Żywotność baterii to zdecydowanie kwestia numer jeden dla milionów użytkowników smartfonów. Niestety pomimo upływu lat nawet urządzenia z najwyższej półki cenowej nie zanotowały w tym względzie bardzo dużych postępów.Dlatego w internecie aż roi się od artykułów typu: „Co zrobić, aby przedłużyć żywotność baterii?”. Wiele z tych porad nie ma nic wspólnego z rzeczywistością, dlatego skorzystaj z naszej analizy i zobacz, które z popularnych wskazówek są godne uwagi, a które na pewno nie zadziałają.
1. Rozładuj baterię całkowicie, aby przedłużyć jej żywotność.
Prawdopodobnie najgorszy z mitów dotyczących baterii. Jest on bliski prawdzie tylko wtedy, gdy korzystamy z popularnych w latach 80. i 90. baterii niklowo-kadmowych w sprzętach typu…kamera Sony z roku 1993.Ten popularny kiedyś mit zakładał, że należy baterie rozładować całkowicie i dopiero wtedy naładować ponownie. W przeciwnym razie akumulator 'zapamięta’, że ładownie jest konieczne już np. przy 20% żywotności baterii.
Dzisiejsze litowo-jonowe baterie na pewno nie podlegają tego rodzaju regułom i na pewno nie 'zapominają’ o swoim potencjale tylko dlatego, że podłączysz telefon do ładowarki przy 30%, 50% lub nawet 97% poziomie zużycia baterii.
Gdyby ten mit był prawdą to mój iPhone 6S wyłączyłby się po kilku minutach, ponieważ w ciągu dnia podpinam i odłączam go od zasilania jakieś 50 razy – po to żeby korzystać z internetu, wykonać rozmowy telefoniczne lub obejrzeć filmiki na YouTube.
Baterie litowo-jonowe mają określoną liczbę cykli rozładowania, najczęściej kilka tysięcy, co spokojnie wystarczy na kilka lat użytkowania urządzenia. Dodatkowo cykle rozładowania sumują się, czyli np. jeżeli jednego dnia ładujesz telefon przy baterii zużytej w 75%, a kolejnego dnia w 25% to jest to dopiero JEDEN kompletny cykl rozładowania, a nie dwa.
Werdykt: Fałsz
2. Korzystaj tylko z oryginalnych ładowarek
…lub Twój telefon się roztopi!
…lub Twój telefon będzie się ładował wolniej!
…lub Twój telefon przejmie nad Tobą kontrolę, a następnie nad całą ludzkością!Tego typu mity krążą w internecie i ogólnie w mediach już od dawna. Większość z nich zapoczątkowana została prawdopodobnie przez producentów tych urządzeń, co jest zrozumiałe – przecież chcą żebyś kupił ich (droższe) kable, ładowarki, stacje dokujące itp.
Tak naprawdę ładowarki innych producentów naładują Twój telefon tak samo dobrze. Ale pamiętaj również, że cena jest często adekwatna do jakości.
Świecące ładowarki kupione za kilkanaście złotych być może nieźle wyglądają w okresie świątecznym, ale ich trwałość jest zazwyczaj kilkutygodniowa. Najsolidniej w rankingach wypadają mimo wszystko kable i ładowarki renomowanych producentów, jeśli więc szukasz dobrego sprzętu, czytaj i porównuj recenzje.
Jednym, jedynym wyjątkiem jest nowy kabel USB-C. Kable dostarczane przez chiński OnePlus mogą znacząco różnić się od oficjalnych specyfikacji USB typu C i korzystanie z takiego kabla może uszkodzić baterie Twojego urządzenia.
Werdykt: Fałsz (chyba, że kupujesz kabel USB_C lub ładowarkę nieznanej firmy na bazarku)
3. Odłącz telefon, gdy jest naładowany w 100%
…bo może się przeładować! Lub spalić! Wielu moich znajomych odłącza telefony, gdy tylko zobaczą poziom naładowania baterii 100%, ponieważ boją się, że uszkodzą baterię. Nawet niektórzy specjaliści są święcie przekonani, że to możliwe. Ale absolutnie nie jest to możliwe. Każde nowoczesne urządzenie przerywa ładowanie w momencie, gdy osiągnie już maksymalny poziom naładowania.
