Masz pomysł na biznes i chcesz dotrzeć do naprawdę szerokiego grona odbiorców w całym kraju, a może masz zamiar prowadzić własnego bloga internetowego i dzielić się z czytelnikami swoją pasją? Aby to zrobić, konieczne będzie stworzenie własnej strony internetowej, która będzie czytelna, szybka i niezawodna. Czego potrzebuje osoba chcąca stworzyć własny serwis w sieci? Dowiesz się tego, czytając dzisiejszy artykuł.
Spis treści
Zadbaj o odpowiednią domenę
Pierwszą rzeczą, jakiej będziesz potrzebował, aby stworzyć swoją własną stronę, jest domena. Czym tak naprawdę jest? To nic innego jak adres, który wpisujesz w przeglądarkę, aby wejść na daną stronę. Nazwa domeny jest unikalna i przyporządkowana konkretnemu właścicielowi. Wbrew pozorom domeny nie można kupić na własność. Adresy są dzierżawione na wielokrotność 12 miesięcy, a jednorazowy wynajem umożliwia nie tylko podpięcie plików strony, ale także np. korzystanie z poczty e-mail we własnej domenie.
Ceny domen internetowych są różne w zależności od ich rozszerzenia i firmy, w której je zamawiamy. Rejestrując własny adres internetowy zamiast na cenę zakupu, warto zwracać na koszt odnowienia. Wiele firm stosuje prosty zabieg marketingowy, który przyciąga klientów. Na czym konkretnie polega? Ano na tym, że domenę można zarejestrować za symboliczną kwotę, lub nawet za darmo, ale koszt odnowienia po 12 miesiącach jest znacznie większy, niż u konkurencji.
Dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z rankingu najtańszych rejestratorów domen w serwisie Hosting Online. Analizuje on oferty ponad 100 polskich firm sprzedających domeny .PL i prezentuje comiesięczny ranking tych, które oferują odnowienia domen w najniższych cenach.
Bez hostingu niewiele zrobisz
Samo zarejestrowanie domeny nie sprawi wcale, że nasza strona będzie widoczna w sieci. Aby do tego doszło, konieczne jest umieszczenie plików strony na serwerze, który jest swego rodzaju dyskiem twardym, do którego dostęp mają wszystkie osoby korzystające z sieci. Oczywiście uprawnione są one wyłącznie do oglądania zawartości. Zmian dokonywać może jedynie właściciel, który jest jednocześnie administratorem witryny.
Dobry hosting to podstawa poprawnie działającej strony. Aby całość działała zgodnie z oczekiwaniami, hosting powinien być:
- szybki,
- bezawaryjny,
- pojemny,
- przyjazny użytkownikom i administratorowi,
- zapewniający pełne bezpieczeństwo,
- gwarantujący fachowe wsparcie techniczne.
Więcej szczegółów technicznych poznasz w artykule o tym, jak zacząć z pierwszą stroną internetową i wybrać hosting.
Niestety wiele firm hostingowych nie zapewnia odpowiednich parametrów, a częste awarie sprawiają, że tracimy bezcenny ruch i nie jesteśmy go w stanie zmonetyzować. To właśnie dlatego wybór odpowiedniego hostingu jest bardzo ważny. Szybka, dobrze zaprojektowana i stabilnie działająca strona jest częściej odwiedzana przez roboty indeksujące popularnych wyszukiwarek, a to przyczynia się do większej ilości ruchu organicznego. Jeśli chcesz mieć stabilną stronę internetową, która obsługuje dowolną liczbę odwiedzających, musisz mieć odpowiednią ilość zasobów.
Co z darmowymi hostingami i domenami?
W sieci znaleźć można darmowe domeny, ale czy warto z nich skorzystać? Przeważnie takie promocje to próba „łapania” klientów przez rejestratorów, którzy odrabiają straty poniesione na darmowej rejestracji w momencie przedłużania domeny. Łatwo przekalkulować czy darmowa domena będzie dla nas opłacalna, sprawdzając cennik danego rejestratora, który powinien być dostępny na jego stronie internetowej. Jeśli zauważysz, że koszt odnowienia jest przesadnie drogi, zdecyduj się na konkurencyjną ofertę!
Sprawdź nasze darmowe poradniki i programy
Budując poważny serwis, należy bezwzględnie wystrzegać się darmowych subdomen, które są często banowane przez wyszukiwarki takie jak Google ze względu na sporą ilość spamu, jaki powstaje na tego typu domenach. Biorąc pod uwagę fakt, że rejestracja własnego adresu internetowego zamyka się przeważnie w cenie 15-25 zł, próby oszczędności wydają się nie mieć większego sensu.
Podobnie jest z darmowymi hostingami, które nie zapewniają odpowiednich parametrów. Są wolne i często ulegają awariom. Dodatkowo ich właściciele umieszczają w kodzie naszej strony reklamy, co sprawia, że próby spieniężenia naszej pracy mogą być mocno utrudnione. Jeśli dodamy do tego wszystkiego fakt, że darmowy hosting może działać niemal w każdym momencie, a my stracimy wszystkie pliki bez możliwości ich odzyskania, wybór takiego rozwiązania nigdy nie jest wskazany, jeśli zamierzamy stworzyć poczytny i dobrze funkcjonujący serwis internetowy. Niskie ceny domen i hostingów w pierwszym roku po rejestracji sprawiają, że jakiekolwiek próby oszczędności nie mają racji bytu.
Źródło: Hosting i Domeny
Artykuł partnera.
Niektóre firmy lubią ukrywać prawdziwe ceny usług – pokazują tylko te z rabatem. A później płacz i zgrzytanie zębami. zawsze trzeba dopytać o ceny bez promocji, żeby się nie dziwić – dotyczy to głównie hostingu, ale tez – jak słusznie zauważyliście, domen.