Czym kierować się przy wyborze serwera oraz hostingu? 

0

Hosting to dzierżawa zasobów przestrzeni dyskowej na specjalnie skonfigurowanym serwerze, który przez cały czas jest podłączony do sieci. Serwer odpowiada za utrzymanie witryn internetowych oraz prawidłowe funkcjonowanie poczty e-mail. Jeśli chcesz mieć własną stronę WWW – do celów biznesowych lub prywatnych – musisz korzystać z usługi hostingu. W poniższym artykule dowiesz się czym kierować się przy jej wyborze oraz na jakie parametry szczególnie zwrócić uwagę.

Sprawdź nasze darmowe poradniki i programy

 • Raport zagrożeń AVG

  INFORMACJE O ZAGROŻENIACH

  Darmowa, krótka, zwięzła i rzeczowa forma dotycząca najnowszych zagrożeń pojawiających się w internecie. Wirusy, wycieki haseł, wyłudzenia danych. Informacje prosto na Twój e-mail.

  Zapisz się

 • AVG Ultimate

  NAJLEPSZY ANTYWIRUS

  Najlepszy antywirus od AVG. Ponad 80 unikalnych aplikacji. Ochrona komputera i urządzeń Android. Połączenie zaawansowanej ochrony dla komputera i smartfona. BEZ LIMITU STANOWISK

  Sprawdź

 • Encyklopedia Bezpieczeństwa AVG

  PRAKTYCZNY PORADNIK DLA CIEBIE

  Darmowy poradnik przygotowany przez ekspertów AVG dla osób, które słabo znają się na komputerach. Zawiera podpowiedzi, rady, wskazówki zwiększające Twoje bezpieczeństwo.

  Zapisz się

 • AVG TuneUp

  PRZYSPIESZENIE KOMPUTERA I SMARTFONU

  Currently, the best program on the market to optimize, manage, free up space and speed up the work of a computer and Android smartphone . [emergency mode] UNLIMITED POSITIONS

  Sprawdź

Jak wybrać najlepszy hosting:

Spis Treści
Zwiń
Rozwiń

Hosting dedykowany i współdzielony

Przy wyborze usługi musisz zdecydować pomiędzy dwoma opcjami: hostingiem dedykowanym lub hostingiem współdzielonym. Pierwszy wariant zapewnia pełną funkcjonalność i przeznaczony jest dla większych portali internetowych, generujących duży ruch użytkowników. Drugi wariant polecany polecany jest dla witryn które dopiero zaczynają swoją działalność.

Pojemność serwera

Pojemność serwera to miejsce na dysku dla Twojej strony internetowej, poczty elektronicznej czy bazy danych. Jeśli planujesz publikować dużą ilość zdjęć, filmów lub innych plików, potrzebna jest duża pojemność. Przy wyborze usługodawcy hostingu zwróć uwagę na przestrzeń dyskową którą oferuje oraz maksymalną pojemność serwera. Najkorzystniejszą opcją jest dowolny podział przestrzeni dyskowej na poszczególne usługi.

Ilość podpiętych domen

W opisie oferty hostingowej zwróć uwagę na ograniczenia w ilości domen i adresów e-mail. Określają ilość samodzielnych witryn, które można uruchomić korzystając z danego konta hostingowego. Jeśli chcesz na jednym serwerze stworzyć kilka stron internetowych, wybierz pakiet hostingowy który umożliwia podpięcie więcej niż jednej domeny.

Ilość transferu

Transfer określa ilość danych, które mogą zostać przesłane przez serwer. Zalicza się do niego każde otwarcie strony internetowej, przesłanie wiadomości e-mail czy pobranie pliku z serwera. Przy dużej ilości wejść użytkowników na witrynę transfer rośnie, dlatego wybierając usługę hostingową zwróć uwagę na limit danych. Jeśli nie przewidujesz odwiedzin tysięcy osób i ogromnych zasięgów, w zupełności wystarczy kilka GB transferu miesięcznie.

Bazy danych

Dostęp do bazy danych MySQL umożliwia tworzenie dynamicznych serwisów WWW, sklepów internetowych, forum lub wyszukiwarek w oparciu o popularne systemy (np. WordPress, Joomla). Warto pamiętać, że jedna aplikacja odpowiada jednej bazie danych, dlatego dobrze, gdy oferta hostingowa ma ich więcej. Z kolei bazy danych PostgreSQL są wydajne i bardziej rozbudowane, dzięki czemu mogą służyć budowy dużej platformy internetowej.

Darmowy test hostingu

Wielu hostingodawców daje możliwość darmowego testu systemu. Dzięki temu zyskujesz niezobowiązujący okres testowy, podczas którego masz pełen dostęp do proponowanych usług. Możesz dokładnie sprawdzić ich jakość oraz funkcjonalność. Przetestowanie pomoże podjąć decyzję o wyborze i zakupie oferty hostingowej.

Przepustowość łącza internetowego

Przepustowość łącza to maksymalna ilość danych, które mogą być przesyłane w określonym czasie. Liczba przepustowości mówi jaka jest szybkość przesyłania i zwykle mierzona jest w sekundach. Im większa przepustowość, tym lepsza łączność i praca systemu. Przy wyborze oferty warto zwrócić na jej limity oraz gwarantowany uptime, czyli nieprzerwany dostęp i działanie hostingu. W ten sposób możesz zapewnić poprawne działanie swojej witrynie.

