Aplikacje do blokowania telefonu – czy naprawdę są potrzebne?

0

Najpopularniejszym sposobem na zablokowanie telefonu było do tej pory ustawienie hasła lub odpowiednie przesunięcie palcem po ekranie urządzenia. Rynek aplikacji blokujących telefon rozwinął się bardzo szybko i poza klasycznym blokowaniem, oferuje znacznie więcej. Tym razem, przygotowałam zbiór ciekawych aplikacji, dzięki którym urozmaicisz blokowanie ekranu.

W poprzednim materiale, pokazałam Ci sposoby, jak zaszyfrować dane i jakie aplikacje możesz do tego wykorzystać. Tym razem skoncentrujemy się na samym blokowaniu telefonu. Dlaczego? Ponieważ często zapominamy o tej czynności, a takie zapominalstwo można porównać do zostawienia po wyjściu otwartych drzwi do mieszkania. A przecież w telefonie przechowujesz bardzo wrażliwe dane, takie jak kontakty, dokumenty, zdjęcia, a nawet filmy.

Oprócz tradycyjnego kodu PIN, rynek aplikacji oferuje rozwiązania, dzięki którym możesz nieco urozmaicić blokowanie telefonu. Umiejętnie posługiwanie się takimi aplikacjami może dodatkowo zabezpieczyć Twój telefon oraz ułatwić Tobie codzienne użytkowanie.

Cover – stały dostęp do ulubionych aplikacji

Podgląd aplikacji Cover

Podgląd aplikacji Cover

Dzięki aplikacji Cover możesz uczynić blokowanie ekranu bardziej intuicyjnym. W praktyce chodzi o to, że blokowanie telefonu wzbogacono możliwością dodania najczęściej używanych aplikacji ponad blokowanie telefonu. Jeśli np. na co dzień często wchodzisz na Facebooka, Instagram czy w inną aplikację, możesz ją dodać do dedykowanego paska. W ten sposób, po zablokowaniu ekranu, możesz bez konieczności ponownego odblokowania, wejść do najczęściej odwiedzanych miejsc.

W aplikacji najciekawsze jest to, że rozwiązanie uczy się, z których aplikacji korzystasz najczęściej. W ten sposób, dostosowuje narzędzie, abyś zawsze miał pod ręką tylko te rozwiązania, z których najczęściej korzystasz.

Prosta aplikacja do blokowania ekranu - Magic Locker

Prosta aplikacja do blokowania ekranu – Magic Locker

Magic Locker – proste blokowanie ekranu

Bardzo sympatyczna aplikacja. W zakresie funkcjonalności oferuje dość solidne blokowanie ekranu. Podobnie, jak w przypadku Covera, z automatu masz wyciągnięte na wierzch skróty do Kontaktów oraz Wiadomości. Najciekawsze jest, że możesz tak skonfigurować aplikację, aby nawet dostęp do skrótów był odpowiednio zahasłowany.

W ten sposób, żadna osoba postronna się do nich nie dobierze i chodź w zakresie użyteczności wiele to nie ułatwia, tak w kwestii bezpieczeństwa to naprawdę ciekawa funkcjonalność. W przeciwieństwie do konkurencyjnych rozwiązań, Magic Locker oferuje bardzo ograniczoną ilość motywów, jednak jeśli to ma być cena za bezpieczeństwa – zdecydowanie warto.

Go Locker oferuje masę pięknych skórek, dlatego więc szybko zyskuje na popularności

Go Locker oferuje masę pięknych skórek, dlatego więc szybko zyskuje na popularności

Estetyczne blokowanie z GO Lockerem

W przeciwieństwie do Magic Lockera, GO Locker to zupełnie inna historia. Aplikacja oferuje masę przepięknych skórek oraz możliwości ich personalizacji. Dodajesz skróty do programów, do których chcesz mieć jak najszybszy dostęp. Wszystko to w pięknych kolorach i motywach, na które naprawdę miło popatrzeć. To wyjaśnia, dlaczego z dnia na dzień rozwiązanie zyskuje tak dużą popularność.

Od strony bezpieczeństwa sytuacja nie wygląda już tak różowo. Przede wszystkim bardzo ciężko znaleźć (mi się nie udało) opcję z optymalizacją samego procesu blokowania. Tak jak w innych apkach możesz wybierać między kodem, PINem czy symbolem blokowania, tak tutaj pozostaje jedynie „Swap to unlock”.

W sieci znajdziesz z pewnością mnóstwo aplikacji, dzięki którym blokowanie telefonu stanie się bardziej wymagające, ale przez to ciekawsze. Jednak zawsze bierz pod uwagę w pierwszej kolejności względy bezpieczeństwa. Dodatkowe funkcjonalności przy blokowaniu ekranu są naprawdę ciekawe, jednak pamiętaj przede wszystkim, że rozwiązanie ma być bezpieczne. Szczególnie tyczy się to tych Lockerów, które wprawdzie „upiększają” blokowanie, ale w praktyce są mało bezpieczne.

Jeśli już koniecznie chcesz używać takiej aplikacji, zadbaj o to, aby mieć szybki dostęp tylko do tych danych, które są mało newralgiczne. Chodzi o takie informacje, których udostępnienie nie będzie skutkować poważnymi konsekwencjami (np. odtwarzacz MP3, aplikacje Jakdojade.pl itp.)

A jakich Ty aplikacji używasz do blokowania ekranu w swoim smartfonie? Podziel się w komentarzach!

 

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!

Potrzebjesz pomocy z komputerem?

Skorzystaj z wiedzy ekspertów i zadaj pytanie.

Prowadzisz małą lub średnią firmę?

Pobierz Darmowy Ebook - Bezpieczna firma z AVG, który pomoże Ci zwiększyć bezpieczeństwo biznesu, zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

Znajdziesz w nim ponad 30 konkretnych artykułów, dzięki którym dowiesz jak się jak szybko i łatwo, za pomocą darmowych narzędzi zadbać o takie rzeczy jak: polityka bezpiecznych haseł, backup cennych danych, blokowanie portów USB, korzystanie z pulpitu zdalnego, awaryjne odzyskiwanie danych... i wiele, wiele więcej!

Pobierz e-book teraz!

O Autorze

Miłośniczka nowych technologii i zabezpieczeń. W wolnych chwilach lubi zagłębiać się w offową kinematografię. Z zawodu specjalista od marketingu, a z powołania - tropicielka nowinek w świecie Start-upów.

Podobał Ci się ten tekst? Dołącz do nas na Facebooku i nie przegap NOWYCH artykułów!
Polub AVG na Facebooku