Szyfrowanie telefonu jest jedną z podstawowych technik zabezpieczenia telefonu przed kradzieżą danych. Jeśli zaszyfrujesz swoje urządzenie, nikt poza Tobą nie będzie miał z niego żadnego pożytku. Kontakty, SMSy, dokumenty, aplikacje i inne dane będą bezpieczne, a jeśli są zsynchronizowane z chmurą, bardzo łatwo przerzucisz je na inne urządzenie. W materiale przygotowałam porady, w jaki sposób możesz zaszyfrować swój telefon.
Szyfrowanie telefonu – metody
Z grubsza szyfrowanie telefonu jest formą zabezpieczenia urządzenia przed dostępem do jego zawartości osób trzecich. Chcesz, aby jedyną osobą, która widzi Twoje kontakty, zdjęcia, notatki, filmy i inne pliki byłeś Ty sam.
Sposobów na dodatkowe zabezpieczanie telefonu jest naprawdę dużo. Najbardziej podstawowymi są oczywiście ustawienia w samym urządzeniu, dzięki którym tworzysz hasło, bez którego telefon staje się bezużyteczny. Poza tym, szyfrowanie telefonu wykonasz poprzez aplikacje, które nie dość, że są darmowe, to zapewniają prywatność danych. Oznacza to, że nawet dostawca usług nie będzie miał wglądu w Twoje pliki.
W materiale przygotowałam dla Ciebie szybkie metody szyfrowania telefonu oraz aplikację, dzięki której zdjęcia, kontakty, filmy i inne informacje będą solidnie zabezpieczone. Zaczynamy.
System
Najbardziej podstawową formą szyfrowania smartfonu jest oczywiście sam system. W przypadku urządzenia
z systemem Android, wystarczy wejść w Ustawienia.

Następnie Lokalizacja i zabezpieczenia (zabezp.)

Następnie, w panelu Administracja urządzenia znajdziesz kafelek z napisem Ustaw hasło.

W tym momencie możesz wprowadzić hasło, które odpowiada za szyfrowanie telefonu. Wystarczy wprowadzić odpowiednią wartość, a następnie potwierdzić ją w polu poniżej.

I gotowe. Właśnie zaszyfrowałeś swój telefon za pomocą ustawień systemowych. W następnym kroku opowiem Ci
o bardzo sprytnej i ciekawej aplikacji, dzięki której Twoja komunikacja z przyjaciółmi i wymiana plików stanie się bezpieczniejsza.
Aplikacje
Ciekawym rozwiązaniem, które zdecydowanie ułatwia sprawę z szyfrowaniem danych jest aplikacja WhisperCore. Twórcy chwalą się na stronie rekomendacjami od samego Edwarda Snowdena, co jest ciekawym ruchem marketingowym, zważywszy, z czego słynie Ed. Przystępnie zaprojektowana strona internetowa robi dobre wrażenie, więc ciężko się oprzeć pokusie przetestowania programu.
Aby wykonać szyfrowanie telefonu przy pomocy WhisperCore, wystarczy wybrać się na stronę producenta lub zaufanego sklepu z aplikacjami. Z uwagi, że koncentrujemy się wokół rozwiązań dla OS Android, najlepiej skorzystać z Google Play. W przypadku strony dostawcy, wybierasz system operacyjny (Android/IOS) i pobierasz aplikację. Po instalacji, możesz od razu korzystać z rozwiązania, wysyłając zaszyfrowane wiadomości do znajomych, bez obaw, że ktoś niepowołany będzie je podsłuchiwał.
Podsumowanie
Od kiedy smartfon stał się narzędziem pierwszego ekranu, coraz więcej prywatnych informacji zostawiamy właśnie tam, o ile pozwala na to karta pamięci. Czy to roztropne postępowanie? Odpowiedź może okazać się bolesna. Żeby jednak tego uniknąć, zainteresuj się rozwiązaniami, dzięki którym Twój smartfon stanie się bezpieczniejszy. Poza WhisperCore i możliwościami systemu, istnieje dużo innych aplikacji, dzięki którym wykonasz szyfrowanie telefonu. W AVG staramy się proponować te, które naszym zdaniem najlepiej spełnią Twoje potrzeby.
Znasz ciekawe aplikacje do szyfrowania telefonu? Podziel się nimi w komentarzach!
___
Artykuł powstał dzięki CORE – polskiemu dystrybutorowi antywirusów AVAST i AVG. Poznaj AVG Internet Security Unlimited – antywirus android. Serfuj po Internecie, płać przelewem, przechowuj zdjęcia na smartfonie i nie martw się zagrożeniami na urządzeniach mobilnych.
„W przypadku urządzenia z systemem Android” – a w przypadku urządzenia z systemem Windows Phone?
Ten tekst dotyczy szyfrowania Androida 🙂 Jeżeli chciałbyś – oczywiście przygotujemy o Windows Phone.
Ładnie opisane możliwości systemu Android, a w przypadku iOS?
Koncentrowaliśmy się póki co na najpopularniejszym systemie wśród naszych użytkowników czytelników, ale jeżeli jest potrzeba to opiszemy też IOS 🙂 Tylko daj znać!
a jak wyłączyć takie szyfrowanie proszę o pomoc
Tą samą drogą, którą się ją włącza 🙂
Wystarczy odwrócić proces :).
Również proszę o instrukcję jak zaszyfrować telefon z systemem Windows Phone.
„W przypadku urządzenia z systemem Android” – a w przypadku urządzenia z systemem Windows Phone?
Ten tekst dotyczy szyfrowania Androida 🙂 Jeżeli chciałbyś – oczywiście przygotujemy o Windows Phone.
Koncentrowaliśmy się póki co na najpopularniejszym systemie wśród naszych użytkowników czytelników, ale jeżeli jest potrzeba to opiszemy też IOS 🙂 Tylko daj znać!
Tą samą drogą, którą się ją włącza :)Wystarczy odwrócić proces :).
Również proszę o instrukcję jak zaszyfrować telefon z systemem Windows Phone.