Najpopularniejsze
    Czy jest sposób na wyzerowanie Windowsa

    Jak sformatować/przywrócić Windows 10?

    Nowy konkurs AVG - weź udział teraz

    Wybierz imię dla ludka-ninja! Wiosenny konkurs AVG!

    Nowy konkurs AVG

    Pomóż nam wybrać koszulkę dla Trybu i zgarnij NOWE gadżety AVG!

    Facebook YouTube
    TrybAwaryjny.plTrybAwaryjny.pl
    • Strona główna
    • Tu zacznij
    • Porady
      • Dla domu
      • Dla firmy
      • Dla szkoły
      • Android
      • Windows
      • Przydatne programy
        • Komputer
        • Mobilne
    • Ciekawostki
    • AVG
      • Strona AVG w Polsce
      • AVG krok po kroku
      • Blog AVG
      • Informacje prasowe
      • Napisali o AVG
      • Promocje
      • Programy
        • Dla domu
        • Dla małej firmy
        • Dla biznesu
      • Forum
    • AVAST
    • Kontakt i współpraca
    Facebook YouTube
    TrybAwaryjny.plTrybAwaryjny.pl
    Strona główna»Porady dla domu»10 funkcji Windows 10 ułatwiających życie, o których nie miałeś pojęcia
    Porady dla domu

    10 funkcji Windows 10 ułatwiających życie, o których nie miałeś pojęcia

    27 komentarzyPrzeczytasz w 5 minut
    Skróty w Windows, które znacznie ułatwią Ci pracę.

    Chcielibyśmy zaprezentować wam dziesięć funkcji systemu Windows 10, o których mogliście nie wiedzieć, a które mogą się okazać bardzo przydatne w codziennym korzystaniu z komputera.

    10 ułatwiających życie funkcji systemu Windows

    Spis Treści
    Zwiń
    Rozwiń


    Pobierz za darmo dostęp do encyklopedii Bezpieczeństwa AVG!
    Darmowe porady przygotowane przez ekspertów AVG – kliknij i pobierz teraz!

    1. Dostosowywanie Menu Start

    Najeżdżając myszką na zewnętrzną krawędź menu start możemy zauważyć, że kursor zmienia swą ikonę na odpowiadająca zmianie rozmiarów. Klikając i przytrzymując klawisz myszki możemy rozszerzyć menu o wszystkie ikony przypięte do Ekranu startowego. Dzięki temu będziemy mogli łatwiej poprzestawiać skróty się tam znajdujące tak, by odpowiadały naszym potrzebom.

    Domyślne Menu Start
    Domyślny widok Menu Start przed zmianami.
    Menu Start maksymalnie rozszerzone
    Menu Start możemy maksymalnie rozszerzyć do takiej wielkości.

    2. Mapy Offline

    Możecie ściągnąć na swój laptop mapy nie wymagające połączenia z Internetem. Do wyboru są wszystkie kontynenty i kraje. Możecie zaznaczać je pojedynczo bądź ściągać całe pakiety. Po tym jak znajdą się na waszych dyskach możecie śmiało wyszukiwać na nich trasy, także z głosowym nawigowaniem.

    Dodajemy nowe mapy Offline
    Z tego miejsca zarządzimy już ściągniętymi mapami, bądź pobierzemy nowe.

    3. Widok zadań

    Dzięki tej ikonce (czerwona obwódka) przechodzimy do widoku zadań. Pozwala on nam w łatwy sposób zadecydować co chcemy mieć wyświetlone na ekranie. Jest to szczególnie przydatne, gdy na przykład mamy uruchomione kilka instancji tego samego programu, a interesuje nas w danym momencie tylko jedna. W tym widoku możliwe jest także stworzenie nowego, dodatkowego pulpitu (niebieska obwódka). Ta opcja, z kolei pozwala na stworzenie dosłownie nowego pulpitu, gdzie można mieć nowe ikony, zupełnie różne od tych w podstawowym widoku. Możliwe też jest posiadanie kilku takich pulpitów z inną aplikacją odpaloną na nich w trybie pełnoekranowym.

