgadza się! Dziękujemy za komentarz.

Podobał Ci się ten tekst? Dołącz do nas na Facebooku i nie przegap NOWYCH artykułów!
Polub AVG na Facebooku