Najpopularniejsze
    Czy jest sposób na wyzerowanie Windowsa

    Jak sformatować/przywrócić Windows 10?

    Nowy konkurs AVG - weź udział teraz

    Wybierz imię dla ludka-ninja! Wiosenny konkurs AVG!

    Nowy konkurs AVG

    Pomóż nam wybrać koszulkę dla Trybu i zgarnij NOWE gadżety AVG!

    Facebook YouTube
    TrybAwaryjny.plTrybAwaryjny.pl
    • Strona główna
    • Tu zacznij
    • Porady
      • Dla domu
      • Dla firmy
      • Dla szkoły
      • Android
      • Windows
      • Przydatne programy
        • Komputer
        • Mobilne
    • Ciekawostki
    • AVG
      • Strona AVG w Polsce
      • AVG krok po kroku
      • Blog AVG
      • Informacje prasowe
      • Napisali o AVG
      • Promocje
      • Programy
        • Dla domu
        • Dla małej firmy
        • Dla biznesu
      • Forum
    • AVAST
    • Kontakt i współpraca
    Facebook YouTube
    TrybAwaryjny.plTrybAwaryjny.pl
    Strona główna»Porady dla firmy»BYOD – świetne rozwiązanie czy zagrożenie dla firmy?
    Porady dla firmy

    BYOD – świetne rozwiązanie czy zagrożenie dla firmy?

    Brak komentarzyPrzeczytasz w 4 minuty
    firma BYOD
    Dowiedź się więcej na temat BYOD

    Szacuje się, że około 2,5 miliarda osób korzysta na co dzień ze smartfonów. Dane te nie uwzględniają użytkowników tabletów ani laptopów 2w1. Obecnie nie wyobrażamy już sobie życia bez ciągłego dostępu do Internetu czy wielu aplikacji.

    Nasz prywatny sprzęt zabieramy ze sobą oczywiście do pracy. Ile razy zdarzyło się wam korzystać z niego w celach służbowych? Dzieje się tak, gdyż od firmy dostaliście najtańsze telefony z możliwych, z których nie chcecie korzystać. Większość woli własne urządzenia, do których są przyzwyczajeni. Najczęściej jest to szybsze czy wygodniejsze.

    Zastanówcie się ile razy zadzwoniliście z własnego telefonu w celach służbowych? Albo dzwoniono do was, w wasz wolny dzień, bo nie odbieraliście służbowej komórki? Do naszych firm wdziera się właśnie nowy pomysł na połączenie pracy z prywatnym sprzętem.

    BYOD – dobre czy złe rozwiązanie?

    Spis Treści
    Zwiń
    Rozwiń

    Co to jest BYOD?

    Idea ta nie ma jeszcze polskiego odpowiednika i będziemy ją w tekście opisywać powyższym skrótem, którego rozwinięcie brzmi Bring Your Own Device (Zabierz Swoje Własne Urządzenie). Chodzi o to, żeby umożliwić pracownikowi korzystanie z prywatnego sprzętu w pracy. Dawniej, ze względów bezpieczeństwa, o których za chwilę, było to wręcz niemożliwe.

    Ostatnio jednak wprowadzana jest ta polityka do firm i cieszy się sporą popularnością. Pamiętacie ilość osób korzystających ze smartfonów, ze wstępu? Analitycy przewidują, że już w 2018 roku ilość pracowników korzystających z własnych telefonów przekroczy 1 miliard. Przy obecnym wzroście będzie to około 1/3 wszystkich osób posiadających takie urządzenia.


    Pobierz za darmo dostęp do encyklopedii Bezpieczeństwa AVG!
    Darmowe porady przygotowane przez ekspertów AVG – kliknij i pobierz teraz!

