Pamiętanie wszystkich swoich haseł internetowych może okazać się trudne, dlatego też często zgadzasz się na to, aby przeglądarka „zapamiętywała” hasła za Ciebie. To szybsze, łatwiejsze i wygodniejsze rozwiązanie. Czy jednak możesz mu w pełni zaufać? Poznaj 5 zasad, o których musisz pamiętać przy zapamiętywaniu hasła przez przeglądarkę.
Hasło w przeglądarce – wyzwania
Wiele najnowszych wersji przeglądarek internetowych, takich jak Internet Explorer, Google Chrome oraz Mozilla Firefox posiada dosyć dobre zabezpieczenia chroniące przechowywane hasła, lecz tylko w określonych warunkach.
Największym problemem związanym z przechowywaniem haseł na komputerze jest to, że wszystkie hasła wrzucane są do jednego pojemnika, a w przypadku kradzieży, mogą nam sprawić spore nieprzyjemności!
5 praktycznych porad
Jeśli chcesz przechowywać hasła, bardzo istotne jest, abyś robił to w odpowiedni sposób. Oznacza to, że na pierwszym miejscu zawsze powinny znaleźć się solidne podstawy bezpieczeństwa. Oto 5 kwestii, które warto wziąć pod uwagę:
1. Twoje hasła bezpieczne są tylko wtedy, gdy bezpieczny jest Twój komputer.
Wszystko zaczyna się bowiem od komputera lub urządzenia. Jeśli jest narażone na atak, ponieważ nie aktualizujesz na bieżąco systemu operacyjnego, przeglądarki, czy też oprogramowania zabezpieczającego, to już przegrałeś. Upewnij się, że Twój komputer jest w najwyższej formie, zanim zaczniesz przechowywać na nim jakiekolwiek hasła.
2. Ogranicz dostęp do swojego komputera.
Zapamiętane hasło oznacza, iż nie będziesz musiał wpisywać go za każdym razem, ale udogodnienie to dotyczy także innych użytkowników mających dostęp do Twojego komputera. Upewnij się, że zabezpieczyłeś go za pomocą hasła i zawsze pamiętaj o wylogowaniu lub zablokowaniu komputera, zanim od niego odejdziesz.
3. Rozważ opcję pełnego szyfrowania dysku.
Przechowywane hasła są niczym skarbiec dostępu do Twojego życia. Jeśli korzystasz z laptopa, jeszcze bardziej istotne jest to, aby podjąć wszelkie środki ostrożności w celu jego ochrony. Można osiągnąć to dzięki opcji “pełnego szyfrowania dysku”, która szyfruje dane i zapewnia, że nikt nie będzie w stanie ich odczytać w postaci zwykłego tekstu.
4. Aktywuj i używaj hasła głównego.
Niektóre przeglądarki oferują ustawienie hasła “głównego”, które używane jest do ochrony przechowywanych haseł. Opcja ta jest szczególnie zalecana, jednak należy pamiętać o tym, aby utworzyć długie oraz bezpieczne hasła i być pewnym, że się go nie zapomni – w przeciwnym razie, odzyskanie zapamiętanych haseł będzie niemożliwe!
5. Utwórz kopię zapasową zawartości komputera.
Przechowując hasła na komputerze, bierzesz na siebie odpowiedzialność, dlatego dobrze utworzyć ich kopię zapasową! Upewnij się, że kopie danych Twojego komputera wykonywane są regularnie, włączając (jeśli to możliwe) funkcję automatycznego tworzenia kopii zapasowych. Nie ma nic gorszego niż katastrofa spowodowana tym, że “zapomniałeś” utworzyć kopi zapasowej.
Po zastosowaniu tych podstawowych kroków bezpieczeństwa, będziesz mógł ze spokojem przechowywać hasła na swoim komputerze. A co ważniejsze, będziesz czuć się bezpiecznym o swoje dane w ogóle! Oczywiście porady stanowią pewną podstawę i z pewnością masz własne sposoby na bezpieczne przechowywanie haseł. Podziel się nimi? Najlepiej w komentarzu!
aa
___
Artykuł powstał dzięki CORE – polskiemu dystrybutorowi antywirusów AVAST i AVG. AVG Ultimate to najlepszy antywirus dla Ciebie i reszty domowników. Zapewnia pełną ochronę przed zagrożeniami typu ransomware, ochrona kamery i wiele innych przydatnych funkcji.
Podobał Ci się ten artykuł?
Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!
Który lepszy LastPass czy przechowywanie haseł na dysku np. Sticky Password, KeePass ?
Trudno powiedzieć, który jest lepszy – zależy od preferencji użytkowników. Oczywiście najlepiej wypróbować i samemu podjąć decyzję. Osobiście używam KeePass i jestem zadowolony.
powiem tak : to zależy z jakiej przegladarki korzystamy jeśli z google chrome czy firefoxa czy internet explorera to nawet firmy antywirusowe udostepniają nam menedżery haseł bezpieczniejsze niż last pass ale jak dla opery 18 czy tej starszej to wiadomo LASTPASS ma tylko dodatek i to własnie takie problemy sa
ja to może tak skomentuje:
Ja na miejscu twórcy antywirusa np. AVG IS bym zrobił kontrole dodatków do przeglądarek i blokowanie dostępu do haseł w przeglądarkach przez dodatki i programy niepowołane i było by to sprawdzane w chmurze by zmniejszyć do minimum kradzierz chaseł przez dodatki do przeglądarek. I robiłbym testy zabezpieczeń haseł w przeglądarkach jakie stosują twórcy przeglądarek i bym je publicznie ujawniał w formie wykresów by te przeglądarki które nie chronią urzytkowników swoich pokazać urzytkownikom jako przeglądarki na czarnej liście tak jak antywirusy czyli przyznawał bym gwiazdki jak to robią z antywirusami
Ktory lepszy LastPass czy przechowywanie hasel na dysku np. Sticky Password, KeePass ?
Trudno powiedziec, ktory jest lepszy – zalezy od preferencji uzytkownikow. Oczywiscie najlepiej wyprobowac i samemu podjac decyzje. Osobiscie uzywam KeePass i jestem zadowolony.
ja to moze tak skomentuje:Ja na miejscu tworcy antywirusa np. AVG IS bym zrobil kontrole dodatkow do przegladarek i blokowanie dostepu do hasel w przegladarkach przez dodatki i programy niepowolane i bylo by to sprawdzane w chmurze by zmniejszyc do minimum kradzierz chasel przez dodatki do przegladarek. I robilbym testy zabezpieczen hasel w przegladarkach jakie stosuja tworcy przegladarek i bym je publicznie ujawnial w formie wykresow by te przegladarki ktore nie chronia urzytkownikow swoich pokazac urzytkownikom jako przegladarki na czarnej liscie tak jak antywirusy czyli przyznawal bym gwiazdki jak to robia z antywirusami
powiem tak : to zalezy z jakiej przegladarki korzystamy jesli z google chrome czy firefoxa czy internet explorera to nawet firmy antywirusowe udostepniaja nam menedzery hasel bezpieczniejsze niz last pass ale jak dla opery 18 czy tej starszej to wiadomo LASTPASS ma tylko dodatek i to wlasnie takie problemy sa