    Widok zadań w systemie Win 10
    W widoku zadań wybierzemy interesujące nas okno bądź stworzymy nowy pulpit.

    4. Ustawienie wielu okien na jednym ekranie

    Dzięki przeciągnięciu okna do rogów można otworzyć cztery równe okna na jednym ekranie. Przeciągając do bocznych krawędzi dwa. Można też mieć dwa mniejsze okna po jednej stronie i jedno większe po drugiej. Dzięki narzędziu zmiany rozmiaru możecie także sprawić, że jedno okno będzie szersze od sąsiedniego. W ten sposób zagospodarujecie sobie z łatwością ekran tak, by nie musieć się przełączać między oknami i swobodnie korzystać z dowolnego programu.

    Cztery okna na jednym ekranie
    Dzięki nowej funkcjonalności jeszcze łatwiej podzielimy ekran by zmieścić wszystkie okna.

    5. Pozostawienie jednego okna

    Windows 10 pozwala wam zminimalizować wszystkie okna poza jednym wybranym. Jak to zrobić? Należy je chwycić i chwilę potrząść by wszystkie inne zniknęły z ekranu i były dostępne tylko na pasku zadań.

    6. Konfiguracja centrum akcji

    Po wejściu w ustawienia systemu, wybraniu Konta możemy skonfigurować swoją pocztę, tak by była odbierana przez program Windows Mail.

    Konfigurujemy pocztę
    Aby móc łatwiej podglądać pocztę przychodzącą musimy skonfigurować konto pocztowe.

    Ale to nie wszystko. Dodatkowo powiadomienia o nowych mailach znajdą się w centrum akcji, które jest dostępne z poziomu paska zadań. Musicie tylko pamiętać by aktywować tę funkcję w samej aplikacji Poczta. Samo centrum pozwala także zarządzać połączeniami Bluetooth, WiFi, umożliwia uruchomienie trybu tabletu czy stworzenie własnej notatki.

    Centrum akcji z nieprzeczytanymi mailami
    W Centrum akcji zarządzimy połączeniami internetowymi, Bluetooth a także podejrzymy nieodebrane maile.

    7. Drukowanie do formatu PDF

    Nie jest to może coś spektakularnego w pierwszej chwili, ale w rzeczywistości jest to bardzo przydatna opcja. Wystarczy podczas drukowania w dowolnej aplikacji zamiast drukarki wybrać taką opisaną „Microsoft Print to PDF”, a następnie wybrać miejsce zapisu. Zaufajcie nam, że nie raz i nie dwa docenicie tę funkcję.

    8. Narzędzie Xbox do nagrywania ekranu

    Oryginalnie ma służyć do nagrywania rozgrywki z gier, ale możecie za jego pomocą nagrywać cokolwiek co się dzieje na waszym ekranie. Aby z niego skorzystać uruchomcie aplikację Xbox w menu start. Następnie poprzez ikonę z kołem zębatym wejdźcie w ustawienia i skonfigurujcie zakładkę DVR z gry. Teraz wystarczy, że wciśniecie w dowolnej chwili kombinację klawiszy Znak Windows + G i waszym oczom ukaże się pasek nagrywania. Co ważne nagrywanie odbywa się tylko dla aktualnie aktywnego okna. Wystarczy to jednak by stworzyć prosty poradnik do obsługi wybranej aplikacji.

    Narzędzie Xbox do nagrywania
    Narzędzie Xbox do nagrywania aktywnego okna.

    9. Aplikacje działające w tle

    Ważną funkcją, zwłaszcza dla użytkowników urządzeń mobilnych czy laptopów, jest możliwość zarządzania aplikacjami działającymi w tle, tak by zostawić tylko te nas interesujące bądź niezbędne i oszczędzać w ten sposób baterię urządzenia. Aby dotrzeć do tej funkcji należy wejść w Ustawienia, dalej Prywatność, a następnie z lewego menu wybrać Aplikacje w tle. Jak możecie zobaczyć, uruchomionych jest bardzo dużo aplikacji, o których istnieniu zapewne nawet nie wiedzieliście.