    Korzyści z BYOD

    To nie jest do końca złe zjawisko i ma wiele zalet. Po pierwsze oszczędności. Jaki jest cel kupowania pracownikowi telefonu, z którego nie chce korzystać, tym bardziej, że woli swój. W ten sposób firma ogranicza wydatki, które może przeznaczyć na inne cele. Ponadto, jeśli następuje koniec pracy, to równo z godziną wyjścia z pracy jest on ciągle dostępny dla klientów. Może to skrócić czas oczekiwania na odpowiedź, bo, przykładowo, w autobusie będzie można odpowiedzieć na E-mail. Klienci będą dużo bardziej zadowoleni, zwłaszcza Ci, którzy robią wszystko na ostatnią chwilę.

    Oblicza się, że obecnie pracownicy oszczędzają godzinę tygodniowo pracując na własnych urządzeniach. Z innych statystyk, 40% pracowników i 37% ich pracodawców uważa, że ci pierwsi pracowaliby efektywniej dzięki BYOD. Wiele krajów obecnie wprowadza BYOD do swoich praw pracy, dając większe możliwości pracy zdalnej, w zawodach, które to umożliwiają.

    Zagrożenia wynikające z BYOD

    Jednym z największych niebezpieczeństw jest integracja prywatnego urządzenia z firmową siecią. Co jeśli użytkownik nie dokłada wszelkich starań w tej dziedzinie? Może się zdarzyć, że przez jego nieuwagę czy brak zainteresowania tematem, wprowadzi do firmy groźne wirusy czy ransomware. W przypadku włamania się do źle zabezpieczonego sprzętu osoby niepowołane mogą otrzymać dostęp do naszych danych wrażliwych.

    Warto rozważyć czy pod przykrywką pracy smartfony nie będą wykorzystywane, w zbyt dużej mierze, do celów prywatnych. To co jednak chyba najbardziej powinno nas zastanawiać, to moment zwolnienia (się) pracownika. Jak wyegzekwować od niego usunięcie, a wcześniejszą archiwizację, danych? Jak wyczyścić taki telefon, żeby nie uszkodzić prywatnych plików?

    Jak sobie poradzić z ewentualnymi problemami?

    1. Przygotuj dokładną politykę BYOD, uwzględniającą prawa i obowiązki, a także umożlwiającą wam zdalne wyczyszczenie firmowych danych.
    2. Wszyscy pracownicy korzystający z BYOD winni ją podpisać.
    3. Znajdźcie odpowiednie oprogramowanie do zarządzania plikami i urządzeniami.
    4. Zaproponujcie BYOD tylko pracownikom, którzy najbardziej z niej skorzystają.
    5. Zabezpieczcie sieć firmową najlepiej jak to możliwe. Możecie skorzystać z naszych porad.
    6. Ograniczcie zdalny dostęp do komputerów w firmie tylko w określonych przypadkach.
    7. Stwórzcie silne hasła, unikalne dla każdego użytkownika. Jak to zrobić dowiecie się z webinarium.
    8. Wprowadźcie dwu-, a nawet trzystopniową weryfikację. O dwustopniowej weryfikacji pisaliśmy już wcześniej.
    9. Twórzcie kopie bezpieczeństwa. Im bardziej newralgiczne dane, tym róbcie to częściej. Dowiedzcie się jak z naszego poradnika.

    Licencja bez limitu stanowisk.


    Podsumowanie

    Trzeba sobie samemu zadać pytanie, czy nasza firma zyska na wprowadzeniu BYOD. Następnie, przeanalizować strukturę firmy i sprawdzić komu może być to przydatne. Jeśli mamy księgową, to raczej nikt nie potrzebuje, by była dostępna także, podczas przejazdu z pracy do domu. Co innego przedstawiciel handlowy lub serwisant. Dalej, trzeba bardzo poważnie podejść do stworzenia kompletnego dokumentu, w którym zapiszemy prawa i obowiązki.

    Pamiętajcie, że to ma być korzystne dla wszystkich. Nadużywanie przywilejów przez którąkolwiek ze stron nie przyniesie zysków. Jeśli macie jeszcze pytania, to napiszcie je w komentarzach.

