Zapewnia bezpieczniejsze połączenie z internetem, pozwala chronić prywatne dane, a także ułatwia dostęp do treści, które są w naszym regionie niedostępne. Sprawdź, czym dokładnie jest VPN, dowiedz się, jak działa i co jeszcze oferuje taka usługa. Przejrzyj ranking najlepszych VPN na polskim rynku, dowiedz się, na co zwracać uwagę i wybierz taki, który będzie najlepiej odpowiadać Twoim potrzebom.
Spis treści
- VPN – Co to jest i do czego służy?
- Rodzaje VPN
- Ile kosztuje VPN?
- Czy warto korzystać z VPN?
- Najlepszy VPN – Ranking 2022
- Porównanie VPN-ów
- Podsumowanie
VPN – Co to jest i do czego służy?
VPN (z ang. Virtual Private Network) to specjalnie zabezpieczona, prywatna sieć, która szyfruje nasz ruch sieciowy w czasie rzeczywistym i sprawia, że nikt z zewnątrz nie może go podejrzeć lub przechwycić. Odpowiednio skonfigurowana usługa VPN może więc zapewniać większe bezpieczeństwo w sieci, chronić naszą tożsamość i prywatne dane (np. hasła) przed wyciekiem. Sprawia również, że śledzenie naszych ruchów w internecie jest utrudnione dla podmiotów trzecich, np. reklamodawców.
Gdy VPN jest aktywny, ukrywa on nasz rzeczywisty adres IP dzięki przekierowaniu ruchu przez specjalnie skonfigurowany serwer. Jeśli więc surfujemy w internecie z wykorzystaniem sieci VPN, zarówno nasz dostawca internetu (ISP), jak i podmioty trzecie nie mogą sprawdzić, jakie strony przeglądamy, czy jakie dane pobieramy i wysyłamy. Bez aktywnego połączenia z VPN naszą aktywność może podejrzeć każdy, kto ma dostęp do naszej sieci.
VPN ukrywa też naszą rzeczywistą lokalizację, więc inne osoby nie są w stanie nas namierzyć. Serwer VPN, który szyfruje nasz ruch, służy także jako proxy i to on jest prezentowany w logach innych usług zamiast naszej lokalizacji.
Wielu dostawców VPN nie przechowuje na swoich serwerach logów dotyczących naszej aktywności. Inni natomiast je zachowują, ale nie udostępniają dalej. Warto to zweryfikować przed wyborem konkretnej usługi VPN, gdyż może to warunkować naszą prywatność w sieci.
Dzięki VPN możemy też korzystać z usług, które są niedostępne w naszym kraju. Jest to możliwe dzięki maskowaniu naszego rzeczywistego położenia i podstawianiu zamiast niego położenia serwera VPN, z którym się łączymy. Większość dostawców VPN oferuje serwery z różnych krajów i pozwala się między nimi dowolnie przełączać. Co nam to daje? Najbardziej prozaicznym przykładem jest np. dostęp do seriali i filmów Netflixa, które nie są dostępne w ofercie dla Polski.
Rodzaje VPN
Istnieje wiele różnych rodzajów VPN, różniących się sposobem działania i protokołem szyfrowania. Aby wiedzieć, jaką usługę wybrać i na co zwrócić uwagę, wystarczy jednak znać najważniejsze z nich. Opisujemy je poniżej.
- PPTP VPN – oznacza skrót od Tunneling Protocol Point-to-Point. To jedno z najczęściej używanych połączeń VPN, które tworzy specjalny tunel przechwytujący wszystkie dane. Umożliwia podłączenie się do prywatnej sieci z wykorzystaniem zwykłego połączenia z internetem za pomocą hasła użytkownika. Wykorzystywany jest zarówno przez użytkowników indywidualnych, jak i biznesowych. Jest stosunkowo prosty w obsłudze i nie wymaga zewnętrznego sprzętu. Wystarczy dedykowane oprogramowanie. Zaletą PPTP VPN jest kompatybilność z popularnymi systemami, w tym z Windowsem, Linuksem i Mac. Wadą natomiast brak szyfrowania. Nie zapewnia więc on należytego poziomu bezpieczeństwa i prywatności.
