Fałszywe maile z ZUS oraz próby wyłudzeń pieniędzy przez szantażystów! Chroń swoje dane!

0

Jak zarabiać na błędach i jak poradzić sobie z  szantażem z kamerek

W aktualnym raporcie informujemy o ważnych aktualizacjach Windows i Chrome (i o tym czy warto od razu z nich korzystać) oraz ostrzegamy przed cyberprzestępcami szantażującymi erotycznymi treściami zdobytych z naszych kamerek laptopów. Poza tym kilka słów o ciekawym programie bug bounty, na którym możecie niemało zarobić wyszukując błędy jako użytkownicy.

Sprawdź nasze darmowe poradniki i programy

 • Encyklopedia Bezpieczeństwa AVG

  PRAKTYCZNY PORADNIK DLA CIEBIE

  Darmowy poradnik przygotowany przez ekspertów AVG dla osób, które słabo znają się na komputerach. Zawiera podpowiedzi, rady, wskazówki zwiększające Twoje bezpieczeństwo.

  Zapisz się

 • AVG TuneUp

  PRZYSPIESZENIE KOMPUTERA I SMARTFONU

  Currently, the best program on the market to optimize, manage, free up space and speed up the work of a computer and Android smartphone . [emergency mode] UNLIMITED POSITIONS

  Sprawdź

 • AVG Internet Security

  ZAAWANSOWANA OCHRONA ANTYWIRUSOWA

  Dedykowany dla ochrony domu lub małej firmy. Chroni przed wszystkimi rodzajami zagrożeń, wirusami, dodatkowo zawiera ochronę bankowości online, płatności elektronicznych. DWA PROGRAM DODATKOWO GRATIS

  Sprawdź

 • Bezpieczna firma z AVG

  E-BOOK DLA PRZEDSIĘBIORCÓW

  Darmowy e-book przygotowany specjalnie dla właścicieli małych i średnich firm zawierający praktyczne porady dotyczące bezpieczeństwa w internecie Twojego businessu.

  Zapisz się

Google Chrome łata

Google Chrome w tym tygodniu wypuściło aktualizację obejmującą 8 łatek związanych z bezpieczeństwem. W ramach ciekawostki – aż 5 z nich zostało znalezionych przez użytkowników w ramach tzw. “bug bounty”, a osoby, które je zgłosiły wzbogaciły się z tego powodu aż o 45000$.

https://www.securityweek.com/google-patches-8-vulnerabilities-chrome-77

Allegro rusza z bug bounty

Skoro mowa o bug bounty, właśnie z nim rusza serwis Allegro. Serwis służący do wyszukiwania luk i błędów przez użytkowników (i zarabiania na tym!) znajdziecie tutaj: https://hackerone.com/allegro. Za najmniejsze błędy użytkownicy otrzymają 200$, a za krytyczne nawet 3000$! Coraz więcej dużych marek prowadzi programy bug bounty, ponieważ jest to typowa sytuacja win-win, a więc wszystkim się opłaca. Allegro do tej pory miało już taki program, jednak tylko dla wąskiej wybranej grupy użytkowników.

https://www.chip.pl/2019/10/bug-bounty-allegro-placi-za-szukanie-luk-do-dziela/

Aktualizacja Windows 10

Dostępny jest już pakiet Windows 10 November 2019 Update na MSDN. Jednak warto się jeszcze wstrzymać z aktualizacją, ponieważ 12 listopada pojawi się jeszcze poprawka 19H2.

https://www.chip.pl/2019/10/windows-10-november-juz-do-pobrania-jako-iso/

Uwaga na szantaże o podłożu… erotycznym

Sieć zainfekowanych komputerów, czyli botnet o nazwie Phorpiex rozesłała niedawno 30 000 e-maili informujących użytkowników, że zna jedno z ich haseł, i szantażując rozsyłaniem treści erotycznych zdobytych przez kamerkę laptopa czy innego sprzętu. Oszuści szantażują rozesłaniem video do Waszych kontaktów i żądają 800$ za zablokowanie ich działań. W rzeczywistości podane hasło może pochodzić z dowolnej, również bardzo starej, bazy danych i nie należy się obawiać zagrożenia. Niestety na “zawstydzaniu” użytkowników komputerów kampanie sextortion (ponieważ tak nazywa się ten rodzaj ataku) zarobiły już dziesiątki tysięcy dolarów.