    Aplikacje działające w tle systemu Win 10
    Z poziomu tego okna zarządzimy aplikacjami działającymi w tle. Dezaktywacja pozwoli wydłużyć czas pracy na baterii.

    10. Gesty na touchpadzie

    Jeśli jesteście przyzwyczajenie do wykonywania gestów na smartfonach czy komputerach Apple ucieszy was zapewne wiadomość, że te wreszcie zaliczyły premierę w systemie giganta z Redmond. Wystarczy na touchpadzie waszego laptopa rozciągnąć dwa palce by coś powiększyć, a ściągnąć je w celu zmniejszenia. Przejeżdżając trzema palcami z dołu do góry otworzycie Widok Zadań. Gestów jest jeszcze kilka, popróbujcie sami czy taka forma działania wam odpowiada.

    Wybór jest mocno subiektywny, więc jeśli znacie inne to po prostu podzielcie się nimi w komentarzu.  Chętnie zapoznamy się z funkcjami, które ułatwiają waszą pracę.


    Kup w promocji antywirus AVG Internet Security


    ___

    Artykuł powstał dzięki CORE – polskiemu dystrybutorowi antywirusów AVAST i AVG. AVG PC TuneUp – program do optymalizacji systemu. Komplet 30 aplikacji pozwalających na wykorzystanie mocy komputera w 100%!

    antywirus avg logo

     

     

    Oceń artykuł
    [Głosów: 7 Średnia: 2.6]

    Podobał Ci się ten artykuł?

    Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!

    Prowadzisz małą lub średnią firmę?

    Pobierz Darmowy Ebook - Bezpieczna firma z AVG, który pomoże Ci zwiększyć bezpieczeństwo biznesu, zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

    Znajdziesz w nim ponad 30 konkretnych artykułów, dzięki którym dowiesz jak się jak szybko i łatwo, za pomocą darmowych narzędzi zadbać o takie rzeczy jak: polityka bezpiecznych haseł, backup cennych danych, blokowanie portów USB, korzystanie z pulpitu zdalnego, awaryjne odzyskiwanie danych... i wiele, wiele więcej!

    Pobierz e-book teraz!

    aplikacje ekran funkcje gesty mapy okna PDF touchpad Windows Xbox
    Udostępnij. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Tomasz Wasiewicz
    • Strona

    Na co dzień zajmuję się bezpieczeństwem IT w Centrum Nauki, sprzedaję narzędzie do dokumentowania baz danych i pomagam wielu małym studiom wypromować ich gry. Po godzinach zaś ratuję niewiasty i światy w niezliczonych właśnie grach. Okazjonalnie piszę recenzje i teksty okołogrowe, z którymi można się zapoznać na stronie gamesguru.org.

    Subscribe
    Powiadom o
    guest
    guest
    27 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy oceniany
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Chiss
    Chiss
    6 lat temu

    Fajnie, że windows jest coraz lepszy i oferuje wiele przydatnych rozwiązań. Rozważam zmianę swojego systemu właśnie na windows 10 ale nie wiem czy na starszym sprzęcie będzie on działał wydajnie. Czy 2 GB pamięci Ram wystarczą, czy raczej trzeba więcej?

    0
    Odpowiedz
    Tomasz Wasiewicz
    Autor
    Tomasz Wasiewicz
    6 lat temu
    Reply to  Chiss

    Zupełnie szczerze powiem, że to zależy do czego ten komputer będzie używany. Microsoft podaje w minimalnych wymaganiach sprzętowych 1 GB RAMu dla wersji 32 bitowej i 2 GB RAMu dla wersji 64 bitowej systemu. Jeśli komputer ma być wykorzystywany do niewielkiej pracy biurowej i surfowania po Internecie (uwaga na przeglądarkę Chrome!) to wystarczy. Jeśli zaś jest możliwość dołożenia RAMu to zawsze lepiej dołożyć. RAMu nigdy za wiele. Warto jednak sprawdzić do jaka ilość pamięci obsługiwana jest przez płytę główną!