- Site-to-Site VPN – zwany również Router-to-Router VPN. Służy do tworzenia dedykowanego pomostu pomiędzy dwoma sieciami, umożliwiając ich bezpieczną komunikację czy dostęp do internetu. Ze względu na swoje właściwości, jest zazwyczaj wykorzystywany przez firmy posiadające biura w różnych miastach. Dzięki Site-to-Site VPN wszyscy pracownicy niezależnie od lokalizacji mogą mieć dostęp do tych samych zasobów firmowych bez udostępniania ich w internecie. W przeciwieństwie do PPTP VPN, w tym przypadku tunelowanie połączeń, szyfrowanie i deszyfrowanie odbywa się za pomocą serwerów lub oprogramowania umieszczonego w firmie.
- SSL lub TLS – używasz ich na co dzień, choć możesz o tym nie wiedzieć. Secure Sockets Layer i Transport Layer Security traktowane są jako jeden protokół. Zaletą tego rozwiązania jest brak konieczności instalacji zewnętrznego oprogramowania – wystarczy przeglądarka internetowa. Połączenie tego typu nie obejmuje jednak całego ruchu sieciowego, ale tylko wybrane czynności, np. logowanie w bankowości internetowej czy akcje wykonywane w sklepie internetowym. Zapewniają przy tym bezpieczną sesję, dzięki czemu mamy pewność, że wprowadzane wrażliwe dane nie zostaną przechwycone przez osoby trzecie. Aktywne połączenie SSL można rozpoznać po adresie URL, który rozpoczyna się od https i charakterystycznej ikonie zamkniętej kłódki w przeglądarce.
- IPsec VPN – skrót od Internet Protocol Security. To kolejny protokół zabezpieczający komunikację w sieci IP. Można go skonfigurować w taki sposób, aby szyfrował połączenie od klienta do serwera centralnego. Zazwyczaj jest wykorzystywany do szyfrowania całego ruchu sieciowego. Jego zaletą jest możliwość wykorzystania wraz z innymi protokołami, wzmacniając tym samym zabezpieczenia. Minusem jest natomiast dość skomplikowana konfiguracja.
- L2TP VPN – jest przykładem wykorzystania przynajmniej dwóch protokołów do zabezpieczenia połączenia. Polega na tradycyjnym stworzeniu połączenia tunelowego pomiędzy dwoma serwerami lub punktami dostępowymi. Kwestię szyfrowania danych oddaje jednak innemu protokołowi, którym może być np. opisywany wyżej IPsec.
Ile kosztuje VPN?
Na to, ile kosztuje VPN, wpływ ma kilka czynników. Przede wszystkim jest to złożoność usługi i sposób jej zabezpieczenia. Im np. więcej serwerów z różnych krajów jest dostępnych, tym większy może być koszt VPN. Droższe mogą być np. usługi, które są dostępne nie tylko na komputerach, ale także na smartfonach w formie dedykowanych aplikacji. Na cenę mogą również rzutować dodatkowe rozwiązania, takie jak menedżer haseł, automatycznie blokowanie reklam czy szyfrowany dysk w chmurze do przechowywania prywatnych plików.
Standardowo ceny VPN wahają się od około 10 do nawet 50 złotych miesięcznie. W przypadku niektórych usług można nieco zaoszczędzić, opłacając abonament za cały rok z góry.
W internecie dostępne są również darmowe VPN-y. Warto jednak mieć na uwadze, że ich działanie może być mocno ograniczone, a serwery mniej wydajne. Decydując się na takie rozwiązanie, należy również sprawdzić kwestie związane z przechowywaniem danych o użytkownikach i ich udostępnianie firmom trzecim. Darmowe VPN-y mogą np. sprzedawać nasze dane reklamodawcom lub wstrzykiwać własne reklamy w zamian za szyfrowane połączenie.
Czy warto korzystać z VPN?
Zalet korzystania z VPN jest wiele. Najważniejsze to bezpieczne, szyfrowane połączenie z internetem, dzięki czemu inne podmioty nie mogą dowiedzieć się, jakie strony przeglądamy i jakie dane pobieramy lub wysyłamy. VPN zapewnia również większą prywatność i przeciwdziała śledzeniu nas przez reklamodawców, a także daje dostęp do treści niedostępnych w naszym regionie.
„
Warto korzystać z VPN, szczególnie jeśli często łączymy się z publicznymi sieciami np. w restauracjach czy hotelach.