Werdykt: Fałsz
4. Unikaj ekstremalnych temperatur
Kolejny częsty mit mówi o tym, że korzystanie z telefonu w bardzo wysokiej lub bardzo niskiej temperaturze, może uszkodzić baterie.Ten mit to akurat prawda.
Zarówno wysoka temperatura jak i duże wahania temperatur negatywnie oddziałują na pojemność i wydajność baterii, a w efekcie mogą również spowodować uszkodzenie całego urządzenia (reakcje chemiczne w bateriach litowo-jonowych). Na szczęście urządzenia posiadają wbudowane mechanizmy, które chronią je przed przegrzaniem i po prostu wyłączają się.
Natomiast ekstremalnie niskie temperatury zazwyczaj nie uszkodzą baterii, ale mogą znacząco zmniejszyć jej żywotność. Na pewno zauważyłeś, że w mroźne, zimowe dni Twój telefon rozładowywał się zdecydowanie szybciej.
Werdykt: Prawda
I dodatkowo jeszcze dwa mity wzięte pod lupę:
Często zapewne słyszałeś, że zamykanie nie używanych aplikacji i wyłączenie niektórych funkcjonalności (np. Wi-Fi) wydłuża żywotność baterii. Jedno z tych twierdzeń jest prawdziwe, drugie zdecydowanie nie.
Wyłączenie nieużywanej aplikacji prawie w ogóle nie ma wpływu na żywotność baterii, gdyż system operacyjny po prostu wstrzymuje jej działanie. Dodatkowo zamknięcie takiej aplikacji, wymaga później więcej energii, aby ją uruchomić ponownie.
Jednakże wyłączenie funkcjonalności takich jak Wi-Fi, Bluetooth, GPS i 4G oraz zmniejszenie jasności może znacznie wydłużyć żywotność baterii.
Niektóre mity są tylko mitami, a w innych zdecydowanie jest ziarnko prawdy, a nawet więcej. Czy znasz jeszcze jakiś mit, którego tutaj brakuje, a któremu warto się przyjrzeć bliżej? Podziel się nim w komentarzu!
Przeczytaj również o 6 sposobach na zmniejszenie zużycia danych na Twoim smartfonie.
Źródło: //now.avg.com/5-smartphone-battery-myths-put-to-the-test/
___
Artykuł powstał dzięki CORE – polskiemu dystrybutorowi antywirusów AVAST i AVG. Poznaj AVG Internet Security Unlimited – antywirus android. Serfuj po Internecie, płać przelewem, przechowuj zdjęcia na smartfonie i nie martw się zagrożeniami na urządzeniach mobilnych.
Podobał Ci się ten artykuł?
Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!
Przydatne 😀 teraz wiem co jest prawdą a co kłamstwem 🙂
Dzięki za komentarz, staramy się 🙂 Wkrótce będzie jeszcze więcej podobnych tekstów.
No, to teraz mogę spać spokojnie gdy ładuję się mój telefon.
Przyznam się szczerze, że też to było dla mnie dużym zaskoczeniem 🙂
Jako osoba która zna się na technologiach li-ion oraz systematach android. 1. Baterie li-ion powinny pracować w zakresach 20–80%. Kernel w systemie android oraz innych urządzeniach (tj.laptopy) posiadają zabezpieczenia by akumulator nie rozładował się poniżej pewnego napięcia. (3,8V) trzeba rozróżnić tutaj napięcie znamionowa od nominalnego. Zakres napięć dla takich akumulatorów to (3,3V- 4,8V) poniżej akumulator zostaje uszkodzony, powyżej mocno się rozgrzewa, a jego rezystancja wew. gwałtownie rośnie, co w skutku może doprowadzić do zapalenia czynników chemicznych wewnątrz aku. 2. Ładowarka nie ma znaczenia, najważniejsze jest ładowanie odpowiednim prądem (zazwyczaj nie przekracza 1C, wyjątkami są akumulatory wysoko prądowe, lecz należy się… Czytaj więcej »
Hej, dziękuję za tak duże i merytoryczne uzupełnienie treści.
