Dyski SSD są coraz tańsze. Dyski HDD są prawie że za darmo przy pojemnościach, które oferują. Po drodze jeszcze pojawiły się dyski hybrydowe. Co wybrać? W tym tekście przyjrzymy się dyskom pod kątem ich długości życia. Bo nie wiemy, czy zdajecie sobie sprawę, ale w przeciwieństwie do pamięci RAM dyski nie są wieczne.
Sprawdź nasze darmowe poradniki i programy
Jak długo żyją dyski HDD?
Niestety w tym przypadku nie jest za różowo. Statystyki są nieubłagane. 90% dysków dożywa 3 lat, 80% 4 lat. Po 4 latach wartość ta zmniejsza się średnio o 1% / rok. W skrócie, jeśli wasz dysk przeżyje pierwsze 4 lata, to jest szansa, że chwilę jeszcze posłuży zanim coś się z nim stanie. Niestety nie warto polegać na tych dyskach. Zawsze trzymajcie więc kopię zapasową najpotrzebniejszych plików. W zależności od producenta dane te mogą być jeszcze gorsze. Najlepszymi wynikami żywotności cieszy się Western Digital. Nawet jednak oni, mieli wpadkę i partia ich dysków była bardzo awaryjna.
Do jakiego wieku dożywają dyski SSD?
Początkowo musicie znaleźć dodatkową informację, czy wasz dysk SSD jest typu SLC, MLC czy TLC. Każdy kolejny wymieniony ma dłuższą żywotność. Najbardziej popularne dyski MLC posiadają żywotność na poziomie 3000 cykli zapisu. Oznacza to, że czytanie danych nie wpływa na długość korzystania, za to proces kasowania i ponownego zapisu już tak.
Jak obliczyć żywotność dysku SSD?
Jest na to prosty wzór:
ilość cykli zapisu x pojemność dysku
————————————————————————
Współczynnik SSD x ilość danych zapisywanych rocznie
Dla standardowego dysku MLC będzie to:
3000 x 256 GB
——————– = 76,8 lat
5 x 2000 GB
Warto zwrócić uwagę, że wartości średniego zużycia oraz współczynnik dysku są zawyżone. Także nie taki diabeł straszny jak go malują.
Zwycięzca?
Warto dopłacić do dysku SSD i cieszyć się nim długie lata. Do tego działa szybciej i ułatwia kasowanie plików. Jak tu go nie lubić? Dajcie nam znać w komentarzach, ile wam wyszło lat ze wzoru dla posiadanych przez was dysków SSD.
Masz pytania dotyczące żywotności dysku? Pisz w komentarzu!
___
Artykuł powstał dzięki CORE – polskiemu dystrybutorowi antywirusów AVAST i AVG. AVG PC TuneUP – program do czyszczenia komputera. Uporządkuj pliki i pozbądź się zalegających śmieci na Twoim komputerze.
Podobał Ci się ten artykuł?
Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!
Mam pytanie odnośnie żywotności dysku. Większość stron internetowych podaje żywotność dysku w latach. Jest to tak samo błędne jak podawanie w dniach czasu pracy baterii telefonu ( ile dni trzyma). Wiadomo o co chodzi. Mnie interesuje żywotność dysku w stanie spoczynku, kiedy dysk używany jest przez okres kilku godzin co pół roku celem zapisu archiwizacji. Ile taki przeciętny HDD będzie bezpiecznie przechowywał dane.
Nie da się tego określić w dokładny sposób. Nie ma magicznego wzoru, który powie 3567 dni i 14 minut. Wszystko zależy od tego w jakich warunkach przechowywany jest dysk. Czy dysk jest na stałe podłączony do jakiegoś urządzenia, czy trzymany osobno. Jeśli jest przechowywany osobno, w suchym pomieszczeniu, najlepiej w temperaturze pokojowej lub trochę niższej. Nie kurzy się. Nie ma nigdzie w pobliżu urządzeń elektrycznych, to baaaardzo długie lata będzie służył. Jeśli jednak jest to coś ważnego, to zmieniłbym dysk HDD na SSD. W przypadku SSD będzie Pan dużo spokojniejszy.
Na odwrot. Przy HDD mozna byc bardziej spokojnym. A to dlatego, ze wszystkie dane nie kipna z dnia na dzien. Stopniowo moga pojawiac sie bledne sektory, SMART nas poinformuje i nawet system sie nie odpali (o ile mamy go prawidlowo skonfigurowanego). Wiec za wczasu mozna taki dysk zmienic, przegrac dane itd. Na dyskach SSD niestety, ale pady potrafia byc bez ostrzezenia. Po prostu pach i brak dostepu. Sa tez pady SSD kiedy zaczynaja wolniej zapisywac, ale trzeba to rozpoznac, a przy przedkosciach jakie oferuja jest to dosyc trudne. Uszkodzony HDD bardzo slamazarnie dziala, a SSD jednak dalej bedzie zapisywal dla… Czytaj więcej »
Drogi panie, dyski HDD potrafią trwać długimi latami (kilkanaście, z mojego doświadczenia), o ile akurat model jest dobry. Model, nie egzemplarz. Swego czasu dyski Seagate to była padaka kompletna. Najbardziej rozreklamowane i przereklamowane. Nie wiem, jak jest z nimi dzisiaj, ale ja bym nie kupił żadnego, nasłuchałem się dość z pierwszej ręki i naczytałem dość z drugiej ręki. A ja mam talerzowe Samsungi i WD, i Hitachi, i Toshiba. Gdzie WD ma już ponad 10 lat (640 GB) i jest non stop używany. Był w starym komputerze, teraz w nowszym. Inne dyski w konsolach PS3 i PS4. Wszystkie są wiekowe,… Czytaj więcej »
[…] Jeśli zakupicie płyty lepszej jakości, koniecznie ze złotą warstwą refleksyjną, i będziecie je przechowywać w odpowiedni sposób, najlepiej ustawiając je pionowo, to mogą w ten sposób przetrwać nawet 200 lat. W serwisie Amazon 50 sztuk DVD o pojemności 4.7 GB kosztuje obecnie 320 zł. Do każdej płyty jednak trzeba by dokupić pudełko. Tanio nie jest. Choć wszystko rozbija się o to, ile danych chcemy zarchiwizować. Im więcej tym bardziej polecamy dyski SSD. O nich samych poczytacie w tym artykule przechowywanie danych na syskach ssd i hdd. […]