Co to jest HTTPS?

0

W kilku tekstach dotyczących bezpieczeństwa w poruszaniu się po Internecie wspominaliśmy o temacie protokołu HTTPS. Gdy te litery stoją na początku adresu strony WWW możemy być pewni, że to co na niej robimy jest chronione.


Sprawdź nasze darmowe poradniki i programy

 • Raport zagrożeń AVG

  INFORMACJE O ZAGROŻENIACH

  Darmowa, krótka, zwięzła i rzeczowa forma dotycząca najnowszych zagrożeń pojawiających się w internecie. Wirusy, wycieki haseł, wyłudzenia danych. Informacje prosto na Twój e-mail.

  Zapisz się

 • AVG Ultimate

  NAJLEPSZY ANTYWIRUS

  Najlepszy antywirus od AVG. Ponad 80 unikalnych aplikacji. Ochrona komputera i urządzeń Android. Połączenie zaawansowanej ochrony dla komputera i smartfona. BEZ LIMITU STANOWISK

  Sprawdź

 • Encyklopedia Bezpieczeństwa AVG

  PRAKTYCZNY PORADNIK DLA CIEBIE

  Darmowy poradnik przygotowany przez ekspertów AVG dla osób, które słabo znają się na komputerach. Zawiera podpowiedzi, rady, wskazówki zwiększające Twoje bezpieczeństwo.

  Zapisz się

 • AVG TuneUp

  PRZYSPIESZENIE KOMPUTERA I SMARTFONU

  Obecnie najlepszy na rynku program do optymalizacji, zarządzania, zwolnienia miejsca i przyspieszania pracy komputera oraz smartfona Android. BEZ LIMITU STANOWISK

  Sprawdź


1.Krótka historia protokołu HTTP

W 1990 roku powstał taki Internet jakim go znamy. Oparty on jest na protokole do przesyłania informacji HTTP. Niestety nie jest to bezpieczna forma przesyłania, ponieważ całość informacji zapisana jest jako zwykły tekst. Czyli, każdy kto ma możliwość podejrzenia tych danych swobodnie je odczyta. Pamiętacie te sceny ze starych filmów, gdzie ktoś wpina się kabelkami do skrzynki na telefon, na zewnątrz budynku i podsłuchuje rozmowę jednego z mieszkańców? Właśnie tak można sobie to wyobrazić w przypadku tego protokołu.

2.Dlaczego HTTP to zły pomysł?

Dopóki strony WWW raczkowały nie był to problem. Co innego, kiedy zaczęły powstawać sklepy internetowe, w których dokonywało się płatności on-line za pomocą karty płatniczej. W takim wypadku wszystkie dane karty, czyli jej numer, imię i nazwisko właściciela, termin ważności oraz kod bezpieczeństwa były przesyłane jako zwykły tekst. A mając te dane można płacić tą kartą aż do jej limitu. Brzmi strasznie, prawda? Dlatego zaczęto myśleć nad czymś bardziej bezpiecznym.

3.Jak narodziło się HTTPS

W 1994 roku postanowiono wzbogacić protokół HTTP o szyfrowanie. Stworzono inny protokół, który miał się wiązać z HTTP i wzbogacić go o funkcje zwiększające bezpieczeństwo przesyłania. Nazywa się on SSL. Od tego momentu zaczęto używać dwóch nomenklatur. Pierwsza to protokół HTTP puszczony po SSL albo HTTP Secure. Tak, dobrze się domyślacie, HTTP Secure to w skrócie HTTPS.

Co raz więcej stron przechodzi na ten nowy protokół. Mówi się, że obecnie jest ich już ponad 50%, a liczba ta dynamicznie się zwiększa. Obecnie powstało nowe zabezpieczenie nazwane TLS, ale technicznie to dokładnie to samo co SSL.

4.Po co szyfrować cały Internet?

Przede wszystkim po to, by każdy z nas czuł się bardziej bezpieczny. Nie tylko przed hakerami, w których większość z nas nie wierzy albo inaczej, nie wierzy, że zainteresują się właśnie nami. Przede wszystkim jest to ochrona naszej prywatności przed firmami, które zarabiają na poznaniu naszych upodobań i zainteresowań. Bo czy wszyscy powinni wiedzieć o jakich chorobach szukamy informacji, czy nawet jakie filmy najbardziej lubimy?

5.Jak działa HTTPS?

