Wakacje to bardzo intensywny czas. Okres wzmożonych wyjazdów, urlopów, ale też kradzieży
i włamań. Jeśli masz zamiar wybrać się gdzieś, odpocząć i zabierasz swój komputer, telefon czy tablet na dłużej, zadbaj o odpowiednie zabezpieczanie urządzeń. Tak jak przed wyjazdem sprawdzasz w domu, czy wszystkie oknai drzwi są pozamykane a alarm włączony, tak też powinieneś podejść do swojego smartfonu czy laptopa. Odśwież sobie ponadczasowe zasady, które w kwestii bezpieczeństwa sprawdzają się zawsze i wszędzie. W tekście umieściłam parę porad, jak zabezpieczyć się przed wyjazdem na wakacje. Zapraszam.

Odpowiednie zabezpieczenie komputera jest ważne zawsze i wszędzie, bez względu, czy jedziesz na daleką podróż czy na szybkie latte do kawiarni za rogiem. Pod spodem zgromadziłam parę cennych wskazówek, które podpowiedzą Ci w jaki sposób zabezpieczyć komputer, aby móc spokojnie pojechać na wakacje.
8 rzeczy o których należny pamiętać przed wakacjami
Spis treści
- 1. Sprawdź wersję swojego programu antywirusowego
- 2. Przeprowadź testy przed wyjazdem
- 3. Zabezpieczanie urządzeń – Szyfrowanie
- 4. Backup – kopia najważniejszych danych
- 5. Blokowanie USB
- 6. Keepass
- 7. Podczas wakacji
- 8. A co ze Smartfonami?
1. Sprawdź wersję swojego programu antywirusowego
Najważniejsza sprawa na początek. Żaden program nie pomoże, jeśli masz starą wersję antywirusa, która może nie przechwytywać najnowszych propozycji hakerskiego półświatka. Dobry system antywirusowy powinien sam informować o dostępności najnowszej aktualizacji. Jednak na wszelki wypadek sprawdź, czy producent nie przygotował dla Ciebie czegoś nowego na wakacje.
2. Przeprowadź testy przed wyjazdem
Czasem nawet nie podejrzewasz, że na Twoim sprzęcie czai się wirus. W takim wypadku możesz niechcący stać się zagrożeniem dla innych i ich urządzeń. Sam przyznasz, że czasem na wakacjach lubisz przesyłać najnowsze zdjęcia, a nawet podrzucać je na pendrive znajomym.
Aby uniknąć takiej sytuacji, przeprowadź testy swoim programem antywirusowym, aby mieć pewność, że zabezpieczanie urządzeń przeprowadziłeś najlepiej, jak się tylko dało. Jeśli zabierasz ze sobą swoje pendrive’y, możesz przerzucić ich zawartość najpierw na komputer, puścić test a potem sformatować USB. Są do tego odpowiednie programy.
3. Zabezpieczanie urządzeń – Szyfrowanie
Jedna z najbardziej skutecznych metod w zakresie bezpieczeństwa. Dzięki szyfrowaniu dysków, jeśli nie daj boże ktoś ukradnie Ci komputer, nie będzie miał z niego żadnego pożytku. Wprawdzie nie sprawi to, że automatycznie odzyskasz wszystkie dane z komputera (szczególnie, jeśli nie są synchronizowane), ale będziesz mieć pewność, że żadna obca osoba się do nich nie dobierze.
Parę ciekawych propozycji programów do szyfrowania dysków znajdziesz tu. Te najlepsze rozwiązania oferują robienie kopii zapasowych.
4. Backup – kopia najważniejszych danych
Backupy powinieneś robić zawsze. Wakacje to najlepszy czas, aby zabezpieczyć najważniejsze dane w komputerze. Przed wyjazdem, zrób kopię danych z urządzenia, które zabierasz w podróż. Dysk lub płytę CD z backupem koniecznie zostaw w domu, w bezpiecznym miejscu znanym tylko Tobie. Jeśli nawet coś się staniesz urządzeniem na urlopie – bo powrocie bezpiecznie odzyskasz lub przerzucisz swoje dane.
5. Blokowanie USB
To kolejny krok, dzięki któremu zabezpieczysz swoje urządzenia jeszcze skuteczniej. W ten sposób, żaden niepożądany pendrive nie zaimportuje złośliwych plików do Twojego systemu. Na wakacjach naprawdę możesz znaleźć się w różnych sytuacjach. Poznając nowych ludzi, musisz mieć się na baczności i pilnować sprzętów, które masz przy sobie.