Jeżeli zależy nam na prywatności i bezpieczeństwie danych, warto korzystać z VPN, szczególnie jeśli często łączymy się z publicznymi sieciami. Aktywując VPN np. w restauracji czy hotelu, szyfrujemy nasze połączenie, uniemożliwiając przechwycenie wrażliwych danych (np. hasła do bankowości internetowej) przez inne osoby zalogowane do tej samej, otwartej sieci.
Najlepszy VPN – Ranking 2022
Sprawdziliśmy aktualne oferty producentów oprogramowania VPN. Przygotowaliśmy opisy oraz porównaliśmy najważniejsze funkcje i ceny. Przy wyborze skupialiśmy się na wielu aspektach, porównując m.in. liczbę lokalizacji i serwerów, dostępność najważniejszych funkcji czy możliwość instalacji na różnych urządzeniach.
1. iTop VPN
iTOP VPN oferuje dostęp do ponad 1800 serwerów ze 100 różnych lokalizacji. Przepustowość jest dostosowana do serwisów streamujących. Usługa dopuszcza też korzystanie z klientów torrent. Za pomocą iTOP VPN użytkownik może maskować swój adres IP. Jest też chroniony przed śledzeniem w internecie i phishingiem. Właściciele usługi zapewniają, że nie przechowują, a tym bardziej nie udostępniają żadnych logów związanych z naszą aktywnością w sieci. Ciekawym dodatkiem jest przeglądarka iTOP Private Browser, wchodząca w skład pakietu. Oprócz wbudowanego VPN-a, oferuje też m.in. możliwość automatycznego blokowania reklam, regularnego usuwania historii przeglądania czy blokowania skryptów kopiących kryptowaluty.
Strona internetowa: itopvpn.com
Cena: 10,41 zł/miesiąc (przy planie rocznym)
Zalety
- Atrakcyjna cena przy planie 2-letnim.
- Ponad 1800 serwerów i 100 lokalizacji.
- Dedykowana przeglądarka z blokowaniem reklam.
- Funkcje split-tunneling i Kill Switch.
Wady
- Aby uzyskać niską cenę, trzeba zakupić 2-letni plan.
2. Nord VPN
Nord VPN oferuje dostęp do ponad 5600 serwerów zlokalizowanych w 59 krajach na świecie. W ramach jednego konta z usługi można korzystać na maksymalnie 6 urządzeniach. Dostępne są wygodne aplikacje na popularne systemy, a także wtyczki do przeglądarek internetowych. Nord VPN zapewnia ochronę przed plikami śledzącymi i zainfekowanymi stronami internetowymi, funkcję Kill Switch, która odłącza internet po rozłączeniu z VPN czy dzielone tunelowanie (split tunneling), które pozwala części aplikacji na zwykłe połączenie, a wybranym na komunikację przez VPN. Nord VPN zapewnia użytkownikowi odpowiednią prywatność i nie przechowuje jego danych na własnych serwerach. Pozwala też na bezproblemowe streamowanie materiałów bez uciążliwych spowolnień.
Strona internetowa: nordvpn.com
Cena: od 18,29 zł do 27,29 zł/miesiąc (przy planie rocznym)
Zalety
- Ponad 5600 serwerów.
- Ochrona przed plikami śledzącymi.
- Funkcje Kill Switch, split-tunneling.
- Możliwość korzystania z usług streamingowych.
Wady
- Serwery „tylko” z 59 krajów.
- Wyższa cena.
3. Norton Secure VPN
Norton Secure VPN to usługa oferująca dostęp do podstawowych funkcji popularnych VPN, ale wyróżnia się znacznie niższą ceną, dlatego warto ją rozważyć jako tańszą alternatywę. Narzędzie oferuje wygodne aplikacje dla systemu Windows, Mac, Android i iOS. Norton Secure VPN zapewnia dostęp do takich rozwiązań, jak Kill-Switch, czyli awaryjne wyłączenie internetu w razie utraty połączenia VPN czy dzielone tunelowanie. Szyfrowane połączenie umożliwia ochronę przed elementami śledzącymi i hakerami, a administrator stosuje politykę nietworzenia dzienników. Nie przechowuje więc informacji o aktywności użytkownika w sieci. Norton Secure VPN oferuje dostęp do serwerów w 30 lokalizacjach na świecie. Nie jest to najlepszy wynik, ale do podstawowych zastosowań powinien w zupełności wystarczyć.
