Czy Twoje dziecko jest bezpieczne na Faceebook’u?

0

Bycie rodzicem w ‘dawnych czasach’ nie było wcale takie złe.

Kiedyś dzieci przyprowadzały swoich kolegów i koleżanki do domów. Rodzice mogli dzięki temu poznać krąg przyjaciół swojej pociechy i pozwolić własnemu dziecku iść na tej samej zasadzie do innego domu. Oczywiście sprawdzając wcześniej, czy będzie tam ono bezpieczne!

Jednakże, razem z pojawieniem się internetu, zasady tej gry uległy zmianie i sprawdzanie przyjaciół własnego dziecka nie jest już takie proste, szczególnie jeśli chodzi o przyjaciół z serwisu Facebook. Znajomi na Facebook’u mogą pochodzić z całego świata, a niektórzy z nich mogą podawać się za kogoś zupełnie innego. Na tym też polega przerażająca rzeczywistość nastolatków na Facebooku.

Jeśli czytasz na bieżąco najnowsze wiadomości, na pewno obiło Ci się o uszy angielskie określenie ‘child grooming‘. Oznacza ono ‘uwodzenie’ dziecka w celu wykorzystania seksualnego i niestety od momentu powstania Facebook’a spotykamy się z tym coraz częściej.

Odnotowano ostatnio przypadki (na przykład takie jak ten), w których dzieci zostały zamieszane w nielegalną działalność, taka jak np. wyłudzenia kredytowe lub nawet zmuszanie 14 letnich dzieci do czynności seksualnych z dorosłymi.

Co więc możesz zrobić jako rodzic, aby zapewnić swojemu dziecku bezpieczeństwo w sieci?

  • Odbyć ze swoim dzieckiem bardzo szczerą rozmowę, dotyczącą tego tematu oraz upewnić się, że komunikacja między Wami jest otwarta i bezpośrednia.
  • Poprosić swoje dziecko, aby ostrzegło Cię, jeśli ktokolwiek sprawia, iż czują się one w sieci niekomfortowo, a jeśli trzeba, zawsze możesz zgłosić naruszenie zasad Facebook’a przez taką osobę.
  • Jeśli Twoja pociecha chce spotkać się z kimś, kogo zna jedynie z sieci, postaraj się, aby razem z nią wybrała się zaufana Ci osoba lub ktoś z rodziny. Ustal również zasady i godzinę, o której dziecko ma wrócić do domu.
  • Poszukaj dobrych rad dotyczących kontroli rodzicielskiej oraz tego, co dziecko może oglądać w internecie. Możesz także ustawić opcję blokowania dostępu do routera hasłem.
  • Ustaw swój komputer w najbardziej uczęszczanym pokoju w domu i nie pozwól dziecku zabrać komputera i zniknąć z nim w innym pokoju na kilka godzin.
  • Jeśli Twoja pociecha posiada swój własny laptop oraz/lub telefon, zastanów się nad zabieraniem tego sprzętu z ich pokoju na noc.
  • Zachowuj się ostrożnie, gdy Twoje dziecko zaczyna się podejrzanie zachowywać lub odbierać telefony od osób, których nie znasz.

Korzystanie z powyższych wskazówek sprawi, że Twoje dziecko poczuje się w sieci bezpiecznie, a także pomoże mu  trzymać się z daleka od potencjalnego zagrożenia. Pamiętaj jednak, najważniejsze jest to, aby Twoja pociecha wiedziała, że ją kochasz i wspierasz oraz, że zawsze może do Ciebie przyjść i porozmawiać na każdy temat.

A jak Ty dbasz o bezpieczeństwo dziecka w internecie? Jeśli masz sprawdzone sposoby, jak chronisz swoje dziecko w sieci – podziel się nimi w komentarzu!

___

Artykuł powstał dzięki CORE – polskiemu dystrybutorowi antywirusów AVAST i AVG. Zobacz dobry antywirus AVAST Internet Security dla osób oczekujących pełnego bezpieczeństwa online.
antywirus avast logo

 

Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!

Prowadzisz małą lub średnią firmę?

Pobierz Darmowy Ebook - Bezpieczna firma z AVG, który pomoże Ci zwiększyć bezpieczeństwo biznesu, zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

Znajdziesz w nim ponad 30 konkretnych artykułów, dzięki którym dowiesz jak się jak szybko i łatwo, za pomocą darmowych narzędzi zadbać o takie rzeczy jak: polityka bezpiecznych haseł, backup cennych danych, blokowanie portów USB, korzystanie z pulpitu zdalnego, awaryjne odzyskiwanie danych... i wiele, wiele więcej!

Pobierz e-book teraz!

O Autorze

Trybawaryjny.pl to strona zawierająca przydatne informacje, porady i ciekawostki dotyczące komputerów, pisane prostym i zrozumiałym językiem. Portal jest tworzony przy współpracy z ekspertami oprogramowania antywirusowego AVG.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Podobał Ci się ten tekst? Dołącz do nas na Facebooku i nie przegap NOWYCH artykułów!
Polub AVG na Facebooku