Przede wszystkim, nie zostawiaj komputera czy telefonu w miejscach publicznych bez opieki. Taka lekkomyślność może skutkować np. kradzieżą zdjęć lub ważnych dokumentów. Kluczem jest zablokowanie portów USB, aby nikt nie mógł przerzucać danych na swój pendrive. W tym zadaniu wspomoże Cię taka aplikacja USB Disabler 1.1.
6. Keepass
Managerów haseł powinieneś używać na co dzień. Jeśli nie, okres wakacyjny to najlepsza pora, aby zabezpieczanie urządzeń rozszerzyć o dodatkową aplikację . Poczta, Facebook, CRM lub inne aplikacje oferują dużo możliwości łatwego logowania, ale gdy na ekran patrzy niewłaściwa osoba – możesz narobić sobie kłopotów. Wśród dobrych programów do zarządzania hasłami znajduje się Keepass, którego instalacja jest banalnie prosta i poziom zabezpieczenia – bardzo wysoki.

7. Podczas wakacji
Przygotowanie sprzętu przed wyjazdem to ważny etap, z tym, że zabezpieczanie urządzeń musi być dla Ciebie ważne przed jak i w trakcie wakacji. Bez względu na to, czy mówimy o smartfonach, tabletach czy laptopach staraj się mieć swoje urządzenia zawsze przy sobie. To najlepszy sposób, aby wiedzieć, co się z nimi dzieje i kto ma do nich dostęp.
Pamiętaj również o aktywacji usług antykradzieżowych. Jeśli masz dobry program antywirusowy, powinieneś mieć takie opcje. Na naszym Blogu stworzyliśmy specjalny materiał, o czym pamiętać będąc na wakacjach. Koniecznie się z nim zapoznaj!
8. A co ze Smartfonami?
Właściwie tą zasadę powinieneś stosować przy wszystkich urządzeniach przenośnych. Zarówno tych, które nosisz zawsze przy sobie (telefon), jak i tych, które zazwyczaj trzymasz w jednym miejscu (Laptop). O ile to możliwe, loguj się tylko do zaufanych sieci WiFi. Co to jest zaufana sieć WiFi? To sieć znanych restauracji (McDonald, Starbucks) oraz ta, którą możesz uaktywnić ze swojego pakietu danych, poprzez dedykowaną aplikację. Wprawdzie zapłacisz za korzystanie z WiFi jak za pobieranie danych, ale to lepsze rozwiązanie niż podpinanie się pod dziwnie nazwane sieci, w jeszcze dziwniejszych miejscach.
To, co wymieniłam powyżej to zabezpieczanie urządzeń na średnio – zaawansowanym poziomie. Ochrony nigdy dość. Z pewnością sam miałeś do czynienia z niecodziennymi sytuacjami, w których odpowiednie zabezpieczenie urządzenia uratowało Cię przed wirusami. Najlepsze, że pewnie ich nie pamiętasz, bo właśnie rolą powyższych zasad jest zapewnić Tobie beztroskie wakacje, podczas których to programy mają Cię bronić przed atakami
i nieprzyjemnymi sytuacjami.
A jak Ty przygotowujesz swój sprzęt do wakacji? Jak u Ciebie wygląda zabezpieczanie urządzeń przenośnych? Podziel się swoimi metodami w komentarzach 😉
Wyjeżdżasz na wakacje a jesteś fanem piłki nożnej? Koniecznie sprawdź jak być na bieżąco ze światem piłki nożnej.
___
Artykuł powstał dzięki CORE – polskiemu dystrybutorowi antywirusów AVAST i AVG. AVG Internet Security Unlimited to idealny antywirus dla androida. Jeżeli wysyłasz maile, korzystasz z banku z poziomu smartfona to ten program jest właśnie dla Ciebie.
Tego lata, niestety, od początku czerwca siedzę w domu. Nigdzie się nie wybieram – taka niezależna ode mnie sytuacja. Co nie znaczy, że artykuł mnie nie zainteresował. Właśnie ściągnąłem USB Disabler 1.1. Przetestuję jutro, bo już trochę późno. Pozdrawiam
Dzięki za komentarz, pamiętaj, że porady można też wykorzystywać „poza” sezonem 😉
Tego lata, niestety, od poczatku czerwca siedze w domu. Nigdzie sie nie wybieram – taka niezalezna ode mnie sytuacja. Co nie znaczy, ze artykul mnie nie zainteresowal. Wlasnie sciagnalem USB Disabler 1.1. Przetestuje jutro, bo juz troche pozno. Pozdrawiam
Dzieki za komentarz, pamietaj, ze porady mozna tez wykorzystywac „poza” sezonem 😉