Często, gdy kończy nam się miejsce na dysku wpadamy na pomysł nagrania zdjęć, filmów, dokumentów na płytę CD lub DVD. Wydaje nam się, że to idealne rozwiązanie. Płyta zajmuje mało miejsca, odciąża nam dysk. Do tego bądźmy szczerzy, jak często korzystamy ze zdjęć z 2010 roku? Czy jednak w takim przypadku nasze rodzinne pamiątki są bezpieczne na lata? Okazuje się, że niekoniecznie.
Jak długo można przechowywać dana na CD i DVD?
Spis treści
- Jak skonstruowana jest płyta?
- Od czego zależy długość życia płyty?
- Czy to jak przechowujemy płytę wpływa na jej żywotność?
- Na czym przechowywać archiwalne dane?
- Pytania?
Sprawdź nasze darmowe poradniki i programy
Jak skonstruowana jest płyta?
Płyta składa się z kilku warstw. Trzy najważniejsze to warstwa ochronna, metalowa warstwa refleksyjna oraz warstwa barwnika. To od tych trzech warstw zależy jakoś płyty, a co za tym idzie jej długowieczność.

Od czego zależy długość życia płyty?
Zdecydowanie najbardziej od jakości wykonania. Jeśli płyta była produkowana masowo, szybko, z tanich materiałów to „pożyje” kilka lat. Choć można wyprodukować nośnik, który będzie nam służył (jeśli tylko medycyna pójdzie tak bardzo do przodu) i lat 200. Głównym czynnikiem jest tutaj warstwa metalu. Jeśli jest to metal łatwo korodujący pod działaniem światła laserowego, to długość życia jest krótsza. Popularnym metalem wykorzystywanym do płyt jest srebro, które właśnie łatwo koroduje. Inna sprawa jest ze złotem, które bardzo dobrze opiera się temu procesowi. Ważny jest też odpowiedniej jakości barwnik do zapisu danych. Zazwyczaj jednak wraz ze złotą warstwą idzie też w parze dobry barwnik.
Czy to jak przechowujemy płytę wpływa na jej żywotność?
Oczywiście, że tak. Płyty nie lubią być długo wystawione na działanie promieni słonecznych, zawsze więc powinniśmy je odkładać do pudełek. Nie lubią też wysokich, powyżej 32 stopni Celsjusza ani niskich temperatur, poniżej -15 stopni. Lubią ciemne i suche miejsca. Po przeprowadzeniu badań okazało się, że papierowe i plastikowe koperty mogą reagować z powierzchnią płyty oraz nie zapewniać jej wystarczającej ochrony. To może zaś prowadzić do obniżenia żywotności. Zaleca się, aby płyty przechowywać wyłącznie w odpowiednio do tego przeznaczonych pudełkach plastikowych, jak te w których możemy kupić filmy czy muzykę w sklepie. Idealnie, jeśli z tych pudełek wyjmiemy jeszcze wszelkie instrukcje i broszurki.
Na czym przechowywać archiwalne dane?
Jeśli zakupicie płyty lepszej jakości, koniecznie ze złotą warstwą refleksyjną, i będziecie je przechowywać w odpowiedni sposób, najlepiej ustawiając je pionowo, to mogą w ten sposób przetrwać nawet 200 lat. W serwisie Amazon 50 sztuk DVD o pojemności 4.7 GB kosztuje obecnie 320 zł. Do każdej płyty jednak trzeba by dokupić pudełko. Tanio nie jest. Choć wszystko rozbija się o to, ile danych chcemy zarchiwizować. Im więcej tym bardziej polecamy dyski SSD. O nich samych poczytacie w tym artykule przechowywanie danych na syskach ssd i hdd.
Pytania?
Coś was zaciekawiło? O czymś chcielibyście się dowiedzieć więcej? Piszcie w komentarzach. Czekamy na wasze pytania.
___
Artykuł powstał dzięki CORE – polskiemu dystrybutorowi antywirusów AVAST i AVG. AVG PC TuneUP – program do czyszczenia komputera. Uporządkuj pliki i pozbądź się zalegających śmieci na Twoim komputerze.
Przetestował ktoś 200 lat?Jeśli nie to jak wydedukował?
Nijak, prawda jest taka, że ludzie już teraz po 10 latach użytkowania narzekają na stratę danych z cd/dvd. Filmy przestają działać gry tym bardziej.
Dużo zależy od jakości nośnika. Oryginalne rzeczy, są bardzo dobrej jakości.
moje dane na płycie VERBATIM odczytuje jak nowe tylko jak dwadziescia lat temu nagryuwałem po około 2tyś płyt zmieniałem nagrywarkę