pozdrawiam
Twórcy aplikacji na smartfony też powinni się wypowiedzieć ponieważ to ich aplikacje muszą być optymalizowane pod kątem zużycia energii. Są aplikacje które potrafią zużyć całą baterię w 30 min. Wiele zależy od aplikacji zainstalowanych w smartfonach. Trzeba o tym pamiętać.
dlatego naj łatwiej wyłączyć wi-fi i przez to że nie ma ciągłego wyszukiwania sieci oszczędza się baterie, oraz co do aplikacji, co don tego co najbardziej zużywa czas baterii to jest to zdecydowanie pamięć więc według mnie zmuszenie paru aplikacji żeby jej nie zajmowały powinno także wydłużyć czas baterii
Ważne i ciekawe wskazówki, które warto wiedzieć .
Dziękuję za zaproszenie do przeczytania artykułu i ….polecam Grecję w której jest teraz ponad 30 stopni a na smartfonie nic nie widać bo aż tak świeci. Ale za to solarne ładowarki mają używanie.
W następnym roku wybiorę się gdzieś zdecydowanie za granicę, pozdrawiam 🙂
Dziękuję skorzystam ?
To jest jeden z takich artykułów, które czytam z przyjemnością bo jest rzeczowy i zgodny z faktami. Również komentarze czytelników są znakomite: wyważone, fachowe no i bez tych nonsensów, którymi zapchane są posty w sieci.
Pozdrawiam łącząc wyrazy uznania i sympatii
Andrzej vel Duduś
Dziękuję za komentarz Andrzeju, takie wpisy ładują nam baterie i sprawiają, że chce nam się pisać więcej i więcej 🙂
pozdrawiam
Witam miałem pewne obawy ,teraz jestem w pełni świadomy tego co tutaj jest opisane,na pewno będę tak postępował pozdrawiam
Hej, dzięki za komentarz. Mam nadzieję, że porady się przydadzą. pozdrawiam 🙂
Takie artykuły czyta się z przyjemnością.
Przydatne 😀 teraz wiem co jest prawda a co klamstwem 🙂
Dzieki za komentarz, staramy sie 🙂 Wkrotce bedzie jeszcze wiecej podobnych tekstow.
No, to teraz moge spac spokojnie gdy laduje sie moj telefon.
Przyznam sie szczerze, ze tez to bylo dla mnie duzym zaskoczeniem 🙂
Jako osoba ktora zna sie na technologiach li-ion oraz systematach android.1. Baterie li-ion powinny pracowac w zakresach 20–80%. Kernel w systemie android oraz innych urzadzeniach (tj.laptopy) posiadaja zabezpieczenia by akumulator nie rozladowal sie ponizej pewnego napiecia. (3,8V)trzeba rozroznic tutaj napiecie znamionowa od nominalnego. Zakres napiec dla takich akumulatorow to (3,3V- 4,8V) ponizej akumulator zostaje uszkodzony, powyzej mocno sie rozgrzewa, a jego rezystancja wew. gwaltownie rosnie, co w skutku moze doprowadzic do zapalenia czynnikow chemicznych wewnatrz aku.2. ladowarka nie ma znaczenia, najwazniejsze jest ladowanie odpowiednim pradem (zazwyczaj nie przekracza 1C, wyjatkami sa akumulatory wysoko pradowe, lecz nalezy sie zapoznac ze specyfikacja… Czytaj więcej »
Tworcy aplikacji na smartfony tez powinni sie wypowiedziec poniewaz to ich aplikacje musza byc optymalizowane pod katem zuzycia energii. Sa aplikacje ktore potrafia zuzyc cala baterie w 30 min. Wiele zalezy od aplikacji zainstalowanych w smartfonach. Trzeba o tym pamietac.