Strona internetowa: norton.com
Cena: 49,99 zł/pierwszy rok/1 urządzenie
Zalety
- Niska cena.
- Podstawowe funkcje: Kill Switch, dzielone tunelowanie.
- Aplikacje na popularne systemy.
Wady
- Tylko 30 lokalizacji.
- Przeznaczony raczej do podstawowych zastosowań.
4. Avast SecureLine VPN
Kolejną propozycją w naszym rankingu jest Avast SecureLine VPN od dobrze znanego producenta oprogramowania antywirusowego. Usługa ta oferuje dostęp do ponad 700 serwerów o średniej prędkości na poziomie 450-600 Mb/s. Użytkownik może wybrać adres IP z 36 państw. W niektórych z nich może nawet wskazać konkretne miasto. Avast SecureLine VPN w ramach jednej licencji można zainstalować na maksymalnie 10 urządzeniach. Usługa oferuje intuicyjne aplikacje na popularne platformy – Windows, Mac, Android i iOS. Ciekawym dodatkiem jest obsługa Android TV, dzięki czemu z połączenia VPN można korzystać także na telewizorach. Avast SecureLine VPN bazuje na technologiach OpenVPN i OpenSSL, szyfrując dane 256-bitowym mechanizmem AES. Usługa nie prowadzi dzienników aktywności internautów. Pozwala przy tym na komfortowe korzystanie z usług streamujących i połączeń P2P, np. z torrentów.
Strona internetowa: avtrade.pl
Cena: od 10,19 zł/miesiąc (przy planie 3-letnim)
Zalety
- Niska cena.
- Możliwość korzystania na Android TV.
- Przystosowany do streamowania i sieci P2P.
Wady
- „Tylko” 700 serwerów i 36 państw.
5. AVG Secure VPN
Wśród producentów oprogramowania antywirusowego usługę VPN ma w swojej ofercie także AVG. To prosty w użyciu VPN przeznaczony raczej dla mniej zaawansowanych użytkowników. Intuicyjne aplikacje są dostępne dla systemu Windows, Mac, Android oraz iOS. W ramach jednej licencji użytkownik może korzystać z połączenia VPN na maksymalnie 10 urządzeniach. AVG Secure VPN wyposażony jest m.in. w funkcję Kill Switch, która odetnie dostęp do internetu, gdy wykryje brak połączenia z VPN. Użytkownik może ponadto wskazać, w których sieciach chce automatycznie włączać połączenie VPN. AVG Secure VPN bazuje na zaawansowanym 256-bitowym szyfrowaniu AES, które zapewnia maksymalny poziom bezpieczeństwa. Użytkownik ma ponadto do wyboru ponad 50 lokalizacji, w tym serwery specjalnie przygotowane na strumieniowanie treści.
Strona internetowa: avg.pl
Cena: od 13,29 zł/miesiąc (przy planie 2-letnim)
Zalety
- Prosty i intuicyjny w obsłudze.
- Funkcja Kill Switch.
- Serwery przygotowane na strumieniowanie treści.
Wady
- Mało lokalizacji.
- Przeznaczony dla mniej wymagających użytkowników.
6. ExpressVPN
ExpressVPN to usługa przeznaczona dla bardziej wymagających użytkowników. Oferuje dostęp do szybkich serwerów z 94 krajów, przystosowanych do strumieniowania treści z takich usług, jak Netflix, Hulu, BBC czy Spotify. ExpressVPN bazuje na zaawansowanym, 256-bitowym szyfrowaniu AES. Użytkownik może ponadto przełączać się pomiędzy różnymi protokołami, spośród których do wyboru ma m.in. OpenVPN, IKEv2, a także autorski Lightway. Usługa jest dostępna na szeregu popularnych platform. Można ją zainstalować na urządzeniach z systemem Windows, Mac, Linux, Android, iOS, Chromebook, jak również na wybranych routerach. Dostępna jest także w formie rozszerzenia do przeglądarek Google Chrome, Mozilla Firefox, Microsoft Edge, jako aplikacja na Smart TV czy konsole PlayStation, Xbox i Nintendo Switch.