Kopia bezpieczeństwa

Przy wyborze hostingu warto sprawdzić czy usługodawca tworzy kopie zapasowe, czyli tzw. backup danych. Dzięki temu w momencie ich przypadkowego skasowania lub utraty na serwerze, w dowolnej chwili masz możliwość ich przywrócenia.

Zabezpieczenia hostingu

Bezpieczeństwo to kluczowy parametr w hostingu. Najlepsza usługa powinna posiadać wielopoziomową strukturę chroniącą przed atakami hakerskimi, wyciekiem danych czy awariami systemu. Do obowiązkowych funkcji zabezpieczających należą: regularne wykonywanie kopii zapasowych, szyfrowanie połączeń, ochrona przed atakami DDoS oraz stosowanie certyfikatów bezpieczeństwa. Ważny jest również system monitorujący funkcjonowanie serwerów, umożliwiający prognozowanie i zapobieganie sytuacjom kryzysowym.

Wsparcie techniczne

Przy wyborze hostingu zwróć uwagę na oferowane wsparcie techniczne. Wielu dostawców oferuje bezpłatną – telefoniczną lub mailową – pomoc przez całą dobę, jednak przed zakupem usługi dokładnie sprawdź jej zakres. Znajdź siedzibę firmy, godziny w których technicy udzielają porad, kanały oraz język komunikacji. Najlepiej jeśli pomoc udzielana jest w pełnym wymiarze czasowym, zarówno w przypadku rozwiązywania problemów, jak również konfiguracji.

Gwarantowana dostępność usługi SLA

SLA – czyli Service Level Agreement – to gwarancja dostępności usługi. Jest umową zawieraną między klientem a usługodawcą i określa na jakim poziomie dostępności są świadczone usługi. Zazwyczaj zawiera klauzule dotyczące usługi, jak np. okres trwania, koszt, dostępność czy kary umowne za niespełnienie wymaganej dostępności. Hostingodawca jest zobowiązany do spełnienia wszystkich wymagań wymienionych w SLA.

Preinstalowane oprogramowanie

W przypadku hostingu z preinstalowanym oprogramowaniem, po załozeniu konta użytkownik otrzymuje konkretne oprogramowanie, jak np. WordPress, Joomla, Magento. W wersji darmowej najczęściej jest to rozwiązane współdzielone, gdzie w ramach jednego serwera znajdują się również inni użytkownicy. Wersje płatne oferują większą funkcjonalność, jak. np. usunięcie logotypów firmy hostującej.

Cena hostingu

Firmy hostingowe oferują zarówno usługi płatne, jak i darmowe. W przypadku tych drugich  lista minusów jest spora. Mają ograniczoną przestrzeń dyskową oraz niski transfer, przez co strona internetowa długo się ładuje i mogą pojawiać się problemy z wyświetlaniem. Dlatego przy zakładaniu nowej witryny warto zainwestować w płatny pakiet, który gwarantuje pełen dostęp do bazy danych oraz szybkie działanie.

Opinie użytkowników

Nie ma lepszej rekomendacji dla usługodawcy, niż dobra opinia oraz polecania jego użytkowników. Jeśli stoisz przed wyborem usługi hostingowej i masz wątpliwości, zajrzyj na tematyczne fora oraz na ranking hostingow. Są cennym źródłem informacji i z pewnością pomogą w doborze najkorzystniejszej opcji dla Twojej strony internetowej.

Podsumowanie

Wybór hostingu to kluczowa sprawa, ponieważ od niego zależy funkcjonowanie Twojej witryny w sieci. Na rynku dostępna jest duża ilość usług hostingowych, dlatego przy podejmowaniu decyzji zasięgnij opinii innych użytkowników ale przede wszystkim skorzystaj z opcji darmowego okresu testowego. To najpelszy sposób aby przekonać się, czy warto zainwestować.
Artykuł zewnętrzny

Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!

Prowadzisz małą lub średnią firmę?

Pobierz Darmowy Ebook - Bezpieczna firma z AVG, który pomoże Ci zwiększyć bezpieczeństwo biznesu, zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

Znajdziesz w nim ponad 30 konkretnych artykułów, dzięki którym dowiesz jak się jak szybko i łatwo, za pomocą darmowych narzędzi zadbać o takie rzeczy jak: polityka bezpiecznych haseł, backup cennych danych, blokowanie portów USB, korzystanie z pulpitu zdalnego, awaryjne odzyskiwanie danych... i wiele, wiele więcej!

Pobierz e-book teraz!

O Autorze

trybawaryjny

Trybawaryjny.pl to strona zawierająca przydatne informacje, porady i ciekawostki dotyczące komputerów, pisane prostym i zrozumiałym językiem. Portal jest tworzony przy współpracy z ekspertami oprogramowania antywirusowego AVG.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Podobał Ci się ten tekst? Dołącz do nas na Facebooku i nie przegap NOWYCH artykułów!
Polub AVG na Facebooku