    0
    Odpowiedz
    Paweł
    Paweł
    6 lat temu

    Tekst ciekawy, ale okropnie niechlujny pod względem językowym. Aż ciężko się czyta…

    0
    Odpowiedz
    Tomasz Wasiewicz
    Autor
    Tomasz Wasiewicz
    6 lat temu
    Reply to  Paweł

    Dziękuję za opinię. Niestety ciężko mi się ustosunkować do Pana wypowiedzi. Co sprawia, że tekst jest dla Pana niechlujny?

    0
    Odpowiedz
    Paweł
    Paweł
    6 lat temu
    Reply to  Tomasz Wasiewicz

    Podaję parę przykładów: – „Klikając, przytrzymując klawisz myszki” – tu domyślam się, że powinno być „Klikając i przytrzymując” – „rozszerzyć menu o wszystkie ikon” – powinno być „rozszerzyć menu o wszystkie ikony” – „będziemy moli” -> „będziemy mogli” To wszystko błędy z pierwszego akapitu tekstu (cztery pierwsze linijki). Dalej jest różnie – raz lepiej, raz gorzej. Między innymi brak przecinków w zdaniach złożonych (np. „Możecie zaznaczać je pojedynczo bądź ściągać całe pakiety”), przecinki zamiast kropek, kropki zamiast przecinków. I jeszcze parę przykładów: – „co chcemy mieć wyświetlona na ekranie” -> „co chcemy mieć wyświetlone na ekranie” – „potrząść” -> „potrząsnąć”… Czytaj więcej »

    0
    Odpowiedz
    Tomasz Wasiewicz
    Autor
    Tomasz Wasiewicz
    6 lat temu

    Dziękuję. Faktycznie parę literówek się znalazło. Korektę robiłem, możliwe, że zbyt szybką. Na pewno zwrócę na to uwagę następnym razem. Co do przykładów to przed „bądź” nie stawiamy przecinka w zdaniu złożonym, a „potrząść” jest poprawnym słowem według Słownika języka polskiego. Tak jak napisałem, za literówki biję się w pierś i zaraz je poprawię.

    0
    Odpowiedz
    Paweł
    Paweł
    6 lat temu
    Reply to  Tomasz Wasiewicz

    Rzeczywiście, przed „bądź” nie, podałem zły przykład – więc tu ja biję się w pierś. Co nie zmienia faktu, że są inne zdania złożone w tym tekście, w których przecinka brakuje (choćby między tym nieszczęsnym „potrząść”, a „by”).
    Natomiast „potrząść” jest oczywiście poprawnym słowem w sensie «trząść kimś, czymś przez jakiś czas» (cytuję za SJP PWN), natomiast w sensie jednorazowej czynności powinno być „potrząsnąć” – czyli różnica mniej więcej taka jak między „posłyszeć” a „posłuchać”.

    0
    Odpowiedz
    Tomasz Wasiewicz
    Autor
    Tomasz Wasiewicz
    6 lat temu
    Reply to  Paweł

    Jeszcze raz dziękuję za komentarze. Nie ze wszystkim się zgadzam, ale poprawiłem tekst. Postaram się też baczniej podchodzić do korekty. Pozdrawiam!

    0
    Odpowiedz
    Paweł
    Paweł
    6 lat temu

    Pozdrawiam również! Tekst ciekawy i wart tego, żeby się go przyjemnie czytało 🙂

    0
    Odpowiedz
    Esteban Perez
    Esteban Perez
    6 lat temu

    „Potrząsanie” działa też w Windows 7 – GENIALNE! dziękuję 😉

    0
    Odpowiedz
    Tomasz Wasiewicz
    Autor
    Tomasz Wasiewicz
    6 lat temu
    Reply to  Esteban Perez

    Bardzo się cieszę i nie ma sprawy! 🙂

    0
    Odpowiedz
    Ronald
    Ronald
    6 lat temu

    Większość opisanych funkcji działa też w wersjach niższych niż 10. Od Visty zaczęły się spore zmiany w systemie. Po powiększeniu lub zmniejszeniu obrazu warto znać jeszcze jeden prosty trick. Naciśnięcie CTRL + 0 (zero) przywraca powiększenie do 1:1 (lub 100%). Zmniejszanie i powiększanie jest też możliwe w wielu aplikacjach z użyciem kombinacji klawiszy CTRL – oraz CTRL +

    0
    Odpowiedz
    Tomasz Wasiewicz
    Autor
    Tomasz Wasiewicz
    6 lat temu
    Reply to  Ronald

    Zgadza się! Dziękujemy za komentarz.