Strona internetowa: expressvpn.com
Cena: od 6,67 USD/miesiąc (przy planie rocznym)
Zalety
- Szybkie serwery z 94 krajów.
- Mnogość aplikacji na różne urządzenia i systemy.
- Możliwość wyboru protokołu.
- Funkcje dzielonego tunelowania i Kill Switch.
Wady
- Płatność w dolarach.
7. Surfshark VPN
Surfshark VPN na tle innych usług wyróżnia się m.in. brakiem ograniczeń w liczbie używanych urządzeń, przez co z powodzeniem można się nim dzielić np. z najbliższą rodziną. Usługa jest dostępna w formie rozszerzeń dla przeglądarek Google Chrome i Mozilla Firefox, a także aplikacji na Androida, iOS, Windowsa, MacOS-a i Linuksa. Wśród funkcji Surfshark VPN warto wymienić chociażby CleanWeb służący do blokowania reklam już na poziomie VPN-a, jeszcze przed pobraniem ich przez nasze urządzenie. Oprócz tego możemy korzystać z Kill Switcha czy tunelowania dzielonego. Narzędzie pozwala też na łączenie się z dwoma serwerami jednocześnie, by jeszcze skuteczniej zamaskować naszą tożsamość. Nad bezpieczeństwem szyfrowania danych czuwa mechanizm AES-256-GCM. Sam VPN wykorzystuje natomiast protokół IKEv2/Ipsec, choć możliwe jest również korzystanie z OpenVPN. Surfshark oferuje ponad 3200 szybkich serwerów zlokalizowanych w ponad 100 państwach na świecie. Więcej o Surfshark pisaliśmy także tutaj.
Strona internetowa: surfshark.com
Cena: Od 9,34 zł/miesiąc (przy planie 2-letnim)
Zalety
- Ponad 3200 serwerów w 100 lokalizacjach.
- Nieograniczona liczba urządzeń.
- Funkcja blokowania reklam, Kill Switch i tunelowania dzielonego.
Wady
- Najbardziej opłacalny dopiero przy planie 2-letnim.
8. CyberGhost VPN
CyberGhost VPN umożliwia zabezpieczenie do 7 urządzeń w ramach jednego konta. Dużym atutem usługi jest dostępność aplikacji na wiele platform, w tym m.in. na Windows, Mac, iOS, Android, Linux, konsole do gier, Smart TV, a nawet wybrane routery. CyberGhost VPN maskuje naszą tożsamość i pozwala na dowolny wybór adresu IP spośród ponad 9300 serwerów w 100 lokalizacjach z 91 krajów. Serwery o wysokiej przepustowości są przystosowane do streamowania filmów i seriali czy pobierania dużych plików. Dopuszczalne jest także korzystanie z torrentów. Usługa oferuje ponadto bezpieczne serwery NoSpy, zlokalizowane bezpośrednio w siedzibie firmy, do których nikt z zewnątrz nie ma dostępu. CyberGhost bazuje na protokołach OpenVPN, IKEv2 oraz WireGuard, szyfrując dane 256-bitowym mechanizmem AES. Nie rejestruje przy tym żadnej aktywności użytkownika. Podobnie jak w przypadku innych firm, także tu dostępna jest funkcja Kill Switch, która odłącza internet po wykryciu braku połączenia z VPN.
Strona internetowa: cyberghostvpn.com
Cena: Od 2,03 euro/miesiąc (przy planie 2-letnim)
Zalety
- Wiele serwerów w 91 krajach.
- Aplikacje na wiele popularnych platform.
- Serwery NoSpy.
Wady
- Najbardziej opłacalny dopiero przy planie 2-letnim
- Płatność w euro.
9. Private Internet Access
W ramach jednego konta Private Internet Access z usługi VPN można korzystać nawet na 10 urządzeniach jednocześnie. Producent przygotował w tym celu intuicyjne aplikacje na takie platformy, jak Windows, macOS, Linux, Android, iOS, routery, konsole czy Smart TV. Dostępne są również rozszerzenia przeglądarek Google Chrome, Mozilla Firefox i Opera. Usługa jest wyposażona we wszystko, co potrzebne do poprawnego skonfigurowania VPN-a. Użytkownicy mogą korzystać z Kill Switch, dzielonego tunelowania czy wbudowanego blokera reklam. Serwery Private Internet Access zlokalizowane są w 84 krajach na świecie i są zoptymalizowane do streamowania treści, gier online czy korzystania z torrentów. Istnieje również możliwość jednoczesnego łączenia z dwoma serwerami w celu wzmocnienia bezpieczeństwa. Dodatkowym atutem jest pełna transparentność działania usługi. Private Internet Access działa na bazie protokołów Open Source, takich jak OpenVPN i WireGuard, których kod źródłowy jest publicznie dostępny.