https://thehackernews.com/2019/10/phorpiex-botnet-sextortion-emails.html

ZUS ostrzega przed fałszywymi mailami

ZUS ostrzega przed fałszywymi e-mailami rozsyłanymi przez cyberprzestępców. Jak informuje rzecznik ZUS: “W ostatnich dniach dość liczna grupa klientów Zakładu, w różnych częściach kraju otrzymała maile z informacją o pilnej konieczności spłaty zaległości składkowych. Część maili sugeruje ponowne wypełnienie formularza zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych ZUS ZUA, który jest załącznikiem do maila”. W załączniku możemy niestety spodziewać się wirusa. Do tego oszustwa wykorzystywane są następujące adresy e-mail: składki@ubezpieczenia.pl i zus.@zua.pl. Uważajcie i pamiętajcie, że ZUS nie kontaktuje się za pośrednictwem adresu e-mail, chyba że posiadamy profil na platformie ZUS i wyraziliśmy zgodę na korespondencję e-mail.

https://www.legalniewsieci.pl/zagrozenia-w-sieci/oszusci-znow-podszywaja-sie-pod-zus

Ostrzeżenie dla graczy Draw Something i Words with Friends

Zynga, firma będąca autorem takich gier-hitów jak FarmVille i Mafia Wars, poinformowała o wycieku danych użytkowników. Jeśli jesteście posiadaczami konta, należy bezwzględnie zmienić hasło, nawet jeśli graliście naprawdę dawno temu. Ponadto serwis serwis The Hacker News opublikował raport, z którego wynika, że deweloperzy gier nie doceniają problemów bezpieczeństwa. Pakistańskiemu hakerowi z serwerów Zyngi udało się wydobyć 218 rekordów, w adresy e-mail, nazwy użytkowników, hashowane hasła, SHA1 z salt, numery telefoniczne, identyfikatory Facebooka (jeśli są połączone), oraz tokeny resetowania hasła (jeśli wcześniej było wymagane).

Przypominamy, jak dbać o bezpieczne hasło: https://trybawaryjny.pl/bezpieczne-haslo/.

http://di.com.pl/grasz-w-words-with-friends-lub-draw-something-zmien-haslo-64037

Bezpieczna kampania CyberLiga

W kwestii bezpieczeństwa w sieci na koniec polecamy Wam kampanię CyberLiga. Kampania przestrzega i edukuje w zakresie zagrożeń bezpieczeństwa w sieci. Została przygotowana w stylu podobnym do  „Gry o tron” czy „Avengers”. Cyberbohaterowie Kapitan Antyvir i Lady Antyspam walczą z czarnymi charakterami – PhishingManem i RansomWoman, aby uświadomić odbiorcom, że sieci cały czas toczy się niebezpieczna gra, której celem są nasze dane i pieniądze.

https://biznes.interia.pl/wiadomosci/news/cyberprzestepcy-podszywaja-sie-pod-netfliksa-czy-paypal-by,2632366,4199

Zachęcamy do zapisu do naszej encyklopedii bezpieczeństwa, wtedy będziecie na bieżąco z ważnymi informacjami i alertami: https://trybawaryjny.pl/encyklopedia-bezpieczenstwa/

Macie pytania? Piszcie w komentarzach.

___

Czym jest Raport Zagrożeń AVG?

Raport zagrożeń jest cyklicznym poradnikiem przygotowywanym przez AVG, w którym w krótkiej i zwięzłej formie piszemy o bieżąco pojawiających się niebezpiecznych aplikacjach, wirusach i wyciekach danych.
Jeżeli chcesz otrzymywać za darmo bieżące raporty zagrożeń AVG – KLIKNIJ TUTAJ.

___

Artykuł powstał dzięki CORE – polskiemu dystrybutorowi antywirusów AVAST i AVG. Wykorzystaj wielofunkcyjny antywirus AVG do pełnej ochrony Twojego komputera.

antywirus avg logo

 

 

Oceń artykuł
[Głosów: 1 Średnia: 3]

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!

Prowadzisz małą lub średnią firmę?

Pobierz Darmowy Ebook - Bezpieczna firma z AVG, który pomoże Ci zwiększyć bezpieczeństwo biznesu, zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

Znajdziesz w nim ponad 30 konkretnych artykułów, dzięki którym dowiesz jak się jak szybko i łatwo, za pomocą darmowych narzędzi zadbać o takie rzeczy jak: polityka bezpiecznych haseł, backup cennych danych, blokowanie portów USB, korzystanie z pulpitu zdalnego, awaryjne odzyskiwanie danych... i wiele, wiele więcej!

Pobierz e-book teraz!

O Autorze

Trybawaryjny.pl to strona zawierająca przydatne informacje, porady i ciekawostki dotyczące komputerów, pisane prostym i zrozumiałym językiem. Portal jest tworzony przy współpracy z ekspertami oprogramowania antywirusowego AVG.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Podobał Ci się ten tekst? Dołącz do nas na Facebooku i nie przegap NOWYCH artykułów!
Polub AVG na Facebooku