    0
    Odpowiedz
    Chiss
    Chiss
    4 lat temu

    Fajnie, że windows jest coraz lepszy i oferuje wiele przydatnych rozwiązań. Rozważam zmianę swojego systemu właśnie na windows 10 ale nie wiem czy na starszym sprzęcie będzie on działał wydajnie. Czy 2 GB pamięci Ram wystarczą, czy raczej trzeba więcej?

    0
    Odpowiedz
    Tomasz Wasiewicz
    Tomasz Wasiewicz
    4 lat temu

    Zupełnie szczerze powiem, że to zależy do czego ten komputer będzie używany. Microsoft podaje w minimalnych wymaganiach sprzętowych 1 GB RAMu dla wersji 32 bitowej i 2 GB RAMu dla wersji 64 bitowej systemu. Jeśli komputer ma być wykorzystywany do niewielkiej pracy biurowej i surfowania po Internecie (uwaga na przeglądarkę Chrome!) to wystarczy. Jeśli zaś jest możliwość dołożenia RAMu to zawsze lepiej dołożyć. RAMu nigdy za wiele. Warto jednak sprawdzić do jaka ilość pamięci obsługiwana jest przez płytę główną!

    0
    Odpowiedz
    Paweł
    Paweł
    4 lat temu

    Tekst ciekawy, ale okropnie niechlujny pod względem językowym. Aż ciężko się czyta…

    -1
    Odpowiedz
    Tomasz Wasiewicz
    Tomasz Wasiewicz
    4 lat temu

    Dziękuję za opinię. Niestety ciężko mi się ustosunkować do Pana wypowiedzi. Co sprawia, że tekst jest dla Pana niechlujny?

    0
    Odpowiedz
    Paweł
    Paweł
    4 lat temu

    Podaję parę przykładów:- „Klikając, przytrzymując klawisz myszki” – tu domyślam się, że powinno być „Klikając i przytrzymując”- „rozszerzyć menu o wszystkie ikon” – powinno być „rozszerzyć menu o wszystkie ikony”- „będziemy moli” -> „będziemy mogli”To wszystko błędy z pierwszego akapitu tekstu (cztery pierwsze linijki).Dalej jest różnie – raz lepiej, raz gorzej. Między innymi brak przecinków w zdaniach złożonych (np. „Możecie zaznaczać je pojedynczo bądź ściągać całe pakiety”), przecinki zamiast kropek, kropki zamiast przecinków.I jeszcze parę przykładów:- „co chcemy mieć wyświetlona na ekranie” -> „co chcemy mieć wyświetlone na ekranie”- „potrząść” -> „potrząsnąć”- „Jeśli jesteście przyzwyczajenie” -> „Jeśli jesteście przyzwyczajeni”Po prostu… Czytaj więcej »

    0
    Odpowiedz
    Tomasz Wasiewicz
    Tomasz Wasiewicz
    4 lat temu

    Dziękuję. Faktycznie parę literówek się znalazło. Korektę robiłem, możliwe, że zbyt szybką. Na pewno zwrócę na to uwagę następnym razem. Co do przykładów to przed „bądź” nie stawiamy przecinka w zdaniu złożonym, a „potrząść” jest poprawnym słowem według Słownika języka polskiego. Tak jak napisałem, za literówki biję się w pierś i zaraz je poprawię.