Strona internetowa: privateinternetaccess.com
Cena: Od 1,85 euro miesięcznie przy planie 2-letnim
Zalety
- Dużo funkcji i zaawansowanych opcji.
- Pełna transparentność.
- Aplikacje na wiele platform.
Wady
- Najbardziej opłacalny dopiero przy planie 2-letnim.
- Płatność w euro.
10. PureVPN
Ostatnią polecaną przez nas usługą jest PureVPN, który również umożliwia jednoczesne działanie na maksymalnie 10 urządzeniach. Aplikacje są dostępne na wszystkie popularne platformy: Windows, macOS, Linux, Android, iOS, Kodi, Raspberry Pi, konsole do gier, Smart TV, a także routery. PureVPN oferuje dostęp do ponad 6500 serwerów zlokalizowanych w 78 krajach. Są one przystosowane do streamowania treści czy pobierania plików z sieci P2P. Podobnie jak w przypadku innych usług, bezpieczeństwo i anonimowość zapewnia szyufrowanie połączenia 256-bitowym algorytmem AES. Użytkownicy mogą też korzystać z przydatnych funkcji, takich jak Kill Switch czy dzielone tunelowanie. Dodatkowo płatne są natomiast funkcje dedykowanego adresu IP i przekierowania portów, którymi zainteresują się z pewnością wyłącznie bardziej zaawansowani internauci.
Strona internetowa: purevpn.com
Cena: Od 1,95 euro/miesiąc (przy planie 2-letnim)
Zalety
- Wiele aplikacje, także na mniej popularne urządzenia.
- Ponad 6500 serwerów w 78 krajach.
- Funkcja Kill Switch i dzielonego tunelowania.
Wady
- Najbardziej opłacalny dopiero przy planie 2-letnim.
- Niektóre funkcje są dodatkowo płatne.
- Płatność w euro.
Porównanie VPN-ów
Nazwa programu | Lokalizacje | Serwery | Cena od |
iTop VPN | 100 | 1800 | 10,41 zł/mc |
Nord VPN | 59 | 5600 | 18,29 zł/mc |
Norton Secure VPN | 30 | – | 49,99 zł/rok |
Avast SecureLine VPN | 36 | 700 | 10,19 zł/mc |
AVG Secure VPN | 50 | – | 13,29 zł/mc |
ExpressVPN | 94 | – | 6,67 USD/mc |
Surfshark VPN | 100 | 3200 | 9,34 zł/mc |
CyberGhost VPN | 91 | 9300 | 2,03 €/mc |
Private Internet Access | 84 | – | 1,85 €/mc |
PureVPN | 78 | 6500 | 1,95 €/mc |
Podsumowanie
W dzisiejszych czasach wiedza użytkowników komputerów na temat cyberbezpieczeństwa staje się coraz większa, a prywatność w sieci bardziej pożądana. Rośnie także świadomość internautów na temat czyhających na nich zagrożeń. Dzięki temu wzrasta liczba osób, które zabezpieczają swoje wirtualne środowisko przed niepożądanymi działaniami i sięgają po oprogramowanie VPN. Wierzymy, że powyższy artykuł pomoże dobrać VPN-a wychodzącego naprzeciw Twoim potrzebom.
Czy ktoś wie dlaczego na mobilnym internecie nie moglam skonfigurowac vpna u 2 dostawców.
Teraz testuję usługę od :https://twojeopinie.com/airmax-internet-opinie
i wszystko działa bez problemu…w czym tkwii róznica?
Cześć,
Nie sposób ustalić z samego opisu, być może to problem na poziomie dns od tych dostawców lub ograniczeń w konfiguracji internetu. Tylko dostawcy tych usług, będą w stanie wyjaśnić dlaczego VPN u nich nie działał.