    ___

    Artykuł powstał dzięki CORE – polskiemu dystrybutorowi antywirusów AVAST i  AVG. Sprawdź AVG – antywirus dla biznesu. Idealny, jeżeli pracujesz z komputerem i potrzebujesz najlepszej ochrony.

    antywirus avg logo

     

     

    Oceń artykuł
    [Głosów: 0 Średnia: 0]

    Podobał Ci się ten artykuł?

    Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!

    Prowadzisz małą lub średnią firmę?

    Pobierz Darmowy Ebook - Bezpieczna firma z AVG, który pomoże Ci zwiększyć bezpieczeństwo biznesu, zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

    Znajdziesz w nim ponad 30 konkretnych artykułów, dzięki którym dowiesz jak się jak szybko i łatwo, za pomocą darmowych narzędzi zadbać o takie rzeczy jak: polityka bezpiecznych haseł, backup cennych danych, blokowanie portów USB, korzystanie z pulpitu zdalnego, awaryjne odzyskiwanie danych... i wiele, wiele więcej!

    Pobierz e-book teraz!

    byod firma komórka praca pracodawca pracownik smartfon telefon urządzenie
    Udostępnij. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Tomasz Wasiewicz
    • Strona

    Na co dzień zajmuję się bezpieczeństwem IT w Centrum Nauki, sprzedaję narzędzie do dokumentowania baz danych i pomagam wielu małym studiom wypromować ich gry. Po godzinach zaś ratuję niewiasty i światy w niezliczonych właśnie grach. Okazjonalnie piszę recenzje i teksty okołogrowe, z którymi można się zapoznać na stronie gamesguru.org.

    Subscribe
    Powiadom o
    guest
    guest
    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Najnowsze komentarze
    • Arkadiusz Zakrzewski Cześć,Przekazałem kolegom z działu sprzedaży aby sprawdzili czy dostali Pańskie zgłoszen...Pomoc techniczna dla użytkowników darmowych wersji antywirusów – AVG FREE i AVAST FREE
    • Pawel Witam serdecznie napisałem meila którego Pan polecił do biuro@avg.pl tydzień temu po jakim...Pomoc techniczna dla użytkowników darmowych wersji antywirusów – AVG FREE i AVAST FREE
    • Arkadiusz Zakrzewski Cześć,Z opisu możnaby wnioskować, że cała funkcja Ułatwienia dostępu nie działa prawidło...Pomoc techniczna dla użytkowników darmowych wersji antywirusów – AVG FREE i AVAST FREE
    • Sebastian Witam, na androidzie w zakładce "Ułatwienia dostępu" mam informację że ta funkcja nie dzia...Pomoc techniczna dla użytkowników darmowych wersji antywirusów – AVG FREE i AVAST FREE
    • Pawel Dziekuje za informację napisałem maila podałem tylko zdiecie firmy która mi pobrala pieni...Pomoc techniczna dla użytkowników darmowych wersji antywirusów – AVG FREE i AVAST FREE
    Skuteczny Antywirus
    Encyklopedia Bezpieczeństwa
    Odbierz darmowe porady od AVG
    O nas

    TrybAwaryjny.pl to strona stworzona specjalnie dla użytkowników antywirusa AVG. Oprócz szeregu porad i artykułów dotyczących bezpieczeństwa, znajdziecie tutaj wszystko to co jest związane z programami AVG w Polsce. Możecie również zadać pytania dotyczące bezpieczeństwa komputerów ekspertom pomocy technicznej AVG.

    Znajdź nas na FB
    Facebook YouTube
    • Polityka prywatności
    • Regulamin
    © 2023 Trybawaryjny.pl

    Wypełnił powyższe pole i naciśnij Enter żeby wyszukać. Naciśnij Esc żeby anulować.

    wpDiscuz
    Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej informacji: Polityka prywatności | RegulaminZgoda