    0
    Odpowiedz
    Paweł
    Paweł
    4 lat temu

    Rzeczywiście, przed „bądź” nie, podałem zły przykład – więc tu ja biję się w pierś. Co nie zmienia faktu, że są inne zdania złożone w tym tekście, w których przecinka brakuje (choćby między tym nieszczęsnym „potrząść”, a „by”).Natomiast „potrząść” jest oczywiście poprawnym słowem w sensie «trząść kimś, czymś przez jakiś czas» (cytuję za SJP PWN), natomiast w sensie jednorazowej czynności powinno być „potrząsnąć” – czyli różnica mniej więcej taka jak między „posłyszeć” a „posłuchać”.

    -1
    Odpowiedz
    Tomasz Wasiewicz
    Tomasz Wasiewicz
    4 lat temu

    Jeszcze raz dziękuję za komentarze. Nie ze wszystkim się zgadzam, ale poprawiłem tekst. Postaram się też baczniej podchodzić do korekty. Pozdrawiam!

    0
    Odpowiedz
    Paweł
    Paweł
    4 lat temu

    Pozdrawiam również! Tekst ciekawy i wart tego, żeby się go przyjemnie czytało 🙂

    0
    Odpowiedz
    Tomasz Wasiewicz
    Tomasz Wasiewicz
    4 lat temu

    Bardzo się cieszę i nie ma sprawy! 🙂

    0
    Odpowiedz
    Ronald
    Ronald
    4 lat temu

    Większość opisanych funkcji działa też w wersjach niższych niż 10. Od Visty zaczęły się spore zmiany w systemie. Po powiększeniu lub zmniejszeniu obrazu warto znać jeszcze jeden prosty trick. Naciśnięcie CTRL + 0 (zero) przywraca powiększenie do 1:1 (lub 100%). Zmniejszanie i powiększanie jest też możliwe w wielu aplikacjach z użyciem kombinacji klawiszy CTRL – oraz CTRL +

    0
    Odpowiedz
    Tomasz Wasiewicz
    Tomasz Wasiewicz
    4 lat temu

    Zgadza się! Dziękujemy za komentarz.

    0
    Odpowiedz
    vip
    vip
    2 lat temu

    szok, nie wiedziałem o takich bajerach 😉

    0
    Odpowiedz
    Tomasz Wasiewicz
    Autor
    Tomasz Wasiewicz
    2 lat temu
    Reply to  vip

    Cieszymy się, że dowiedział się Pan czegoś nowego 🙂

    0
    Odpowiedz
    Najnowsze komentarze
    • Arkadiusz Zakrzewski Cześć, Do tego potrzebujesz nośnika instalacyjnego. Możesz go samodzielnie szybko utworzyć...Jak sformatować/przywrócić Windows 10?
    • Ania A gdzie ma przechowywane dane? Lokalnie czy nie? Bo to są dane newralgiczne, finansowe itd...10 ciekawych programów do wystawiania faktur w małej firmie
    • Jarek A co jak system nie chce się uruchomić jak wtedy zrobić format?Jak sformatować/przywrócić Windows 10?
    • Natan Bardzo dobry operator, my nie mogliśmy znaleźć firmy która podłączyła by nam internet do...Jaki Internet wybrać do pracy w dużym mieście? Lista najlepszych dostawców
    • Tomek Na topie jest FakturaXL.pl i to ten program rzeczywiście wszędzie polecają. Nie bez powodu...10 ciekawych programów do wystawiania faktur w małej firmie
    Skuteczny Antywirus
    Encyklopedia Bezpieczeństwa
    Odbierz darmowe porady od AVG
    O nas

    TrybAwaryjny.pl to strona stworzona specjalnie dla użytkowników antywirusa AVG. Oprócz szeregu porad i artykułów dotyczących bezpieczeństwa, znajdziecie tutaj wszystko to co jest związane z programami AVG w Polsce. Możecie również zadać pytania dotyczące bezpieczeństwa komputerów ekspertom pomocy technicznej AVG.

    Znajdź nas na FB
    Facebook YouTube
    • Polityka prywatności
    • Regulamin
    © 2023 Trybawaryjny.pl

    Wypełnił powyższe pole i naciśnij Enter żeby wyszukać. Naciśnij Esc żeby anulować.

    wpDiscuz
    Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej informacji: Polityka prywatności | RegulaminZgoda