dlatego naj latwiej wylaczyc wi-fi i przez to ze nie ma ciaglego wyszukiwania sieci oszczedza sie baterie, oraz co do aplikacji, co don tego co najbardziej zuzywa czas baterii to jest to zdecydowanie pamiec wiec wedlug mnie zmuszenie paru aplikacji zeby jej nie zajmowaly powinno takze wydluzyc czas baterii
Dziekuje za zaproszenie do przeczytania artykulu i ….polecam Grecje w ktorej jest teraz ponad 30 stopni a na smartfonie nic nie widac bo az tak swieci. Ale za to solarne ladowarki maja uzywanie.
To jest jeden z takich artykulow, ktore czytam z przyjemnoscia bo jest rzeczowy i zgodny z faktami. Rowniez komentarze czytelnikow sa znakomite: wywazone, fachowe no i bez tych nonsensow, ktorymi zapchane sa posty w sieci.Pozdrawiam laczac wyrazy uznania i sympatiiAndrzej vel Dudus
Witam mialem pewne obawy ,teraz jestem w pelni swiadomy tego co tutaj jest opisane,na pewno bede tak postepowal pozdrawiam
W nastepnym roku wybiore sie gdzies zdecydowanie za granice, pozdrawiam 🙂
Hej, dzieki za komentarz. Mam nadzieje, ze porady sie przydadza. pozdrawiam 🙂
Dziekuje za komentarz Andrzeju, takie wpisy laduja nam baterie i sprawiaja, ze chce nam sie pisac wiecej i wiecej :)pozdrawiam
Hej, dziekuje za tak duze i merytoryczne uzupelnienie tresci. pozdrawiam
Takie artykuly czyta sie z przyjemnoscia.
Słyszałam o takim pomyśle, aby z nieużywanego telefonu wyciągnąć w połowie naładowaną baterię i przechowywać ją w lodówce.
Niezatrzymanie aplikacje u mnie zużywają po 1% każda. Są to apki typu: gry, różne kalkulatory, mapa, itp. Łącznie takich apek które potrzebne są raz na tydzień lub rzadziej mam kilkanaście…to oznacza że gdyby te apki nie były zatrzymywane to telefon by zużywał kilkanaście procent baterii więcej.
Jeśli chcesz jak najdłużej utrzymać baterię w stanie używalności to zanim zainstalujesz aktualizację sprawdź opinie innych użytkowników i nie instaluj aktualizacji zabijających baterie.
Zgadzamy się w większości 🙂 Z aktualizacjami jest ten problem, że jednak „coś” naprawiają. Warto więc generalnie aktualizować. Nie używać ciągle tej samej wersji „bo dobrze działa”.
przede wszystkim ceny wymiany baterii powinny byc mniej wiecej wyrównane
Ma Pan na myśli pomiędzy serwisami, czy pomiędzy różnymi modelami/producentami?
Bateria nie ma kilku tysięcy cykli tylko co najwyżej kilkaset. Poza tym wysoka temperatura szkodzi a tel wcale sie wyłącza tylko szybciej bateria ulega zepsuciu. Mój poprzedni tel LG G4 potrafił już po 1.5 roku dawac pierwsze objawy uwzkodzenia baterii a po 2 latach zdarzało sie juz to częściej. Po 2.5 bateria trzymała polowe tego co na początku a przyjął kilkaset cykli lądowania. Z tym ze podczas grania temp baterii siegala 46 stopni. W Samsung brata bayeria zaczela szwankowac po ok 2 latach czyli kilkaset cykli ładowania
Niestety są baterie i baterie. Do tego dużo zależy od modelu i jego chłodzenia. Należy też uwzględnić w jaki sposób się używa telefonu i jak często jest to na tyle intensywne, że się grzeje.
Super wpis
Bardzo dziękujemy, cieszymy się, że przypadł Pani do gustu.