Jak już wspominaliśmy, wszelkie dane generowane podczas przeglądania stron wspartych protokołem HTTPS są szyfrowane. Poniższe zdjęcie prezentuje jak to wygląda w praktyce.

Porównanie protokołów HTTP i HTTPS.

Porównanie protokołów HTTP i HTTPS.

Szukajcie zielonej kłódki koło adresu. Często obok jest też napisane, że strona jest bezpieczna. Wtedy macie pewność, że strona jest szyfrowana.

Jak rozpoznać stronę, że jest szyfrowana?

Jak rozpoznać stronę, że jest szyfrowana?

6.Czego HTTPS nie jest w stanie ukryć?

Nie jest w stanie ukryć nazwy odwiedzanej strony ani IP waszego komputera. Nie sprawi też, że nie dostaniecie wirusów czy nie uniemożliwi wam wejście na stronę przykładowo wyłudzającej dane. Nie pomoże też w przypadku, gdy ktoś chce zaatakować wasz komputer. Potrzebujecie do tego dobrego oprogramowania antywirusowego z ochroną WWW i firewallem.


Sprawdź nasze programy i darmowe poradniki

 • Encyklopedia Bezpieczeństwa AVG

  PRAKTYCZNY PORADNIK DLA CIEBIE

  Darmowy poradnik przygotowany przez ekspertów AVG dla osób, które słabo znają się na komputerach. Zawiera podpowiedzi, rady, wskazówki zwiększające Twoje bezpieczeństwo.

  Zapisz się

 • AVG TuneUp

  PRZYSPIESZENIE KOMPUTERA I SMARTFONU

  Obecnie najlepszy na rynku program do optymalizacji, zarządzania, zwolnienia miejsca i przyspieszania pracy komputera oraz smartfona Android. BEZ LIMITU STANOWISK

  Sprawdź

 • AVG Internet Security

  ZAAWANSOWANA OCHRONA ANTYWIRUSOWA

  Dedykowany dla ochrony domu lub małej firmy. Chroni przed wszystkimi rodzajami zagrożeń, wirusami, dodatkowo zawiera ochronę bankowości online, płatności elektronicznych. DWA PROGRAM DODATKOWO GRATIS

  Sprawdź

 • Bezpieczna firma z AVG

  E-BOOK DLA PRZEDSIĘBIORCÓW

  Darmowy e-book przygotowany specjalnie dla właścicieli małych i średnich firm zawierający praktyczne porady dotyczące bezpieczeństwa w internecie Twojego businessu.

  Zapisz się


7.To jak? Korzystacie?

Dowiedzieliście się już na czym polega protokół HTTPS, co robi, czy warto się za nim rozglądać, a także przed czym was nie uchroni. Czegoś wam tutaj zabrakło? Chcielibyście o coś zapytać? Śmiało, piszcie w komentarzach!

___

Artykuł powstał dzięki CORE – polskiemu dystrybutorowi antywirusów AVAST i AVG. Sprawdź najlepszy program antywirusowy AVAST Ultimate. Kompleksowa ochrona, polepszona wydajność komputera i prywatność w sieci dzięki jednemu programowi.

antywirus avast logo
 

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!

Potrzebjesz pomocy z komputerem?

Skorzystaj z wiedzy ekspertów i zadaj pytanie.

Prowadzisz małą lub średnią firmę?

Pobierz Darmowy Ebook - Bezpieczna firma z AVG, który pomoże Ci zwiększyć bezpieczeństwo biznesu, zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

Znajdziesz w nim ponad 30 konkretnych artykułów, dzięki którym dowiesz jak się jak szybko i łatwo, za pomocą darmowych narzędzi zadbać o takie rzeczy jak: polityka bezpiecznych haseł, backup cennych danych, blokowanie portów USB, korzystanie z pulpitu zdalnego, awaryjne odzyskiwanie danych... i wiele, wiele więcej!

Pobierz e-book teraz!

O Autorze

Jestem fizykiem medycznym i informatykiem, którego największą pasją jest pisanie tekstów. Na co dzień zajmuję się administracją IT Centrum Nauki, a po godzinach ratuję niewiasty i światy w niezliczonych grach. Okazjonalnie piszę recenzje i teksty okołogrowe, z którymi można się zapoznać na mojej stronie.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Podobał Ci się ten tekst? Dołącz do nas na Facebooku i nie przegap NOWYCH artykułów!
Polub AVG na Facebooku